Lifestyle – Page 297 – Lajmi.net

Aktuale

Këshilla si të qëndrojmë larg djersitjes

Djersitja është një funksion i natyrshëm i trupit, është një proces i rëndësishëm për funksionimin normal të trupit, për askënd nuk është e këndshme kur gjatë verës shëtitet përreth me njollat e lagështa nën sqetull, apo në pjesët e trupit ku djersitemi më së tepërmi....

5 July, 2015Lexo më shumë

Kur është momenti më i ëmbël për seks

Grindjet e mëdha ndërmjet çifteve ndonjëherë edhe shërbejnë për të ngrohur situatën. ...

5 July, 2015Lexo më shumë

Domatja parandalon sulmin në tru

Niveli i likopenit në gjak tek pjesëmarrësit ishte matur në fillim të studimit përderisa studiuesit i kishin vëzhguar gjendjen për 12 vjet rresht. Ata ishin ndarë në katër grupe në bazë të sasisë së likopenit në gjak....

4 July, 2015Lexo më shumë

Ja pse duhet bërë seks në takimin e parë

Është e vështirë të thuhet se kur është saktësisht koha për seksin e parë dhe a është i parakohshëm që në takimin e parë. Në vijim po ju japim arsyet PRO dhe KUNDËR. Ju duhet të vendosni!...

3 July, 2015Lexo më shumë

Bikinit që janë në modë këtë verë

Ndonëse vera sapo ka ardhur, disa tashmë kanë filluar pushimet....

3 July, 2015Lexo më shumë

Çaj majdanozi për këmbët e ënjtura

Ënjtja e këmbëve është shpesh një simptomë e hershme e pamjaftueshmërisë venoze ose qarkullimit të dobët të gjakut. Kjo është një lloj gjendje ku gjaku lëvizë në mënyrë të papërshtatshme nga venat në këmbë e deri lartë në zemër....

3 July, 2015Lexo më shumë

Çorbë me perime për iftar

Nëse jeni në dyshim se çfarë të përgatitni sot për iftar, atëherë ne kemi një recetë të shijshme për ju. Mësoni më poshtë si të përgatitni këtë çorbë me perime!...

3 July, 2015Lexo më shumë

Ja si t’i mbroni fëmijët nga vapa e madhe

Vendi ynë do të përfshihet nga një valë të nxehti këtë fundjavë dhe termometri pritet të shënojë deri në 36 gradë Celcius. Në këto kushte, një kujdes i veçantë duhet të tregohet për fëmijët....

3 July, 2015Lexo më shumë

Aknet e të rriturve: Shkaqet dhe trajtimet

Aknet janë një gjendje që prekin shumë njerëz në botë, por për shumicën janë një kujtim i zymtë i adoleshencës. Në realitet, aknet janë një kusht që përjetohen edhe nga shumë të rritur....

3 July, 2015Lexo më shumë

3 lëvizje bazike, për një trup tmerrësisht të bukur

Harroni ushtrimet e komplikuara në palestër. Këto lëvizje të thjeshta janë e gjitha çfarë ju duhet për një fillim të mbarë të ushtrimeve sot....

3 July, 2015Lexo më shumë

Të fshehtat e puthjes

Personi mesatar shpenzon rreth 20,160 minuta duke puthur. Rekordi botëror për puthje është 58 orë, 35 minuta dhe 58 sekonda. Por pse nuk kemi dashuri?...

3 July, 2015Lexo më shumë

Ushqimet që nuk duhet të konsumohen tepër

Ekspertët e ushqimit thonë se disa ushqime të shëndetshme mund të jenë po aq të rrezikshme sa të tjerat nëse konsumohen në mënyrë të tepruar....

2 July, 2015Lexo më shumë

Kamomili, çaji që të zgjatë jetën

Sipas një studimi të realizuar nga Universiteti i Teksasit në SHBA, rezulton se kamomili përveç se të qetëson dhe të tret ushqimin, duket se është në gjendje që të zgjasë jetën....

2 July, 2015Lexo më shumë

Pijet e gazuara mund të shkaktojnë kancer

Një hulumtim i ri sugjeron se pijet me sheqer mund të na shkaktojnë kancer, sëmundje të zemrës dhe diabet. A është koha që të mos i konsumojmë më?...

2 July, 2015Lexo më shumë

Blogerja Rita Saraqi në kampanjën e re te markës italiane Benetton

Rita Saraqi, blogere e modes, pas shumë bashkëpunimeve me markat brenda dhe jashtë Kosoves, tash është pjesë edhe e kapmanjës më të re të markës italiane Benetton, bazuar në Prishtinë. ...

