Lifestyle – Page 271 – Lajmi.net

Aktuale

Kujdes nga produktet e rreme të kozmetikës, përmbajnë urinë

E ballafaquar me një rritje të fluksit global të produkteve të rreme të kozmetikës, marka më e njohur në botë e kozmetikës është duke i paralajmëruar konsumatorët të kenë kujdes nga blerja e produkteve kozmetike potencialisht të rrezikshme....

1 July, 2015Lexo më shumë

Jeni diabetik? Atëherë hani proteina dhe perime, thonë shkencëtarët

Një studim i ri ka zbuluar se të hash proteina dhe perime në vend të karbohidrateve mund të ngadalësojë lirimin e sheqerit dhe mund të ju mbajë të ngopur për një kohë më të gjatë....

1 July, 2015Lexo më shumë

Shkrimtari legjendar Tolstoy ishte strikt me ‘Rregullat e Jetës’ në punë dhe dashuri, ja cilat janë ato

Novelisti epik, Leo Tolstoy, ishte i njohur më shumë për veprat e tij legjendare (Anna Karenina, War and Peace) sesa për perfeksionimin e tij të rreptë. “Më duhet të mësohem me idenë njëherë e përgjithmonë, se jam një qenie njerëzore e jashtëzakonshme”, kishte shkruar ai në vitin 1853, kur ishte vetëm 25-vjeç. “Ende nuk e kam takuar një njeri që është moralisht i mirë aq sa jam unë, ose i gatshëm të sakrifikojë gjithçka për idealet e tij ashtu siç jam unë”. ...

1 July, 2015Lexo më shumë

Ja ushqimet më të mira për në verë

Edhe për stinën e verës, ekspertët e dietave kanë klasifikuar disa ushqime, që janë më të mira sa i përket hidratimit dhe mbajtjes së mirë të formës trupore....

1 July, 2015Lexo më shumë

Vendet më eksituese për të bërë seks

Ju pëlqen të bëni seks në vende me hapsirë të ngushtë? Nuk jeni të vetmit. Të bësh seks në një vend të vogël mund të jetë eksituese dhe spontane....

1 July, 2015Lexo më shumë

Kur duhet të hiqni dorë nga tangat

Këto janë disa raste kur ju duhet t’i thoni jo tangave. ...

1 July, 2015Lexo më shumë

Britania do të ndërtojë laborator që ‘prodhon’ gjak njeriu

Edhe pse dhurimi i gjakut është në rritje gjatë dekadës së fundit, bota ende ka nevojë për furnizim më të madh me gjak për të shpëtuar jetë....

30 June, 2015Lexo më shumë

Shkencëtarët do të arrijnë të ndalin plakjen

Një artikull i botuar kohët e fundit në The Guardian dhe NY Times, përshkruan një zbulim të ri në ADN-në tonë, në thelb duke aluduar se mosha jonë është e lidhur me funksionin e ADN-së – e cila matë kështu moshën biologjike të indeve dhe organeve tona....

29 June, 2015Lexo më shumë

Përfitimet nga vaji i kokosit, të dëshmuara shkencërisht

Përderisa vaji i kokosit nuk është njohur më herët për përfitimet e vërteta shëndetësore, kohët e fundit ky lloj vaji ka filluar të marrë vlerësimin e vërtetë që e meriton....

29 June, 2015Lexo më shumë

Çfarë është ajo që gratë s’e bëjnë me burrat por me dashnorët?

Raportet jashtëmartesore stimulojnë fantazinë seksuale dhe rrëzojnë shumë nga pengesat që ekzistojnë mes burrit dhe gruas....

28 June, 2015Lexo më shumë

Lind fëmijën në guaskë plot ujë, fotot bëjnë xhiron e botës (Foto)

Kathy Rosario, fotografe e njohur amerikane, e cila e fiton kafshatën e gojës duke fotografuar fëmijët në momentet e para të jetës, ka pranuar se lindja më interesante të cilën e kishte fotografuar, ishte ajo e mikeshës së saj e cila kishte vendosur të lind në shtëpi....

28 June, 2015Lexo më shumë

Çaj nga farat e shalqirit kundër gurëve në veshka

Çaji nga farat e shalqirit është një pije që ndihmon në largimin e gurëve në veshka....

28 June, 2015Lexo më shumë

Supë me spinaq, makarona dhe fasule për iftar

Mësoni si të përgatisni një supë të shijshme dhe më ndryshe për një iftar të lehtë....

27 June, 2015Lexo më shumë

Si t’i prisni qepët pa u përlotur?

Ka disa truke për të shpëtuar nga lotët gjatë prerjes së qepës. Është mirë të provohen të gjitha - edhe pse disa prej tyre janë shumë të çuditshme, njëra prej tyre do të funksionojë mirë....

27 June, 2015Lexo më shumë

Dëgjimi i këtij lloji të muzikës ju bën më pozitivë

Dëgjimi i muzikës ekstreme - të tillë si ‘heavy metal’ apo rok - mund të ju ndihmojë që të qetësoheni dhe të ndjeheni të frymëzuar, thotë një studim i ri....

