Receta – Page 11 – Lajmi.net

Aktuale

Ëmbëlsirë 6-minutëshe

Shija e gjalpit të kikirikut shumicën e njerëzve i bën të papërmbajtshëm ndaj saj, është një përbërës i shkëlqyer për një shumëllojshmëri të ëmbëlsirave dhe kjo recetë është njëra nga verzionet e shpejta dhe të shijshme, ku si përbërës kryesor është gjalpi i kikirikut....

19 October, 2015Lexo më shumë

Tortë me arra dhe kokos

Perberesit per brumin: 3 veze 75 gr sheqer 35 gr therrime buke 30 gr kokos 50 gr arra te coptuara 1 pako pecive 1 pako vanille Perberesit per sherbetin: 185 gr sheqer 185 ml uje 1-2 pika leng limonit Perberes shtese: Ajke e rrahur ose shllag Kanelle Pergatitja: Per kete torte na duhet nje tepsi […]...

15 October, 2015Lexo më shumë

Katrorë të shijshëm me kokos

Përbërësit: * 3 vezë * 2 gota sheqer * 2 gota kos * 1 gotë vaj * pluhur paste * 1 sheqer vanilje * 2-3 gota miell Për mbështjellje: * 1 filxhan ujë * 1 filxhan sheqer * 1 margarin * 1 çokollatë për zierje * 1 lugë kakao Përgatitja: Merren të gjithë përbërësit dhe […]...

14 October, 2015Lexo më shumë

Pastroni mushkëritë për vetëm 3 ditë me këtë recetë

Problemet me mushkëri janë më të zakonshmet. Edhe pse shumë njerëz nuk pinë duhan, ata ende mund të përjetojnë probleme me mushkëri....

3 October, 2015Lexo më shumë

Roladë e lehtë me banane

Për brumin duhen: 5 kokrra vezë 5 lugë sheqer 5 lugë miell 5 lugë qumësht 1 pecivë (pluhur për pjekje) Përgatitja: Marrim vezët i rrahim me mikser. Shtojmë edhe sheqerin, qumështin dhe miellin, dhe në fund pecivën (pluhurin për pjekje). I pjekim 10 min në temperaturë 250gradë! Pas pjekjes marim një peshqir e lagim me ujë […]...

3 October, 2015Lexo më shumë

Keni dëshir të jetoni gjatë hani arra, kikirikë e lajthi!

Sekreti për të jetuar më gjatë dhe shëndetshëm mund të qëndrojë një pjatë më arra, lajthi, kikirikë. Harrojini pilulat me multivitamina dhe pijet për shëndetin....

30 September, 2015Lexo më shumë

Për herë të parë në Kosovë nisë shërbimi i mishit “Dry-Aged Beef”

Dry-Aged Beef është një trend i ri në restorantent më të famshme anë e kënd botës, ndërsa prej tani të pasionuarit e vërtetë të ushqimit këtë lloj mishi do ta kenë edhe në Restaurant Fiorentina në Prishtinë....

26 September, 2015Lexo më shumë

Bombica për Bajram

Përbërësit: 700 gr keksa (biskota) të bluara 500 gr qumësht 250 gr margarinë (gjalpë) 5 lugë kakao (lugë të gjellës) 500 gr kokos 5 lugë sheqer (lug të gjellës) Udhëzimet: Së pari 700 gr keksa i vëmë në një enë të thellë. Në të vendosim 5 lugë kakao dhe 5 lugë sheqer, i përziejmë. Pastaj […]...

23 September, 2015Lexo më shumë

Kjo është receta e bakllavës së ‘shpejtë’ që ju duhet për këtë Bajram

Përbërësit: * 2 vezë të plota e 3 të verdha vezësh, * 1 gotë vaj e 1 qumësht, * afro 600 gr miell të situr dhe të përzier me1 pluhur paste, * 700 gr niseshte, * 1/2 kg arra të grimcuara ose të bluara, * 1/2 kg gjalpë. Sherbeti: * 2 kg sheqer, * 1 […]...

22 September, 2015Lexo më shumë

2 torte të mrekullueshme që duhet t’i keni për këtë Bajram

Festa e Kurban Bajramit po afrohet, dhe ne në ditët në vazhdim do të vazhdojmë të publikojmë receta të ndryshme të cilat mund t'i përgatitni për këtë festë....

