Lifestyle – Page 202 – Lajmi.net

Aktuale

Buzëqeshja ‘shëron’ sëmundjet

Thonë: buzëqeshja ua zgjat jetën. Ndoshta kjo thënie është paksa e ekzagjeruar, por të qeshurit është i domosdoshëm për çdo njeri, pasi ndikon direkt në disponimin e njeriut. Buzëqeshja na ndihmon në gjithçka, largon stresin, përmirëson shëndetin, na bën të ndjehemi aktiv dhe ndihmon në funksionimin sa më të mirë të trurit. Më saktë, ja […]...

27 December, 2013Lexo më shumë

Shprehitë që ju trashin

Për t’u trashur, nuk ‘përkujdesen’ vetëm kaloritë, teprimi i karbohidrateve apo teprimi në ushqim. Studimet e fundit amerikanë kanë nxjerrë në pah disa shprehi të këqija të njerëzve, të cilat bëjnë që të trashemi. Zakone, të cilave ndoshta ne nuk ju kushtojmë shumë rëndësi, sepse i konsiderojmë si të mira, por në realitet, për një […]...

27 December, 2013Lexo më shumë

Kukull mashkull

Justin Jedlica, 32 vjeçar, nga New Yorku, i ka shpenzuar mbi 100,000 euro, në ndërhyrje kirurgjike kozmetike dhe e konsideron veten si një ‘kukull mashkull që jeton’. Justin shpjegon se u rrit me dëshirën që familja e tij ishte e pasur njëjtë si personalitetet në emisione të ndryshme televizive. Atij iu fiksua një ide e […]...

26 December, 2013Lexo më shumë

Urat mbresëlënëse

Në të kaluarën, urat shërbenin vetëm si një lidhëse prej një vendi në tjetrin dhe nuk u kushtohej shumë rëndësi dukjeve të tyre. Por, në 20 vjetët e fundit janë ndërtuar apo riparuar ura të mrekullueshme, në të cilat është kënaqësi të kalosh. Ne ua prezantojmë 10 urat më mbresëlënëse në botë. Ura Helix: shtrihet […]...

26 December, 2013Lexo më shumë

Sërfistët Babadimra

Më shumë se 210 sërfistë të veshur si Babadimra, kanë bërë sëef në valët e detit në Florida, në ditën e Krishtlindjeve. Sërfistët e kanë shijuar në maksimum këtë eksperiencë në Cocoa Beach. “Ky ishte evenimenti më i madh i sërfit në tërë planetit”, ka thënë kryebashkiaku Dave Netterstrom. Edicioni i parë ishte mbajtur në […]...

26 December, 2013Lexo më shumë

Si ta forcojmë lidhjen?

Secili çift në botë ka probleme, të natyrave të ndryshme. Por, si ta përforcojmë marrëdhënien bashkëshortore, para se ajo të marrë fund? Si të qëndroni me njëri-tjetrin, ta forconi dashurinë tuaj dhe t’i mbijetoni të gjitha gjërat që jeta me vete i sjell? Këshillat në vazhdim janë të pazakonshme dhe duken madje edhe kontradiktore, mirëpo […]...

25 December, 2013Lexo më shumë

Sa shtete i ka bota?

Njëra prej pyetjeve më të shpeshta që mund të bëhen është se sa shtete i ka bota? Nëse bazohemi në infotmatat e Google, atëherë mund të nxjerrim rezultate të ndryshme. Gjithsesi, në planetin tonë sot nuk ka një numër të saktë të shteteve. Sido që të jetë, në Tokë ekzistojnë 196 shtete. Kjo dilemë është […]...

25 December, 2013Lexo më shumë

Kukulla e gjallë

Me belin e saj të hollë, krahët ‘skeletorë’, llojllojshmëri ngjyrash që i përdor dhe të shprehurit e lirë, ukrainasja Valeria Lukyanova beson se ajo është bërë një Barbi i vërtetë, diçka që ajo e sheh si mishërim i perfeksionit. Ajo e ka kthyer veten në një kukull të gjallë, duke përdorur kirurgji plastike dhe shtresa […]...

