Lifestyle – Page 306 – Lajmi.net

Aktuale

Destinacionet e çuditshme turistike evropiane

Nëse jeni kurreshtarë të bëni udhëtime të çuditshme turistike, adresa e duhur jemi ne, që t’ua tregojmë ‘rrugën’. Në vazhdim mund t’i shihni 7 udhëtimet më të çuditshme evropiane, me një kombinim në mes të frikës, adrenalinës dhe kënaqësisë. 1. Muzeu i krimit mesjetar, Gjermani Qyteti simpatik mesjetar i Rothenburg ob der Tauber, i vendosur […]...

16 December, 2013Lexo më shumë

Qentë na kuptojnë

Kur t’i ngulin sytë, qentë tanë shpesh duket se e dinë se çfarë jemi duke menduar. Dhe, pozita e tyre si miqtë më të mirë të njerëzve, dita ditës po bëhet më e fuqishme. Kjo ngase ata kanë aftësi për t’i kuptuar dhe parashikuar sjelljet e njerëzve dhe kjo aftësi e tyre po rritet me […]...

16 December, 2013Lexo më shumë

Moti i çmendur i vitit 2013

2013-shi është cilësuar si viti i ekstremeve të motit: borë dhe akull deri në muajin Prill, përmbytje me javë të tëra në Jug dhe Lindje, valë ditësh të nxehta, breshër gjigand dhe në fund edhe dy uraganë në vjeshtë. Të tilla ishin përfundimet e meteorologëve gjermanë për vitin 2013, ku çdo stuhi ishte e mundshme […]...

16 December, 2013Lexo më shumë

Hoteli artistik

Një projektues e ka sfiduar përceptimin e objekteve, duke e kthyer një ndërtesë të thjeshtë në një art të vërtetë. Përmes brezave të përparuar të kompjuterit, Victor Enrich Tarres i ka bërë 88 versione të një hoteli rrokaqiell në Munich të Gjermanisë. Projekti ia mori zotëri Tarres, nga Barcelona e Spanjës, gjashtë muaj, për ta […]...

15 December, 2013Lexo më shumë

Vendet që s’duhet t’i vizitoni

Të pasionuarit pas udhëtimit ndoshta janë të interesuar t’i vizitojnë të gjitha vendet e botës. Por, për një apo tjetër arsye, ne ju këshillojmë të mos i vizitoni 10 vende, të cilat konsiderohen si më të rrezikshmet. Niveli i konfliktit, terrorizmi dhe përmbysjet e regjimeve në Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut, si dhe […]...

15 December, 2013Lexo më shumë

Hoteli i harruar

I ngrirë me kohë, me shtretër të mbuluar nga myshku, hoteli i shkatërruar në Gjermani është lënë të kalbet për më shumë se dy dekad. Plaza Hotel ishte mbyllur dhe braktisur që nga vitet e 90’ta. Ai është i mobiluar, por nuk ka pritur asnjë mysafir në dy dekadat e fundit. Eksploruesi urban, Andre Govia, […]...

14 December, 2013Lexo më shumë

10 gjëra që e shkurtojnë jetën e femrave

Sa herë e kemi pyetur veten se ajo që jemi duke e bërë, është e rrezikshme për shëndetin dhe për jetën tonë? Pak herë, pasi para se gjithash, të gjithë vazhdojnë ta tymosin cigaren, ta ekzagjerojnë me alkoolin dhe të merren me gjëra kryesisht të dëmshe. Sipas shumë studimeve, veprimet e përditshme të gabuara mund […]...

14 December, 2013Lexo më shumë

Besoni në Babadimër

Çdo fëmijë beson se Babadimri bën mrekulli dhe sjell dhurata. Por, kur të rritemi, e kuptojmë se ato kanë qenë vetëm gënjeshtra, të cilat i kemi ‘hëngër’ nga prindërit tanë. Por, një Babadimër në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka bërë që vërtetë ta kthejmë mendjen disa vite prapa, duke besuar vërtetë në dhuratat e […]...

