Lifestyle – Page 297 – Lajmi.net

Aktuale

Shtëpia magjike e Krishtlindjeve

Yje, Babadimra, një shkrim gjigant që ua uron Krishtlindjen të gjithëve. Kjo është shtëpia ‘Christmashouse’ e familjes Vogt, e fotografuar më 30 nëntor në Buecken, afër Nienburg, në Gjermani. Ajo është zgjedhur shtëpia më e stolisur dhe zbukuruar në Gjermani. Pronari ishtëpisë, Rolf Vogt ka ndezur më shumë se 450,000 drita, ndërsa për ta dekoruar […]...

10 December, 2013Lexo më shumë

Diabeti po merr hov

Diabeti është një sëmundje që po merr hov me të madhe nëpër botë. Kjo sëmundje e sheqerit po vret njerëz çdo ditë. Vetëm deri në fund të këtij viti, numri i përgjithshëm i të sëmurëve me sëmundjen e sheqerit në botë pritet të jetë 382 milionë (kurse në vitin 2035 do të ketë 592 milionë […]...

10 December, 2013Lexo më shumë

Vendi më i ftohtë në Tokë

Ju mund të mendoni se vendi juaj është shumë i ftohtë dhe se nuk mund ta duroni acarin. Por, ka edhe më keq. Shkencëtarët e kanë zbuluar vendin më të ftohtë në Tokë, ku temperatura e ajrit shkon deri në -91°C. Vendi i sapo gjetur ndodhet përgjatë një kreshte në malet e Antarktikut, i cili […]...

9 December, 2013Lexo më shumë

Fotot më të jashtëzakonshme të vitit

Tash që viti po shkon drejt fundit, ne duam t’ua kujtojmë disa nga gjërat më të ‘çmendura’ që kanë ndodhur në vitin që po shkon. Nga vdekjet deri tek triumfuesit, viti 2013 është përshkuar me një mori evenimentesh, të cilët askush nga ne nuk do t’i harrojë shpejt. Njerëz të panumërt u lënduar nga bombat, […]...

9 December, 2013Lexo më shumë

Dieta e turpit

E keni provuar çdo lloj diete, por nuk keni humbur peshë? Tash nuk ju mbetet tjetër veçse një mundësi: ta vendosni në Facebook fotografinë tuaj me të brendshme. Turpi se do t’i prezantoni kilogramët e tepërt në sytë e të tjerëve, është një stimulim i mirë që të ndryshoni. Së paku kështu këshillon trajneri personal […]...

9 December, 2013Lexo më shumë

Shtëpia lundruese

Një shtëpi detare e jashtëzakonshme është ndërtuar në ujë nga arkitektët dizajnues. Aty mund ta shijosh detin, ndërsa jo fort larg është plazhi. Kjo shtëpi e veçantë ka dy dhoma gjumi, dy banjo, dhomën e ndejës, kuzhinën me bar, dhe të gjitha daljet i ka në terraca të gjata. Kjo strukturë mund të lëviz, nëse […]...

8 December, 2013Lexo më shumë

Hani banane

Bananja nuk është vetëm e shijshme. Në fakt, ky frut përmban disa veti, të cilat i bëjnë mjaft mirë trupit. Gjithashtu, ajo duhet konsumuar, sepse frutat janë vërtet të domosdoshëm për organizmin. Ja disa nga të mirat e bananes, që ndoshta nuk i keni ditur më parë: – Bananja është shumë e mirë për maskat […]...

8 December, 2013Lexo më shumë

Dobitë e kamomilit

Të gjithë kemi dëgjuar për vetitë e shkëlqyera të kamomilit kundër stresit, pagjumësisë, dhembjeve të barkut apo sëmundjeve të lëkurës. Me sa duket gjyshet tona nuk e kanë pasur gabim që na e rekomandonin si ilaç kundër shumë sëmundjeve. Këtë e konfirmon së fundmi një studim i publikuar në prestigjiozen “Journal of Clinical Psychopharmacology”. Sipas […]...

7 December, 2013Lexo më shumë

Mrekullia e natës

Gjatë natës, thonë se fotografitë dalin më të mira. Për këtë do të bindeni kur t’i shihni këto fotografi mjaft të bukura, të publikuara nga revista ‘National Geographic’, përmes një faqeje të veçantë të krijuar nga ajo, të quajtur ‘Duke e ndriçuar botën’. Këto fotografi kryesisht janë ‘produkt’ i lexuesve, të cilët i sjellin ato […]...