24 December, 2013Lexo më shumë

Ndërton kafshë prej mishi

Copa mishi, lëkurë pule dhe kushedi çfarë tjetër. Ky kombinim më i tmerrshëm i parë ndonjëherë për darkën e Krishtlindjeve. Fotografia e një arushe lodër është postuar në Twitter të hënën. Kjo ide rrallë vjen vetëm disa ditë pasi ishte postuar një tjetër krijim festiv në formë oktapodi dhe gaforreje, që ishte shërbyer në një […]...

24 December, 2013Lexo më shumë

Inspirim për të humbur peshë

Nëse kërkoni inspirim për të humbur peshë, ky është shembulli më i mirë. CNN ka zgjedhur disa profile të njerëzve, të cilët kanë humbur kilogramë domethënës në trupin e tyre, duke përdorur dieta të ndryshme apo duke ushtruar në palestër.   Ju mund ta shihni transformimin e tyre në fotografitë e mëposhtme. Më pas, ju […]...

24 December, 2013Lexo më shumë

Dhurata e Krishtlindjeve pas vdekjes

Brenda Schmitz, nënë e 4 fëmijëve, ka ndërruar jetë në shtator të vitit 2011 pas një lufte me sëmundjen e kancerit në vezore. Në atë kohë, ajo ishte 46 vjeçare. Një muaj para se të vdiste, Schmitz kishte shkruar një letër për Des Moines, në Ioa – në një radio stacion – dhe e porositi […]...

23 December, 2013Lexo më shumë

Martesë para vdekjes

Vetëm pak kohë para se të vdiste, Felix Glenny vendosi të martohet. 23 vjeçari, i diagnostifikuar me kancer, tha ‘Po’, duke u martuar në shtratin e spitalit me Cola Weller, vetëm një muaj pasi e kuptoi se ishte prekur nga sëmundja e pashërueshme, siç është kanceri. Çifti i dy fëmijëve, Ralph dy vjeç dhe Pearl […]...

23 December, 2013Lexo më shumë

Shenjat e ‘ftohjes’ së lidhjes

E kalon kohën me partnerin, jeni mirë së bashku dhe jetoni momente të lumtura. Por, diçka nuk funksionon dhe fillon ta pyesësh veten nëse je ende i dashuruar. Ja sinjalet kryesore nga të cilat e kupton se po ndodh diçka në lidhjen tënde. Nuk është më një prioritet Të bezdis fakti se je me partnerin? […]...

23 December, 2013Lexo më shumë

Mos flini përmbys

Një gjumë i rehatshëm mund t’ju ndihmojë shumë në angazhimet që keni gjatë ditës, qofshin punët fizike apo mentale. Studiuesit amerikanë të Covenant Health System, janë marrë me analizimin e mënyrës dhe pozicioneve të gjumit. Sipas këtyre studiuesve, fjetja me fytyrë nga tavani ndihmon për t’i parandaluar dhimbjet e shpatullave dhe të qafës, redukton refluksin […]...

22 December, 2013Lexo më shumë

Shtëpia reale e ‘The Simpsons’

Me siguri, secilit prej nesh i kujtohet seriali i njohur vizatimor ‘The Simpsons’, edhe pse kanë kaluar 24 vjet që kur u transmetua për herë të parë ky serial. Ata që e kanë përcjellë këtë serial në mënyrë të rregullt ndoshta më mirë njohin shtëpinë e ‘The Simpsons’ se sa të tyren. Shtëpia e Simpsons […]...

22 December, 2013Lexo më shumë

Pamja e Tokës nga hapësira

Ata që e vëzhgojnë Tokën nga lartë mund të mbesin të befasuar nga format dhe ngjyrat e mrekullueshme të natyrës dhe gjurmët e njeriut. Ja se si planeti ynë, falë imazheve të nxjerra nga hapësira dhe nga astronautët si Luca Parmitano, bëhet një album fotografik fascinues, në të cilin duket shpesh e pamundur të njihen […]...

21 December, 2013Lexo më shumë

Mos u grindni gjatë festave

Festat e fundvitit janë momente kur të gjithë buzëqeshin dhe kanë diskonim të mirë? Nuk do të thotë. Kjo është një mundësi e mirë për bashkimin familjar, por edhe kompletimi i një viti të lodhshëm dhe stresues, ku sigurisht se mund t’i bëjmë edhe llogaritë. Por, gjatë festave mund të shfaqen edhe probleme, si për […]...