13 December, 2013Lexo më shumë

Emërtimet e pazakonshme në telefon

Të gjithëve na ndodh që ta vlerësojmë një person, duke u bazuar në përshtypjet e para që na lë ai. E njëjta gjë ndodh edhe me emërtimet e personit në fjalë në telefon. Në këtë video fantastike mund t’i shihni ‘emrat’ e pazakontë që ua lënë personat njëri tjetrit, në bazë të përshtypjes së parë […]...

13 December, 2013Lexo më shumë

‘Fluturimet’ e njerëzve

Secili prej nesh, kur ka qenë fëmijë ka ëndërruar të fluturojë, duke e parë se një gjë të tillë e bënin zogjtë apo lloje të ndryshme shpendësh. Por, kjo për disa është bërë realitet. Në vazhdim mund t’i shihni 12 fluturimet e jashtëzakonshme të njerëzve, në një mënyrë ose tjetrën....

12 December, 2013Lexo më shumë

Kafeja turke mbrohet nga UNESCO

Kafeja turke është futur në listën e trashëgimisë së mbrojtur të UNESCO’s. Propozimi është miratuar nga shumica e pjesëmarrësve pasi ishte rekomanduar nga Ministria e Kulturës dhe Turizmit e Turqisë....

12 December, 2013Lexo më shumë

Shtëpitë me ide të ‘çmendura’

Çdokush ëndërron ta ndërtojë një shtëpi të veçantë. Dikush nga ne dëshiron të ketë pishinë, ndërsa të tjerë duan dizajne moderne, qëndrueshmëri apo integrim të elementeve natyrore. Pa marrë parasysh se çka është ajo që e bën shtëpinë tuaj unike, më poshtë do t’i shihni disa nga shembujt e shtëpive, respektivisht 43 lloje, ku njerëzit […]...

12 December, 2013Lexo më shumë

Dhoma teatër

Të gjithë ne na ka rastis të shkojmë në kinema apo teatër, për ta parë një shfaqje apo një film. Por, në botë ekzistojnë teatro dhe kinema të mrekullueshme, të ndërtuara në shtëpi. Dizajni i tyre është mahnitës dhe njerëzit e pasionuar pas artit kanë shpenzuar miliona dollarë, vetëm për t’i rregulluar dhomat e shtëpive […]...

11 December, 2013Lexo më shumë

Birra ua zgjat jetën, kafeja ua shkurton

Kush pi birrë, jeton njëqind vjet. Ndoshta nuk do ta arrini këtë jetëgjatësi, por një gotë birrë është më e shëndetshme sesa një filxhan kafe. Ky është përfundimi i nxjerrë nga Universiteti i Tel Avivit, i cili i ka veçuar disa lloje të pijeve që mund të kenë efekte pozitive apo negative, gjatë jetës sonë. […]...

11 December, 2013Lexo më shumë

Kështu duhet të notosh

Fotografi të jashtëzakonshme janë kapur në ‘Shingle Creek Park’ të Kissimmees, në Florida të SHBA-ve. Në fakt, një breshkë nënë, e mëson beben e saj të notojë, duke ia treguar ‘strategjinë’. Breshka e vogël kishte hipur mbi trupin e nënës së saj, duke i mësuar hapat e parë të notit. “Isha duke e vizituar një […]...

10 December, 2013Lexo më shumë

Shtëpia magjike e Krishtlindjeve

Yje, Babadimra, një shkrim gjigant që ua uron Krishtlindjen të gjithëve. Kjo është shtëpia ‘Christmashouse’ e familjes Vogt, e fotografuar më 30 nëntor në Buecken, afër Nienburg, në Gjermani. Ajo është zgjedhur shtëpia më e stolisur dhe zbukuruar në Gjermani. Pronari ishtëpisë, Rolf Vogt ka ndezur më shumë se 450,000 drita, ndërsa për ta dekoruar […]...

10 December, 2013Lexo më shumë

Diabeti po merr hov

Diabeti është një sëmundje që po merr hov me të madhe nëpër botë. Kjo sëmundje e sheqerit po vret njerëz çdo ditë. Vetëm deri në fund të këtij viti, numri i përgjithshëm i të sëmurëve me sëmundjen e sheqerit në botë pritet të jetë 382 milionë (kurse në vitin 2035 do të ketë 592 milionë […]...