2 July, 2015Lexo më shumë

Tony Perotti, brendi me famë botërore, tani edhe në Kosovë

Se Kosova është bërë një treg interesant edhe për kompanitë e mëdha, dëshmon edhe fakti që tek ne, në Qendrën Tregtare "Dardha", arriti brendi prestigjioz me famë botërore Tony Perotti....

2 July, 2015Lexo më shumë

Këto janë femrat më të zjarrta në shtrat

Po ju paraqesim pesë tipa të femrave më joshëse në mesin e shenjave të horoskopit....

2 July, 2015Lexo më shumë

10 këshilla për nxirjen perfekte

Vera është sinonimi i nxirjes për shumë prej atyre që e duan diellin, sepse ajo e bën lëkurën më kompakte dhe më të bukur, madje fsheh edhe disa defekte që na shqetësojnë. ...

2 July, 2015Lexo më shumë

Kujdes nga produktet e rreme të kozmetikës, përmbajnë urinë

E ballafaquar me një rritje të fluksit global të produkteve të rreme të kozmetikës, marka më e njohur në botë e kozmetikës është duke i paralajmëruar konsumatorët të kenë kujdes nga blerja e produkteve kozmetike potencialisht të rrezikshme....

1 July, 2015Lexo më shumë

Jeni diabetik? Atëherë hani proteina dhe perime, thonë shkencëtarët

Një studim i ri ka zbuluar se të hash proteina dhe perime në vend të karbohidrateve mund të ngadalësojë lirimin e sheqerit dhe mund të ju mbajë të ngopur për një kohë më të gjatë....

1 July, 2015Lexo më shumë

Shkrimtari legjendar Tolstoy ishte strikt me ‘Rregullat e Jetës’ në punë dhe dashuri, ja cilat janë ato

Novelisti epik, Leo Tolstoy, ishte i njohur më shumë për veprat e tij legjendare (Anna Karenina, War and Peace) sesa për perfeksionimin e tij të rreptë. “Më duhet të mësohem me idenë njëherë e përgjithmonë, se jam një qenie njerëzore e jashtëzakonshme”, kishte shkruar ai në vitin 1853, kur ishte vetëm 25-vjeç. “Ende nuk e kam takuar një njeri që është moralisht i mirë aq sa jam unë, ose i gatshëm të sakrifikojë gjithçka për idealet e tij ashtu siç jam unë”. ...

1 July, 2015Lexo më shumë

Ja ushqimet më të mira për në verë

Edhe për stinën e verës, ekspertët e dietave kanë klasifikuar disa ushqime, që janë më të mira sa i përket hidratimit dhe mbajtjes së mirë të formës trupore....

1 July, 2015Lexo më shumë

Vendet më eksituese për të bërë seks

Ju pëlqen të bëni seks në vende me hapsirë të ngushtë? Nuk jeni të vetmit. Të bësh seks në një vend të vogël mund të jetë eksituese dhe spontane....

1 July, 2015Lexo më shumë

Kur duhet të hiqni dorë nga tangat

Këto janë disa raste kur ju duhet t’i thoni jo tangave. ...

1 July, 2015Lexo më shumë

Britania do të ndërtojë laborator që ‘prodhon’ gjak njeriu

Edhe pse dhurimi i gjakut është në rritje gjatë dekadës së fundit, bota ende ka nevojë për furnizim më të madh me gjak për të shpëtuar jetë....

30 June, 2015Lexo më shumë

Shkencëtarët do të arrijnë të ndalin plakjen

Një artikull i botuar kohët e fundit në The Guardian dhe NY Times, përshkruan një zbulim të ri në ADN-në tonë, në thelb duke aluduar se mosha jonë është e lidhur me funksionin e ADN-së – e cila matë kështu moshën biologjike të indeve dhe organeve tona....

29 June, 2015Lexo më shumë

Përfitimet nga vaji i kokosit, të dëshmuara shkencërisht

Përderisa vaji i kokosit nuk është njohur më herët për përfitimet e vërteta shëndetësore, kohët e fundit ky lloj vaji ka filluar të marrë vlerësimin e vërtetë që e meriton....

29 June, 2015Lexo më shumë

Çfarë është ajo që gratë s’e bëjnë me burrat por me dashnorët?

Raportet jashtëmartesore stimulojnë fantazinë seksuale dhe rrëzojnë shumë nga pengesat që ekzistojnë mes burrit dhe gruas....

28 June, 2015Lexo më shumë

Lind fëmijën në guaskë plot ujë, fotot bëjnë xhiron e botës (Foto)

Kathy Rosario, fotografe e njohur amerikane, e cila e fiton kafshatën e gojës duke fotografuar fëmijët në momentet e para të jetës, ka pranuar se lindja më interesante të cilën e kishte fotografuar, ishte ajo e mikeshës së saj e cila kishte vendosur të lind në shtëpi....

