Receta – Page 12 – Lajmi.net

Aktuale

Sturdel me dardhë dhe çokollatë

Përbërësit: Petë sfoljatë Biskota të grira Komposto dardhe Sheqer Kanellë pluhur Bajame të grira Kakao pluhur Çokollatë e zezë e grirë Limon Gjalp Vezë Sheqer pluhur Përgatitja: Hapim petën e sfoljatës dhe shpërndajmë mbi të biskotat e grira. Kullojmë dardhat dhe i presim në feta të holla, duke i vendosur mbi brumin. Shtojmë bajamet, çokollatën […]...

11 December, 2015Lexo më shumë

Rizoto me speca

Përbërësit për 4 persona: 300 gr oriz 25 gr parmigiano 1 spec i verdhë 1 spec i kuq 25 gr gjapl 1 qepë e bardhë 1 litër lëng perimesh Vaj ulliri Kripë Përgatitja: Grijeni qepën dhe hidheni në një tigan me vaj ulliri. Pastroni specat dhe pritini në copëza dhe më pas shtojani qepës në […]...

11 December, 2015Lexo më shumë

Tortë e shpejtë

Përbërësit: 200gr miell, 2 vezë, 200gr arra, 200gr sheqer, 2-3 lugë marmelatë kajsie, 200gr qokollatë për gatim, 1 limon, 50gr gjalpë, 1 pako aditiv për brumë, 200ml qumësht. Përgatitja: I thyejmë vezët në enën për përzierje, e shtojmë sheqerin dhe i rrahim me mikser, derisa të shkrihet sheqeri. I thërrmojmë arrat dhe i shtojmv në […]...

11 December, 2015Lexo më shumë

Role të vogla me çokollatë

Perbersit: 3 veze 3 luge sheqer 4 luge miell 3 luge vaj ½ pluhur per pjekje Kremi: 2 veze 3 luge sheqer 100 gr cokolllate 60 gr margarin 60 gr sheqer pluhur Glazura: 100 ml qumesht 60 gr margarin 100 gr cokollate 2 luge sheqer 100 gr kokos Udhezimet: Perziejme te bardhat e vezes derisa […]...

6 December, 2015Lexo më shumë

Tortë me çokollatë dhe lajthi

Perberesit: 350gr cokollat te hidhur (pa sheqer) 150 gr sheqer + 2 lug 200gr gjalp(margarin) 1 bustine vanile 3 vez te medha 125 gr miell 50 ml lajthi ose qumsht 12 luge e vogel (krip) 70 gr lajthi te shtypura 2 lug shurup glikoze (sheqeri) Udhezimet: Pergatisni furren ne nxehtesine 180°C. Tepsine ku do te […]...

5 December, 2015Lexo më shumë

Keni shtypje të lartë të gjakut? Kjo recetë është për ju!

Kombinimi i arrave me mjaltë është një recetë e fuqishme shtëpiake e cila përdoret për shumë çështje shëndetësore....

4 December, 2015Lexo më shumë

Supë e ngrohtë franceze për ditë të ftohta

Në ditët e ftohta të dimrit nuk ka asgjë më të mirë se një supë e ngrohtë. Receta e ditës së sotme nga është e lehtë për t'u gatuar, e shijshme dhe e ngrohtë për ditët e ftohta....

29 November, 2015Lexo më shumë

Tortë e zezë me Nutella

Perbersit: 350 gr cokollate te zeze 250 gr sheqer 125 gr margarin 60 gr miell 6 veze Glazura: 100 ml ajke e embel 5 luge Nutella Udhezimet: Shkrijme cokollaten dhe margarine dhe leme te ftohet pak. Ndajme te bardhat ng ate verdhat e vezes. Te bardhat e vezes i tundim ne shkume te forte. Te […]...

26 November, 2015Lexo më shumë

Bukë e pjekur me vezë dhe proshutë (Video)

Provojeni këtë recetë në mëngjes apo mbrëmje, që ta shijoni në mënyrë maksimale darkën apo mëngjesin dhe më ndryshe se zakonisht....

23 November, 2015Lexo më shumë

Tortë e mrekullueshme me shegë

Perberesit per torten: 300gr miell 1 pecivë 150gr  margarine 2 veze 150gr sheqer 5-6 luge qumesht pak vanilë Per mbushjen: 300 ml hopla 50gr sheqer pluhur 1 shege Pergatitja: Ndezim furren ne temperature 120°. Marrim nje tave embelsirash te diametrit 20mm e lyejme me gjalpe ose shtrojme ne te leter furre. Punojme margarinen me sheqerin […]...

