Lifestyle – Page 171 – Lajmi.net

Aktuale

Zgjohuni herët në mëngjes, është më mirë për ju

Sa herë ju ka ndodhur të zgjoheni në mes të ditës dhe të ndiheni në faj për të gjitha punët e pabëra dhe pamundësinë për t’i bërë më për shkak të mungesës së kohës?...

5 September, 2015Lexo më shumë

Rrathë me çokollatë dhe arra

Perbersit: 250 gr margarin 100 gr sheqer 1 veze 50 gr kakao 1 sheqer vanilje 400 gr miell 200-300 gr arra te grira 100 gr cokollate Udhezimet: Rrahim margarinen me sheqerin dhe sheqer vaniljen derisa te behet nje mase kremoze. Shtojme kakaon dhe perziejme. Ngadale shtojme miellin e perzier me pluhurin per pjekje. Masa do […]...

4 September, 2015Lexo më shumë

Studim: Jeta në fshat mundëson shëndet më të mirë për fëmijët

Rritja në fermë apo në fshat mund t’i mbrojë fëmijët nga astma dhe alergjitë e ndryshme, kanë gjetur hulumtuesit....

4 September, 2015Lexo më shumë

Shkencëtarët australianë thonë se kjo bimë e shëron kancerin (Foto)

Frutat që dalin nga kjo bimë duket se i vrasin qelizat e kancerit dhe stimulojnë sistemin imun për t’i luftuar në mënyrë aktive tumoret....

4 September, 2015Lexo më shumë

E vërteta që fshihet pas faculetave të lagëta

Qoftë nëse i përdorni për të hequr grimin, për t’i pastruar duart apo sipërfaqet në kuzhinë ose banjo, faculetat e lagëta janë bërë tashmë shumë të përdorshme nga njerëzit....

4 September, 2015Lexo më shumë

Hapa të thjeshtë për ta rikthyer trupin në formë

Këta hapa të thjeshtë që do t’i paraqesim në vazhdim të këtij teksti do t’ju ndihmojnë që ta riktheni trupin në formë dhe ta ruani linjën e mirë. Këto rregulla i përdorin njerëzit ndaj të cilëve ndjeni xhelozi për shkak të pamjes së shkëlqyeshme. Zbulojeni sekretin e tyre dhe bashkohuni!...

4 September, 2015Lexo më shumë

Pse është më së miri të flesh në këtë pozitë?

Fjetja në krah zakonisht është pozita më e mirë për të fjetur. Tani e dimë se trupi jonë në mënyrë automatike e rregullon këtë pozitë gjatë natës, për të ndihmuar trurin që të ‘heqë qafe’ pengesat neurologjike të cilat mund të na dëmtojnë....

3 September, 2015Lexo më shumë

Motrat e Mbretit Zog krijuan albumin e parë turistik të Shqipërisë

Viti 1938. Ahmet Zogu dhe familja e tij mbretërore në synimet e tyre për zhvillimin e vendit, krahas fushave të tjera të jetës ekonomike e sociale, tentuan rishtazi e në mënyrë modeste edhe një plan afatgjatë për turizmin, kryesisht në kontekstin e aplikimit të tij nga shqiptarët dhe të huajt, por edhe promovimin e resurseve turistike, bukurisë së natyrës, trashëgimisë etnokulturore, traditave, zakoneve e virtyteve të shqiptarëve....

3 September, 2015Lexo më shumë

Fëmijët nën 10 vjeç nuk duhet të posedojnë celular

Një anketë ka gjetur se shumica e prindërve besojnë se fëmijët nuk duhet të posedojnë celularë....

3 September, 2015Lexo më shumë

A duhet të ushtroni në mëngjes apo në mbrëmje?

A preferoni të ushtroni në mëngjes apo në mbrëmje? Vendosni se në cilën kohë të ditës është më mirë të ushtroni, dhe më pas vendosni vetë....

3 September, 2015Lexo më shumë

Ja çfarë iu nevojitet në mëngjes

Asnjëherë mos e anashkaloni mëngjesin. Është shumë i nevojshëm pasi iu plotëson me energji. Personat që e anashkalojnë atë kanë tendencën për të fituar peshë, pasi konsumojnë shumë gjatë ditës. Veç kësaj njerëzit të cilët shmangin mëngjesin duken keq dhe të këputur....

3 September, 2015Lexo më shumë

Për meshkujt këto femra janë tërheqëse: A jeni ju njëra ndër to?

Edhe pse çdo mashkull ka shije të ndryshme për femrat, ekzistojnë disa gjëra të cilat ata duan t’i shohin në trupin e femrës....

2 September, 2015Lexo më shumë

Efektet e shëndetshme të kumbullave

Kumbulla është një ndër frutat më të përdorur nga amvizat për të përgatitur ushqime të ndryshme për stinën e dimrit. Ajo mund të përdoret për përgatitjen e gjalpit dhe mermelatave....

2 September, 2015Lexo më shumë

Këto gjëra ‘shkatërrojnë’ mëlçinë tuaj, andaj mos i bëni më

Mëlçia është pastruesja e trupit tuaj. Një mëlçi e shëndetshme kryen shumë funksione të rëndësishme të cilat e bëjnë trupin tuaj të funksionojë siç duhet....