22 September, 2015Lexo më shumë

Roladë me çokollatë

Kjo recetë ju tregon se si përgatitet rolada me çokollatë. Më poshtë keni listën e gjërave që ju nevojiten për të përgatitur një roladë me çokollatë si dhe udhëzimet se si bëhet një gjë e tillë....

16 September, 2015Lexo më shumë

Si ta përgatitni reçelin e kumbullës?

Përbërësit: 1 kg kumbulla 800 gr sheqer 100 ml ujë Përgatitja: Si fillim lajmë kumbullat dhe iu heqim bërthamat, ndërkohë në një tenxhere hedhim ujin dhe sheqerin. I përziejmë vazhdimisht derisa të tretet sheqeri. Pasi i përziejmë me një lugë druri hedhim sasinë e kumbullave. Kujdes, këshillohet të zihet në mënyrë të ngadaltë për rreth […]...

13 September, 2015Lexo më shumë

Tortë karamel

Perberesit: 3 veze 250 gr sheqer 2 sheqer vanilje 200 gr margarin 200 ml qumesht 3 luge kakao 1 pluhur per pjekje 350 gr miell Perberesit per kremin: 250 gr sheqer 200 ml qumesht 150 margarin 1 luge pluhur pudinga nga vanilja 10 gr zhelatine 250 ml ajke e embel Udhezimet: Qumeshtin,3 luget me kakao, […]...

12 September, 2015Lexo më shumë

Rrathë me çokollatë dhe arra

Perbersit: 250 gr margarin 100 gr sheqer 1 veze 50 gr kakao 1 sheqer vanilje 400 gr miell 200-300 gr arra te grira 100 gr cokollate Udhezimet: Rrahim margarinen me sheqerin dhe sheqer vaniljen derisa te behet nje mase kremoze. Shtojme kakaon dhe perziejme. Ngadale shtojme miellin e perzier me pluhurin per pjekje. Masa do […]...

4 September, 2015Lexo më shumë

Tortë me arra

Perberesit: 230 gr arra te bluara 6 veze 120 gr sheqer 110 gr miell 2 luge rum(opsionale) Perberesit per kremin: 350 ml qummesht 2-3 luge leng limoni 1 luge levore limoni ne rende 150 gr arra te bluara 2 sheqer vanilje 2 luge rum(opsionale) 300 gr margarin 120 gr sheqer 60 gr miell ½ luge […]...

30 August, 2015Lexo më shumë

Receta që i zhduk gurët në veshka për 6 ditë

Gurët në veshka janë një shqetësim madhor për shumë njerëz. Dhimbjet e tyre janë aq të forta sa që njerëzit përdorin lloj-lloj metodash për të shpëtuar prej tyre....

28 August, 2015Lexo më shumë

Tortë me biskota

Përbërësit: 1 qese krem vanilje, 1 qese krem çokollate, 1 qese krem karameleje, 2 pako biskota, 1 çokollatë dhe qumësht për përgatitjen e kremit (masa tregohet në qese). Përgatitja: Marrim një tepsi dhe shtrojmë një shtresë me biskota, nga lart i hedhim kremin e përgatitur të vaniljes. Pastaj  një shtresë tjetër prapë me biskota me pas kremin e çokollatës, […]...

26 August, 2015Lexo më shumë

Tortë e lehtë portugeze

Thjeshtë shumë e shijshme. Kjo tortë klasike që vjen nga Maderia (regjion në Portugali) është me limon apo portokall, dhe sugjerohet të hahet kur pini çaj....

11 August, 2015Lexo më shumë

Ëmbëlsirë role me kanellë

Përbërësit: 500 g miell 1 paketë Maja (maja thatë) 1/2 lugë çaji kripë 75 g sheqer 75 g gjalpë 250 ml qumësht 40 g Gjalpë i shkrirë, 50 g sheqer 1 paketë sheqer vanilje 1 lugë gjelle kanellë Përgatitja: Miell, maja, kripë, dhe 75 gramë sheqer i përziejmë të gjitha bashkë. Gjalpin dhe qumështin e […]...

9 August, 2015Lexo më shumë

Tortë me çokollatë milka

Perberesit: 1 l qumesht 10 luge sheqer 3 pudinga vanilje 300 gr cokollate milka 100 gr cokollate milka e bardhe 500 ml ajke e embel(hopla per embelsira ose krem pana) biskota plazma ose pishkote Udhezimet: Ne nje ene qesim qumeshtin te vloj. Me pare ndajme nje gote qumesht qe te perziejme pluhurin e pudingave dhe […]...

