Lifestyle – Page 324 – Lajmi.net

Aktuale

Lakrat e dobishme

Dimri nuk mund të paramendohet pa lakrat. Të freskëta ose turshi, si sallatë apo të mbështjella me mish, lakrat janë pjesë e rëndësishme e kuzhinës. Lakrat janë shumë të shëndetshme dhe kanë elemente interesante për ruajtjen e ekuilibrit biologjik. Lakrat kanë vlerë të ulët kalorike, ndërsa më të shëndetshmet janë lakrat turshi. Ato janë të […]...

10 November, 2013Lexo më shumë

‘Picameni’ shqiptar kërkon famë

Mikel Dusi është një ‘pica-men’ nga Ozone Park, ndërsa shpreson që të bëhet ylli i ardhshëm i zanatit që e kryen. “Mikey Boy” është një piceri e re në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Mikeli, një shqiptar që jeton në SHBA, është duke u munduar ta realizojë një film të metrazhit të gjatë, i cili […]...

10 November, 2013Lexo më shumë

Fivestar me 5 Yje

Qendra më e madhe e Fitnesit në Rajon ndodhet në Prishtinë. Quhet Fivestar, ka një sipërfaqe prej 1200 metra katrorë, ndërsa investimi në të ka shifrën prej 1 milion eurove. Në ceremoninë e hapjes së kësaj qendre, e cila u bë sonte, në Lagjen Arbëria në Prishtinë, ky investim u quajt hap i guximshëm. Ministri […]...

9 November, 2013Lexo më shumë

Përse thinjen njerëzit?

Vitet janë diçka që nuk mund t’i menaxhojmë apo t’i ndalim dhe thinjat janë pjesë e procesit jetësor, kështu që të gjithë ne do të shkojmë drejt thinjave të flokut në një pikë të jetës. Por, përse ndodhin ato? Si mund t’i ndalim apo menaxhojmë ato? Pse ndodh kjo? Floku është në fillim i bardhë […]...

9 November, 2013Lexo më shumë

Stresi lirohet nga vitaminat B e C

Nëse dëshironi të liroheni nga stresi, tashmë e keni përgjigjen. Ky fenomen shkakton ndryshime në relacionet metabolike si dhe zvogëlon kompleksin e vitaminave B dhe vitaminën C. Mungesa e vitaminës B, shkakton nervozen dhe zemërimin. Disa komplekse të vitaminave B përmbajnë edhe vitaminën C, prandaj përdorimi i tyre është ideal për lirimin nga stresi dhe […]...

9 November, 2013Lexo më shumë

Fruta tipike e vjeshtës

Gështenja është një frutë tipike vjeshtore, mjaft e dashur për të rriturit dhe të vegjlit, për shijen dhe aromën e saj. Ajo i zëvendëson frutat tjerë që e ‘mbyllin’ sezonin veror. Gështenjat preferohen në mbrëmje të ftohta, kur familja bashkohet përreth tavolinës dhe ushqehet me to. Gështenjat mund të piqen dhe të zihen, varësisht prej […]...

9 November, 2013Lexo më shumë

Fivestar: Super Fitnes në Prishtinë

Prishtina bëhet me Qendër të Fitnesit më të madhen në rajon. Kujdesuni për shëndetin tuaj, në një vend me përmasa dhe standarde ndërkombëtare....

8 November, 2013Lexo më shumë

Grupi i gjakut dhe personaliteti

Grupi i gjakut mund të tregojë shumë për të fshehtat e karakterit tuaj. Vetëm nëpërmjet një analize të thjeshtë të gjakut do të mund të kuptoni se çfarë tregon ai për anën e ndritur dhe të errët të personalitetit të dikujt. Grupi i gjakut 0 Personat që kanë grupin 0 janë shumë të përgjegjshëm dhe […]...

8 November, 2013Lexo më shumë

Mbani dietë, gërhisni më pak

Gërhitja është gjithmonë e bezdisshme për ata që e ‘pësojnë’ dhe ka raste kur çiftet flenë në dhoma të ndara, sepse nuk arrijnë ta durojnë këtë zhurmë të partnerit. Janë të shumta këshillat që qarkullojnë nëpër botë se si të zgjidhet kjo problematikë. E fundit arrin nga Brazili dhe është fryt i një studimi të […]...

8 November, 2013Lexo më shumë

Horror tortë për martesë të lumtur

Një çift i apasionuar pas filmave horror zgjodhi një mënyrë shumë origjinale për ta krijuar tortën e martesës - në formën e kokave të tyre të prera, të bëra prej çokollatës dhe vaniljes....

7 November, 2013Lexo më shumë

Portali kroat heq komentet

\"Pothuajse është bërë rregull që komentet të shprehin qëndrime çmendurake, të sëmura dhe ofenduese të një pjese të lexuesve\", thuhet në njoftimin e portalit Net.hr....