2 September, 2015Lexo më shumë

5 gjërat që rrudhat i tregojnë për shëndetin tuaj

Ju mund të provoni t’i largoni rrudhat me produkte kozmetike, apo mund t’i pranoni ato thjeshtë si një pjesë e plakjes. Por, rrudhat në disa raste mund të tregojnë edhe probleme shëndetësore....

2 September, 2015Lexo më shumë

Justifikimet që shefi ka më shumë gjasa t’i besojë, kur i thoni se nuk mund të shkoni në punë

Mos prisni që shefi t’ju japë ditë të lirë kur i thoni se jeni me grip dhe nuk mund të shkoni në punë sot....

2 September, 2015Lexo më shumë

Shenjat që tregojnë se trupi juaj është ‘i uritur’ për vitamina

Dr. Susan Blum në librin “Plani Shërues i Sistemit të Imunitetit”, ka bërë të ditura shenjat e pazakonta, që tregojnë se keni mungesë vitaminash dhe çfarë duhet të bëni, që të përmbushni vitaminat e nevojshme....

2 September, 2015Lexo më shumë

3 gjërat që duhet t’i bëni për të lënë përshtypje të mirë tek njerëzit që i takoni për herë të parë

Përshtypja e parë mund të jetë e fuqishme dhe mund të zgjasë, kështu që duhet të keni kujdes se çfarë bëni kur takoni dikë për herë të parë....

1 September, 2015Lexo më shumë

Efektet e shëndetshme të majdanozit

Majdanozi është bimë e pasur me shumë elemente kryesore, që drejtpërdrejt ndikojnë në organizmin e njeriut. ...

1 September, 2015Lexo më shumë

Pse nuk po rriten flokët tuaja

Nuk është vetëm eliminimi i stresit që ndikon si përparësi....

1 September, 2015Lexo më shumë

Pajisja që mban zemrën në jetë deri sa të transplantohet (Foto)

Një pajisje që i jep jetë organeve të marra nga pacientët e vdekur premton sukses në operacionet e transplantimit të zemrës – edhe pse ka disa shqetësime mbi të....

1 September, 2015Lexo më shumë

Ja çfarë ndodh nëse flini më pak se gjashtë orë

Duke mos fjetur mjaftueshëm jo vetëm që do të ndjeheni ters, por gjithashtu do të jeni edhe më të prirë për t’u sëmurë, thonë studiuesit....

1 September, 2015Lexo më shumë

Dëshironi të dukeni seksi dhe inteligjente? Ja çfarë duhet të vishni

Sfida ditore se çfarë të vishni për t’u dukur bukur duket se është bërë më e lehtë – me lëshimin e disa rezultateve të një ankete që gjeti se rrobat me ngjyrë të zezë janë më të mirat në të gjitha rastet....

1 September, 2015Lexo më shumë

Studim: Shqiptarët popull dembelë, 9 orë në gjumë dhe 5 orë në kafe

Studimi për përdorimin e kohës në Shqipëri: Lexojmë shumë pak. Meshkujt e privilegjuar, paguhen për punën më shumë se gratë. Popull gjumash dhe dembel. ...

1 September, 2015Lexo më shumë

Hirra, pija që mund të kurojë një sërë sëmundjesh

Hirra, lëngu të cilin gjyshet tona e kanë përdorur dikur, sot është një lëng pak i njohur. Në tregje vështirë të gjendet, por nëse diku në afërsi keni hapësira ku shitet djathi apo jeni në lidhje me dikë që prodhon sasi të mëdha të djathit, gjithsesi se mund ta gjeni....

1 September, 2015Lexo më shumë

Këshilla kundër dhimbjes së shpinës

Dhimbjet e shpinës sot nuk janë vetëm problem i njerëzve të moshuar, por nga ato vuajnë edhe njerëzit në të njëzetat apo tridhjetat. Ekzistojnë mënyra për ta larguar dhimbjen, ose të paktën për ta lehtësuar atë....

1 September, 2015Lexo më shumë

E KONFIRMON, Instituti Kombëtar i Kancerit në SHBA: Marihuana vret qelizat e kancerit

Këto të dhëna janë të 20 viteve të fundit dhe të cilat janë mbledhur nga kompanitë e sigurimee shëndetësore, spitaleve, dhe institucioneve që merren me mbajtjen e statistikave. /lajmi.net...

1 September, 2015Lexo më shumë

Frutat, perimet dhe peshku reduktojnë kancerin

Dieta e bazuar në fruta, perime dhe peshk redukton rrezikun e kancerit deri në 43 për qind....

31 August, 2015Lexo më shumë

Pijet që e përmirësojnë kujtesën

Ushqimi ka funksionin më të rëndësishëm për trup dhe shpirt të shëndoshë, mirëpo nuk duhet lënë pas dore edhe pijet. Nëse ndonjëherë ju ka ndodhur të harroni ku i keni lënë çelësat ose nuk keni mundur të mësoni më shumë se një fjali, ndoshta është koha ta ushqeni trurin tuaj me njërën nga pijet të cilat e përmirësojnë kujtesën....