27 June, 2015Lexo më shumë

Arsyet pse njerëzit që mbajnë syze duken më të bukur

Pa asnjë pikë dyshimi, mbajtja e syzeve është me të vërtetë e mirë për pamjen tuaj. Ky nuk është vetëm një mendim i thjeshtë i dikujt, por është një dëshmi e vërtetë shkencore që duhet mbështetur....

27 June, 2015Lexo më shumë

Shenjat se ish-partneri ju dëshiron përsëri

Thënë sinqerisht, ndarjet ta shpifin. Ato na bëjnë të ndihemi të mërzitur, të pashpresë dhe të frustruar. Megjithëse mund të jetë shumë e tmerrshme, disa ndarje nuk zgjasin përgjithmonë....

26 June, 2015Lexo më shumë

E bukura e gjidhënies (Foto)

Fotografja Ivette Ivens ka realizuar një set të fotografive me disa nëna nëpër botë, të cilat janë fotografuar duke i ushqyer foshnjet me gji - në mënyrë që kjo të reflektojë tek publiku i gjerë për rëndësinë e gjidhënies dhe bukurinë e saj....

26 June, 2015Lexo më shumë

3 arsyet kryesore pse përfundon një marrëdhënie

Normat e divorceve janë gjithmonë në rritje dhe ndarjet po ndodhin gjatë gjithë kohës. Pse është kaq e vështirë të mbash një marrëdhënie? Pse shumica e njerëzve përjetojnë ndarje në çdo marrëdhënie që nisin? ...

26 June, 2015Lexo më shumë

10 arsye pse patjetër ju duhet soda e bukës

Me shumë gjasë keni të paktën një pako të sodës së bukës në shtëpinë tuaj në këto momente....

25 June, 2015Lexo më shumë

Projektues sinjalesh për çiklistët (Foto)

Eko-shpikjet në ndihmë të sigurisë së çiklistëve nuk kanë fund....

25 June, 2015Lexo më shumë

Punësohet në Google si 18-vjeç, sot është milioner

Nuk është lehtë të gjeni punë në Google, veçanërisht nëse ende nuk jeni regjistruar në fakultet. Larry Gadea, krijues i softuerit për regjistrimin e vizitorëve “Envoy” dhe themelues i kompanisë me të njëjtin emër, është punësuar në Google si 18-vjeçar menjëherë pasi e kishte kryer shkollën e mesme....

25 June, 2015Lexo më shumë

Si mashtrojnë shenjat e horoskopit: Binjakët dhe Akrepi aventurierët më të mëdhenj

Peshorja e vërtetimit të pabesisë vazhdimisht është duke ndryshuar, dhe së fundi ka treguar se shenja e Luanit tradhton partnerin, derisa Virgjëresha vazhdimisht diçka zien dhe nxjerr në pah të metat e partnerit....

25 June, 2015Lexo më shumë

Çfarë ushqimi duhet të hani në Ramazan?

Ndryshimi i zakoneve të ushqyerjes në muajin e Ramazanit mund të shkaktojë edhe probleme shëndetësore. Koha e gjatë e agjërimit dhe një ushqyerje e gabuar shkakton ngadalësimin e metabolizmit, çrregullimin e nivelit të sheqerit në gjak, lodhje, nervozizëm, dhimbje koke dhe probleme në tretjen e ushqimit....

24 June, 2015Lexo më shumë

Djaloshi me autizëm fiton aftësinë për të folur pas trajtimit me vaj kanabisi

Kalel Santiago nga Puerto Rick u diagnostifikua me një formë të rrallë të kancerit qysh në moshën 10-muajshe. Ai më pas bëri kimioterapi, trajtime të rrezatimit dhe operacion për dy vite – dhe shpëtoi....

24 June, 2015Lexo më shumë

Byrek role me mish për iftar

Ky lloj byreku është i shpejtë, i lehtë dhe i shijshëm për një iftar. Ju bëftë mirë!...

24 June, 2015Lexo më shumë

Këto sëmundje i shëron përdorimi mjekësor i mariuhanës

Sipas një studimi të realizuar së fundmi, është konstatuar se përdorimi i marihuanës për qëllime mjekësore mund të përmbaj veti shëruese, dhe të ndihmoj pacientët që vuajnë nga sëmundjet kronike nervore, kanceri si dhe ata që kanë sklerozë të shumëfishtë dhe që përjetojmë spazma të muskujve....

24 June, 2015Lexo më shumë

Tregimi i gruas që përfundoi studimet në universitetin e famshëm, dhe vendosi të bëhet prostitutë (Foto)

Ish-studentja e fakultetit ka shkruar një tekst lidhur me karrierën e saj. Kur të kërkoni për punën e përkryer, duhet fokusuar në punët që do t’i bënit edhe pa pagesë. Apo jo?...