7 December, 2013Lexo më shumë

Miqtë e vërtetë

Kjo është miqësia më e ëmbël në histori të shoqërive. Një fotograf me fat i ka kapur momentet më të mira të një miqësie të rrallë dhe të pabesueshme ndërmjet një qeni dhe një dhelpre. Torgeir Berge i ka postuar disa fotografi në Facebook, ku shihen këto dy kafshë duke u zbavitur dhe duke luajtur […]...

6 December, 2013Lexo më shumë

Gabimet që s’duhet t’i bëni në palestër

Shkuarja në palestër nuk është vetëm një zbavitje. Ka argëtim, dakord, por duhet edhe një sakrificë fizike, e cila duhet të bëhet gjithmonë me korrektësinë më maksimale të mundshme, për t’i shmangur lëndimet, tërheqjet, tensionet apo çfarëdo që mund të ndodh duke ngritur pesha, apo duke e ndjekur një lëvizje. Ekziston një linjë teorike për […]...

6 December, 2013Lexo më shumë

Dieta e mjaltit

Ta hash një lugë çaji mjaltë çdo natë para se të shkosh në shtrat, ndihmon në humbjen e peshës. Nuk është një dietë e mrekullive, do të ishte shumë mirë po të ishte kështu, por është një çelës për një mënyrë të re të provuar shkencëtarisht që ndihmon për të humbur peshë. Dieta e mjaltës, […]...

5 December, 2013Lexo më shumë

Seksi ideal zgjat 7-13 minuta

Të gjithë ne kemi pyetur së paku një herë në jetë se sa duhet të zgjasë një raport seksual, për të qenë i kënaqshëm? Nëse e shikojmë një film porno, aty nuk mjafton një orë. Mirëpo, e dimë të gjithë se maratona në seks nuk pëlqehet dhe nuk është e nevojshme. Për ta nxjerrë një […]...

5 December, 2013Lexo më shumë

Pini ujë të ngrohtë me limon

Mënyra se si e fillon ditën është tejet e rëndësishme. Sipas filozofisë Ajuverdike, zgjedhjet që bëni rreth rutinës tuaj ditore, ose ndërtojnë rezistencë ndaj sëmundjeve, ose e shkatërrojnë atë. Ajuverda fton të gjithë që ta nisim ditën duke u fokusuar në rituale të mëngjesit, që funksionojnë për të vënë në vijë trupin me ritmet e […]...

5 December, 2013Lexo më shumë

Të mirat e të këqijat e lidhjes në distancë

Ta mbash një lidhje në distancë, nuk është gjithmonë e lehtë: kilometrat që i ndajnë dy shpirtra e dy zemra, janë burim i frikës, vuajtjes, shpesh të keqkuptimeve dhe të grindjeve. Në jetën reale, raportet në distancë janë vështirë të menaxhuara. Ato i kanë aspektet negative, por edhe ato pozitive. Cilat janë ato? Ja më […]...

4 December, 2013Lexo më shumë

Pikturë reale

Kjo nuk është fotografia e Morgan Freeman. Është e vështirë për ta besuar, këtë e dimë. Mirëpo, kjo mund të konsiderohet si piktura më reale e realizuar ndonjëherë. ‘Fajin’ për këtë e ka artisti britanik Kyle Lambert, të cilën e realizoi me iPad Air. Duke përdorur aplikacione të iPad, ai shpenzoi 200 orë dhe 285,000 […]...

4 December, 2013Lexo më shumë

Kafshët më të vogla në botë

Kafshë mjaft të vogla, të mjaftueshme për t’u futur në librin e rekordeve. Zbuloni disa nga kafshët më të vogla në botë, përfshirë këtu majmunin xhuxh, kalin xhuxh, kameleonin më të vogël në botë, bretkosën më të vogël, qenushin, dhe disa kafshë tjera mjaft simpatike!...

3 December, 2013Lexo më shumë

Fli mirë dhe humb peshë

Asnjë mundim shtesë: sipas studiuesve nga ‘Brigham Young University’, sekret për të humbur peshë (ose të paktën për të mos shtuar) është mënyra se si fle. Personat të cilët nuk e ndërrojnë rutinën e pushimit të tyre, kanë një përqindje më të vogël të masës së trashësisë në gjumin e tyre, në krahasim me ata […]...

