Lifestyle – Page 247 – Lajmi.net

Aktuale

Gjërat që ju shqetësojnë kur prezentoni të dashurin me prindërit tuaj

Këto janë disa nga gjërat që më së shumti i shqetësojnë njerëzit të cilët i prezantojnë partnerët e tyre me prindërit për herë të parë....

5 June, 2015Lexo më shumë

Receta verore praktike

Vera erdhi dhe ushqimet e ngrohta nuk janë më zgjedhjet tona të parapëlqyera. Jemi gjithnjë e më shumë në kërkim të freskisë, jo vetëm të pijeve, por edhe të ushqimit....

5 June, 2015Lexo më shumë

2 mënyra kryesore për ta kuptuar nëse dikush po ju gënjen

A keni pasur ndonjëherë ndonjë përvojë ku e keni ditur se dikush është duke iu gënjyer por nuk keni qenë të sigurt për këtë? Sa më shumë që jeta ka të bëjë me dashuri dhe miqësi, aq më shumë ka të bëjë me urtësi dhe mprehtësi....

5 June, 2015Lexo më shumë

Uji i detit lehtëson alergjitë

A mundet uji i detit të lehtësojë alergjinë nga barishtet? Siç duket më në fund ka një kurë natyrale për teshtimën dhe sytë e skuqur....

4 June, 2015Lexo më shumë

Pilula që shkakton abortin

Më shumë se gjysma e femrave në botë do të kishin dëshirë që të ekzistonte një pilulë e cila e ndalon shtatzëninë e hershme – pilulë kjo e cila shpejt mund të bëhet realitet....

4 June, 2015Lexo më shumë

Kaloni gjysmën e ditës në këmbë, për të reduktuar rrezikun nga kanceri

Personat që punojnë në zyre duhet t’i braktisin karriget e tyre për gjysmën e ditës së tyre të punës për të zvogëluar rrezikun e sulmeve në zemër, kancerit, apo diabetit, thuhet sipas një studimi....

4 June, 2015Lexo më shumë

Shqiptaret nga Kosova okupojnë klinikat estetike në Beograd

Femra shqiptare nga Kosova kanë okupuar klinikat mjekësore në Serbi, në kërkim të operacioneve plastike, kryesisht rregullim të gjinjve....

4 June, 2015Lexo më shumë

Gjëja që e bën partnerin tuaj të ju tradhtojë

Sa më shumë që të jenë të varur ekonomikisht nga bashkëshortët e tyre, aq më të mëdha janë gjasat që burrat dhe gratë të jenë të pabesë, thotë një studim i ri....

3 June, 2015Lexo më shumë

Ushqimet më të mira për meshkujt

Është e habitshme se si disa prej ushqimeve të cilat ndoshta nuk na pëlqejnë aq, kanë super-fuqi. Disa nga to mund të gjenden në frigoriferin tuaj që tani! Çfarë është ajo që i bën disa ushqime të caktuara të veçantë?...

3 June, 2015Lexo më shumë

Studim: Arrat përmirësojnë shëndetin e trurit

Një studim i ri tregon se arrat përmirësojnë kujtesën nëse konsumohen më shpesh si pjesë e ushqimeve javore....

2 June, 2015Lexo më shumë

Pijet që duhet konsumuar në ditët e nxehta të verës

Vera po afrohet. Plazhi, deti, rëra e ngrohtë dhe dielli përvëlues do të jenë së shpejti pjesë e pandashme e ditëve të pushimit. Mësoni më poshtë se me cilat pije duhet të freskoheni gjatë verës....

2 June, 2015Lexo më shumë

Çaji i gjelbër parandalon kancerin e prostatës tek meshkujt

Në një studim të ri, shkencëtarët kanë zbuluar se një komponent i gjetur në çajin e gjelbër mund të ndihmojë që të reduktohet rreziku i formimit të kancerit të prostatës tek meshkujt të cilët përballen me një rrezik më të madh nga ky lloj i kancerit....

2 June, 2015Lexo më shumë

Ëmbëlsirë e lëngshme me çokollatë

Përbërësit: 60gr sheqer 4 vezë 50gr arra të bluara 20gr miell 20gr kakao ½ pluhur për pjekje Lëvore e 1 portokalli e grirë në rende Kremi: Ajkë e ëmbël 200gr çokollatë për zierje 80ml qumësht 50gr margarinë 40gr sheqer 2 lugë nutellë 2 portkokaj Glazura: 150ml ajkë e ëmbël 100gr çokollatë për zierje Lëvore e […]...

1 June, 2015Lexo më shumë

Të martohesh apo të përfundosh studimet së pari, cila është zgjidhja më e mirë?

