Lifestyle – Page 187 – Lajmi.net

Aktuale

Si të përgatitësh një scrub me kafe për të zhdukur celulitin (Video)

Disa gra kanë celulit më shumë se të tjerat, por celuliti është një nga gjërat që tashmë e kemi pranuar në trupin tonë....

16 December, 2016Lexo më shumë

Kjo është suita më luksoze në botë (Foto)

Të gjithë ata që dëshirojnë të kalojnë natën në suitën Katara duhet të kenë xhepat plotë para, pasi për të dytën herë është shpallur suita më e mirë në botë....

16 December, 2016Lexo më shumë

Si të mbani mend gjithçka? Truk i shpejtë dhe i lehtë (Video)

Disa njerëz janë më të mirë në aspektin e të mbajturit mend fakte, fytyra dhe emra, por ka truqe të caktuara të cilat do t’i ndihmojnë edhe personat me memorien më të dobët të mbajnë mend gjithçka. Në një video të publikuar së fundmi, Aaron Topaz nga “Positively Brainwashed” na tregon se si ta bëjmë këtë....

16 December, 2016Lexo më shumë

5 arsye të forta pse duhet ta përdorësh vajin e kokosit në dimër

Vaji i kokosit, vitet e fundit është bërë një prej produkteve më të mira që duhet ta kesh brenda dhe jashtë kuzhinës. Por sidomos për lëkurën është një nga miqtë më të mirë në sezonin e ftohtë....

16 December, 2016Lexo më shumë

Gabimi më i madh që bën me flokët në dimër

Dimri është ajo kohë magjike e vitit kur bora mbulon gjithçka dhe e bën të duket e bukur. Por është edhe koha kur ajri i ftohtë dhe i thatë shkakton një gjendje të keqe në flokë: pa shkëlqim, pa formë dhe me lagështirë....

16 December, 2016Lexo më shumë

Pse duhet të pish çdo natë çaj jeshil para gjumit?

Çaji jeshil para se të flesh është një ndër pijet më të rekomanduara nga studimet për të bërë një gjumë të qetë e të shëndetshëm. Por duhet të bësh kujdes që të zgjedhës çajin jeshil pa kafeinë. Edhe përzgjedhja e këtij lloji çaji është mjaft e rëndësishme. Më poshtë janë renditur tri arsye kryesore të cilat tregojnë pse duhet të pish çaj para gjumit....

16 December, 2016Lexo më shumë

Çfarë tregojnë sytë për shëndetin tuaj?

Jo rrallë herë sytë konsiderohen si një hartë për problemet dhe shqetësimet tona. Jo vetëm që shërbejnë si një pasqyrë për të njohur gjendjen shpirtërore dhe emocionet e çastit, por mund të zbulojnë edhe më shumë rreth problemeve të ndryshme shëndetësore....

16 December, 2016Lexo më shumë

Uji i gazuar apo uji mineral, çfarë dëmton më shumë shëndetin?

Natyrisht, të gjithë e dimë se të pish pije të gazuara nuk është e shëndetshme. Mendo çfarë mund të ndodhë me organizmin dhe stomakun një orë pasi ke konsumuar pijë të gazuara? Duke pasur këtë gjë në mendje, shumë njerëz kanë hequr dorë nga pijet e gazuara dhe i janë kthyer ujit mineral. Por a është kjo zgjedhja më e mirë se uji i gazuar? Cila është e vërteta për këtë?...

16 December, 2016Lexo më shumë

Prekëse: Të tjerët e presin keq, merr ushqim vetëm nga i pastrehu (Video)

Një djalë rreth moshës 20 vjeç kërkoi ushqim nga njerëz që hanin rrugëve apo në restaurante, pasi nuk kishte ngrënë plot dy ditë....

16 December, 2016Lexo më shumë

A e dini se i keni tre mundësi të bini në dashuri?

Përgjatë jetës, ne vazhdimisht biem në dashuri dhe ndahemi – ndonjëherë vetëm për t’u bërë prapë bashkë....

16 December, 2016Lexo më shumë

Këto janë kapelat më të mira dimërore për meshkuj (Foto)

Temperaturat e ulëta veçse kanë ardhur dhe është mirë të investoni në kapuça me kualitet të lartë, para se të fitoni ndonjë sëmundje serioze shëndetësore nga i ftohti....

16 December, 2016Lexo më shumë

Ja pse ju bien flokët!

Problemi i rënies së flokëve mund të bëhet serioz ndaj bëni mirë të kuptoni shkakun që fshihet pas tufavë të flokëve që gjenden thuajse kudo ku jeni dhe ju. ...

16 December, 2016Lexo më shumë

Çfarë është sapioseksualiteti?

Lesbike, homoseksualë, biseksualë – të gjithë këto terma na ndihmojnë t’i kuptojmë lidhjet e ndryshme dhe orientimin seksual. Por, tani ekziston një term i ri për ata të cilët janë të tërhequr pas inteligjencës: sapioseksualiteti....