28 June, 2015Lexo më shumë

Çaj nga farat e shalqirit kundër gurëve në veshka

Çaji nga farat e shalqirit është një pije që ndihmon në largimin e gurëve në veshka....

28 June, 2015Lexo më shumë

Supë me spinaq, makarona dhe fasule për iftar

Mësoni si të përgatisni një supë të shijshme dhe më ndryshe për një iftar të lehtë....

27 June, 2015Lexo më shumë

Si t’i prisni qepët pa u përlotur?

Ka disa truke për të shpëtuar nga lotët gjatë prerjes së qepës. Është mirë të provohen të gjitha - edhe pse disa prej tyre janë shumë të çuditshme, njëra prej tyre do të funksionojë mirë....

27 June, 2015Lexo më shumë

Dëgjimi i këtij lloji të muzikës ju bën më pozitivë

Dëgjimi i muzikës ekstreme - të tillë si ‘heavy metal’ apo rok - mund të ju ndihmojë që të qetësoheni dhe të ndjeheni të frymëzuar, thotë një studim i ri....

27 June, 2015Lexo më shumë

Arsyet pse njerëzit që mbajnë syze duken më të bukur

Pa asnjë pikë dyshimi, mbajtja e syzeve është me të vërtetë e mirë për pamjen tuaj. Ky nuk është vetëm një mendim i thjeshtë i dikujt, por është një dëshmi e vërtetë shkencore që duhet mbështetur....

27 June, 2015Lexo më shumë

Shenjat se ish-partneri ju dëshiron përsëri

Thënë sinqerisht, ndarjet ta shpifin. Ato na bëjnë të ndihemi të mërzitur, të pashpresë dhe të frustruar. Megjithëse mund të jetë shumë e tmerrshme, disa ndarje nuk zgjasin përgjithmonë....

26 June, 2015Lexo më shumë

E bukura e gjidhënies (Foto)

Fotografja Ivette Ivens ka realizuar një set të fotografive me disa nëna nëpër botë, të cilat janë fotografuar duke i ushqyer foshnjet me gji - në mënyrë që kjo të reflektojë tek publiku i gjerë për rëndësinë e gjidhënies dhe bukurinë e saj....

26 June, 2015Lexo më shumë

3 arsyet kryesore pse përfundon një marrëdhënie

Normat e divorceve janë gjithmonë në rritje dhe ndarjet po ndodhin gjatë gjithë kohës. Pse është kaq e vështirë të mbash një marrëdhënie? Pse shumica e njerëzve përjetojnë ndarje në çdo marrëdhënie që nisin? ...

26 June, 2015Lexo më shumë

10 arsye pse patjetër ju duhet soda e bukës

Me shumë gjasë keni të paktën një pako të sodës së bukës në shtëpinë tuaj në këto momente....

25 June, 2015Lexo më shumë

Projektues sinjalesh për çiklistët (Foto)

Eko-shpikjet në ndihmë të sigurisë së çiklistëve nuk kanë fund....

25 June, 2015Lexo më shumë

Punësohet në Google si 18-vjeç, sot është milioner

Nuk është lehtë të gjeni punë në Google, veçanërisht nëse ende nuk jeni regjistruar në fakultet. Larry Gadea, krijues i softuerit për regjistrimin e vizitorëve “Envoy” dhe themelues i kompanisë me të njëjtin emër, është punësuar në Google si 18-vjeçar menjëherë pasi e kishte kryer shkollën e mesme....

25 June, 2015Lexo më shumë

Si mashtrojnë shenjat e horoskopit: Binjakët dhe Akrepi aventurierët më të mëdhenj

Peshorja e vërtetimit të pabesisë vazhdimisht është duke ndryshuar, dhe së fundi ka treguar se shenja e Luanit tradhton partnerin, derisa Virgjëresha vazhdimisht diçka zien dhe nxjerr në pah të metat e partnerit....

25 June, 2015Lexo më shumë

Çfarë ushqimi duhet të hani në Ramazan?

Ndryshimi i zakoneve të ushqyerjes në muajin e Ramazanit mund të shkaktojë edhe probleme shëndetësore. Koha e gjatë e agjërimit dhe një ushqyerje e gabuar shkakton ngadalësimin e metabolizmit, çrregullimin e nivelit të sheqerit në gjak, lodhje, nervozizëm, dhimbje koke dhe probleme në tretjen e ushqimit....

24 June, 2015Lexo më shumë

Djaloshi me autizëm fiton aftësinë për të folur pas trajtimit me vaj kanabisi

Kalel Santiago nga Puerto Rick u diagnostifikua me një formë të rrallë të kancerit qysh në moshën 10-muajshe. Ai më pas bëri kimioterapi, trajtime të rrezatimit dhe operacion për dy vite – dhe shpëtoi....

24 June, 2015Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bubble Trouble
  • Play Urban Basketball
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Bow Master Japan