Shumica e të rinjve as nuk mendojnë fare për martesë para se ta përfundojnë universitetin....

1 June, 2015Lexo më shumë

Lentet rrisin rrezikun e infeksioneve në sy

Lentet mund të rrisin rrezikun e infeksioneve në sy, duke ndryshuar mënyrën se si bakteret jetojnë në kokërdhok, thotë një hulumtim i ri....

1 June, 2015Lexo më shumë

Zbulim i ri në luftën kundër kancerit që shpëton mijëra njerëz (Foto)

Në një hulumtim të realizuar së fundmi, thuhet se trajtimi i kancerit që mëson trupin të sulmojë tumorin do të shpëtojë jetën e dhjetëra mijëra pacientëve, thonë hulumtuesit. ...

1 June, 2015Lexo më shumë

Ëmbëlsirë me çokollatë

Një recetë mjaft e shijshme. Provojeni!...

31 May, 2015Lexo më shumë

Seksi në mëngjes forcon imunitetin

Nuk dini si ta filloni ditën me disponim të mirë dhe të lumtur? Bëhuni aktiv në krevat!...

31 May, 2015Lexo më shumë

Tre filxhanë kafe në ditë ndihmojnë mëlçinë

Hulumtimi i fundit ka treguar se konsumimi i pijes së preferuar të mëngjesit, kafesë, është i mirë për mëlçinë....

31 May, 2015Lexo më shumë

Ëmbëlsirë me dredhëza

Përbërësit: 300 gr dredhëza 2 lugë mjaltë 250 ml shtalp 100 gr arra të grira 50 gr çokollatë e bardhë 31 lugë sheqer 1 vezë 1 pako sheqer vanilje 100 gr keksa Përgatitja: E thyejmë vezën dhe e ndajmë të bardhën nga e verdha. E rrahim të verdhën me mikser dhe gradualisht e shtojmë sheqerin. […]...

30 May, 2015Lexo më shumë

Përfitimet shëndetësore nga farat e kungullit

Farat e kungullit janë një produkt që kanë një ndikim të theksuar në shendetin e organizmi tonë. Vlera e tyre ushqyese rritet në varësi të kohës që ato kalojnë, sa më gjatë të qëndrojnë aq më të ushqyeshme janë....

30 May, 2015Lexo më shumë

Gjërat që nuk i keni ditur për thumbimin e bletës

Shumicës së njerëzve do t’u ndodhë që të thumbohen nga një bletë të paktën një herë në jetën e tyre. Zakonisht thumbimi nga bleta prodhon një ënjtje të dhimbshme, që kruhet dhe që mund të jetë shqetësuese për disa ditë....

30 May, 2015Lexo më shumë

Akullore me banane

Sezona e akulloreve tashmë ka ardhur. Mësoni si të përgatitni akullore të shpejtë dhe të shijshme në shtëpi!...

29 May, 2015Lexo më shumë

Çfarë duhet të bëni para provimit, që të keni performancë më të mirë?

Nëse nuk flini gjatë natës një ditë para provimit duke u munduar që të mësoni, ndoshta është koha që ta ndryshoni shprehinë tuaj....

29 May, 2015Lexo më shumë

3 llojet e njerëzve që duhet t’i mënjanoni në jetë

Ka disa lloje të njerëzve që thjeshtë nuk duhet mirëpritur në jetë, nëse dëshironi të keni një jetë të lumtur....

29 May, 2015Lexo më shumë

Tiramisu e shijshme

Provojeni një ëmbëlsirë të tillë dhe padyshim se do të ndaheni të kënaqur me shijen e saj!...

28 May, 2015Lexo më shumë

4 ushqimet më të mira për trurin tuaj

Nëse shumica e ditëve tua fillojnë me kërkimin e çelësave nëpër shtëpi, apo duke shkuar nga dhoma në dhomë duke mos e kujtuar arsyen se përse jeni në atë dhomë, ju do të jenë të interesuar për ta lexuar këtë artikull....

28 May, 2015Lexo më shumë

Çfarë ndodh në trupin tuaj kur e lini duhanin?

Nëse jeni duke pirë duhan, kemi disa lajme të mira për ju: nëse e lini duhanin dhe nuk e ndizni më asnjëherë, trupi juaj do të fillojë të pësojë transformime të mahnitshme në vetëm pak minuta. ...

28 May, 2015Lexo më shumë

Kosi i përgatitur në shtëpi të mbron nga sëmundje të ndryshme

Specialistët nënvizojnë rëndësinë e konsumimit të qumështit dhe kosit. Duke u bërë thirrje nënave, ata pohojnë se kosi i përgatitur në shtëpi është një mbrojtës i mirë ndaj sëmundjeve....