16 December, 2016Lexo më shumë

Lajmërimi i frikshëm i mjekëve: Hiqni urgjentisht nga përdorimi letrën e aluminit

Prej vitesh, letra e aluminit është një domosdoshmëri për amvisat në kuzhinë për gatimin, ruajtjen dhe transportin e ushqimeve, por doktorët paralajmërojnë se ajo shkakton probleme të rënda në shëndetin e njeriut....

16 December, 2016Lexo më shumë

Mos provoni kremra dhe parfume të reja gjatë shtatzënisë!

Gjatë shtatzënisë mos eksperimentoni me preparate të reja kozmetike sepse, për shkak të ndryshimeve të hormoneve dhe ndryshimeve vaskulare, lëkura bëhet më e ndjeshme, madje krahas kësaj rritet rreziku nga ndikimet e padëshiruara....

16 December, 2016Lexo më shumë

Shkencëtarët kinezë zbulojnë antitrupat për virusin Zika

Pas zbulimit të dy antitrupave të virusit Zika te një pacient i infektuar prej tij, shkencëtarët kinezë ua injektuan ato kavieve laboratorike, për të eksperimentuar vaksinën kundër virusit. ...

16 December, 2016Lexo më shumë

Horoskopi, 16 dhjetor 2016

Horoskopi për ditën e sotme, e premte 16 dhjetor 2016 ...

16 December, 2016Lexo më shumë

Receta ruse që heq qimet përgjithmonë nga fytyra

Receta e lashtë ruse për heqjen e përhershme të qimeve është pikërisht ajo që ju nevojitet. ...

16 December, 2016Lexo më shumë

Asnjëherë mos u bëni si ky lloj i prindërve!

Të jesh prind është një përgjegjësi shumë e madhe pasi që gjatë tërë kohës duhesh të kujdesesh për fëmijën tënd. ...

16 December, 2016Lexo më shumë

Pse nuk duhet të pini ujë gjatë ushqimit?

Pirja e ujit para dhe gjatë ushqimit është shprehi që e kanë shumë njerëz. Zbulimet e reja tregojnë se pijrja e ujit gjatë ngrënies bën më shumë dëm sesa dobi. ...

16 December, 2016Lexo më shumë

Hoqi reçipetat për një javë, nuk mund ta besonte ndryshimin që i ndodhi gjoksit të saj

Mbajtja e reçipetave jo për të gjitha femrat është e rehatshme, shumë prej tyre kanë vështirësi dhe ndjenë bezdisje prej tyre dhe menjëherë pasi kthehen në shtëpi i heqin. ...

16 December, 2016Lexo më shumë

Benefitet e ujit të orizit

Në Azinë e largët uji i orizit është një nga produktet bazë për të patur bukuri natyrale. Ai është i pasur me shumë vitamina dhe lëndë ushqyese të dobishme dhe për shëndetin në përgjithësi....

16 December, 2016Lexo më shumë

Largoni puçrrat nga fytyra me ndihmën e kësaj bime që e përdorim në kuzhinë

Nëse keni zgjedhur produktin natyror për kurimin lëkurës, atëherë nuk keni arsye të brengoseni. Propozimi ynë është që të provoni me sallatë të gjelbër!...

15 December, 2016Lexo më shumë

Këto ushqime janë armike të zemrës

E dini që disa ushqime mund t’ju mbrojnë nga problemet e zemrës. Ato ulin nivelet e kolesterolit dhe tensionit të lartë në gjak, parandalojnë formimin e pllakës bakteriale dhe ulin inflamacionin. Por, ashtu si ju mbrojnë ka edhe ushqime që e dëmtojnë zemrën, citon elbasaniplus....

15 December, 2016Lexo më shumë

Mjeku hematolog: Ja pse po vdesim nga kanceri

Shumë njerëz pyesin se cilat janë shkaqet pse vdekjet nga kanceri vitet e fundit janë rritur ndjeshëm. Madje me përparimin që ka bërë shkenca, me kërkimet dhe studimet lidhur me kancerin dhe parandalimin e tij, gjatë 50 viteve të fundit, kjo tendencë nuk ka asnjë kuptim. ...

15 December, 2016Lexo më shumë

5 arsyet përse ju bien flokët

Problemi i rënies së flokëve mund të bëhet serioz ndaj bëni mirë të kuptoni shkakun që fshihet pas tufavë të flokëve që gjenden thuajse kudo ku jeni dhe ju. ...

15 December, 2016Lexo më shumë

Këshilla si ta tejkaloni gripin

Për t’i tejkaluar sa më lehtë infeksionet virale që po shkakton gripi doktorët kanë rekomandime për pacientët e tyre....

15 December, 2016Lexo më shumë

Traumat e fëmijërisë shkaktojnë depresionin, përdorimin e alkoolit, drogave dhe jo vetëm

Abuzimi në fëmijëri mund të krijojë plagë të cilat zgjasin shumë, e dëmtojnë perceptimin që e kemi për botën dhe traumat e fëmijërisë e ‘programojnë’ trurin të vetë-shkatërrohet pas viteve tona të 50’ta, thonë ekspertët....