21 November, 2015Lexo më shumë

Roladë e lehtë

Perberesit: 100 gr cokollate per zierje 80 gr margarin 4 veze 120 gr sheqer 160 gr miell 150 ml qumesht 1 pluhur per pjekje Pak krip Per kremin: 300 ml qumesht 70 gr sheqer 50 gr nisheste 60 gr kokos 100 gr margarin Cokollate dhe kokos per dekor Udhezimet: Se apri shkrijme mbi avull cokollaten […]...

20 November, 2015Lexo më shumë

Tortë me arra

Përbërësit për tortën: 3 vezë 1 filxhan sheqer 1 filxhan arra të bluara 1 filxhan qumësht 1 filxhan vaj 2 flxhanë miell 1 pluhur për pjekje Krem: 1 buding vanilje Qumësht 3 dl 2 lugë sheqer 15 g gjalpë ose margarinë Përgatitja: Ne fillim rrafim vezet me sheqerin per peten dhe vazhdojme deri sa te […]...

15 November, 2015Lexo më shumë

Tortë me arra

Perberesit: 230 gr arra te bluara 6 veze 120 gr sheqer 110 gr miell 2 luge rum (opsionale) Perberesit per kremin: 350 ml qummesht 2-3 luge leng limoni 1 luge levore limoni ne rende 150 gr arra te bluara 2 sheqer vanilje 2 luge rum(opsionale) 300 gr margarin 120 gr sheqer 60 gr miell ½ […]...

13 November, 2015Lexo më shumë

Ëmbëlsirë shumë e shijshme me kokos dhe çokollatë (Foto)

Një recetë tepër e shijshme dhe e lehtë për t'u bërë. Përgatiteni atë sepse nuk do të zhgënjeheni!...

7 November, 2015Lexo më shumë

Ëmbëlsirë e shijshme me ftua

Perbersit: 120 gr margarin 70 gr sheqer 2 veze 300 gr miell ½ pluhur per pjekje Per mbushjen: 1 kavanoz marmelate pjeshke 1 kg ftua 1 luge leng limoni 50 gr lajthi te grira 1 sheqer vanilje Udhezimet: Perziejme margarine e mbajtur ne temperature ambienti me sheqerin,miellin e perzier me pluhurin per pjekje,vezet dhe bejme […]...

5 November, 2015Lexo më shumë

Tortë çokollate

Nuk ka asgjë si shija e një torte që e keni bërë në kuzhinën tuaj. Pjekja e një torte është aq e thjeshtë sa ju vetëm duhet ti matni përbërësit, përzieni ato në mënyrë të drejtë dhe mos harroni ti largoni ato nga furra para se të digjen. ...

1 November, 2015Lexo më shumë

Kek me biskota dhe çokollatë

Përbërësit: 180 g biskota digestive 100 g gjalpë 500 g Philadelphia ne kuti 75 g çokollatë të errëta 15 g kakao pluhur 100 g sheqer 200 ml qumësht 50 g (maizena )miell misri mund te gjindet ne supermarket 2 vezë Përgatitja: Ne nje ene grijme biskotat duke i ber pothuajse pluhur. Pastaj ne nje ene […]...

29 October, 2015Lexo më shumë

Si të përgatisni biskota ‘Jafa’ në shtëpi?

Biskotat Jafa janë ëmbëlsirat më të dashura për të gjitha moshat. Përse të mos provoni ta gatuani vetë. Lexoni se sa e thjeshtë është....

26 October, 2015Lexo më shumë

Tortë me keksa dhe kakao

Përbërësit: 2 pako biskota me kakao, 2 pako biskota pa kakao, Për krem shantin, 2 te bardha vezë, 2 paketa shanty, 2 gota uji me qumësht. Për çokollaten: 1 paketë çokollatë pluhur, 2 gota me qumësht, Për lyerjen e biskotave, Qumesht sa të lyhen biskotat. Përgatitja e qokollatës së shkrirë: Në një enë hedhim qumështin […]...

24 October, 2015Lexo më shumë

Tortë me tri shtresa

Përbërësit: 1 l qumësht 3 pudinga vanille 15 lug sheqer 250 g margarin 300 g arra 300 g keksa 300 g kokos Për lyerje: 150 g qokoladë me qumësht 3 lugë qumësht 3 lugë sheqer 120 g margarin Përgatitja: Nxejmë qumështin dhe në të ziejmë pudingun si qdo puding tjetër. E lejmë të ftohet dhe […]...

22 October, 2015Lexo më shumë

Shqiptari vazhdon të jetë shefi i kuzhinës më i miri në botë (Foto)

​Sot është Dita Ndërkombëtare e Shefit të Kuzhinës dhe në Kosovë është e vështirë të jesh kuzhinierë, për shkak të mungesës së furnizimit me produkte që janë trende botërore, dhe mos pëlqimit të ushqimeve modern....