8 August, 2015Lexo më shumë

Receta më e mirë me mollë

Vetëm dy lugë çaji gjalpë e bën ndryshimin e vërtetë në këtë recetë, duke i shtuar një shije të pasur mollës së ëmbël. Të ngrohura mirë apo të ftohta, ato kanë një shije të përsosur. Ju gjithashtu mund t’i ngrini ato pa e humbur shijen e tyre të shkëlqyer....

6 August, 2015Lexo më shumë

Receta e mahnitshme për rritjen dy herë më të shpejtë të flokëve

Një nga recetat më të mira për flokë të shëndetshme është kjo me qepë të kuqe....

6 August, 2015Lexo më shumë

11 shprehitë ushqyese që do të ju zgjasin jetën, sipas ekspertit të jetëgjatësisë

Ndonëse është shumë e rëndësishme ajo se çfarë hamë, ekspertët kanë gjetur se po ashtu është e rëndësishme edhe me kë drekojmë apo darkojmë. Energjia pozitive e atyre rreth nesh është e rëndësishme gati sa vet ushqimi. Nuk e kanë thënë kot shqiptarët: “bukë, kripë e zemër”. ...

5 August, 2015Lexo më shumë

Tortë e lehtë pa vezë

Përbërësit: 3 gota miell, 2 gota sheqer, 1 lugë çaji kripë, ½ filxhan pluhur kakao, 2 lugë çaji sodë për pjekje, ¾ filxhan vaj, 2 lugë uthull të bardhë të destiluar, 2 lugë çaji ekstrakt vanilje, 2 gota ujë të ftohtë. Përgatitja: Përzieni së bashku miellin, sheqerin, kripën, sodën dhe kakaon në një tigan për […]...

4 August, 2015Lexo më shumë

Torta magjike me çokollatë

Një tortë super-e shijshme me çokollatë. E përshtatshme për të gjithë!...

30 July, 2015Lexo më shumë

Torta e mahnitshme japoneze me vetëm 3 përbërës (Video)

A dëshironi të përgatitni një ëmbëlsirë të shijshme që nuk kërkon shumë përbërës? Atëherë kjo recetë japoneze është për ju!...

25 July, 2015Lexo më shumë

A pini duhan? Kjo recetë do t’ua largojë kollën e duhanit

Shumica e njerëzve që pinë duhan vuajnë nga kolla e cila mund të jetë e butë por edhe e rëndë....

24 July, 2015Lexo më shumë

Tortë me arra

Perberesit: 230 gr arra te bluara 6 veze 120 gr sheqer 110 gr miell 2 luge rum(opsionale) Perberesit per kremin: 350 ml qummesht 2-3 luge leng limoni 1 luge levore limoni ne rende 150 gr arra te bluara 2 sheqer vanilje 2 luge rum(opsionale) 300 gr margarin 120 gr sheqer 60 gr miell ½ luge […]...

24 July, 2015Lexo më shumë

4 receta për një drekë të shijshme të Bajramit

Më poshtë kemi përmbledhur 4 receta të ndryshme për drekën e Bajramit....

16 July, 2015Lexo më shumë

6 bakllava për Bajram

Më poshtë kemi përmbledhur 6 bakllava të ndryshme të cilat mund t'i përgatitni për Bajram....

16 July, 2015Lexo më shumë

6 torte për Bajram

Më poshtë kemi mbledhur 6 tortet më të mira të cilat mund t'i përgatitni për ditën e nesërme të Bajramit....

16 July, 2015Lexo më shumë

Tortë me pjeshkë

Përbërësit: 125gr gjalpë, 4 vezë të tëra dhe 5 të bardha vezësh, 250gr sheqer pluhur, 125gr ermik, 1kg pjeshkë, 1 sheqer vanilje. Përgatitja: Tundet gjalpi i zbutur me 100gr sheqer pluhur. Në masën e gjalpit shtohen ermiku dhe 4 të bardhat e vezëve të tundura. Të gjitha përzihen mirë me lugë dhe hidhen në kallëp […]...