6 November, 2013Lexo më shumë

Hani mëngjes

Sipas hulumtimeve të fundit, personat që nuk hanë mëngjes janë më të predispozuar të vuajnë nga mbipesha, diabeti dhe gripi infektues. ...

6 November, 2013Lexo më shumë

Qumështi mbron nga kanceri

Personat të cilët pinë një gjysmë litre qumësht çdo ditë kanë 12 për qind më pak gjasa për t’u prekur nga kanceri i zorrës së trashë, krahasuar me ata që nuk pinë qumësht....

3 November, 2013Lexo më shumë

Frutat që ju qetësojnë

Avokado: Përpos që është një burim fantastik për vitamina ndaj shëndetit, avokado kryen punë edhe ndaj stresit. Janë të pasura më vitamina. Gjithashtu përmbajnë më shumë folante se të gjitha frutat tjera. Mund ta hani edhe me ndonjë sallatë, edhe në sandviç. Dredhëzat, boronicat: Janë fruta që janë të pasura me vitamina C, gjë që […]...

2 November, 2013Lexo më shumë

Çfarë ndodh me trupin kur vishni taka?

Këtu mund t’i lexoni të dhëna që tregojnë se çfarë efekti ka në trupin tuaj, kur mbathni taka dhe pse nuk do të donit t’i vishni më. Këmbët: Normalisht këmbët tuaja vrapojnë gjithandej. Pesha që keni bën që të keni dhimbje në këmbë. Dhe, gjatë gjithë kohës, e dëgjoni veten duke u ankuar. Sa më […]...

1 November, 2013Lexo më shumë

Ftesë votueseve të reja

Qendra Kosovare për Studime Gjinore (QKSGJ), në kuadër të projektit “Gratë dhe zgjedhjet”, ka promovuar fushatën “Qika, votoni edhe ju”, e cila ka për qëllim vetëdijesimin e votueseve të reja për rëndësinë e votimit....

31 October, 2013Lexo më shumë

Stresi i nënave për Natën e Shtrigave

Derisa fëmijët kënaqen me këtë festë, nënat janë ato që e mbajnë tërë barrën e organizimit dhe përkujdesjes....

31 October, 2013Lexo më shumë

Kujdes në Natën e Shtrigave

Edhe pse nuk do të jetë e njëjtë Nata e Shtrigave pa një kostum seksi si mace, ose pa lente, keni kujdes. Një studim ka thënë se nëse përdorni lente vetëm për një natë dhe i ktheni prapë, mund t’ju shkaktojnë probleme serioze me sytë. Lente me ngjyrë neoni janë të falsifikuara si pajisje mjekësore, […]...

30 October, 2013Lexo më shumë

Zgjidhni problemet me kreativitet

Lirojeni veten nga problemet me mendje, duke imagjinuar se po ia zgjidhni problemin dikujt tjetër. Ose, mendoni që afati i fundit është më afër seç është me të vërtetë. Pse funksionin kjo? Kjo ju ndihmon që të keni mendime më të gjera, sepse mendoni gjatë tërë kohës se si ta zgjidhni problemin në mënyrë sa […]...

30 October, 2013Lexo më shumë

Humbja e peshës pas lindjes

Javën e kaluar Dukesha Kate Middelton e tregoi barkun e saj të rrafshët derisa po luante bejsboll në një shkollë, ndërsa Kim Kardashian vazhdon të befasojë më paraqitjen e saj, pasi që lindi vetëm 4 muaj më parë, duke u dukur tërësisht njëjtë si para lindjes. Por, normalisht, për t’u dukur sa më e dobët, […]...

29 October, 2013Lexo më shumë

Arsye befasuese pse jeni të lodhur

Ato shenjat që i përdorni në dhoma të hoteleve “Mos pengoni”, shumë shpesh do të dëshironit t’i vendosni edhe në derën e zyrës suaj. Pengesa që ju behët në zyrë, mund t’ju shkaktojë shumë stres, sipas një studimi të ri që është bërë tani. Këtu mund t’i lexoni disa shembuj që ju bëjnë t’i merrni […]...

28 October, 2013Lexo më shumë

Si të ndjeheni mirë?

Një studim i realizuar, në të cilin janë pyetur rreth 500 femra, duke kërkuar përgjigjen se në çfarë kohë dhe ditë të javës ato ndjehen më seksi, më së shumti e kanë përmendur ditën e hënë. E diela vinte e dyta, me 36 për qind të përgjigjeve, ku femrat ndjehen më së paku seksi, sepse […]...

27 October, 2013Lexo më shumë

Ndërrimi i orës

Lexoni edhe: Të dielën bëhet ndërrimi i orës (mars 2014) Ne jemi të përgatitur se çdo gjë që bëjmë e kemi një orë më pak ditën, rrezikun se nuk do të kemi një orë më shumë për të fjetur dhe ky është një problem i madh te njerëzit. Edhe pse merr disa ditë që të […]...