20 December, 2013Lexo më shumë

Çka t’ju themi fëmijëve për Babadimrin?

Sipas ekspertëve, fëmija e kupton vetë se legjendari Babadimër (Santa Claus) nuk mund të ekzistojë dhe se një plak që jeton në vende të akullta nuk mund të arrijë për një natë në shtëpinë e të gjithë fëmijëve në mbarë botën. Zakonisht, fëmijët fillojnë të mos besojnë më në Babadimër në moshën 5-7 vjeçare (posaçërisht […]...

20 December, 2013Lexo më shumë

Suksesi i ëmbël

Bakllavaja turke mori licencë nga Bashkimi Europian duke u bërë produkt i mbrojtur. Ky është prodhimi i parë turk që vlerësohet nga BE....

19 December, 2013Lexo më shumë

Valltarja shtatzënë

Një instruktore e baletit është fotografuar duke vallëzuar, edhe pse është në javën e 39’të të shtatzënisë. Mary Helen Bowers, 34, New York City, thotë se rutina e saj e ka forcuar shtatzëninë dhe se e ka inspiruar ta krijojë një bazë të ushtrimeve të paralindjes. “Duke e vazhduar punën dhe vallëzimin gjatë shtatzënisë, ndihej […]...

19 December, 2013Lexo më shumë

Njihuni me Barbikën e gjallë

Njihuni me ‘kukullën e gjallë’, e cila i kalon katër orë në ditë, për një dukje perfekte. Lhouraii Li thotë se pamja e saj e jashtëzakonshme është frymëzuar nga kombinimi i modës japoneze dhe stilit të princeshës rozë – Barbie. 21 vjeçarja nga Bradford, West Yorkshire përdorte ‘make-up’ dhe qerpikë fals, duke dashur të dukej […]...

19 December, 2013Lexo më shumë

Shtëpia që ndërtohet për katër orë

Dr Mike Page i ka mahnitur të gjithë me idenë e tij. Ky krijues e ka ndërtuar një shtëpi simpatike, ku nuk mungojnë dhoma e ndejës, tavolinat, karriget, kuzhina, shtrati, banjo, etj. Por, si mund ta kemi një shtëpi të tillë? Page e ka krijuar këtë shtëpi dhe thotë se mund t’jua ndërtoj një të […]...

19 December, 2013Lexo më shumë

E ‘zëvendëson’ gruan me vajzën

Një seri e fotografive tregojnë një burrë të ve, i cili i rikujton fotografitë e martesës dhe çasteve të lumtura me bashkëshorten e tij, duke i bërë të njëjtat fotografi, në të njëjtat skena, me vajzën e tij trivjeçare. Ben Nunery, 34 vjeç, nga Cincinnati, Ohio e SHBA’ve, e humbi bashkëshorten e tij, Ali, në […]...

18 December, 2013Lexo më shumë

Kur duhet të flenë foshnjat?

Shpesh herë, prindërit i vënë foshnjet e tyre në krevat shumë më herët, duke i detyruar ata që të qëndrojnë për orë të tëra pa bërë asgjë. Kjo është edhe arsyeja përse shumë të porsalindur qajnë në mënyrë të vazhdueshme, përpara se të arrijnë të flenë me të vërtetë. Studimi që arriti në këto përfundime […]...

18 December, 2013Lexo më shumë

Hotel në aeroplan

Kjo është ajo që quhet klasi i parë! Një hotel është ndërtuar në brendinë e një aeroplani, me saunë, vaskë të nxehtë, tre televizorë ‘flat’ dhe një imitues fluturimi, për ata që duan të bëhen pilotë, por edhe stjuardesa.   Kjo suitë mund të jetë e juaja për një natë për 300 funte britanike. Ky […]...

17 December, 2013Lexo më shumë

Fotografitë më të mira të vitit

Nga festivalet e baltës, deri tek jeta e vetmuar në një kasollë druri në Uells. Imazhe mahnitëse janë shpallur fitues të kompetivionit të fotografive më të mira të udhëtimit, për vitin 2013. Fituesi i ‘Travel Photographer Of The Year awards 2013’ (Fotografi më i mirë i udhëtimeve për vitin 2013) u shpall fotografi britanik Timothy […]...