14 July, 2015Lexo më shumë

Tortë me dhredhëza

Përbërësit: 8 vezë, 8 lugë sheqer, 1kg dredhëza, 1 krem të rrahur dredhëzash. Kremi: 1lit qumësht, 5 lugë miell, 6 lugë niseshte, 12 lugë sheqer, 2 sheqer vanilje, 1 margarinë e zbutur. Udhëzimet: Nxehet furra në 170 gradë C. Tunden 8 të bardhat e vezëve me 8 lugë sheqer në shkumë të qëndrueshme. Shtohet mielli […]...

11 July, 2015Lexo më shumë

Roladë me çokollatë

Përbërësit: 8 vezë, 8 lugë sheqer, 5 lugë vaj, 2 lugë kakao, 8 lugë miell, lëvore limoni. Kremi: 1 margarinë e zbutur, 250gr sheqer pluhur, 200gr çokollatë. Përgatitja: Tunden vezët me sheqer derisa të fryhen. Shtohen përbërësit e tjerë dhe përzihen mirë me lugë. Në tepsi katrore shporeti, të shtruar me letër ose të lyer […]...

9 July, 2015Lexo më shumë

Musaka me spianq për iftar

Përbërësit: 1kg spinaq, 600gr mish të bluar, 2 qepë, 1 vezë, 1 filxhan kafeje oriz, 1.5 gotë uji qumësht, 1 tubë majdanoz, krip, vegetë, piper. Përgatitja: Orizi zihet në ujë të njelmët 10 minuta, pastaj kullohet lehtë. Fërgohet qepa e grirë hollë gjersa të zverdhet. Shtohen mishi i bluar, spinaqi i përvëluar dhe i prerë, […]...

7 July, 2015Lexo më shumë

Pitalka Ramazani

Përbërësit: Miell, Maja, Kripë, Djathë ose gjizë, Vezë, Suxhuk, Pak gjalpë. Përgatitja: 1. Zihet brumi me miell, maja, kripë, sikurse brumi i bukëve të vogla mrume. 2. Ena vendoset në vend të ngrohtë që të vijë brumi dhe dyfishohet për dy orë. 3. Nga brumi i përgatitur hidhet një lugë në tavolinë të përmillur, pastaj […]...

6 July, 2015Lexo më shumë

Çorbë me perime për iftar

Nëse jeni në dyshim se çfarë të përgatitni sot për iftar, atëherë ne kemi një recetë të shijshme për ju. Mësoni më poshtë si të përgatitni këtë çorbë me perime!...

3 July, 2015Lexo më shumë

Çaj nga farat e shalqirit kundër gurëve në veshka

Çaji nga farat e shalqirit është një pije që ndihmon në largimin e gurëve në veshka....

28 June, 2015Lexo më shumë

Supë me spinaq, makarona dhe fasule për iftar

Mësoni si të përgatisni një supë të shijshme dhe më ndryshe për një iftar të lehtë....

27 June, 2015Lexo më shumë

Byrek role me mish për iftar

Ky lloj byreku është i shpejtë, i lehtë dhe i shijshëm për një iftar. Ju bëftë mirë!...

24 June, 2015Lexo më shumë

Petulla për iftar

Mësoni si të përgatisni petulla të lehta dhe të shijshme për një iftar të lehtë dhe jo-ngarkues për stomakun....

23 June, 2015Lexo më shumë

Patate të mbushura indiane

Përbërësit: 6 patate mesatare 100 gr shqeme e bajame të grira 80 gr rrush i thatë 4 lugë vaj ulliri 1 qepë e grirë hollë 2 thelpinj hudhër të grirë hollë 3 domate 1 lugëz kumin 1 lugëz shafran 2 speca djegës të prerë në feta të holla – 90 gr kos 250 ml ujë […]...

21 June, 2015Lexo më shumë

Qofte me mish në tavë

Përbërësit: 500 g mish të grirë 1 qepë 1 gotë uji oriz të zier 2 thelpinj hudhër 1 vezë 2-3 lugë miell misri ose galetë krip, piper i kuq dhe i zi Për salcën: 250 ml ajkë kosi 3 vezë 150 g djathë të fortë ose ndonjë lloj tjetër djathi të fortë apo edhe kaçkavall […]...

20 June, 2015Lexo më shumë
 

Fotolajm

‘’Në makinë, ka njerëz që nuk do të takohen kurrë më!’’
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bow Master
  • Play Rock Wheels
  • Play Bike Rivals
  • Play Supercar Showdown