Lifestyle – Page 171 – Lajmi.net

Aktuale

Inspirim për të humbur peshë

Nëse kërkoni inspirim për të humbur peshë, ky është shembulli më i mirë. CNN ka zgjedhur disa profile të njerëzve, të cilët kanë humbur kilogramë domethënës në trupin e tyre, duke përdorur dieta të ndryshme apo duke ushtruar në palestër.   Ju mund ta shihni transformimin e tyre në fotografitë e mëposhtme. Më pas, ju […]...

24 December, 2013Lexo më shumë

Dhurata e Krishtlindjeve pas vdekjes

Brenda Schmitz, nënë e 4 fëmijëve, ka ndërruar jetë në shtator të vitit 2011 pas një lufte me sëmundjen e kancerit në vezore. Në atë kohë, ajo ishte 46 vjeçare. Një muaj para se të vdiste, Schmitz kishte shkruar një letër për Des Moines, në Ioa – në një radio stacion – dhe e porositi […]...

23 December, 2013Lexo më shumë

Martesë para vdekjes

Vetëm pak kohë para se të vdiste, Felix Glenny vendosi të martohet. 23 vjeçari, i diagnostifikuar me kancer, tha ‘Po’, duke u martuar në shtratin e spitalit me Cola Weller, vetëm një muaj pasi e kuptoi se ishte prekur nga sëmundja e pashërueshme, siç është kanceri. Çifti i dy fëmijëve, Ralph dy vjeç dhe Pearl […]...

23 December, 2013Lexo më shumë

Shenjat e ‘ftohjes’ së lidhjes

E kalon kohën me partnerin, jeni mirë së bashku dhe jetoni momente të lumtura. Por, diçka nuk funksionon dhe fillon ta pyesësh veten nëse je ende i dashuruar. Ja sinjalet kryesore nga të cilat e kupton se po ndodh diçka në lidhjen tënde. Nuk është më një prioritet Të bezdis fakti se je me partnerin? […]...

23 December, 2013Lexo më shumë

Mos flini përmbys

Një gjumë i rehatshëm mund t’ju ndihmojë shumë në angazhimet që keni gjatë ditës, qofshin punët fizike apo mentale. Studiuesit amerikanë të Covenant Health System, janë marrë me analizimin e mënyrës dhe pozicioneve të gjumit. Sipas këtyre studiuesve, fjetja me fytyrë nga tavani ndihmon për t’i parandaluar dhimbjet e shpatullave dhe të qafës, redukton refluksin […]...

22 December, 2013Lexo më shumë

Shtëpia reale e ‘The Simpsons’

Me siguri, secilit prej nesh i kujtohet seriali i njohur vizatimor ‘The Simpsons’, edhe pse kanë kaluar 24 vjet që kur u transmetua për herë të parë ky serial. Ata që e kanë përcjellë këtë serial në mënyrë të rregullt ndoshta më mirë njohin shtëpinë e ‘The Simpsons’ se sa të tyren. Shtëpia e Simpsons […]...

22 December, 2013Lexo më shumë

Pamja e Tokës nga hapësira

Ata që e vëzhgojnë Tokën nga lartë mund të mbesin të befasuar nga format dhe ngjyrat e mrekullueshme të natyrës dhe gjurmët e njeriut. Ja se si planeti ynë, falë imazheve të nxjerra nga hapësira dhe nga astronautët si Luca Parmitano, bëhet një album fotografik fascinues, në të cilin duket shpesh e pamundur të njihen […]...

21 December, 2013Lexo më shumë

Mos u grindni gjatë festave

Festat e fundvitit janë momente kur të gjithë buzëqeshin dhe kanë diskonim të mirë? Nuk do të thotë. Kjo është një mundësi e mirë për bashkimin familjar, por edhe kompletimi i një viti të lodhshëm dhe stresues, ku sigurisht se mund t’i bëjmë edhe llogaritë. Por, gjatë festave mund të shfaqen edhe probleme, si për […]...

20 December, 2013Lexo më shumë

Çka t’ju themi fëmijëve për Babadimrin?