17 December, 2013Lexo më shumë

Destinacionet e çuditshme turistike evropiane

Nëse jeni kurreshtarë të bëni udhëtime të çuditshme turistike, adresa e duhur jemi ne, që t’ua tregojmë ‘rrugën’. Në vazhdim mund t’i shihni 7 udhëtimet më të çuditshme evropiane, me një kombinim në mes të frikës, adrenalinës dhe kënaqësisë. 1. Muzeu i krimit mesjetar, Gjermani Qyteti simpatik mesjetar i Rothenburg ob der Tauber, i vendosur […]...

16 December, 2013Lexo më shumë

Qentë na kuptojnë

Kur t’i ngulin sytë, qentë tanë shpesh duket se e dinë se çfarë jemi duke menduar. Dhe, pozita e tyre si miqtë më të mirë të njerëzve, dita ditës po bëhet më e fuqishme. Kjo ngase ata kanë aftësi për t’i kuptuar dhe parashikuar sjelljet e njerëzve dhe kjo aftësi e tyre po rritet me […]...

16 December, 2013Lexo më shumë

Moti i çmendur i vitit 2013

2013-shi është cilësuar si viti i ekstremeve të motit: borë dhe akull deri në muajin Prill, përmbytje me javë të tëra në Jug dhe Lindje, valë ditësh të nxehta, breshër gjigand dhe në fund edhe dy uraganë në vjeshtë. Të tilla ishin përfundimet e meteorologëve gjermanë për vitin 2013, ku çdo stuhi ishte e mundshme […]...

16 December, 2013Lexo më shumë

Hoteli artistik

Një projektues e ka sfiduar përceptimin e objekteve, duke e kthyer një ndërtesë të thjeshtë në një art të vërtetë. Përmes brezave të përparuar të kompjuterit, Victor Enrich Tarres i ka bërë 88 versione të një hoteli rrokaqiell në Munich të Gjermanisë. Projekti ia mori zotëri Tarres, nga Barcelona e Spanjës, gjashtë muaj, për ta […]...

15 December, 2013Lexo më shumë

Vendet që s’duhet t’i vizitoni

Të pasionuarit pas udhëtimit ndoshta janë të interesuar t’i vizitojnë të gjitha vendet e botës. Por, për një apo tjetër arsye, ne ju këshillojmë të mos i vizitoni 10 vende, të cilat konsiderohen si më të rrezikshmet. Niveli i konfliktit, terrorizmi dhe përmbysjet e regjimeve në Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut, si dhe […]...

15 December, 2013Lexo më shumë

Hoteli i harruar

I ngrirë me kohë, me shtretër të mbuluar nga myshku, hoteli i shkatërruar në Gjermani është lënë të kalbet për më shumë se dy dekad. Plaza Hotel ishte mbyllur dhe braktisur që nga vitet e 90’ta. Ai është i mobiluar, por nuk ka pritur asnjë mysafir në dy dekadat e fundit. Eksploruesi urban, Andre Govia, […]...

14 December, 2013Lexo më shumë

10 gjëra që e shkurtojnë jetën e femrave

Sa herë e kemi pyetur veten se ajo që jemi duke e bërë, është e rrezikshme për shëndetin dhe për jetën tonë? Pak herë, pasi para se gjithash, të gjithë vazhdojnë ta tymosin cigaren, ta ekzagjerojnë me alkoolin dhe të merren me gjëra kryesisht të dëmshe. Sipas shumë studimeve, veprimet e përditshme të gabuara mund […]...

14 December, 2013Lexo më shumë

Besoni në Babadimër

Çdo fëmijë beson se Babadimri bën mrekulli dhe sjell dhurata. Por, kur të rritemi, e kuptojmë se ato kanë qenë vetëm gënjeshtra, të cilat i kemi ‘hëngër’ nga prindërit tanë. Por, një Babadimër në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka bërë që vërtetë ta kthejmë mendjen disa vite prapa, duke besuar vërtetë në dhuratat e […]...

13 December, 2013Lexo më shumë

Emërtimet e pazakonshme në telefon

Të gjithëve na ndodh që ta vlerësojmë një person, duke u bazuar në përshtypjet e para që na lë ai. E njëjta gjë ndodh edhe me emërtimet e personit në fjalë në telefon. Në këtë video fantastike mund t’i shihni ‘emrat’ e pazakontë që ua lënë personat njëri tjetrit, në bazë të përshtypjes së parë […]...