27 May, 2015Lexo më shumë

Pijet e fuqishme natyrale që rikthejnë energjinë tuaj

Këto pije jo vetëm që janë shumë të shijshme por ato gjithashtu kanë shumë përfitime shëndetësore!...

27 May, 2015Lexo më shumë

Shenjat që tregojnë se tashmë jeni dashuruar

Të gjithë kemi dëgjuar për ndjenjën e dashurisë, qoftë nëse ka qenë nga një këngë e Frank Sinatras apo nga një film. Dashuria duket të jetë e rrënjosur thellë në ne....

27 May, 2015Lexo më shumë

A është e mundur funksionimi i lidhjes në distancë?

Pyetja: Nuk jam e sigurtë nëse distanca është e përkohshme apo e përhershme. Si mund të dal nga kjo marrëdhënie e harruar?...

26 May, 2015Lexo më shumë

Xhenxhefili më efektiv në luftimin e kancerit se sa kimioterapia

Kanceri është një nga plagët më të mëdha të të gjithë njerëzimit, dhe terapitë shëruese janë po aq të tmerrshme sa vetë sëmundja. Por, ja që kemi disa lajme të mira në horizont....

26 May, 2015Lexo më shumë

Si ta mbani trurin në formë?

Mbajtja e trurit në formë kërkon më shumë se një lojë Sudoku çdo ditë, thotë një ekspert i shëndetësisë....

26 May, 2015Lexo më shumë

U shërua nga kanceri duke pirë lëng të karrotës për 8 muaj rresht

Ann Cameron, autore e shumë librave për fëmijë, u trishtua kur u diagnostifikua me kancer të zorrës së trashë. Në qershor të vitit 2012, ajo hyri në fazën e tretë të kancerit. Kjo ishte edhe më e tmerrshme për të, pasi që burri i saj kishte vdekur nga kanceri në mushkëri në vitin 2005, pas marrjes së kimioterapisë....

25 May, 2015Lexo më shumë

Mos blini molla që shkëlqejnë!

Mollat që shkëlqejnë dhe duken perfekte na tërheqin të gjithëve që t'i blejmë. Por, në të vërtetë mollat që shkëlqejnë mund të jenë gjithçka, përveç natyrale....

25 May, 2015Lexo më shumë

Si të përgatisni reçel qershie?

Koha e qershiave erdhi, mësoni se si të përgatisni reçel me to....

25 May, 2015Lexo më shumë

Ëmbëlsirë vikendi

Ëmbëlsirë e shijshme për vikend. Provojeni sepse nuk do të zhgënjeheni!...

24 May, 2015Lexo më shumë

Si t’i ndaloni grindjet me partnerin tuaj?

Nëse jeni të frustruara pse ju dhe partneri juaj gjithmonë grindeni për imtësirat e njejta, nuk jeni e vetme....

24 May, 2015Lexo më shumë

Të jesh i dashuruar është si të jesh i dehur, thonë shkencëtarët

Poetët, këngë-shkruesit dhe autorët shpesh kanë shkruar për efektin e të rënit në dashuri....

22 May, 2015Lexo më shumë

Këta meshkuj janë më të rrezikuar nga kanceri në gji

Edhe pse kanceri në gji është një sëmundje që zakonisht lidhet me gratë, rreth 350-400 raste të reja të kancerit në gji diagnostifikohen edhe tek meshkujt çdo vit në Britani të Madhe....

21 May, 2015Lexo më shumë

Shkencëtarët: Vera është koha më e shëndetshme e vitit

Sigurisht ndoshta keni menduar se ka një arsye pse njerëzit e duan aq shumë verën, dhe shkencëtarët tani duket e kanë zbuluar arsyen. Ata kanë gjetur prova të cilat tregojnë se ne jemi më të shëndetshëm gjatë muajve të nxehtë të verës....

21 May, 2015Lexo më shumë

Tortë me banane dhe karamel

Përbërësit: 4 vezë 4 lugë sheqer 1dcl vaj 1 qese cimet 1 pluhur paste 1 filxhan i madh miell 300gr sheqer 2dcl ajkë e ëmbël 150gr margarinë 200gr pluhur për shllag 5 banane 5dcl qumësht Përgatitja:  Së pari tepsinë e lyejmë me vaj dhe ia qesim letrën për pjekje e mbi të rendisim bananen e […]...

21 May, 2015Lexo më shumë
 

Fotolajm

‘’Në makinë, ka njerëz që nuk do të takohen kurrë më!’’
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Turbo Racing 3
  • Play 8 Ball Pool
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play World Soccer Champion