15 December, 2016Lexo më shumë

I ftohti ju ndihmon të bini në peshë

Të pasurit ftohtë ju ndihmon të humbisni peshë, ka zbuluar një studim i ri nga Universiteti i Gjenevës. ...

15 December, 2016Lexo më shumë

Ja çfarë mund t’ju shkaktojë pirja e paracetamolit dhe ibuprofenit

Gratë që pinë dy paracetamolë ose dy ibuprofenë një herë në javë ka shanse që të jenë duke dëmtuar dëgjimin e tyre. Pirja e dy qetësuesve në javë për më shumë se 6 vite është lidhur me humbjen e dëgjimit. ...

15 December, 2016Lexo më shumë

Djathi mund të jetë shumë i shëndetshëm, por duhet të keni kujdes

Djathi përmban një lloj përbërësi që gjendet në drogat që shkaktojnë varësi, thonë shkencëtarët....

15 December, 2016Lexo më shumë

Si ta ruash deri në 3 muaj freskinë e limonit

Kjo mënyrë për të ruajtur freskinë e limonëve është mjaft e thjeshtë. Mund të të duket si ҫmenduri, por nuk është aspak e tillë për të gjithë ata që e kanë provuar....

15 December, 2016Lexo më shumë

Cili popull i ka penisët më të mëdhenj në rajon?! Ja ku renditen shqiptarët

Një bazë e re e të dhënave me anketime të madhësisë së penisëve, ka shkaktuar pak përçarje në internet....

15 December, 2016Lexo më shumë

Keni grupin e gjakut 0? Faktet që ju bëjnë të jeni të veçantë

Njerëzit me grupin e gjakut 0 janë më të veçantët, pasi mund të japin gjak për individë me çdo lloj tjetër gjaku. Ndërsa kur është fjala për marrjen e tij, gjaku prej grupit të tyre është i vetmi që përputhet me ta....

15 December, 2016Lexo më shumë

Ndiheni të fryrë pas çdo vakti? Ja çfarë duhet të bëni për ta shmangur këtë problem

Nuk keni pse të jetoni me ndjesinë e parehatshme të fryrjes së barkut pas çdo vakti. Përpiquni të bëni këto 3 gjëra pas çdo vakti për të parandaluar ndjesinë sikur keni gëlltitur një tullumbace....

15 December, 2016Lexo më shumë

Kush punon në kompjuter, ka nevojë për këtë vitaminë

Duke u fokusuar në ekranin e kompjuterit, sytë gjithmonë reagojnë ndaj pikave të ndritshme dhe të errëta. Ndaj ata që punojnë në kompjuter kanë nevojë për vitaminë A. ...

15 December, 2016Lexo më shumë

Çfarë duhet të bëni që të jetoni më gjatë?

Personat mbi 50 vjeç që e shijojnë jetën vazhdimisht janë 24% më pak të rrezikuar që të vdesin në 7 vitet e ardhshme, sipas shkencëtarëve britanikë....

15 December, 2016Lexo më shumë

Lulja e cila heq të gjitha toksinat në shtëpi

Nëse ju doni të filtroni ajrin në shtëpinë tuaj, nuk keni nevojë të blini pasisje të shtrenjta elektrike. Ajri mund të filtrohet me bimë të zakonshme shtëpie....

15 December, 2016Lexo më shumë

Ja pse duhet të bleni peshk për natën e Vitit të Ri!

Një menu me bazë peshku për Vitin e Ri. Kjo është një nga traditat që ofron tavolina e italianëve, por që është përhapur edhe në shtete të tjera....

15 December, 2016Lexo më shumë

Pija që duhanpirësit duhet ta provojnë

Pirja e duhanit është ndër shprehitë më të këqija dhe më të dëmshme që ekziston. Miliarda njerëz nga anë e mbanë bota vuajnë nga problemet shëndetësore si pasojë e pirjes së duhanit, e miliona tjerë vdesin në vit si pasojë e sëmundjeve që shkaktohen nga duhani....

15 December, 2016Lexo më shumë

New York Times: 5 vende që duhet t’i vizitoni në Prishtinë (Foto)

Prishtina me 200,000 banorë, metropoli kryesor i Kosovës, dhe qendra me popullsinë më të re kombëtare në Evropë....

15 December, 2016Lexo më shumë

Kështu e përmirësoni lëkurën më mirë se botoksi!

Nuk është nevoja të shpenzoni më para për t’u dukur e re dhe e bukur. Ekspertët e bukurisë nuk rekomandojnë kirurgji plastike, por sugjerojnë që të provoni metoda me përbërës natyral, e të cilat sigurojnë se do të arrini rezultatet e dëshiruara....

15 December, 2016Lexo më shumë

Bark të rrafshët pa dietë e pa palestër! (Video)

Fizioterapeutët kanë zbuluar një mënyrë të re, e cila do t’ju ndihmojë të mbani stomakun të rrafshët dhe të tendosur....

15 December, 2016Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Urban Basketball
  • Play Bow Master Japan
  • Play Urban Basketball
  • Play Pro Kicker Frenzy