Sipas ekspertëve, fëmija e kupton vetë se legjendari Babadimër (Santa Claus) nuk mund të ekzistojë dhe se një plak që jeton në vende të akullta nuk mund të arrijë për një natë në shtëpinë e të gjithë fëmijëve në mbarë botën. Zakonisht, fëmijët fillojnë të mos besojnë më në Babadimër në moshën 5-7 vjeçare (posaçërisht […]...

20 December, 2013Lexo më shumë

Suksesi i ëmbël

Bakllavaja turke mori licencë nga Bashkimi Europian duke u bërë produkt i mbrojtur. Ky është prodhimi i parë turk që vlerësohet nga BE....

19 December, 2013Lexo më shumë

Valltarja shtatzënë

Një instruktore e baletit është fotografuar duke vallëzuar, edhe pse është në javën e 39’të të shtatzënisë. Mary Helen Bowers, 34, New York City, thotë se rutina e saj e ka forcuar shtatzëninë dhe se e ka inspiruar ta krijojë një bazë të ushtrimeve të paralindjes. “Duke e vazhduar punën dhe vallëzimin gjatë shtatzënisë, ndihej […]...

19 December, 2013Lexo më shumë

Njihuni me Barbikën e gjallë

Njihuni me ‘kukullën e gjallë’, e cila i kalon katër orë në ditë, për një dukje perfekte. Lhouraii Li thotë se pamja e saj e jashtëzakonshme është frymëzuar nga kombinimi i modës japoneze dhe stilit të princeshës rozë – Barbie. 21 vjeçarja nga Bradford, West Yorkshire përdorte ‘make-up’ dhe qerpikë fals, duke dashur të dukej […]...

19 December, 2013Lexo më shumë

Shtëpia që ndërtohet për katër orë

Dr Mike Page i ka mahnitur të gjithë me idenë e tij. Ky krijues e ka ndërtuar një shtëpi simpatike, ku nuk mungojnë dhoma e ndejës, tavolinat, karriget, kuzhina, shtrati, banjo, etj. Por, si mund ta kemi një shtëpi të tillë? Page e ka krijuar këtë shtëpi dhe thotë se mund t’jua ndërtoj një të […]...

19 December, 2013Lexo më shumë

E ‘zëvendëson’ gruan me vajzën

Një seri e fotografive tregojnë një burrë të ve, i cili i rikujton fotografitë e martesës dhe çasteve të lumtura me bashkëshorten e tij, duke i bërë të njëjtat fotografi, në të njëjtat skena, me vajzën e tij trivjeçare. Ben Nunery, 34 vjeç, nga Cincinnati, Ohio e SHBA’ve, e humbi bashkëshorten e tij, Ali, në […]...

18 December, 2013Lexo më shumë

Kur duhet të flenë foshnjat?

Shpesh herë, prindërit i vënë foshnjet e tyre në krevat shumë më herët, duke i detyruar ata që të qëndrojnë për orë të tëra pa bërë asgjë. Kjo është edhe arsyeja përse shumë të porsalindur qajnë në mënyrë të vazhdueshme, përpara se të arrijnë të flenë me të vërtetë. Studimi që arriti në këto përfundime […]...

18 December, 2013Lexo më shumë

Hotel në aeroplan

Kjo është ajo që quhet klasi i parë! Një hotel është ndërtuar në brendinë e një aeroplani, me saunë, vaskë të nxehtë, tre televizorë ‘flat’ dhe një imitues fluturimi, për ata që duan të bëhen pilotë, por edhe stjuardesa.   Kjo suitë mund të jetë e juaja për një natë për 300 funte britanike. Ky […]...

17 December, 2013Lexo më shumë

Fotografitë më të mira të vitit

Nga festivalet e baltës, deri tek jeta e vetmuar në një kasollë druri në Uells. Imazhe mahnitëse janë shpallur fitues të kompetivionit të fotografive më të mira të udhëtimit, për vitin 2013. Fituesi i ‘Travel Photographer Of The Year awards 2013’ (Fotografi më i mirë i udhëtimeve për vitin 2013) u shpall fotografi britanik Timothy […]...

