Lifestyle – Page 258 – Lajmi.net

Aktuale

Jahti i mrekullive

Dizajnerët e kanë ndërtuar një jaht prej 244 milionë funtesh, i cili do t’i zëvendësojë rrugët, lagjet, monumentet, por edhe qytetet e ndryshme. Rrugët e Monacos janë zëvendësuar në këtë jaht, përfshirë këtu edhe të famshmit Hotel de Paris, Prince’s Palace, Loews Hotel, Port Hercule e La Rascasse. Aty gjithashtu është ndërtuar një trakë e […]...

10 January, 2014Lexo më shumë

Autobusi – shtëpi luksoze

Pushuesit që e pëlqejnë idenë e eksplorimit të natyrës, por që rrëqethen nga mendimi se sa ftohtë është jashtë, apo që mund të preken nga insektet, mund të interesohen që ta kalojnë fundjavën apo më gjatë, në një shtëpi-motor, por që do t’ju duhet t’i shpenzojnë 8,000 funte (afro 10 mijë euro) për një natë. […]...

10 January, 2014Lexo më shumë

Flini në errësirë të plotë

Është e vërtetë, teknolgjia e përmirëson jetën, për këtë nuk kemi dyshim. Por, ndonjëherë e përkeqëson atë. Një shembull? Dhomat tona të gjumit sot janë gjithnjë e më të ndritshme: nga drita e orës tek televizori, nga monitori i kompjuterit tek tableta, ose tek telefoni, e kushedi çfarë pajisje tjera elektronike, me të cilat jemi […]...

10 January, 2014Lexo më shumë

Amerika e ftohtë si Marsi

Temperaturat kanë rënë aq shumë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës këtë javë, sa që shkuan deri në -38.3 gradë celsiues në Minnesota, sa që disa njerëz e kishin problem të merrnin frymë. Në mënyrë të pabesueshme, qyteti i Michiganit është ngrirë i tëri, ndërsa janë regjistruar edhe temperatura më të ulëta sesa në planetin […]...

9 January, 2014Lexo më shumë

Pamja e re e ujëvarës Niagara

Vizitorët me fat kanë mundur të impresionohen nga pamjet e reja të ujëvarës Niagara këtë javë. Në fakt, ujëvara, prej më të famshmeve në botë, ka qenë ‘viktimë’ e motit të ftohtë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, duke u ngrirë pjesërisht. Uji i rrëmbyeshëm, i cili binte poshtë, nuk e bën më të njëjtën […]...

9 January, 2014Lexo më shumë

Domethënia e luleve

E keni një përvjetor të rëndësishëm dhe nuk e dini se çfarë lule ta dhuroni? Nuk jeni të bindur se trëndafili është i rëndësishëm për ditëlindjen e kushëririt apo për ndonjë datë më të rëndësishme? Më poshtë mund ta shihni një guidë praktike, e cila do të të ndihmojë ta gjesh lulen e duhur për […]...

9 January, 2014Lexo më shumë

745 persona cullak në det

Pushuesit në plazhin e Zelandës së Re u zhveshën tërësisht dhe e shijuan ujin e Oqeanit Paqësor, duke e thyer rekordin botëror. Në fakt, 745 persona, të të dyja gjinive, u vërsulën drejt ujit në bregdetin Gisborne, në veri-lindje të Zelandës së Re, duke i hequr të gjitha mbathjet. Pjesëmarrësit vinin nga pjesë të ndryshme […]...

8 January, 2014Lexo më shumë

Bora e zbukuroi New Yorkun

Stuhitë e ngurta dimërore që e goditën Amerikën Veriore kanë arritur deri në edhe në New York, duke krijuar një shtresë të trashë të borës. Në njërën nga pjesës më simbolike dhe fascinuese të ‘Big Apple’, apo Central Park, bora dhe akulli i kanë transformuar në mënyrë artistike urat, pellgjet dhe pemët. Fotografi i Yahoo, […]...

8 January, 2014Lexo më shumë

Dhomat e akullta

Në malin Nebelhorn, në Bavari të Gjermanisë është ndërtuar një shtëpi që i ngjan vendbanimeve eskimeze, por që është mjaft e përshtatshme dhe komode. Një bar, një dhomë e ushqimit dhe një pishinë e brendshme për hidromasazh, bëjnë pjesë në shërbimet e ofruara nga ky fshat i akullt. Një natë aty kushton 114 euro për […]...

