Organizohu – Page 37 – Lajmi.net

Aktuale

Mënyrat për të rritur energjinë pozitive

Nëse jeni të lodhur nga puna apo nuk keni energji për të bërë gjëra të mira, atëherë është koha që të bëni gjëra që ndihmojnë në zgjidhjen e këtij problemi....

7 April, 2014Lexo më shumë

A është duke e dëmtuar çanta e shkollës shpinën e fëmijës tuaj?

Në Kosovë, prindërit kanë shfaqur brengën për çantat e rënda të cilat fëmijët e tyre janë të detyruar ti bartin çdo ditë në shkollë. Ky artikull ju shpjegon peshën ideale të çantave dhe rreziqet nga çantat e rënda....

6 April, 2014Lexo më shumë

3 stile flokësh të thjeshta dhe elegante

Femrat zakonisht janë të pasionuara pas stileve të flokëve. Ato i kushtojnë shumë rëndësi kësaj gjëje....

5 April, 2014Lexo më shumë

Ja si të dukeni më te reja pa operacione

Nëse njëra nga mënyrat e juaja për tu dukur sa më të re është shumë e shtrenjtë, atëherë ekzistojnë edhe mënyra natyrale që janë me shumë pak shpenzime....

5 April, 2014Lexo më shumë

Vendet që duhet të vizitohen para se të vdisni

Në jetë duhen bërë shumë gjëra para se të vdesim dhe padyshim që njëra nga këto gjëra është që të vizitohen disa vende të bukura që mbanë kjo botë....

26 March, 2014Lexo më shumë

Gjërat që duhet t’i bëjnë femrat në moshën 20 vjeçare

Padyshim që mosha ndërmjet 18-20 është mosha më e mirë për një person pasi aty fillon të ndjejë kënaqësinë dhe shumë gjëra që sjell jeta....

24 March, 2014Lexo më shumë

Gjërat që i bëjnë personat me fat

Fjala ‘fat’ ka një kuptim të gjerë, që është përfolur shumë edhe gjatë të kaluarës, teksa ende askush nuk ka arritur deri sot të shpjegojë nëse fati ekziston me të vërtetë....

23 March, 2014Lexo më shumë

Si të jeni të lumtur në punë

Ju mund ta thyeni monotoninën e punës nëse i përcjellni disa nga rregullat që ndikojnë pozitivisht në këtë aspekt. Ndihuni si në shtëpinë tuaj Ne e kuptojmë se ju faktikisht nuk jeni në shtëpi dhe puna është një vend për të punuar, por duke sjellur disa nga gjërat komforte në zyrë, mund ta rregulloni ditën […]...

18 March, 2014Lexo më shumë

Ushqimet që duhet t’i merrni gjatë depresionit

Persona të rinjë padyshim që janë më të prekur nga depresioni, i cili është përhapur në masë të madhe në botën moderne. Ndarja nga i dashuri ose e dashura, humbja e parave, borxhet e mëdha, dështimi në shkollë, frika e madhe nga prindërit janë disa nga arsyet që shumë persona bien në depresion. Ne ju […]...

16 March, 2014Lexo më shumë

5 arsye pse duhet të bëni një udhëtim

Orari i ngjeshur, mungesa e parave, frika nga e panjohura janë disa nga arsyet që nuk ju lejojnë të bëni një udhëtim, edhe pse një gjë e tillë do të ishte e mirë për ju. Ja pse: Do të merrni një perspektivë të re Njëri nga aspektet më të mira të udhëtimit është perspektiva e […]...

16 March, 2014Lexo më shumë

Llojet e meshkujve me të cilët nuk duhet të lidheni

Të ‘vraposh’ pas një mashkulli është një lojë mjaftë e vështirë, mirëpo ka disa lloje të meshkujve nga të cilët është më mirë që të largohesh. Se cilët janë këta meshkuj, do të mësoni në artikullin më poshtë. ...

15 March, 2014Lexo më shumë

Si t’i dërgoni fëmijët te ushqimi i shëndetshëm

Fëmijët shpesh nuk e pëlqejnë shumë ushqimin e shëndetshëm, pasi ata më shumë janë të dhënë pas ushqimeve të tjera si çokollatat të cilat janë të dëmshme për shëndetin e tyre. Plani Jepni vaktin e mëngjesit  Jepni fëmisë një fillim të mirë me ushqimin më të mirë të ditës. Mëngjesi ndihmon në rritjen e koncentrimit në orët e […]...