10 December, 2013Lexo më shumë

Vendi më i ftohtë në Tokë

Ju mund të mendoni se vendi juaj është shumë i ftohtë dhe se nuk mund ta duroni acarin. Por, ka edhe më keq. Shkencëtarët e kanë zbuluar vendin më të ftohtë në Tokë, ku temperatura e ajrit shkon deri në -91°C. Vendi i sapo gjetur ndodhet përgjatë një kreshte në malet e Antarktikut, i cili […]...

9 December, 2013Lexo më shumë

Fotot më të jashtëzakonshme të vitit

Tash që viti po shkon drejt fundit, ne duam t’ua kujtojmë disa nga gjërat më të ‘çmendura’ që kanë ndodhur në vitin që po shkon. Nga vdekjet deri tek triumfuesit, viti 2013 është përshkuar me një mori evenimentesh, të cilët askush nga ne nuk do t’i harrojë shpejt. Njerëz të panumërt u lënduar nga bombat, […]...

9 December, 2013Lexo më shumë

Dieta e turpit

E keni provuar çdo lloj diete, por nuk keni humbur peshë? Tash nuk ju mbetet tjetër veçse një mundësi: ta vendosni në Facebook fotografinë tuaj me të brendshme. Turpi se do t’i prezantoni kilogramët e tepërt në sytë e të tjerëve, është një stimulim i mirë që të ndryshoni. Së paku kështu këshillon trajneri personal […]...

9 December, 2013Lexo më shumë

Shtëpia lundruese

Një shtëpi detare e jashtëzakonshme është ndërtuar në ujë nga arkitektët dizajnues. Aty mund ta shijosh detin, ndërsa jo fort larg është plazhi. Kjo shtëpi e veçantë ka dy dhoma gjumi, dy banjo, dhomën e ndejës, kuzhinën me bar, dhe të gjitha daljet i ka në terraca të gjata. Kjo strukturë mund të lëviz, nëse […]...

8 December, 2013Lexo më shumë

Hani banane

Bananja nuk është vetëm e shijshme. Në fakt, ky frut përmban disa veti, të cilat i bëjnë mjaft mirë trupit. Gjithashtu, ajo duhet konsumuar, sepse frutat janë vërtet të domosdoshëm për organizmin. Ja disa nga të mirat e bananes, që ndoshta nuk i keni ditur më parë: – Bananja është shumë e mirë për maskat […]...

8 December, 2013Lexo më shumë

Dobitë e kamomilit

Të gjithë kemi dëgjuar për vetitë e shkëlqyera të kamomilit kundër stresit, pagjumësisë, dhembjeve të barkut apo sëmundjeve të lëkurës. Me sa duket gjyshet tona nuk e kanë pasur gabim që na e rekomandonin si ilaç kundër shumë sëmundjeve. Këtë e konfirmon së fundmi një studim i publikuar në prestigjiozen “Journal of Clinical Psychopharmacology”. Sipas […]...

7 December, 2013Lexo më shumë

Mrekullia e natës

Gjatë natës, thonë se fotografitë dalin më të mira. Për këtë do të bindeni kur t’i shihni këto fotografi mjaft të bukura, të publikuara nga revista ‘National Geographic’, përmes një faqeje të veçantë të krijuar nga ajo, të quajtur ‘Duke e ndriçuar botën’. Këto fotografi kryesisht janë ‘produkt’ i lexuesve, të cilët i sjellin ato […]...

7 December, 2013Lexo më shumë

Miqtë e vërtetë

Kjo është miqësia më e ëmbël në histori të shoqërive. Një fotograf me fat i ka kapur momentet më të mira të një miqësie të rrallë dhe të pabesueshme ndërmjet një qeni dhe një dhelpre. Torgeir Berge i ka postuar disa fotografi në Facebook, ku shihen këto dy kafshë duke u zbavitur dhe duke luajtur […]...

6 December, 2013Lexo më shumë

Gabimet që s’duhet t’i bëni në palestër

Shkuarja në palestër nuk është vetëm një zbavitje. Ka argëtim, dakord, por duhet edhe një sakrificë fizike, e cila duhet të bëhet gjithmonë me korrektësinë më maksimale të mundshme, për t’i shmangur lëndimet, tërheqjet, tensionet apo çfarëdo që mund të ndodh duke ngritur pesha, apo duke e ndjekur një lëvizje. Ekziston një linjë teorike për […]...