8 January, 2014Lexo më shumë

‘Shkrin’ afro 60 kilogramë

Kishte një vit që kur Redditor Duncanconstruction e kishte parë për herë të fundit familjen e tij dhe shumëçka ka ndodhur në atë periudhë. Më saktësisht, ai ka humbur afro 60 kilogramë. Në një postim të bërë në Youtube, ai i mahniti pjesën më të madhe të familjes, ndaj së cilës e kishte mbajtur sekret […]...

7 January, 2014Lexo më shumë

‘Ngrihet’ Amerika

Amerika po ngrin. Moti i acartë e ka kapluar këtë vend, duke shkuar temperaturat deri në -50 gradë celsius. Gjysma lindore e vendit është përshkuar nga një mot polar, i cili nuk ishte parë në dy dekadat e fundit. Pjesa e veri-lindjes dhe Kanadaja janë mbuluar me 60 centimetra borë të freskët, ndërsa 3,700 fluturime […]...

7 January, 2014Lexo më shumë

Qyteti më i shtrenjtë në botë

Londra është qyteti më i shtrenjtë në botë, me qiranë, karburantin, kafenë, dhe gjëra tjera që ia kalojnë qyteteve metropolitane si New Yorku, Parisi e Sydney. Ky përfundim është nxjerrë nga studimet e fundit, ku ndër të tjera, çdo send ushqimor i përditshmërisë sonë, akomodiv dhe udhëtime, janë më të shtrenjtat në kryeqytetin anglez. Në […]...

7 January, 2014Lexo më shumë

Familja e gjen djalin përmes gazetës

Një familje nga New Yorku e gjeti djalin e tyre që mungonte nga dita e Vitit të Ri. Nicholas Simmons ishte larguar nga shtëpia e tij në Greece, në Rochester të New Yorkut në ora 05:00 të mëngjesit të së mërkurës dhe nuk ishte paraqitur më. Familja e brengosur e kishte kërkuar atë përmes rrjeteve […]...

6 January, 2014Lexo më shumë

Humbi peshë falë tortës

Torta e dasmës është bërë sebep që Valerie McLean të humb peshë dhe të duket një femër tërheqëse. 25 vjeçarja ishte tronditur kur e pa tortën e martesës së saj, ku ishte prezantuar si një trashaluqe e vërtetë, së bashku me bashkëshortin e saj të ri. Kjo bëri që ajo të mendojë seriozisht dhe t’i […]...

6 January, 2014Lexo më shumë

Beteja e fituar me anoreksinë

Antonia Eriksson ishte duke luftuar me vdekjen, pasi ishte shtruar në spital, pasi u përball me anoreksinë në shtator të vitit 2012. Mirëpo, ajo e përdori rrjetin social Instagram, si hartë për shërimin e saj. Fillimisht, ajo postonte si anonime, me llogarinë @fightinganorexia. Ajo më pas e paraqiti veten në llogarinë e re në Instagram, […]...

6 January, 2014Lexo më shumë

Pema që këndon

Duket sikur një arenë e Alienëve, por kjo është vetëm një vepër arti, që ekziston në tokë. Ajo është ndërtuar nga arkitektët e Tonkin Liu, në Lanchashire të Anglisë. Një koleksion tubash, të vendosur njëri mbi tjetrin, në formë të një peme, krijojnë zëra të çuditshëm sa herë që era fryn mbi ta. Dëgjoni këta […]...

5 January, 2014Lexo më shumë

Çmenduri për t’u fotografuar

Vetëm për ta fotografuar veten dhe për të dalë sa më interesant në fotografi, njerëzit janë në gjendje të bëjnë lloj lloj çmendurish. Tipi i pozave për të cilat po flasim, në botë ka filluar të quhet ‘selfie’. Njerëzit në mbarë botën kanë vendosur të marrin poza të ndryshme, nga më të çmendurat dhe të […]...

5 January, 2014Lexo më shumë

E famshme falë të pasmeve

Jen Selter, nga New York City, është bërë sensacion në internet, pasi postoi fotografi duke pozuar gjatë ushtrimeve të saj në palestër. 20 vjeçarja, e entuziazmuar pas fitnessit, është bërë aq e famshme, sa që i ka thënë gazetës New York Post se e përshëndesin dhe e njohin kudo që shkon. Selter, e cila kishte […]...