13 December, 2013Lexo më shumë

‘Fluturimet’ e njerëzve

Secili prej nesh, kur ka qenë fëmijë ka ëndërruar të fluturojë, duke e parë se një gjë të tillë e bënin zogjtë apo lloje të ndryshme shpendësh. Por, kjo për disa është bërë realitet. Në vazhdim mund t’i shihni 12 fluturimet e jashtëzakonshme të njerëzve, në një mënyrë ose tjetrën....

12 December, 2013Lexo më shumë

Kafeja turke mbrohet nga UNESCO

Kafeja turke është futur në listën e trashëgimisë së mbrojtur të UNESCO’s. Propozimi është miratuar nga shumica e pjesëmarrësve pasi ishte rekomanduar nga Ministria e Kulturës dhe Turizmit e Turqisë....

12 December, 2013Lexo më shumë

Shtëpitë me ide të ‘çmendura’

Çdokush ëndërron ta ndërtojë një shtëpi të veçantë. Dikush nga ne dëshiron të ketë pishinë, ndërsa të tjerë duan dizajne moderne, qëndrueshmëri apo integrim të elementeve natyrore. Pa marrë parasysh se çka është ajo që e bën shtëpinë tuaj unike, më poshtë do t’i shihni disa nga shembujt e shtëpive, respektivisht 43 lloje, ku njerëzit […]...

12 December, 2013Lexo më shumë

Dhoma teatër

Të gjithë ne na ka rastis të shkojmë në kinema apo teatër, për ta parë një shfaqje apo një film. Por, në botë ekzistojnë teatro dhe kinema të mrekullueshme, të ndërtuara në shtëpi. Dizajni i tyre është mahnitës dhe njerëzit e pasionuar pas artit kanë shpenzuar miliona dollarë, vetëm për t’i rregulluar dhomat e shtëpive […]...

11 December, 2013Lexo më shumë

Birra ua zgjat jetën, kafeja ua shkurton

Kush pi birrë, jeton njëqind vjet. Ndoshta nuk do ta arrini këtë jetëgjatësi, por një gotë birrë është më e shëndetshme sesa një filxhan kafe. Ky është përfundimi i nxjerrë nga Universiteti i Tel Avivit, i cili i ka veçuar disa lloje të pijeve që mund të kenë efekte pozitive apo negative, gjatë jetës sonë. […]...

11 December, 2013Lexo më shumë

Kështu duhet të notosh

Fotografi të jashtëzakonshme janë kapur në ‘Shingle Creek Park’ të Kissimmees, në Florida të SHBA-ve. Në fakt, një breshkë nënë, e mëson beben e saj të notojë, duke ia treguar ‘strategjinë’. Breshka e vogël kishte hipur mbi trupin e nënës së saj, duke i mësuar hapat e parë të notit. “Isha duke e vizituar një […]...

10 December, 2013Lexo më shumë

Shtëpia magjike e Krishtlindjeve

Yje, Babadimra, një shkrim gjigant që ua uron Krishtlindjen të gjithëve. Kjo është shtëpia ‘Christmashouse’ e familjes Vogt, e fotografuar më 30 nëntor në Buecken, afër Nienburg, në Gjermani. Ajo është zgjedhur shtëpia më e stolisur dhe zbukuruar në Gjermani. Pronari ishtëpisë, Rolf Vogt ka ndezur më shumë se 450,000 drita, ndërsa për ta dekoruar […]...

10 December, 2013Lexo më shumë

Diabeti po merr hov

Diabeti është një sëmundje që po merr hov me të madhe nëpër botë. Kjo sëmundje e sheqerit po vret njerëz çdo ditë. Vetëm deri në fund të këtij viti, numri i përgjithshëm i të sëmurëve me sëmundjen e sheqerit në botë pritet të jetë 382 milionë (kurse në vitin 2035 do të ketë 592 milionë […]...

10 December, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

Kim Jung, bëhet pjesë e batutave
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play World Soccer Champion
  • Play Bubble Trouble
  • Play Bow Master
  • Play Stealth Sniper