31 August, 2015Lexo më shumë

Për çfarë duan të marrin komplimente femrat?

Shumë njerëz mendojnë se e rëndësishme është të bësh komplimente nuk ka rëndësi se për çfarë apo si. Por çuditërisht ja cilat janë 9 komplimentet që vajzat duan të dëgjojnë nga meshkujt:...

30 August, 2015Lexo më shumë

Tortë me arra

Perberesit: 230 gr arra te bluara 6 veze 120 gr sheqer 110 gr miell 2 luge rum(opsionale) Perberesit per kremin: 350 ml qummesht 2-3 luge leng limoni 1 luge levore limoni ne rende 150 gr arra te bluara 2 sheqer vanilje 2 luge rum(opsionale) 300 gr margarin 120 gr sheqer 60 gr miell ½ luge […]...

30 August, 2015Lexo më shumë

4 gënjeshtrat që nuk duhet t`i thuani në takimin e parë

Ndarja e ca gënjershtrave të vogla në takimin e parë nuk është ndryshe nga zbukurimi i rezymesë. Shembull, “nuk mund të pushoj së kontrolluari profilin e ish të dashurit në FB” shumë lehtë mund të konvertohet në “ jam e dhënë pas Fejsbukut”....

30 August, 2015Lexo më shumë

Kafe, për zemër të shëndoshë

Një filxhan kafe është mënyra më e mirë që ndihmon që venat e gjakut të punojnë sa më mirë....

30 August, 2015Lexo më shumë

A e dini se ëndrrat erotike kanë një domethënie?​!

Me siguri ju ka ndodhur që t'ju shfaqet në ëndërr një “mysafir i paftuar”, ndonjë me të cilin nuk e ndani krevatin....

30 August, 2015Lexo më shumë

Sëmundja e mishit të dhëmbëve mund të jetë shenjë e Alzheimerit

Dhëmbët e prishur dhe sëmundja e mishit të dhëmbëve mund të jenë të lidhura me Alzheimerin, thonë shkencëtarët....

29 August, 2015Lexo më shumë

Të lodhur gjatë gjithë kohës? Ja çka ua shton energjinë

Nëse po ndjeheni të lodhur gjatë gjithë kohës, nuk jeni vetëm. Mungesa e gjumit tek njerëzit ka bërë që lodhja të jetë një epidemi publike....

29 August, 2015Lexo më shumë

Nga Irlanda në Kinë, si të thoni Gëzuar në 10 gjuhë dhe kultura të botës

Rregullat e gostisë nuk janë të njëjta në të gjitha vendet e botës. Se si një grup hungarezësh shijojnë birrën dallon shumë me atë se si njerëzit në Kinë bëjnë. ...

29 August, 2015Lexo më shumë

Si ndikon shtatzënia në shëndetin tuaj dekada më vonë?

Prej sëmundjeve në mëngjes e deri tek fryrja e këmbëve dhe presionit të lartë të gjakut, shtatzënia ndikon shumë në shëndetin e një gruaje....

29 August, 2015Lexo më shumë

Ja si të ruheni nga djersitja e tepërt

Në verë djersitja është shumë e shpeshtë, për disa persona kthehet në një problem të rëndë. Shumë njerëz djersiten edhe për shkak të stresit....

29 August, 2015Lexo më shumë

Hajde përhajr! Sapo arriti helikopteri me nusen e Albanit (Foto)

Sapo ka arritur nusja në qytetin e dhëndërrit, në Ferizaj. Në këtë ceremoni spektakulare po marrin pjesë shumë qytetarë, të njohur e të panjohur, pa përjashtuar as gazetarët, transmeton lajmi.net....

28 August, 2015Lexo më shumë

13 gjërat që femrat duhet të ndalojnë së bëri njëra-tjetrës

Është rëndë për neve zonjave që të përballemi me të gjitha gjërat e pista të përditshme, mirëpo nuk i`a lehtësojmë këtë gjë vetes dhe kohë pas kohe bëhemi armiku më i ashpër që kemi. Grindemi me njëra tjetrën, shpërndajmë thashetheme dhe jemi kritikët më të ashpër për femrat tjera....

28 August, 2015Lexo më shumë

Receta që i zhduk gurët në veshka për 6 ditë

Gurët në veshka janë një shqetësim madhor për shumë njerëz. Dhimbjet e tyre janë aq të forta sa që njerëzit përdorin lloj-lloj metodash për të shpëtuar prej tyre....

28 August, 2015Lexo më shumë

4 gabimet që i bëni kur rruheni

Duket se, ju bëni disa gabime para se të rruheni. Mësoni se cilat janë ato gabime, dhe mos i bëni më, në mënyrë që të keni një fytyrë më të mirë pas rruajtjes....

28 August, 2015Lexo më shumë
 

Fotolajm

Kim Jung, bëhet pjesë e batutave
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Urban Basketball
  • Play Turbo Racing 3
  • Play iStunt 2
  • Play Urban Basketball