20 October, 2015Lexo më shumë

Ëmbëlsirë 6-minutëshe

Shija e gjalpit të kikirikut shumicën e njerëzve i bën të papërmbajtshëm ndaj saj, është një përbërës i shkëlqyer për një shumëllojshmëri të ëmbëlsirave dhe kjo recetë është njëra nga verzionet e shpejta dhe të shijshme, ku si përbërës kryesor është gjalpi i kikirikut....

19 October, 2015Lexo më shumë

Tortë me arra dhe kokos

Perberesit per brumin: 3 veze 75 gr sheqer 35 gr therrime buke 30 gr kokos 50 gr arra te coptuara 1 pako pecive 1 pako vanille Perberesit per sherbetin: 185 gr sheqer 185 ml uje 1-2 pika leng limonit Perberes shtese: Ajke e rrahur ose shllag Kanelle Pergatitja: Per kete torte na duhet nje tepsi […]...

15 October, 2015Lexo më shumë

Katrorë të shijshëm me kokos

Përbërësit: * 3 vezë * 2 gota sheqer * 2 gota kos * 1 gotë vaj * pluhur paste * 1 sheqer vanilje * 2-3 gota miell Për mbështjellje: * 1 filxhan ujë * 1 filxhan sheqer * 1 margarin * 1 çokollatë për zierje * 1 lugë kakao Përgatitja: Merren të gjithë përbërësit dhe […]...

14 October, 2015Lexo më shumë

Pastroni mushkëritë për vetëm 3 ditë me këtë recetë

Problemet me mushkëri janë më të zakonshmet. Edhe pse shumë njerëz nuk pinë duhan, ata ende mund të përjetojnë probleme me mushkëri....

3 October, 2015Lexo më shumë

Roladë e lehtë me banane

Për brumin duhen: 5 kokrra vezë 5 lugë sheqer 5 lugë miell 5 lugë qumësht 1 pecivë (pluhur për pjekje) Përgatitja: Marrim vezët i rrahim me mikser. Shtojmë edhe sheqerin, qumështin dhe miellin, dhe në fund pecivën (pluhurin për pjekje). I pjekim 10 min në temperaturë 250gradë! Pas pjekjes marim një peshqir e lagim me ujë […]...

3 October, 2015Lexo më shumë

Keni dëshir të jetoni gjatë hani arra, kikirikë e lajthi!

Sekreti për të jetuar më gjatë dhe shëndetshëm mund të qëndrojë një pjatë më arra, lajthi, kikirikë. Harrojini pilulat me multivitamina dhe pijet për shëndetin....

30 September, 2015Lexo më shumë

Për herë të parë në Kosovë nisë shërbimi i mishit “Dry-Aged Beef”

Dry-Aged Beef është një trend i ri në restorantent më të famshme anë e kënd botës, ndërsa prej tani të pasionuarit e vërtetë të ushqimit këtë lloj mishi do ta kenë edhe në Restaurant Fiorentina në Prishtinë....

26 September, 2015Lexo më shumë

Bombica për Bajram

Përbërësit: 700 gr keksa (biskota) të bluara 500 gr qumësht 250 gr margarinë (gjalpë) 5 lugë kakao (lugë të gjellës) 500 gr kokos 5 lugë sheqer (lug të gjellës) Udhëzimet: Së pari 700 gr keksa i vëmë në një enë të thellë. Në të vendosim 5 lugë kakao dhe 5 lugë sheqer, i përziejmë. Pastaj […]...

23 September, 2015Lexo më shumë

Kjo është receta e bakllavës së ‘shpejtë’ që ju duhet për këtë Bajram

Përbërësit: * 2 vezë të plota e 3 të verdha vezësh, * 1 gotë vaj e 1 qumësht, * afro 600 gr miell të situr dhe të përzier me1 pluhur paste, * 700 gr niseshte, * 1/2 kg arra të grimcuara ose të bluara, * 1/2 kg gjalpë. Sherbeti: * 2 kg sheqer, * 1 […]...

22 September, 2015Lexo më shumë

2 torte të mrekullueshme që duhet t’i keni për këtë Bajram

Festa e Kurban Bajramit po afrohet, dhe ne në ditët në vazhdim do të vazhdojmë të publikojmë receta të ndryshme të cilat mund t'i përgatitni për këtë festë....

22 September, 2015Lexo më shumë

Roladë me çokollatë

Kjo recetë ju tregon se si përgatitet rolada me çokollatë. Më poshtë keni listën e gjërave që ju nevojiten për të përgatitur një roladë me çokollatë si dhe udhëzimet se si bëhet një gjë e tillë....

16 September, 2015Lexo më shumë

Si ta përgatitni reçelin e kumbullës?