26 October, 2013Lexo më shumë

Si të jeni besnikë ndaj ushtrimeve

I blini rrobat më të mira për ushtrime dhe shkoni në palestër? E çfarë ndodh? Shkoni vetëm dy herë në javë dhe nuk i kushtoni rëndësi ushtrimeve....

26 October, 2013Lexo më shumë

Telefoni shkatërron gjumin

Nëse dërgoni dhe merrni shumë mesazhe para se të flini, mund t’ju shkaktojë probleme me gjumin, sipas një studimi të ri nga Media Culture. Një studim në një kolegj, nga 85 nxënës që janë marrë në pyetje, bazuar në përgjigjet e tyre, konkludimi ishte që sa më shumë që dërgoni mesazhe – aq më shumë […]...

25 October, 2013Lexo më shumë

Pastrimi i shtëpisë s’është ushtrim

Çdo aktivitet fizik ndihmon në menaxhimin e peshës së trupit. Por, sipas një studimi të ri, nëse djersiteni duke pastruar - kjo nuk do t’ju ndihmojë në humbjen e peshës....

24 October, 2013Lexo më shumë

E vërteta për korsetët e dietave

Tingëllon shumë fantastike, apo jo? Kjo është dieta e korsetit që humb peshë. Janë ato korsetët që femrat i përdorin për t’u dukur të dobëta. Aktorja Jessica Albba tregoi për sekrete e saj se çfarë bëri që humbi aq shumë peshë dhe ka trup fantastik, pas dy shtatzënive që kishte. Ja çfarë përmbante dieta: Ajo […]...

24 October, 2013Lexo më shumë

Humbni peshë me çokollata

Shumë gjë e ëmbël, apo jo? Sidomos për dieta të veçanta të rekomanduar nga nutricistë të njohur, 63 % e njerëzve besojnë se duhet t’i largoni të gjitha gjërat e ëmbla sepse besohet që kanë shumë kalori. Por, sa i përket çokollatave, ato janë të rekomandueshme  për të humbur peshë. Një nutriciste e famshme ka […]...

23 October, 2013Lexo më shumë

Gjoksi i rritur i femrave

Pas një studimi lidhur me bisedat që kanë bërë me disa meshkujt, besoni ose jo, meshkujt nuk duan t’ia dinë nëse gjoksin e keni operacion apo jo. Për çka interesohen meshkujt? Vetëbesimi i femrës, jashtë dhe brenda shtratit. Nëse ndiheni seksi, do ta ndizni partnerin. Kjo vlen edhe për femrat që kanë bërë operacion gjoksin. […]...

22 October, 2013Lexo më shumë

Gjëra që rrafshojnë barkun

Domatet: Janë më të preferuarat që t’ju duket barku rrafsh. Kanë burim të mirë të antitoksidanteve. Kanë shije të mirë, mund t’i përdorni edhe si lëng. Shalqiri: Shalqiri është një nga burimet më të pasura me ujë. Përmban gati 94% ujë dhe është një zgjedhje e shkëlqyer për të humbur kaloritë. Heq lëngjet e tepërta […]...

22 October, 2013Lexo më shumë

A po e mbyt puna gjumin tuaj?

Në bazë të një studimi që është bërë në Londër, ata njerëz që janë më të shëndetshëm – kanë 20 për qind më shumë gjasa që të kenë një gjumë të mirë, për çdo mbrëmje të caktuar, pavarësisht faktorëve të tjerë. Studimi gjithashtu ka shqyrtuar se si profesionet e veçanta ndikojnë në shprehitë e gjumit. […]...

21 October, 2013Lexo më shumë

Pse duhet të pini kafe çdo ditë

Kafeja mund të jetë  mjaftë e mirë për trurin tuaj, lëkurën dhe trupin. Këtu mund t’i lexoni disa arsyet pse duhet të pini kafe çdo ditë. Duke pirë kafe mund të merrni më shumë antitoksidate se me çfarëdo tjetër. Përderisa frutat dhe perimet kanë shumë antitoksidante, trupi i njeriut thuhet se ka më shumë antitoksindate […]...

21 October, 2013Lexo më shumë

Ushqimet që djegin kaloritë

Vezët: Vezët janë burimi më i pasur për proteina dhe më pak në kalori. Vezët ndihmojnë që të formojmë muskujt dhe ato japin kolesterol të mirë. Mollët: Mollët janë të mbushura me fuqi antitoksidante dhe shumë shtresa të tjera të shëndetshme. Më e rëndësishmja është që përmbajnë pektin, që ndihmon për të reduktuar yndyrën në […]...