4 January, 2014Lexo më shumë

Prizreni ndër vendet më të bukur në botë

Prizreni njihet si një qytet i lashtë dhe me traditë. Sigurisht, ai është ndër qytetet më të bukur në Kosovë. Por, jo vetëm kaq. Prizreni në fakt është futur në mesin e 23 endeve më të bukura në botë, në një listë të përpiluar nga uebfaqja msn.com. Më saktësisht, Lumbardhi i Prizrenit, i cili rrjedh […]...

4 January, 2014Lexo më shumë

Miqtë e vërtetë

Siç thotë një fjalë popullore: qeni është miku më i mirë i njeriut. Këtë thënie e vërteton edhe një qen, i cili e ka bërë mikun e tij më të mirë një… foshnje. Qeni i quajtur Zero, i racës Shiba Inu, duket mjaft i lidhur me beben, duke e shikuar atë, derisa nëna e saj […]...

3 January, 2014Lexo më shumë

Mëshirë në vend të dhunës

Përkundër diferencave tona, ne të gjithë jemi njerëz. Për t’iu shmangur dhunës, ne ua prezantojmë disa fotografi ku protestuesit apo demonstruesit e kanë zgjedhur një metodë të veçantë, atë të mëshirës dhe shprehjes së dashurisë ndaj ‘kundërshtarit’. ‘Kapaku’ i të gjithave ishte kur protetuesit ia dhuruan një tortë një ushtari, duke ia uruar ditëlindjen. Më […]...

2 January, 2014Lexo më shumë

Si ta kthejmë formën pas festave?

Festat, përpos kujtimesh të bukura dhe netësh të kaluara me familjarët dhe miqtë, përpos dhuratave të gjendura nën bredhin e Vitit të Ri, lënë edhe shenja tjera si kilogramët e tepërt. Është kalkuluar se mesatarja e shtimit të peshës është afro 3 kilogramë. Në mesin e shumë ndryshimeve që bëhen para vitit të ri, janë […]...

1 January, 2014Lexo më shumë

Festat e fundvitit

Në mbarë botën, Babadimri ishte më i pranishëm se kurrë më parë. Plaku i vitit të ri u paraqit kudo, pse jo edhe në plazh, apo organizime tjera të veçanta dhe të pazakonta, gjatë Krishtlindjeve dhe para Vitit të Ri. Madje, edhe femrat, gratë dhe fëmijët, e provuan përkohësisht ndjenjën e të qenit Babadimër. Përmes […]...

31 December, 2013Lexo më shumë

Tavolina e Vitit të Ri

Nëse menuja e festave nuk mund t’ju kënaq sa duhet, sepse pijatat tradicionale u janë bërë ‘bajat’ dhe keni nevojë për ndryshime në tavolinën tuaj, ne ua propozojmë se si ta mbushni dhe dekoroni atë, vetëm disa orë pasi të trokasë viti i ri. Duke supozuar se tashmë ju e dini se si t’i vendosni […]...

31 December, 2013Lexo më shumë

Fotografitë e vitit

Urrejtje, luftë, dhunë, vrasje, vuajtje, rezistencë, emocione, dashuri, mrekulli, e çka tjetër, e përshkuan vitin 2013, i cili ishte i pasur përplot me ngjarje. Agjencia e njohur botërore, Reuters është përkujdesur që përmes një videoje t’i përmbledh pothuajse të gjitha në një vend. Shijojini momentet më të mira dhe më të këqija të vitit që […]...

31 December, 2013Lexo më shumë

Vullkani më i rrezikshëm në botë

Parku nacional Yellowstone, Wyoming, është kërcënuar nga një sasi e madhe e magmës. Një sasi, ndër të tjera, që mendohet se është dy herë e gjysmë më e madhe, siç mendohej. Tërësia e tij nën shkëmbinj është 88 kilometra gjatësi dhe 29 kilometra gjerësi, me një maksimale prej 14 kilometrash thellësi. Sipas studimeve nga Universiteti […]...

