Lifestyle – Page 316 – Lajmi.net

Aktuale

Hotel prej akulli

Për ata që e preferojnë stinën e dimrit dhe që e pëlqejnë një udhëtim të ‘ftohtë’, tashmë e keni idenë në tavolinë. Sapo e ka hapur sezonin dimëror hoteli i akullt, ‘Ice Hotel’, më i madhi në botë i ndërtuar ndonjëherë, i cili gjendet afër qytetit të Kirunas, gati 1,200 kilometra nga Stokholmi i Suedisë. […]...

28 November, 2013Lexo më shumë

Pishina e mrekullive

Pishina të bukura gjen gjithandej globit, por është një më karakteristike dhe më e mrekullueshme. Ajo quhet NEMO33 dhe gjendet në Bruksel të Belgjikës. Një ide fantastike e inxhinierëve është kurorëzuar me hapjen zyrtare të saj në vitin 2004 dhe ishte pishina e parë e këtij lloji, duke u mbushur me 2,5 milionë litra ujë […]...

27 November, 2013Lexo më shumë

Qytetet më të bukura të Evropës

Qyteti më i bukur në Evropë? Ndoshta askush nga ju nuk e priste këtë përgjigje, por është Riga, kryeqyteti i Letonisë. Renditja është bërë falë preferencave të përdoruesve të uebfaqes 10Best.com, divizion i ‘Usa Today Travel’. Pas katër javësh votimi, të anketuarit e kanë zgjedhur për fitues këtë qytet. Atë e ndjekin qytet tjera nga […]...

27 November, 2013Lexo më shumë

Vendet më të shtrenjta për t’u mjekuar

Më të kushtueshmit? SHBA dhe Kanadaja. Ato më ekonomiket? Franca. Duke udhëtuar shpesh, shfaqet rreziku për të marrë sëmundje, apo për ta kërkuar asistencën mjekësore për ndonjë lëndim apo ndonjë aksident. Por, jo në të gjitha vendet, asistenca mjekësore është gratis. Ndër të tjera, shumë turistë nuk kanë qasje në kompensim për lëndimet apo sëmundjet […]...

26 November, 2013Lexo më shumë

Kriza ekonomike ndikon në kujtesë

Të jetosh në një periudhë të recensionit si në atë nëpër të cilën jemi duke kaluar, mund të shkaktojë ngadalësimin e funksionimit të trurit, sidomos tek meshkujt, që mund të pësojnë humbje të kujtesës. Sipas disa studiuesve britanikë, që e kanë publikuar një studim në ‘Journal of Epidemiology e Community Health’, personat që kanë mbetur […]...

26 November, 2013Lexo më shumë

Fshati pa rrugë

Për dikë që ëndërron jetë të thjeshtë, ndoshta duhet ta konsiderojë mundësinë e lëvizjes drejt Giethorn, në Holandë. Një fshat i vjetër pa rrugë, dhe e vetmja lidhje në të është përmes ujit, përmes disa kanaleve të bukura apo në këmbë përmes urave të saj të drurit. Vendësit përdorin varka për t’u sill rreth e […]...

26 November, 2013Lexo më shumë

Vendi i duhur, momenti i duhur

Thonë se fotografia vlen më shumë se 1000 fjalë. Nga ata që e kanë hobi, deri tek profesionistët, të gjithë i kanë fotografitë e tyre të preferuara. Natyrisht, ndodh rrallë të gjendemi në vendin e duhur, në momentin e duhur. Nëse i ‘kap’ këto të dyja, me siguri se fotografitë do të jenë prej më […]...

25 November, 2013Lexo më shumë

Tendë në pemë

Ky është definitivisht njëri prej udhëtimeve më ekstreme. Ndodhet në malet Waldseilgarten të Bavarias, në Gjermani dhe mund ta shihni përmes fotografisë se si duket ky resort. Ky vend malor u përshtatet më shumë udhëtuesve ekstremë, sepse kampingjet janë vendosur në një lartësi prej rreth 6,000 metrash, në një pemë. Kjo eksperiencë preferohet të provohet […]...