6 December, 2013Lexo më shumë

Dieta e mjaltit

Ta hash një lugë çaji mjaltë çdo natë para se të shkosh në shtrat, ndihmon në humbjen e peshës. Nuk është një dietë e mrekullive, do të ishte shumë mirë po të ishte kështu, por është një çelës për një mënyrë të re të provuar shkencëtarisht që ndihmon për të humbur peshë. Dieta e mjaltës, […]...

5 December, 2013Lexo më shumë

Seksi ideal zgjat 7-13 minuta

Të gjithë ne kemi pyetur së paku një herë në jetë se sa duhet të zgjasë një raport seksual, për të qenë i kënaqshëm? Nëse e shikojmë një film porno, aty nuk mjafton një orë. Mirëpo, e dimë të gjithë se maratona në seks nuk pëlqehet dhe nuk është e nevojshme. Për ta nxjerrë një […]...

5 December, 2013Lexo më shumë

Pini ujë të ngrohtë me limon

Mënyra se si e fillon ditën është tejet e rëndësishme. Sipas filozofisë Ajuverdike, zgjedhjet që bëni rreth rutinës tuaj ditore, ose ndërtojnë rezistencë ndaj sëmundjeve, ose e shkatërrojnë atë. Ajuverda fton të gjithë që ta nisim ditën duke u fokusuar në rituale të mëngjesit, që funksionojnë për të vënë në vijë trupin me ritmet e […]...

5 December, 2013Lexo më shumë

Të mirat e të këqijat e lidhjes në distancë

Ta mbash një lidhje në distancë, nuk është gjithmonë e lehtë: kilometrat që i ndajnë dy shpirtra e dy zemra, janë burim i frikës, vuajtjes, shpesh të keqkuptimeve dhe të grindjeve. Në jetën reale, raportet në distancë janë vështirë të menaxhuara. Ato i kanë aspektet negative, por edhe ato pozitive. Cilat janë ato? Ja më […]...

4 December, 2013Lexo më shumë

Pikturë reale

Kjo nuk është fotografia e Morgan Freeman. Është e vështirë për ta besuar, këtë e dimë. Mirëpo, kjo mund të konsiderohet si piktura më reale e realizuar ndonjëherë. ‘Fajin’ për këtë e ka artisti britanik Kyle Lambert, të cilën e realizoi me iPad Air. Duke përdorur aplikacione të iPad, ai shpenzoi 200 orë dhe 285,000 […]...

4 December, 2013Lexo më shumë

Kafshët më të vogla në botë

Kafshë mjaft të vogla, të mjaftueshme për t’u futur në librin e rekordeve. Zbuloni disa nga kafshët më të vogla në botë, përfshirë këtu majmunin xhuxh, kalin xhuxh, kameleonin më të vogël në botë, bretkosën më të vogël, qenushin, dhe disa kafshë tjera mjaft simpatike!...

3 December, 2013Lexo më shumë

Fli mirë dhe humb peshë

Asnjë mundim shtesë: sipas studiuesve nga ‘Brigham Young University’, sekret për të humbur peshë (ose të paktën për të mos shtuar) është mënyra se si fle. Personat të cilët nuk e ndërrojnë rutinën e pushimit të tyre, kanë një përqindje më të vogël të masës së trashësisë në gjumin e tyre, në krahasim me ata […]...

3 December, 2013Lexo më shumë

Fotografitë e vitit

Në vitin 2013 kanë ndodhur shumë ngjarje, të cilët janë kapur nga syri i aparateve të fotografëve. Pa dyshim, lufta civile në Siri ishte tema qendrore e vitit që po e lëmë pas, por nuk mbeti prapa as masakra në Kenia dhe inaugurimi i presidentit amerikan, Barack Obama. Ju ftojmë t’i shijoni fotografitë më interesante […]...

2 December, 2013Lexo më shumë

Dobitë e qepës

Është një nga bimët e pasura me quercetin. Hulumtimet tregojnë se qepa parandalon zhvillimin e kancerit. Qepët kanë një shumëllojshmëri efektesh medicinale. Kolonët e hershëm amerikanë i përdornin qepët e egra për të trajtuar ftohjet, kollitjet dhe astmën, po ashtu për të sprapsur (larguar) insektet. Në mjekësinë kineze, qepët janë përdorur për të trajtuar: anginën, […]...