3 December, 2013Lexo më shumë

Fotografitë e vitit

Në vitin 2013 kanë ndodhur shumë ngjarje, të cilët janë kapur nga syri i aparateve të fotografëve. Pa dyshim, lufta civile në Siri ishte tema qendrore e vitit që po e lëmë pas, por nuk mbeti prapa as masakra në Kenia dhe inaugurimi i presidentit amerikan, Barack Obama. Ju ftojmë t’i shijoni fotografitë më interesante […]...

2 December, 2013Lexo më shumë

Dobitë e qepës

Është një nga bimët e pasura me quercetin. Hulumtimet tregojnë se qepa parandalon zhvillimin e kancerit. Qepët kanë një shumëllojshmëri efektesh medicinale. Kolonët e hershëm amerikanë i përdornin qepët e egra për të trajtuar ftohjet, kollitjet dhe astmën, po ashtu për të sprapsur (larguar) insektet. Në mjekësinë kineze, qepët janë përdorur për të trajtuar: anginën, […]...

2 December, 2013Lexo më shumë

Fytyrat në objekte

Duke parë fytyra në objekte të ndryshme, kjo quhet ‘Pareidolia’. Shumë njerëz teorizojnë se ‘Pareidolia’ ndihmon identifikimin e fytyrave në objekte dhe i jep sens botës përreth nesh. Duke i gjykuar këto fotografi, themi se janë dashur dy vjet dhe një muaj për t’i zbuluar gjithë këto ‘fytyra’ në objekte. Së fundmi është hapur një […]...

1 December, 2013Lexo më shumë

Shtëpi me pasqyrë

Artisti amerikan Phillip K Smith III ia ka shtuar disa pasqyra mureve të një shtëpie të vjetër 70 vjeçare në California të SHBA-ve, për ta krijuar një shtëpi iluzionare, të cilin mund ta shihni nga jashtë objektit. Edhe dyert dhe dritatet e shtëpisë së quajtur ‘Lucid Stead’ janë ndërtuar prej pasqyreje. Gjatë natës, dyert dhe […]...

1 December, 2013Lexo më shumë

Skulpturat e mrekullive

Artisti francez Bruno Catalano e ka krijuar një seri të jashtëzakonshmë të skulpturave prej bronzi, të quajtur ‘Les Voyageurs’ në Marseille, ku ka prezantuar punëtorët me çanta në duar dhe në mungesë të një pjese në trupin e tyre. Skulpturat janë shfaqur në Marseille, për ta festuar pozicionimin e këtij qyteti si ’Kryeqyteti i Kulturës […]...

30 November, 2013Lexo më shumë

Parajsa Tokë

Çdonjëri nga ne është kurreshtar ta dijë se si duket parajsa. Përafërsisht, secili e kemi në mendje një botë tjetër me lule dhe lumenj dhe me gjëra që nuk mund t’i shijojmë në tokë. Mirëpo, edhe planeti Tokë është një parajsë e vërtetë. Për këtë me siguri do të bindeni edhe vetë, pasi ta shikoni […]...

30 November, 2013Lexo më shumë

Planetet me fotoshop

Një fotograf ka dalë me një ide fantastike. Ai e bëri një fotoshop me të gjithë sistemin tonë diellor në qiell, duke e imagjinuar nëse të gjithë planetet do të ishin larg Tokës, aq sa është edhe Hëna. Rezultati është me të vërtetë i jashtëzakonshëm, dhe paksa i frikshëm. Kjo do të dukej si të […]...

29 November, 2013Lexo më shumë

Si të flini më shpejt

Duke mos fjetur mjaftueshëm, mund ta dëmtoni shëndetin dhe pruktivitetin në fushën e punës. Vendime të gabuara, nervozizëm, pasiguri dhe pasoja tjera, mund t’ju shfaqen për shkak të mungesës së gjumit. Ndër të tjera, punëtorët që flenë pak, hasin në vështirësi për t’i kujtuar detajet dhe procedurat e vogla në punën e tyre, ndërsa nuk […]...