25 November, 2013Lexo më shumë

Fotografitë që iu lënë pa frymë

Nëse dëshironi të bëni diçka të pazakontë dhe atë çfarë njerëzit e bëjnë vetëm ndonjëherë gjatë tërë vitit, atëherë ju duhet të bëni diçka si në këto fotografi. Ndoshta do të ndiheni çuditshëm kur t’i shikoni këto fotografi, por kush e di, ndoshta kjo është ekzakt ajo për të cilën keni nevojë. Por, çfarëdo që […]...

25 November, 2013Lexo më shumë

Ushqimet që ju trashin

Ushqimi është shumë i rëndësishëm për trupin e njeriut. Fatkeqësisht, disa prej ushqimeve me vlerën më të ulët ushqyese, me yndyrë dhe sheqer, janë prej më të preferuarve tek pjesa dërrmuese e njerëzve. Këto lloj ushqimet qojnë tek sëmundjet e tilla si obeziteti, diabeti, depresioni dhe kanceri. Nëse dëshironi të jeni më larg këtyre sëmundjeve, […]...

24 November, 2013Lexo më shumë

Humbni peshë përmes DVD-së

Nëse jeni lodhur nga pesha e tepërt, e cila iu pengon në çdo aspekt, mund ta ndiqni rrugën e Rebecca Priviteras. Ajo nuk e kishte të lehtë të humbiste peshë, pasi ishte e trashë, si shumë të tjera dhe të tjerë. Por, ajo ia ka dalë, duke i humbur plot 100 kilogramë. Dhe, ia ka […]...

24 November, 2013Lexo më shumë

Hotel 53 metra katrorë

Zyrtarisht, hoteli ‘Punta Grande’, që gjendet në ishullin El Hierro, në Canarie të Spanjës, konsiderohet si hoteli më i vogël në botë, pasi është edhe i njohur nga libri i rekordeve botërore ‘Guinness’, që nga viti 1989. Megjithatë, thuhet se rekordi i këtij hoteli është mposhtur nga një tjetër hotel që gjendet në Gjermani. Ai […]...

23 November, 2013Lexo më shumë

Pse meshkujt kanë hundë më të madhe se femrat?

Hunda e mashkullit rritet vazhdimisht, por kjo nuk ka të bëjë me përrallën e famshme, sipas së cilës, ai që gënjen, i rritet hunda. Sipas një studimi të ri, shkencëtarët e Universitetit të Iowas kanë ardhur në përfundim se hunda e mashkullit është mesatarisht 10 për qind më e madhe sesa e femrës, për shkak […]...

23 November, 2013Lexo më shumë

Vendpushimet më të mira në botë

Nëse jeni kureshtarë për të vizituar vende të reja, propozimin ua japim ne. Në vazhdim do t’i shihni nëntë vendpushimet më ideale në botë, për një pushim që nuk do ta harroni kurrë: Bali Iu nevojitën tri vjet për ta realizuar projektin e pasionuar. Banjo dhe SPA u ndërtuan kryesisht nga ‘bamboo’. Ju mund ta […]...

22 November, 2013Lexo më shumë

Resorti më i bukur në botë

‘Luxury Travel Blog’ e ‘Condè Nast’ e kanë definuar si resorin më të bukur në botë dhe vitin e kaluar e ka marrë çmimin si ‘Top Hotel’ në Indi dhe në Azi. ‘Oberoi Udavilas’ është një hotel luksoz dhe fascinues, me pamje nga brigjet e lumit ‘Lago Pichola’ në Udaipur, në jug të Rajasthanit në […]...

22 November, 2013Lexo më shumë

Hotel nën ujë

Në ‘The Manta Resort’, pushuesit mund të flenë në një dhomë hoteli, tri metra nën ujë, në Oqeanin Indian. Dritares gjigante ua mundësojnë vizitorëve t’i shohin me sytë e tyre mrekullitë nënujore, ndërsa mund të hipin lartë për t’i shijuar rrezet e diellit. Një dhomë e re hoteli nënujor është hapur në brigjet e Tanzanisë, […]...

22 November, 2013Lexo më shumë

Udhëtimet e lira

Nuk ka mënyrë më të mirë për ta kaluar të ftohtit, stresin e punës dhe mendimet e këqija gjatë ditës, sesa ta kaloni një natë të lirë duke e organizuar udhëtimin tuaj të verës. Ajo për të cilën shpenzoni më shumë, si në nivelin ekonomik, ashtu edhe në energji. Nëse nuk jeni një fans i […]...