13 March, 2014Lexo më shumë

Dallimet midis atyre që vuajnë nga pagjumësia dhe atyre që flejnë mirë

Hulumtuesit nga Shkolla Universitare e Mjeksisë, John Hopkins, gjetën se ka më shumë mundësi që të ketë më shumë rritje të neuroneve në korteksin motorik të trurit, i cili i kontrollon lëvizjet tek njerëzit me insomnia sesa tek ata që flejnë mirë. Për studimin, i cili është publikuar në revistën Sleep, hulumtuesit egzaminuan 28 persona […]...

5 March, 2014Lexo më shumë

Vrapimi për linjë të mirë të trupit

Nëse dëshironi të keni një trup më të mirë dhe të kujdeseni për shëndetin, vrapimi është zgjedhje ideale. Mbathjet e mira për vrapim kushtojnë pak më shumë, por mos kurseni! Atletet e mira e ruajnë shëndetin, e në afat të gjatë i kursejnë edhe paratë. Ekspertët këshillojnë që para vrapimit të parë ta gjeni një livadh […]...

3 March, 2014Lexo më shumë

5 mënyra për të pasur një energji më pozitive në shtëpi

Arti i lashtë kinez në të jetuarit në harmoni me mjedisin tuaj mund të ndihmojë të përmirësoni energjinë në shtëpinë tuaj dhe në të njejtën kohë të vendosni një ekuilibër e të jeni më të gëzueshëm. “Feng Shui është të krijosh një hapsirë e cila është jo vetëm e këndshme për syrin tuaj, por e […]...

1 March, 2014Lexo më shumë

Shtëpi nga kontejneri

Idetë e ‘çmendura’ të njerëzve s’kanë fund. Nga një kontejner, në një shtëpi të vogël, por luksoze. Një artist që jeton në ish zonën industriale të San Antonios, Texas, së bashku me anëtarët tjerë të firmës ‘Poteet Architects’, e ka shndërruar një kontejner në një shtëpi të cilën të gjithë ne do ta donim. Ata […]...

18 February, 2014Lexo më shumë

Profesionet që rrezikojnë zhdukjen!

Të gjesh punë është një detyrë komplekse, e cila kërkon edhe një vështrim drejt së ardhmes, sepse duhet ta parashikoni se çka kërkon tregu. Rreziku ekziston, në një botë që ecën në shpejtësi, që shumë profesione të ‘shuhen’, falë rritjes së rolit të kompjuterëve dhe makinave, që mundësojnë të bëhen në mënyrë automatike shumë procese, […]...

7 February, 2014Lexo më shumë

10 udhëtime të pabesueshme në skaj të botës

Kilometra e kilometra larg destinacioneve më të njohura turistike, gjenden 10 vendet në skaj të planetit, sa të egër po aq edhe të mrekullueshëm. Për ata që duan të provojnë eksperienca të udhëtimit ndryshe nga ata të zakonshmit, këto destinacione ekstreme janë mundësi valide për t’i vizituar disa nga bukuritë natyrore më fascinuese të botës....

6 February, 2014Lexo më shumë

Shtëpi e ëmbla shtëpi

Kohërat ishin të vështira për Steve Smith, dikur pronar i kompanisë Poundland, në momentet që po rritej. Qysh në moshën dyvjeçare, ai e gjeti veten të ulur në prehër të babait të tij, në një market të ftohtë të babait të tij, në ora 6 të mëngjesit. Por, biznesi me kohë u zhvillua dhe kjo […]...

21 January, 2014Lexo më shumë

7 arsye pse duhet të udhëtoni vetëm

Shumë prej nesh i pëlqejmë udhëtimet. Sapo mendojmë për këtë gjë, ne na shkon në mendje se me kë ta bëjmë një ‘trip’ nëpër Evropë apo edhe më gjerë. Por, jo gjithmonë, udhëtimi me shoqërues/e është i mirë. Ne jua tregojmë shtatë arsye se përse ju duhet të udhëtoni i/e vetëm së paku një herë […]...

16 January, 2014Lexo më shumë

Bileta e lirë iu kushton shtrenjtë

Bileta e lirë i gëzoi për një kohë, por ajo iu kushtoi më shtrenjtë se që mendonin. Një çift nga Glenfield, Leicester, Britani e Madhe, e rezervoi një biletë ‘falë’ prej vetëm 800 funtesh, për të udhëtuar nga Birminghami për në Trinidad, ku do t’i kalonte pushimet. Mirëpo, ata ia kishin ‘huqur’ rezervimit online, të […]...