29 November, 2013Lexo më shumë

Transformimet e koreaneve

Një numër i madh turistësh e vizitojnë Korenë e Jugut për operim të fytyrës. Numri i tyre është shumëfishuar nga viti 2009, deri në 15,428 vitin e kaluar, njoftojnë autoritetet vendëse. Industria e turizmit mjekësor është zhvilluar sa që në vitin 2012 kishte të ardhura prej 453 milionë dollarë, respektivisht trefishin nga viti 2009. Një […]...

29 November, 2013Lexo më shumë

Vendet e preferuara për ‘Check-in’

Nga Facebook deri tek Twitter, rrjetet sociale e kanë shumëfishuar nevojën për të komunikuar me miqtë tuaj për atë se çka mendoni, si shkoni, e mbi të gjitha se ku gjendeni.   Ka shumë aplikacione dhe opsione që ua mundësojnë të tregoni se ku pozicionoheni për momentin. Aeroportet janë vendet ku përdoruesit i dedikohen më […]...

28 November, 2013Lexo më shumë

Pushim i ‘nxehtë’ në dimër

Një pushim i ‘ngrohtë’ tropikal është ajo që e ëndërrojnë të gjithë kur të bien temperaturat dhe kur të afrohet dimri. Nëse jeni në kërkim të ideve të reja, ne ua prezantojmë vendet më të këshillueshme dhe të preferueshme për sezonin e ri veror, apo edhe për atë dimëror. Nga Karaibet e Oqeanit Indian, tek […]...

28 November, 2013Lexo më shumë

Hotel prej akulli

Për ata që e preferojnë stinën e dimrit dhe që e pëlqejnë një udhëtim të ‘ftohtë’, tashmë e keni idenë në tavolinë. Sapo e ka hapur sezonin dimëror hoteli i akullt, ‘Ice Hotel’, më i madhi në botë i ndërtuar ndonjëherë, i cili gjendet afër qytetit të Kirunas, gati 1,200 kilometra nga Stokholmi i Suedisë. […]...

28 November, 2013Lexo më shumë

Pishina e mrekullive

Pishina të bukura gjen gjithandej globit, por është një më karakteristike dhe më e mrekullueshme. Ajo quhet NEMO33 dhe gjendet në Bruksel të Belgjikës. Një ide fantastike e inxhinierëve është kurorëzuar me hapjen zyrtare të saj në vitin 2004 dhe ishte pishina e parë e këtij lloji, duke u mbushur me 2,5 milionë litra ujë […]...

27 November, 2013Lexo më shumë

Qytetet më të bukura të Evropës

Qyteti më i bukur në Evropë? Ndoshta askush nga ju nuk e priste këtë përgjigje, por është Riga, kryeqyteti i Letonisë. Renditja është bërë falë preferencave të përdoruesve të uebfaqes 10Best.com, divizion i ‘Usa Today Travel’. Pas katër javësh votimi, të anketuarit e kanë zgjedhur për fitues këtë qytet. Atë e ndjekin qytet tjera nga […]...

27 November, 2013Lexo më shumë

Vendet më të shtrenjta për t’u mjekuar

Më të kushtueshmit? SHBA dhe Kanadaja. Ato më ekonomiket? Franca. Duke udhëtuar shpesh, shfaqet rreziku për të marrë sëmundje, apo për ta kërkuar asistencën mjekësore për ndonjë lëndim apo ndonjë aksident. Por, jo në të gjitha vendet, asistenca mjekësore është gratis. Ndër të tjera, shumë turistë nuk kanë qasje në kompensim për lëndimet apo sëmundjet […]...

26 November, 2013Lexo më shumë

Kriza ekonomike ndikon në kujtesë

Të jetosh në një periudhë të recensionit si në atë nëpër të cilën jemi duke kaluar, mund të shkaktojë ngadalësimin e funksionimit të trurit, sidomos tek meshkujt, që mund të pësojnë humbje të kujtesës. Sipas disa studiuesve britanikë, që e kanë publikuar një studim në ‘Journal of Epidemiology e Community Health’, personat që kanë mbetur […]...

26 November, 2013Lexo më shumë

Fshati pa rrugë

Për dikë që ëndërron jetë të thjeshtë, ndoshta duhet ta konsiderojë mundësinë e lëvizjes drejt Giethorn, në Holandë. Një fshat i vjetër pa rrugë, dhe e vetmja lidhje në të është përmes ujit, përmes disa kanaleve të bukura apo në këmbë përmes urave të saj të drurit. Vendësit përdorin varka për t’u sill rreth e […]...