21 November, 2013Lexo më shumë

Hoteli më i vogël në botë

Hoteli ‘Punta Grande’ gjendet në ishullin El Hierro, në Canarie të Spanjës dhe është hoteli më i vogël në botë. Hoteli në fakt ka hyrë edhe në librin e rekordeve botërore ‘Guinness’ në vitin 1989. Siç thotë edhe emri i tij, hoteli gjendet në një skaj toke që gjendet në ‘kufi’ me detin, i vetmuar […]...

21 November, 2013Lexo më shumë

Si ta ulim tensionin e gjakut

Për ta mbajtur nën kontroll tensionin e gjakut është mjaft e rëndësishme, për të mos rrezikuar sëmundje të ndryshme, si sulmi në zemër, funksionimi i dobët i veshkave, që janë ndër sëmundjet të cilat mund t’i vuani nga tensioni i lartë i gjakut. Mjekët këshillojnë që ata që vuajnë nga tensioni i lartë i gjakut, […]...

21 November, 2013Lexo më shumë

Portretet gjenetike

Portreti i Ulric Collette, dizajner dhe fotograf me origjinë nga Quebecu, i ka shfaqur ngjashmëritë gjenetike ndërmjet anëtarëve të ndryshëm të së njëjtës familje. Ai ua ka ndarë fytyrat në mes, duke i kombinuar me njërën pjesë të njërit anëtar dhe me tjetrën të anëtarit tjetër. Në këtë mënyrë ka mundur ta tregojë si është […]...

20 November, 2013Lexo më shumë

Shenjat e pabesueshme

Secili njeri në botë e ka së paku një shenjë që vërehet, në trup. Por, ka prej shenjave që janë të veçanta dhe të pabesueshme, siç do t’i shihni në vijim. A e keni ditur se mund të keni shenja në syrin tuaj? Kjo shenjë quhet ‘Nevus’. Është sikur shenjat tjera, por në një vend […]...

20 November, 2013Lexo më shumë

Pozitat më të mira për gjumë

Të gjithë ne ndiejmë kohë pas kohe dhimbje të shpinës, qafës apo edhe të krahut, kur të zgjohemi nga gjumi. Kjo është një brengë për secilin, përpos asaj kur nuk kemi gjumë. Arsyeja është e thjeshtë: kemi fjetur keq. Por, tekniku Dr. Joseph Bogart, e ka postuar një video në Youtube, përmes së cilës i […]...

19 November, 2013Lexo më shumë

Fotot në momentin e duhur

Ndonjëherë, kur e prekni pullën e aparatit për të bërë fotografi, rezultati nuk është ekzakt ashtu siç prisnit. Për një moment shfaqet ndokush që thotë ‘përshëndetje’, apo kalon andej pari dhe ua prish planin që kishit. Por, ka raste kur pamjet kapen në kohën e duhur dhe në vendin e duhur. Ne ua prezantojmë 25 […]...

19 November, 2013Lexo më shumë

Single dhe të lumtur

Të jesh ‘single’ (beqar/e) është një term që jo gjithkujt i pëlqen. Ka prej njerëzve që kanë nevojë, sidomos fizike, që ta kenë një shoqërues afër vetes. Kur të lë, ndihesh keq, e humb interesimin për jetë, vuan, ndihesh shumë i/e vetëm. Por, jo gjithçka shkon keq pas kësaj ndarjeje. Në fakt, sipas shumë studimeve, […]...

19 November, 2013Lexo më shumë

Grindjet e nevojshme në çift

Ka prej tyre që mendojnë se çiftet e lumtura nuk grinden kurrë, ose pothuajse kurrë. Por, natyrisht se çdo raport, edhe më i miri i mundshëm, i ka momentet e tensionit, të komunikimit të ashpër, të një periudhe jo të lehtë. Momente që nuk e prishin absolutisht ekuilibrin, në të kundërtën, ato shërbejnë që të […]...

18 November, 2013Lexo më shumë

10 mrekullitë e botës

Nëse planifikoni ta vizitoni një vend të bukur dhe të rrallë, më poshtë mund të gjeni përgjigje. Ne ua prezantojmë 10 mrekullitë gjeologjike më të bukura në botë, të cilat do t’ju lënë pa frymë: Pamukkale, Turqi Pamukkale, që në turqisht do të thotë ‘kështjella e pambuktë’, është një vend natyral në Turqi, në provincën […]...