30 December, 2013Lexo më shumë

Qeni besnik e ruan shokun e tij të vrarë

Një fotografi tmerrësisht e ëmbël e një qeni besnik, i cili e mbronte trupin e shokut të tij qen, po qarkullon me të madhe në internet. Nëse ju nuk doni të qani sot, ju mund ta shmangni shikimin e kësaj videoje mjaft prekëse. Sipas dëshmitarëve në Kinë, qeni i bardhë është goditur dhe vrarë nga […]...

30 December, 2013Lexo më shumë

Pranë dhëmbëve të peshkaqenit

Të qëndrosh aq afër një peshkaqeni gjigant dhe të shpëtosh, kjo është vërtetë një mrekulli. Një nënë në California i ka filmuar dy fëmijët e saj, të cilët e gjetën veten pranë dhëmbëve të një peshkaqeni. Një valë e madhe po vinte në drejtim të fëmijëve, kur nën të u pa një peshkaqen, i cili […]...

30 December, 2013Lexo më shumë

Mrekullia Tokë

Fotografi të mrekullueshme të planetit Tokë janë kapur gjatë vitit 2013 nga satelitët në orbitë dhe astronautët në bordin e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës. Dhe, NASA ka vendosur t’i publikojë ato, me një përmbledhje spektakolare. Imazhet përfshijnë disa nga pamjet më të bukura që planeti ynë ka për të ofruar, nga Gjiri i Princeshës Sharlotë, […]...

29 December, 2013Lexo më shumë

Shtatë pushimet përrallore

Nga pallatet më luksoze tek ishujt privatë, më poshtë mund t’i shihni destinacionet më ekstravagante për t’i kaluar pushimet. Fatkeqësisht, për shkak të çmimeve super të larta, jo gjithkush mund të shkojë për t’i kaluar atje pushimet. Më fatlumët janë njerëzit e pasur dhe ata të famshëm të botës. Pra, ata që i kanë milionat […]...

28 December, 2013Lexo më shumë

Njerëz të gjallë apo skulptura?

Skulptori anglez Ron Mueck e ka bërë mrekullinë, duke i prezantuar skulpturat e tij mbresëlënëse. Në fakt, ky artist ka krijuar modele të ndryshme të njerëzve, që duket të jenë të gjallë, e në fakt janë të ndërtuar prej skulpturës. Mueck i ka nisur krijimiet e tij që nga viti 1996, për ta perfeksionuar me […]...

28 December, 2013Lexo më shumë

Qiraja e kushtueshme

Philip Johnson, një arkitekt dhe artist i famshëm, e kishte ndërtuar në vitin 1949 këtë shtëpi prej xhami, në qytetin New Canaan, në Connecticut. E famshme si operë arti, tash për të ka nisur të flitet në saje të kostos së qirasë së saj. Vetëm një natë e kaluar në këtë shtëpi kushton 30,000 dollarë, […]...

27 December, 2013Lexo më shumë

Buzëqeshja ‘shëron’ sëmundjet

Thonë: buzëqeshja ua zgjat jetën. Ndoshta kjo thënie është paksa e ekzagjeruar, por të qeshurit është i domosdoshëm për çdo njeri, pasi ndikon direkt në disponimin e njeriut. Buzëqeshja na ndihmon në gjithçka, largon stresin, përmirëson shëndetin, na bën të ndjehemi aktiv dhe ndihmon në funksionimin sa më të mirë të trurit. Më saktë, ja […]...

27 December, 2013Lexo më shumë

Shprehitë që ju trashin

Për t’u trashur, nuk ‘përkujdesen’ vetëm kaloritë, teprimi i karbohidrateve apo teprimi në ushqim. Studimet e fundit amerikanë kanë nxjerrë në pah disa shprehi të këqija të njerëzve, të cilat bëjnë që të trashemi. Zakone, të cilave ndoshta ne nuk ju kushtojmë shumë rëndësi, sepse i konsiderojmë si të mira, por në realitet, për një […]...

27 December, 2013Lexo më shumë

Kukull mashkull

Justin Jedlica, 32 vjeçar, nga New Yorku, i ka shpenzuar mbi 100,000 euro, në ndërhyrje kirurgjike kozmetike dhe e konsideron veten si një ‘kukull mashkull që jeton’. Justin shpjegon se u rrit me dëshirën që familja e tij ishte e pasur njëjtë si personalitetet në emisione të ndryshme televizive. Atij iu fiksua një ide e […]...