19 October, 2013Lexo më shumë

Të mirat e domateve

Domatet kanë shumë vitamina, minerale dhe antitoksidante. Vitamina A ndihmon për të shëruar dhe riparuar qelizat e dëmtuar të lëkurës. Kjo e bën më të mirë. Këtu i gjeni disa fakte për domatet. Ndrydhni domaten bashkë më një avokado për maskë të fytyrës. Lyejeni fytyrën dhe lëreni të qëndrojë ashtu për 20 minuta. Domatja thellë […]...

19 October, 2013Lexo më shumë

Ushqimet që s’mund të refuzohen

Kompanitë e shumta shpenzojnë mijëra e mijëra para për ta bërë marketingut sa më atraktiv që të përdoren këto lloje të ushqimit. New York Times ka shkruar një raport që çipsat i prodhojnë aq të mira dhe të shijshme sa nuk mund t’u rezistoni në asnjë mënyrë. Shumë befasuese, por kripa dhe sheqeri janë përbërësit […]...

18 October, 2013Lexo më shumë

Sytjenat 10 milionëshe

prej 10 milionë dollarë? Ato do t’i shfaqë modelja Candise Swanepoel. Modelja bionde është zgjedhur për t’i reklamuar në mënyrë sa më perfekt sytjenat 10 milionë dollarësh, në eventin e sivjetshëm të Victoria’s Secret. Sytjenat janë të përbëra nga 4500 gurë të çmuar, si rubinë, diamante e safari të verdha 18 karatë, ndërsa 54 karatë […]...

17 October, 2013Lexo më shumë

Super Jahti i ardhshëm

Ky jaht është dizajnuar nga arkitektët më të mirë të botës, të cilët kanë fituar shumë çmime. Një ndër ta është edhe irakiania Briton Dame Zaha Hadid. Kjo anije duket shumë e ngjashme me stadiumin olimpik “Bird’s Nest” ose Foleja e Zogjve. Ky është super jahti i së ardhmes dhe ka gjasë të bëhet një […]...

17 October, 2013Lexo më shumë

Befasitë nga kungulli

Vitamina A, e cila gjendet në kungull, është e nevojshme për trupin e njeriut, sepse kjo vitaminë ndikon në pigmentin e lëkurës që mbron nga dëmet e diellit. Këtu mund t’i gjeni disa shembuj se si mund ta përdorni në mënyra të tjera kungullin. Balsam për flokë: Mbusheni një gotë me kungull të grimcuar, pastaj […]...

16 October, 2013Lexo më shumë

Ushqimet organike

Në bisedimet lidhur me çmimin dhe përfitimet, disa studimet kanë deklaruar se ushqimet e shëndetshme dukshëm janë më të shtrenjta në treg se të zakonshmet. Këtu mund t’i gjeni disa të tilla që duhet t’i keni në shportën tuaj të gjerave të përzgjedhura në supermarket sot. Patatet: Kur vendosni se cilat ushqime organike t’i blini, […]...

14 October, 2013Lexo më shumë

Pesë gjëra që nuk i praktikojmë

Njerëzit nuk pushojnë në kohën kur gjithë të tjerët pushojnë Mesatarja e popullsisë së Amerikës që pushojnë së punuari janë të moshës 61 vjeç. Por, sipas studimit amerikan, njerëzit të cilët punojnë në moshën 57 vjeçare nuk pushojnë dhe nuk dalin në pension deri në moshën 70 vjeçare. Shumica e këtyre njerëzve,  thuhet se vazhdojnë […]...

13 October, 2013Lexo më shumë

Gjuaj macet në vend të luleve

Gjuajtja e luleve në dasmës nuk është më trend. Tash, është trend të gjuash macen.  Kjo është In tani. Nëse besoni në manipulimet e fotografive që bëhen nëpër blogje të ndryshme, atëherë shumë mirë, sepse kjo ju bën që të krijoni ide të reja lidhur me traditat e dasmave. Duke eksploruar andej, mund të shihni […]...

12 October, 2013Lexo më shumë

Aplikacionet për humbje peshe

Prej 100 llojeve të aplikacioneve në telefonave, mendoni se ndonjëri tregon saktë si të humbasësh peshë? Kjo nuk është shpikur akoma....

11 October, 2013Lexo më shumë

Fokusi në parandalim

American Heart Assioation ka pohuar se është më mirë që të parandalohen sëmundjet tek pacientët, në vend se të mjekohen ato. Gazeta Cirulacion përshkruan qëllimet e organizatës AHA se mjekët duhet të bëjnë më shumë për t’i ndihmuar pacientët si t’i parandalojnë sëmundjet e ndryshme që mund të vijnë nga pirja e duhanit, ose mungesa […]...

10 October, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Turbo Racing 3
  • Play World Soccer Champion
  • Play Rock Wheels
  • Play Supercar Showdown