18 November, 2013Lexo më shumë

Dobitë e xhenxhefilit

Terapia me xhenxhefil (anglisht – ginger) rekomandohet si një nga trajtimet më efikase në muajt e ftohtë (Dimrit), me çka do t’ia ktheni organizmit energjinë, potencën, freskinë e trurit dhe të ngrohni trupin dhe forconi qëndrueshmërinë e tij kundër të ftohurit. Xhenxhefili, bima qepujkë me prejardhje nga Kina, është një nga mëlmesat më të kërkuara […]...

18 November, 2013Lexo më shumë

Ishulli lëvizës

Një ishull artificial dhe lëvizës, është projektuar që t’u përgjigjet të gjitha nevojave të luksit në det. Ideja është zhvilluar nga ‘Henry Ward Design’. Platforma lundruese pritet ta ketë përmasën nga 8 deri në 10 metra në gjatësi, ndërsa është projektuar për të qëndruar në det të hapur, por në të njëjtën kohë mund të […]...

17 November, 2013Lexo më shumë

Fshatrat më të bukur të Evropës

Fshatrat e kanë bukurinë e tyre, edhe pse nuk janë dinamikë ndoshta sikur qytetet. Për të pushuar mirë dhe për t’u larguar nga stresi dhe puna e lodhshme, pushimi në një fshat do të ishte puna më e mirë që mund ta bëni. Nëse keni ende dilema se ku të shkoni, në ua prezantojmë 10 […]...

17 November, 2013Lexo më shumë

Hiqeni qafe celulitin

Për ta luftuar të urryerin celulit, është e domosdoshme ta ndryshojmë stilin e ushqimit dhe të marrim çdo ditë ushqim të shëndetshëm, me fruta dhe perime të freskëta, duke iu përshtatur sezonit. Së paku 1 kg në ditë, thonë ekspertët, duke i ndarë ato në 5 vakte në ditë: mëngjesi, mesdita, dreka, pasditja dhe darka. […]...

17 November, 2013Lexo më shumë

Konsumoni kos çdo ditë

Kosi është një nga produktet më të mira të qumështit që i nevojitet organizmit të njeriut. Ai është i lehtë, i tretshëm dhe rregullues i stomakut. Nëse ndiheni me stomak të fryrë, konsumimi i kosit i shoqëruar me pak bukë do t’ju lehtësonte shumë, pasi redukton ngarkesat dhe fryrjet e tepërta. Kosi mund të përdoret […]...

16 November, 2013Lexo më shumë

Ushqimet e shëndetshme

Si pjesë e një diete të shëndetshme, ushqimet e plota luajnë rol të rëndësishëm duke e ndihmuar trupin tonë që të funksionojë në mënyre optimale. Ka me mijëra ushqime të plota me shumë vlera ushqyese, por disa prej tyre në këtë listë bëjnë më shumë se sa thjeshtë të dhurojnë vlerat e tyre ushqyese – […]...

16 November, 2013Lexo më shumë

Dobitë e mjaltit

Dobitë që sjell mjalti janë të panumërta. Përpos që i bën mirë shëndetit konsumimi i tij, mjalti është shërues i shumë sëmundjeve. Për dobitë që sjell ai mund të bindeni pasi t’i lexoni pikat më poshtë:   1. Duke pirë mjaltin e shkrirë në ujë, të gjitha njollat e zorrëve do të zhduken 2. Ngrënia […]...

16 November, 2013Lexo më shumë

Hiqeni stresin me ‘Yoga’

Është e vështirë t’i gjejmë disa momente të qetësisë shpirtërore, në jetën tonë kaotke. Sidoqoftë, me përdorimin e ‘yogas’, duke i gjetur disa zona të përshtatshme, bëhet më e lehtë dhe më interesante. Ekzistojnë tri vende të përshtatshme ku ju mund të meditoni, duke hequr dorë nga rutina e përditshme dhe të gjeni paksa qetësi […]...

15 November, 2013Lexo më shumë

Vendet që duhen vizituar

Ndoshta e keni ndërmend ta vizitoni ndonjë qytet gjatë vitit 2014, por që nuk keni vendosur ende. Dyshimet ua heqim ne, duke ua prezantuar 10 vendet që ia vlen të vizitohen gjatë vitit që vjen. Në fund, zgjedhja është e juaja! 1. Parisi, Francë Kryeqyteti francez është rilindur falë reduktimit të trafikut në qytet, posaçërisht në […]...