17 December, 2013Lexo më shumë

Destinacionet e çuditshme turistike evropiane

Nëse jeni kurreshtarë të bëni udhëtime të çuditshme turistike, adresa e duhur jemi ne, që t’ua tregojmë ‘rrugën’. Në vazhdim mund t’i shihni 7 udhëtimet më të çuditshme evropiane, me një kombinim në mes të frikës, adrenalinës dhe kënaqësisë. 1. Muzeu i krimit mesjetar, Gjermani Qyteti simpatik mesjetar i Rothenburg ob der Tauber, i vendosur […]...

16 December, 2013Lexo më shumë

Qentë na kuptojnë

Kur t’i ngulin sytë, qentë tanë shpesh duket se e dinë se çfarë jemi duke menduar. Dhe, pozita e tyre si miqtë më të mirë të njerëzve, dita ditës po bëhet më e fuqishme. Kjo ngase ata kanë aftësi për t’i kuptuar dhe parashikuar sjelljet e njerëzve dhe kjo aftësi e tyre po rritet me […]...

16 December, 2013Lexo më shumë

Moti i çmendur i vitit 2013

2013-shi është cilësuar si viti i ekstremeve të motit: borë dhe akull deri në muajin Prill, përmbytje me javë të tëra në Jug dhe Lindje, valë ditësh të nxehta, breshër gjigand dhe në fund edhe dy uraganë në vjeshtë. Të tilla ishin përfundimet e meteorologëve gjermanë për vitin 2013, ku çdo stuhi ishte e mundshme […]...

16 December, 2013Lexo më shumë

Hoteli artistik

Një projektues e ka sfiduar përceptimin e objekteve, duke e kthyer një ndërtesë të thjeshtë në një art të vërtetë. Përmes brezave të përparuar të kompjuterit, Victor Enrich Tarres i ka bërë 88 versione të një hoteli rrokaqiell në Munich të Gjermanisë. Projekti ia mori zotëri Tarres, nga Barcelona e Spanjës, gjashtë muaj, për ta […]...

15 December, 2013Lexo më shumë

Vendet që s’duhet t’i vizitoni

Të pasionuarit pas udhëtimit ndoshta janë të interesuar t’i vizitojnë të gjitha vendet e botës. Por, për një apo tjetër arsye, ne ju këshillojmë të mos i vizitoni 10 vende, të cilat konsiderohen si më të rrezikshmet. Niveli i konfliktit, terrorizmi dhe përmbysjet e regjimeve në Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut, si dhe […]...

15 December, 2013Lexo më shumë

Hoteli i harruar

I ngrirë me kohë, me shtretër të mbuluar nga myshku, hoteli i shkatërruar në Gjermani është lënë të kalbet për më shumë se dy dekad. Plaza Hotel ishte mbyllur dhe braktisur që nga vitet e 90’ta. Ai është i mobiluar, por nuk ka pritur asnjë mysafir në dy dekadat e fundit. Eksploruesi urban, Andre Govia, […]...

14 December, 2013Lexo më shumë

10 gjëra që e shkurtojnë jetën e femrave

Sa herë e kemi pyetur veten se ajo që jemi duke e bërë, është e rrezikshme për shëndetin dhe për jetën tonë? Pak herë, pasi para se gjithash, të gjithë vazhdojnë ta tymosin cigaren, ta ekzagjerojnë me alkoolin dhe të merren me gjëra kryesisht të dëmshe. Sipas shumë studimeve, veprimet e përditshme të gabuara mund […]...

14 December, 2013Lexo më shumë

Besoni në Babadimër

Çdo fëmijë beson se Babadimri bën mrekulli dhe sjell dhurata. Por, kur të rritemi, e kuptojmë se ato kanë qenë vetëm gënjeshtra, të cilat i kemi ‘hëngër’ nga prindërit tanë. Por, një Babadimër në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka bërë që vërtetë ta kthejmë mendjen disa vite prapa, duke besuar vërtetë në dhuratat e […]...

13 December, 2013Lexo më shumë

Emërtimet e pazakonshme në telefon

Të gjithëve na ndodh që ta vlerësojmë një person, duke u bazuar në përshtypjet e para që na lë ai. E njëjta gjë ndodh edhe me emërtimet e personit në fjalë në telefon. Në këtë video fantastike mund t’i shihni ‘emrat’ e pazakontë që ua lënë personat njëri tjetrit, në bazë të përshtypjes së parë […]...