2 December, 2013Lexo më shumë

Fytyrat në objekte

Duke parë fytyra në objekte të ndryshme, kjo quhet ‘Pareidolia’. Shumë njerëz teorizojnë se ‘Pareidolia’ ndihmon identifikimin e fytyrave në objekte dhe i jep sens botës përreth nesh. Duke i gjykuar këto fotografi, themi se janë dashur dy vjet dhe një muaj për t’i zbuluar gjithë këto ‘fytyra’ në objekte. Së fundmi është hapur një […]...

1 December, 2013Lexo më shumë

Shtëpi me pasqyrë

Artisti amerikan Phillip K Smith III ia ka shtuar disa pasqyra mureve të një shtëpie të vjetër 70 vjeçare në California të SHBA-ve, për ta krijuar një shtëpi iluzionare, të cilin mund ta shihni nga jashtë objektit. Edhe dyert dhe dritatet e shtëpisë së quajtur ‘Lucid Stead’ janë ndërtuar prej pasqyreje. Gjatë natës, dyert dhe […]...

1 December, 2013Lexo më shumë

Skulpturat e mrekullive

Artisti francez Bruno Catalano e ka krijuar një seri të jashtëzakonshmë të skulpturave prej bronzi, të quajtur ‘Les Voyageurs’ në Marseille, ku ka prezantuar punëtorët me çanta në duar dhe në mungesë të një pjese në trupin e tyre. Skulpturat janë shfaqur në Marseille, për ta festuar pozicionimin e këtij qyteti si ’Kryeqyteti i Kulturës […]...

30 November, 2013Lexo më shumë

Parajsa Tokë

Çdonjëri nga ne është kurreshtar ta dijë se si duket parajsa. Përafërsisht, secili e kemi në mendje një botë tjetër me lule dhe lumenj dhe me gjëra që nuk mund t’i shijojmë në tokë. Mirëpo, edhe planeti Tokë është një parajsë e vërtetë. Për këtë me siguri do të bindeni edhe vetë, pasi ta shikoni […]...

30 November, 2013Lexo më shumë

Planetet me fotoshop

Një fotograf ka dalë me një ide fantastike. Ai e bëri një fotoshop me të gjithë sistemin tonë diellor në qiell, duke e imagjinuar nëse të gjithë planetet do të ishin larg Tokës, aq sa është edhe Hëna. Rezultati është me të vërtetë i jashtëzakonshëm, dhe paksa i frikshëm. Kjo do të dukej si të […]...

29 November, 2013Lexo më shumë

Si të flini më shpejt

Duke mos fjetur mjaftueshëm, mund ta dëmtoni shëndetin dhe pruktivitetin në fushën e punës. Vendime të gabuara, nervozizëm, pasiguri dhe pasoja tjera, mund t’ju shfaqen për shkak të mungesës së gjumit. Ndër të tjera, punëtorët që flenë pak, hasin në vështirësi për t’i kujtuar detajet dhe procedurat e vogla në punën e tyre, ndërsa nuk […]...

29 November, 2013Lexo më shumë

Transformimet e koreaneve

Një numër i madh turistësh e vizitojnë Korenë e Jugut për operim të fytyrës. Numri i tyre është shumëfishuar nga viti 2009, deri në 15,428 vitin e kaluar, njoftojnë autoritetet vendëse. Industria e turizmit mjekësor është zhvilluar sa që në vitin 2012 kishte të ardhura prej 453 milionë dollarë, respektivisht trefishin nga viti 2009. Një […]...

29 November, 2013Lexo më shumë

Vendet e preferuara për ‘Check-in’

Nga Facebook deri tek Twitter, rrjetet sociale e kanë shumëfishuar nevojën për të komunikuar me miqtë tuaj për atë se çka mendoni, si shkoni, e mbi të gjitha se ku gjendeni.   Ka shumë aplikacione dhe opsione që ua mundësojnë të tregoni se ku pozicionoheni për momentin. Aeroportet janë vendet ku përdoruesit i dedikohen më […]...

28 November, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Bike Rivals
  • Play Bubble Trouble
  • Play Stealth Sniper