23 June, 2015Lexo më shumë

Shkencëtarët thonë se kanceri mund të shërohet me kefir

Kefiri është një pije apo qumësht i thartuar i bërë nga ‘kokrrat’ e bimës së kefirit, dhe e ka origjinën e vet në malet e Kaukazit. Ai përgatitet duke përzier qumështin e dhisë, deles apo lopës me kokrrat e kefirit....

23 June, 2015Lexo më shumë

Petulla për iftar

Mësoni si të përgatisni petulla të lehta dhe të shijshme për një iftar të lehtë dhe jo-ngarkues për stomakun....

23 June, 2015Lexo më shumë

A i keni ditur këto dobi të kafesë?

Kafeja është e njohur për përshpejtimin e metabolizmit, për mbrojtjen nga sëmundjet, shihet si gjëja e parë në mëngjes për një ditë të bukur....

23 June, 2015Lexo më shumë

Hagee: Gratë që përmendin Zotin gjatë seksit duhet burgosur

Gratë që bërtasin emrin e Zotit gjatë marrëdhënieve seksuale, duhet të burgosen, ka thënë një pastor....

23 June, 2015Lexo më shumë

Rreziku nga veshja e xhinseve të ngushta

Të veshësh xhinse të ngushta mund të jetë një rrezik për shëndetin, thonë hulumtuesit....

23 June, 2015Lexo më shumë

Si të bëhesh tërheqës për një femër, pa shkuar fare në palestër?

Ajo është mjaft e bukur, mban erë të mirë dhe vishet mjaft seksi. Por, ju e keni bindur veten se nuk keni shpresë me të, për shkak që nuk ju duket vetja mjaft tërheqës....

22 June, 2015Lexo më shumë

Kërpudhat që ndihmojnë në lënien e duhanit

Kërpudhat ‘psilocybin’ - të njohura gjithashtu si “Kërpudhat Magjike”, njihen tashmë për një kohë të gjatë për efektet e tyre mjaft të thella....

22 June, 2015Lexo më shumë

Patate të mbushura indiane

Përbërësit: 6 patate mesatare 100 gr shqeme e bajame të grira 80 gr rrush i thatë 4 lugë vaj ulliri 1 qepë e grirë hollë 2 thelpinj hudhër të grirë hollë 3 domate 1 lugëz kumin 1 lugëz shafran 2 speca djegës të prerë në feta të holla – 90 gr kos 250 ml ujë […]...

21 June, 2015Lexo më shumë

Mjaltë dhe vezë, maska ideale gjatë verës

Stina e nxehtë e verës sjellë shumë baktere, të cilat mund të sulmojnë fytyrën tonë herë pas here....

21 June, 2015Lexo më shumë

Qofte me mish në tavë

Përbërësit: 500 g mish të grirë 1 qepë 1 gotë uji oriz të zier 2 thelpinj hudhër 1 vezë 2-3 lugë miell misri ose galetë krip, piper i kuq dhe i zi Për salcën: 250 ml ajkë kosi 3 vezë 150 g djathë të fortë ose ndonjë lloj tjetër djathi të fortë apo edhe kaçkavall […]...

20 June, 2015Lexo më shumë

Arrat dhe kikirikët mund të zvogëlojnë rrezikun nga kanceri

Të hash një gjysmë grushti kikirikë apo arra në ditë mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër kushteve të tilla si kanceri dhe sëmundjet e zemrës, zbulojnë shkencëtarët....

20 June, 2015Lexo më shumë

Ilaçe shtëpiake kundër kafshimit të insekteve

Është ajo kohë e vitit në të cilën fëmijët tuaj kalojnë më tepër kohë jashtë shtëpisë, çka nënkupton se kanë më tepër gjasa të kthehen në shtëpi të lodhur dhe të kafshuar nga insektet. Mund të kujdeseni për lodhjen duke i shtrirë në shtrat, mirëpo si do të ballafaqoheni me kruarjen dhe vurratat nga kafshimi i insekteve?...

20 June, 2015Lexo më shumë

Fëmijët e nënave të punësuara më të suksesshëm

Ju nëna që punoni nuk keni më nevojë të jeni në stres për fëmijët. Fëmija juaj është shumë mirë, e ndoshta shumë më mirë se që mendoni ju....

20 June, 2015Lexo më shumë

Pastrimi të qetëson nervat?

A keni pastruar ndonjëherë në shtëpi thjeshtë për të qetësuar nervat? Një hulumtim i ri tregon se pastrimi në fakt qetëson shumë nervat....

20 June, 2015Lexo më shumë

Agjërimi mbrojtës ndaj sëmundjeve të trurit

Sipas një studimi të shkencëtarëve, agjërimi, apo abstenimi ndaj ushqimit, mund të jetë mbrojtës ndaj sëmundjeve të trurit....

19 June, 2015Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bow Master
  • Play iStunt 2
  • Play Turbo Racing 3
  • Play Urban Basketball