26 November, 2013Lexo më shumë

Vendi i duhur, momenti i duhur

Thonë se fotografia vlen më shumë se 1000 fjalë. Nga ata që e kanë hobi, deri tek profesionistët, të gjithë i kanë fotografitë e tyre të preferuara. Natyrisht, ndodh rrallë të gjendemi në vendin e duhur, në momentin e duhur. Nëse i ‘kap’ këto të dyja, me siguri se fotografitë do të jenë prej më […]...

25 November, 2013Lexo më shumë

Tendë në pemë

Ky është definitivisht njëri prej udhëtimeve më ekstreme. Ndodhet në malet Waldseilgarten të Bavarias, në Gjermani dhe mund ta shihni përmes fotografisë se si duket ky resort. Ky vend malor u përshtatet më shumë udhëtuesve ekstremë, sepse kampingjet janë vendosur në një lartësi prej rreth 6,000 metrash, në një pemë. Kjo eksperiencë preferohet të provohet […]...

25 November, 2013Lexo më shumë

Fotografitë që iu lënë pa frymë

Nëse dëshironi të bëni diçka të pazakontë dhe atë çfarë njerëzit e bëjnë vetëm ndonjëherë gjatë tërë vitit, atëherë ju duhet të bëni diçka si në këto fotografi. Ndoshta do të ndiheni çuditshëm kur t’i shikoni këto fotografi, por kush e di, ndoshta kjo është ekzakt ajo për të cilën keni nevojë. Por, çfarëdo që […]...

25 November, 2013Lexo më shumë

Ushqimet që ju trashin

Ushqimi është shumë i rëndësishëm për trupin e njeriut. Fatkeqësisht, disa prej ushqimeve me vlerën më të ulët ushqyese, me yndyrë dhe sheqer, janë prej më të preferuarve tek pjesa dërrmuese e njerëzve. Këto lloj ushqimet qojnë tek sëmundjet e tilla si obeziteti, diabeti, depresioni dhe kanceri. Nëse dëshironi të jeni më larg këtyre sëmundjeve, […]...

24 November, 2013Lexo më shumë

Humbni peshë përmes DVD-së

Nëse jeni lodhur nga pesha e tepërt, e cila iu pengon në çdo aspekt, mund ta ndiqni rrugën e Rebecca Priviteras. Ajo nuk e kishte të lehtë të humbiste peshë, pasi ishte e trashë, si shumë të tjera dhe të tjerë. Por, ajo ia ka dalë, duke i humbur plot 100 kilogramë. Dhe, ia ka […]...

24 November, 2013Lexo më shumë

Hotel 53 metra katrorë

Zyrtarisht, hoteli ‘Punta Grande’, që gjendet në ishullin El Hierro, në Canarie të Spanjës, konsiderohet si hoteli më i vogël në botë, pasi është edhe i njohur nga libri i rekordeve botërore ‘Guinness’, që nga viti 1989. Megjithatë, thuhet se rekordi i këtij hoteli është mposhtur nga një tjetër hotel që gjendet në Gjermani. Ai […]...

23 November, 2013Lexo më shumë

Pse meshkujt kanë hundë më të madhe se femrat?

Hunda e mashkullit rritet vazhdimisht, por kjo nuk ka të bëjë me përrallën e famshme, sipas së cilës, ai që gënjen, i rritet hunda. Sipas një studimi të ri, shkencëtarët e Universitetit të Iowas kanë ardhur në përfundim se hunda e mashkullit është mesatarisht 10 për qind më e madhe sesa e femrës, për shkak […]...

23 November, 2013Lexo më shumë

Vendpushimet më të mira në botë

Nëse jeni kureshtarë për të vizituar vende të reja, propozimin ua japim ne. Në vazhdim do t’i shihni nëntë vendpushimet më ideale në botë, për një pushim që nuk do ta harroni kurrë: Bali Iu nevojitën tri vjet për ta realizuar projektin e pasionuar. Banjo dhe SPA u ndërtuan kryesisht nga ‘bamboo’. Ju mund ta […]...

22 November, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Berry Rush
  • Play Stealth Sniper
  • Play Turbo Racing 3
  • Play Rock Wheels