13 December, 2013Lexo më shumë

‘Fluturimet’ e njerëzve

Secili prej nesh, kur ka qenë fëmijë ka ëndërruar të fluturojë, duke e parë se një gjë të tillë e bënin zogjtë apo lloje të ndryshme shpendësh. Por, kjo për disa është bërë realitet. Në vazhdim mund t’i shihni 12 fluturimet e jashtëzakonshme të njerëzve, në një mënyrë ose tjetrën....

12 December, 2013Lexo më shumë

Kafeja turke mbrohet nga UNESCO

Kafeja turke është futur në listën e trashëgimisë së mbrojtur të UNESCO’s. Propozimi është miratuar nga shumica e pjesëmarrësve pasi ishte rekomanduar nga Ministria e Kulturës dhe Turizmit e Turqisë....

12 December, 2013Lexo më shumë

Shtëpitë me ide të ‘çmendura’

Çdokush ëndërron ta ndërtojë një shtëpi të veçantë. Dikush nga ne dëshiron të ketë pishinë, ndërsa të tjerë duan dizajne moderne, qëndrueshmëri apo integrim të elementeve natyrore. Pa marrë parasysh se çka është ajo që e bën shtëpinë tuaj unike, më poshtë do t’i shihni disa nga shembujt e shtëpive, respektivisht 43 lloje, ku njerëzit […]...

12 December, 2013Lexo më shumë

Dhoma teatër

Të gjithë ne na ka rastis të shkojmë në kinema apo teatër, për ta parë një shfaqje apo një film. Por, në botë ekzistojnë teatro dhe kinema të mrekullueshme, të ndërtuara në shtëpi. Dizajni i tyre është mahnitës dhe njerëzit e pasionuar pas artit kanë shpenzuar miliona dollarë, vetëm për t’i rregulluar dhomat e shtëpive […]...

11 December, 2013Lexo më shumë

Birra ua zgjat jetën, kafeja ua shkurton

Kush pi birrë, jeton njëqind vjet. Ndoshta nuk do ta arrini këtë jetëgjatësi, por një gotë birrë është më e shëndetshme sesa një filxhan kafe. Ky është përfundimi i nxjerrë nga Universiteti i Tel Avivit, i cili i ka veçuar disa lloje të pijeve që mund të kenë efekte pozitive apo negative, gjatë jetës sonë. […]...

11 December, 2013Lexo më shumë

Kështu duhet të notosh

Fotografi të jashtëzakonshme janë kapur në ‘Shingle Creek Park’ të Kissimmees, në Florida të SHBA-ve. Në fakt, një breshkë nënë, e mëson beben e saj të notojë, duke ia treguar ‘strategjinë’. Breshka e vogël kishte hipur mbi trupin e nënës së saj, duke i mësuar hapat e parë të notit. “Isha duke e vizituar një […]...

10 December, 2013Lexo më shumë

Shtëpia magjike e Krishtlindjeve

Yje, Babadimra, një shkrim gjigant që ua uron Krishtlindjen të gjithëve. Kjo është shtëpia ‘Christmashouse’ e familjes Vogt, e fotografuar më 30 nëntor në Buecken, afër Nienburg, në Gjermani. Ajo është zgjedhur shtëpia më e stolisur dhe zbukuruar në Gjermani. Pronari ishtëpisë, Rolf Vogt ka ndezur më shumë se 450,000 drita, ndërsa për ta dekoruar […]...

10 December, 2013Lexo më shumë

Diabeti po merr hov

Diabeti është një sëmundje që po merr hov me të madhe nëpër botë. Kjo sëmundje e sheqerit po vret njerëz çdo ditë. Vetëm deri në fund të këtij viti, numri i përgjithshëm i të sëmurëve me sëmundjen e sheqerit në botë pritet të jetë 382 milionë (kurse në vitin 2035 do të ketë 592 milionë […]...

10 December, 2013Lexo më shumë

Vendi më i ftohtë në Tokë

Ju mund të mendoni se vendi juaj është shumë i ftohtë dhe se nuk mund ta duroni acarin. Por, ka edhe më keq. Shkencëtarët e kanë zbuluar vendin më të ftohtë në Tokë, ku temperatura e ajrit shkon deri në -91°C. Vendi i sapo gjetur ndodhet përgjatë një kreshte në malet e Antarktikut, i cili […]...