Përbërësit: 1 kg kumbulla 800 gr sheqer 100 ml ujë Përgatitja: Si fillim lajmë kumbullat dhe iu heqim bërthamat, ndërkohë në një tenxhere hedhim ujin dhe sheqerin. I përziejmë vazhdimisht derisa të tretet sheqeri. Pasi i përziejmë me një lugë druri hedhim sasinë e kumbullave. Kujdes, këshillohet të zihet në mënyrë të ngadaltë për rreth […]...

13 September, 2015Lexo më shumë

Tortë karamel

Perberesit: 3 veze 250 gr sheqer 2 sheqer vanilje 200 gr margarin 200 ml qumesht 3 luge kakao 1 pluhur per pjekje 350 gr miell Perberesit per kremin: 250 gr sheqer 200 ml qumesht 150 margarin 1 luge pluhur pudinga nga vanilja 10 gr zhelatine 250 ml ajke e embel Udhezimet: Qumeshtin,3 luget me kakao, […]...

12 September, 2015Lexo më shumë

Rrathë me çokollatë dhe arra

Perbersit: 250 gr margarin 100 gr sheqer 1 veze 50 gr kakao 1 sheqer vanilje 400 gr miell 200-300 gr arra te grira 100 gr cokollate Udhezimet: Rrahim margarinen me sheqerin dhe sheqer vaniljen derisa te behet nje mase kremoze. Shtojme kakaon dhe perziejme. Ngadale shtojme miellin e perzier me pluhurin per pjekje. Masa do […]...

4 September, 2015Lexo më shumë

Tortë me arra

Perberesit: 230 gr arra te bluara 6 veze 120 gr sheqer 110 gr miell 2 luge rum(opsionale) Perberesit per kremin: 350 ml qummesht 2-3 luge leng limoni 1 luge levore limoni ne rende 150 gr arra te bluara 2 sheqer vanilje 2 luge rum(opsionale) 300 gr margarin 120 gr sheqer 60 gr miell ½ luge […]...

30 August, 2015Lexo më shumë

Receta që i zhduk gurët në veshka për 6 ditë

Gurët në veshka janë një shqetësim madhor për shumë njerëz. Dhimbjet e tyre janë aq të forta sa që njerëzit përdorin lloj-lloj metodash për të shpëtuar prej tyre....

28 August, 2015Lexo më shumë

Tortë me biskota

Përbërësit: 1 qese krem vanilje, 1 qese krem çokollate, 1 qese krem karameleje, 2 pako biskota, 1 çokollatë dhe qumësht për përgatitjen e kremit (masa tregohet në qese). Përgatitja: Marrim një tepsi dhe shtrojmë një shtresë me biskota, nga lart i hedhim kremin e përgatitur të vaniljes. Pastaj  një shtresë tjetër prapë me biskota me pas kremin e çokollatës, […]...

26 August, 2015Lexo më shumë

Tortë e lehtë portugeze

Thjeshtë shumë e shijshme. Kjo tortë klasike që vjen nga Maderia (regjion në Portugali) është me limon apo portokall, dhe sugjerohet të hahet kur pini çaj....

11 August, 2015Lexo më shumë

Ëmbëlsirë role me kanellë

Përbërësit: 500 g miell 1 paketë Maja (maja thatë) 1/2 lugë çaji kripë 75 g sheqer 75 g gjalpë 250 ml qumësht 40 g Gjalpë i shkrirë, 50 g sheqer 1 paketë sheqer vanilje 1 lugë gjelle kanellë Përgatitja: Miell, maja, kripë, dhe 75 gramë sheqer i përziejmë të gjitha bashkë. Gjalpin dhe qumështin e […]...

9 August, 2015Lexo më shumë

Tortë me çokollatë milka

Perberesit: 1 l qumesht 10 luge sheqer 3 pudinga vanilje 300 gr cokollate milka 100 gr cokollate milka e bardhe 500 ml ajke e embel(hopla per embelsira ose krem pana) biskota plazma ose pishkote Udhezimet: Ne nje ene qesim qumeshtin te vloj. Me pare ndajme nje gote qumesht qe te perziejme pluhurin e pudingave dhe […]...

8 August, 2015Lexo më shumë

Receta më e mirë me mollë

Vetëm dy lugë çaji gjalpë e bën ndryshimin e vërtetë në këtë recetë, duke i shtuar një shije të pasur mollës së ëmbël. Të ngrohura mirë apo të ftohta, ato kanë një shije të përsosur. Ju gjithashtu mund t’i ngrini ato pa e humbur shijen e tyre të shkëlqyer....

6 August, 2015Lexo më shumë

Receta e mahnitshme për rritjen dy herë më të shpejtë të flokëve

Një nga recetat më të mira për flokë të shëndetshme është kjo me qepë të kuqe....

6 August, 2015Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Supercar Showdown
  • Play Bike Rivals
  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Bow Master Japan