15 November, 2013Lexo më shumë

Dobitë e lënies së duhanit

Lënia e duhanit, për shumë kë duket e mision i pamundur. Duhanpirësit nuk janë të vetëdijshëm për pasojat që ua shkakton ai, madje as që duan t’ia dinë. Mbi të gjitha dëmi është shëndetësor, por edhe material, pse jo. Mirëpo, çfarë ndodh kur heq dorë nga duhani? Më poshtë i keni 10 gjëra të cilat […]...

15 November, 2013Lexo më shumë

Ushtroni gjatë shtatzënisë

Ushtrimet fizike të nënave gjatë shtatzënisë, u bëjnë mirë fëmijëve të tyre të ardhshëm. Ky të paktën është studimi i fundit, i nxjerrë nga shkencëtarët kanadezë, të cilët konstatojnë se 20 minuta në ditë ushtrime, janë të mjaftueshëm për të ndikuar në të ardhmen e fëmijës që do të lind, duke ndikuar drejtpërdrejt në rritjen […]...

14 November, 2013Lexo më shumë

Kthimi në punë pas lehonisë

Të kthehesh në punë pas lehonisë është një moment delikat, në të cilin fillon një dimension i ri, ndryshe nga ai i kaluari dhe një sërë problemesh të organizimit, që duhet të ballafaqohen me ardhjen në jetë të bebes, me nevoja dhe kërkesa specifike. Komponentë që peshojnë në zgjedhjet emocionale dhe në balancën familjare. Njëri […]...

14 November, 2013Lexo më shumë

Zgjidhni dadon e duhur

Organizimi familjar, kur gjyshërit nuk mund t’i mbështetur prindërit e rinj, komplikohet. Angazhime e shumta nuk i lënë prindërit që të përkujdesen për fëmijët e tyre. Për këtë, një zgjidhje mund të gjendet duke e punësuar një ‘baby-sitter’, me orar të plotë apo me orë, e cila do të përkujdesej për fëmijët tuaj. Para se […]...

14 November, 2013Lexo më shumë

Frutat që e parandalojnë kancerin

Përbërësit antioksidant në disa fruta janë të pakrahasueshëm dhe mbrojtja e vetme që kemi për t’i zmbrapsur radikalët e lirë që shkaktojnë kancerin, e që janë prezentë në të gjitha aspektet e jetës. Dukja përplot ngjyra e frutave është një tregues i mirë se ato janë të pasura me antioksidant. Blej fruta organike kurdo që […]...

13 November, 2013Lexo më shumë

Si ta parandalojmë rënien e flokut?

Mjekësia ka përparuar jashtëzakonisht shumë kohëve të fundit, por pavarësisht kësaj, nuk ka ilaçe efikase dhe të lira kundër rënies së flokëve. Edhe pse një tabletë nuk mund t’i zgjidhë problemet me rënien e flokëve, ka shumë metoda për lehtësimin e procesit të përgjithshëm të padëshiruar. Nëse nuk keni para për transplantim të shtrenjtë dhe afatgjatë, […]...

13 November, 2013Lexo më shumë

Dobësohuni me molla

E pasur me fibra, vitaminë C, minerale etj, molla jo rastësisht është fruta më e preferuar nga dietologët. Përpos vlerave ushqyese që ka, molla shërben edhe për dietë. Ajo përmban vetëm 45-60 kalori për çdo 100 gramë. Nëse është e verdhë, e gjelbër apo e kuqe, ajo ka një funksion të rëndësishëm pastrimi. Për këtë […]...

13 November, 2013Lexo më shumë

Mos ‘fleni’ në kompjuter

Ishiasi (lumboischialgia) ka të bëjë me nervin më të gjatë të trupit të njeriut, i cili është i trashë sa gishti i madh i dorës. Përbëhet nga pesë nerva të vegjël dhe shtrihet nga pjesa e poshtme e boshtit kurrizor, nga ana e prapme e prapanicës dhe nga ana e prapme e këmbëve deri te shputat. […]...

12 November, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Bow Master
  • Play Rock Wheels
  • Play Stealth Sniper