9 December, 2013Lexo më shumë

Fotot më të jashtëzakonshme të vitit

Tash që viti po shkon drejt fundit, ne duam t’ua kujtojmë disa nga gjërat më të ‘çmendura’ që kanë ndodhur në vitin që po shkon. Nga vdekjet deri tek triumfuesit, viti 2013 është përshkuar me një mori evenimentesh, të cilët askush nga ne nuk do t’i harrojë shpejt. Njerëz të panumërt u lënduar nga bombat, […]...

9 December, 2013Lexo më shumë

Dieta e turpit

E keni provuar çdo lloj diete, por nuk keni humbur peshë? Tash nuk ju mbetet tjetër veçse një mundësi: ta vendosni në Facebook fotografinë tuaj me të brendshme. Turpi se do t’i prezantoni kilogramët e tepërt në sytë e të tjerëve, është një stimulim i mirë që të ndryshoni. Së paku kështu këshillon trajneri personal […]...

9 December, 2013Lexo më shumë

Shtëpia lundruese

Një shtëpi detare e jashtëzakonshme është ndërtuar në ujë nga arkitektët dizajnues. Aty mund ta shijosh detin, ndërsa jo fort larg është plazhi. Kjo shtëpi e veçantë ka dy dhoma gjumi, dy banjo, dhomën e ndejës, kuzhinën me bar, dhe të gjitha daljet i ka në terraca të gjata. Kjo strukturë mund të lëviz, nëse […]...

8 December, 2013Lexo më shumë

Hani banane

Bananja nuk është vetëm e shijshme. Në fakt, ky frut përmban disa veti, të cilat i bëjnë mjaft mirë trupit. Gjithashtu, ajo duhet konsumuar, sepse frutat janë vërtet të domosdoshëm për organizmin. Ja disa nga të mirat e bananes, që ndoshta nuk i keni ditur më parë: – Bananja është shumë e mirë për maskat […]...

8 December, 2013Lexo më shumë

Dobitë e kamomilit

Të gjithë kemi dëgjuar për vetitë e shkëlqyera të kamomilit kundër stresit, pagjumësisë, dhembjeve të barkut apo sëmundjeve të lëkurës. Me sa duket gjyshet tona nuk e kanë pasur gabim që na e rekomandonin si ilaç kundër shumë sëmundjeve. Këtë e konfirmon së fundmi një studim i publikuar në prestigjiozen “Journal of Clinical Psychopharmacology”. Sipas […]...

7 December, 2013Lexo më shumë

Mrekullia e natës

Gjatë natës, thonë se fotografitë dalin më të mira. Për këtë do të bindeni kur t’i shihni këto fotografi mjaft të bukura, të publikuara nga revista ‘National Geographic’, përmes një faqeje të veçantë të krijuar nga ajo, të quajtur ‘Duke e ndriçuar botën’. Këto fotografi kryesisht janë ‘produkt’ i lexuesve, të cilët i sjellin ato […]...

7 December, 2013Lexo më shumë

Miqtë e vërtetë

Kjo është miqësia më e ëmbël në histori të shoqërive. Një fotograf me fat i ka kapur momentet më të mira të një miqësie të rrallë dhe të pabesueshme ndërmjet një qeni dhe një dhelpre. Torgeir Berge i ka postuar disa fotografi në Facebook, ku shihen këto dy kafshë duke u zbavitur dhe duke luajtur […]...

6 December, 2013Lexo më shumë

Gabimet që s’duhet t’i bëni në palestër

Shkuarja në palestër nuk është vetëm një zbavitje. Ka argëtim, dakord, por duhet edhe një sakrificë fizike, e cila duhet të bëhet gjithmonë me korrektësinë më maksimale të mundshme, për t’i shmangur lëndimet, tërheqjet, tensionet apo çfarëdo që mund të ndodh duke ngritur pesha, apo duke e ndjekur një lëvizje. Ekziston një linjë teorike për […]...

6 December, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

Trudeau ndihmon një të ri me karrocë (Foto)
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Urban Basketball
  • Play Supercar Showdown
  • Play Rock Wheels
  • Play 8 Ball Pool