26 December, 2013Lexo më shumë

Urat mbresëlënëse

Në të kaluarën, urat shërbenin vetëm si një lidhëse prej një vendi në tjetrin dhe nuk u kushtohej shumë rëndësi dukjeve të tyre. Por, në 20 vjetët e fundit janë ndërtuar apo riparuar ura të mrekullueshme, në të cilat është kënaqësi të kalosh. Ne ua prezantojmë 10 urat më mbresëlënëse në botë. Ura Helix: shtrihet […]...

26 December, 2013Lexo më shumë

Sërfistët Babadimra

Më shumë se 210 sërfistë të veshur si Babadimra, kanë bërë sëef në valët e detit në Florida, në ditën e Krishtlindjeve. Sërfistët e kanë shijuar në maksimum këtë eksperiencë në Cocoa Beach. “Ky ishte evenimenti më i madh i sërfit në tërë planetit”, ka thënë kryebashkiaku Dave Netterstrom. Edicioni i parë ishte mbajtur në […]...

26 December, 2013Lexo më shumë

Si ta forcojmë lidhjen?

Secili çift në botë ka probleme, të natyrave të ndryshme. Por, si ta përforcojmë marrëdhënien bashkëshortore, para se ajo të marrë fund? Si të qëndroni me njëri-tjetrin, ta forconi dashurinë tuaj dhe t’i mbijetoni të gjitha gjërat që jeta me vete i sjell? Këshillat në vazhdim janë të pazakonshme dhe duken madje edhe kontradiktore, mirëpo […]...

25 December, 2013Lexo më shumë

Sa shtete i ka bota?

Njëra prej pyetjeve më të shpeshta që mund të bëhen është se sa shtete i ka bota? Nëse bazohemi në infotmatat e Google, atëherë mund të nxjerrim rezultate të ndryshme. Gjithsesi, në planetin tonë sot nuk ka një numër të saktë të shteteve. Sido që të jetë, në Tokë ekzistojnë 196 shtete. Kjo dilemë është […]...

25 December, 2013Lexo më shumë

Kukulla e gjallë

Me belin e saj të hollë, krahët ‘skeletorë’, llojllojshmëri ngjyrash që i përdor dhe të shprehurit e lirë, ukrainasja Valeria Lukyanova beson se ajo është bërë një Barbi i vërtetë, diçka që ajo e sheh si mishërim i perfeksionit. Ajo e ka kthyer veten në një kukull të gjallë, duke përdorur kirurgji plastike dhe shtresa […]...

24 December, 2013Lexo më shumë

Ndërton kafshë prej mishi

Copa mishi, lëkurë pule dhe kushedi çfarë tjetër. Ky kombinim më i tmerrshëm i parë ndonjëherë për darkën e Krishtlindjeve. Fotografia e një arushe lodër është postuar në Twitter të hënën. Kjo ide rrallë vjen vetëm disa ditë pasi ishte postuar një tjetër krijim festiv në formë oktapodi dhe gaforreje, që ishte shërbyer në një […]...

24 December, 2013Lexo më shumë

Inspirim për të humbur peshë

Nëse kërkoni inspirim për të humbur peshë, ky është shembulli më i mirë. CNN ka zgjedhur disa profile të njerëzve, të cilët kanë humbur kilogramë domethënës në trupin e tyre, duke përdorur dieta të ndryshme apo duke ushtruar në palestër.   Ju mund ta shihni transformimin e tyre në fotografitë e mëposhtme. Më pas, ju […]...

24 December, 2013Lexo më shumë

Dhurata e Krishtlindjeve pas vdekjes

Brenda Schmitz, nënë e 4 fëmijëve, ka ndërruar jetë në shtator të vitit 2011 pas një lufte me sëmundjen e kancerit në vezore. Në atë kohë, ajo ishte 46 vjeçare. Një muaj para se të vdiste, Schmitz kishte shkruar një letër për Des Moines, në Ioa – në një radio stacion – dhe e porositi […]...

23 December, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

Pandat gjigante mbushin 1 vjeç në Makao
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bow Master Japan
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Berry Rush
  • Play iStunt 2