13 January, 2014Lexo më shumë

Vendet që mund t’i vizitoni në vitin 2014

Ndoshta e keni në plan që gjatë këtij viti ta vizitoni ndonjë vend të veçantë, në të cilin nuk keni qenë më parë. Ne ua prezantojmë 52 vendet të cilat ju preferojmë t’i vizitoni, sipas mundësive. Në këtë listë të gjerë ka vend për ata që i pëlqejnë kafshët, kulturën, historinë, detin dhe të eksplorojnë […]...

12 January, 2014Lexo më shumë

Autobusi – shtëpi luksoze

Pushuesit që e pëlqejnë idenë e eksplorimit të natyrës, por që rrëqethen nga mendimi se sa ftohtë është jashtë, apo që mund të preken nga insektet, mund të interesohen që ta kalojnë fundjavën apo më gjatë, në një shtëpi-motor, por që do t’ju duhet t’i shpenzojnë 8,000 funte (afro 10 mijë euro) për një natë. […]...

10 January, 2014Lexo më shumë

Dhomat e akullta

Në malin Nebelhorn, në Bavari të Gjermanisë është ndërtuar një shtëpi që i ngjan vendbanimeve eskimeze, por që është mjaft e përshtatshme dhe komode. Një bar, një dhomë e ushqimit dhe një pishinë e brendshme për hidromasazh, bëjnë pjesë në shërbimet e ofruara nga ky fshat i akullt. Një natë aty kushton 114 euro për […]...

8 January, 2014Lexo më shumë

Qyteti më i shtrenjtë në botë

Londra është qyteti më i shtrenjtë në botë, me qiranë, karburantin, kafenë, dhe gjëra tjera që ia kalojnë qyteteve metropolitane si New Yorku, Parisi e Sydney. Ky përfundim është nxjerrë nga studimet e fundit, ku ndër të tjera, çdo send ushqimor i përditshmërisë sonë, akomodiv dhe udhëtime, janë më të shtrenjtat në kryeqytetin anglez. Në […]...

7 January, 2014Lexo më shumë

Tavolina e Vitit të Ri

Nëse menuja e festave nuk mund t’ju kënaq sa duhet, sepse pijatat tradicionale u janë bërë ‘bajat’ dhe keni nevojë për ndryshime në tavolinën tuaj, ne ua propozojmë se si ta mbushni dhe dekoroni atë, vetëm disa orë pasi të trokasë viti i ri. Duke supozuar se tashmë ju e dini se si t’i vendosni […]...

31 December, 2013Lexo më shumë

Shtëpia që ndërtohet për katër orë

Dr Mike Page i ka mahnitur të gjithë me idenë e tij. Ky krijues e ka ndërtuar një shtëpi simpatike, ku nuk mungojnë dhoma e ndejës, tavolinat, karriget, kuzhina, shtrati, banjo, etj. Por, si mund ta kemi një shtëpi të tillë? Page e ka krijuar këtë shtëpi dhe thotë se mund t’jua ndërtoj një të […]...

19 December, 2013Lexo më shumë

‘Picameni’ shqiptar kërkon famë

Mikel Dusi është një ‘pica-men’ nga Ozone Park, ndërsa shpreson që të bëhet ylli i ardhshëm i zanatit që e kryen. “Mikey Boy” është një piceri e re në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Mikeli, një shqiptar që jeton në SHBA, është duke u munduar ta realizojë një film të metrazhit të gjatë, i cili […]...

10 November, 2013Lexo më shumë

Portali kroat heq komentet

\"Pothuajse është bërë rregull që komentet të shprehin qëndrime çmendurake, të sëmura dhe ofenduese të një pjese të lexuesve\", thuhet në njoftimin e portalit Net.hr....

6 November, 2013Lexo më shumë

Zgjidhni problemet me kreativitet

Lirojeni veten nga problemet me mendje, duke imagjinuar se po ia zgjidhni problemin dikujt tjetër. Ose, mendoni që afati i fundit është më afër seç është me të vërtetë. Pse funksionin kjo? Kjo ju ndihmon që të keni mendime më të gjera, sepse mendoni gjatë tërë kohës se si ta zgjidhni problemin në mënyrë sa […]...

30 October, 2013Lexo më shumë

Arsye befasuese pse jeni të lodhur

Ato shenjat që i përdorni në dhoma të hoteleve “Mos pengoni”, shumë shpesh do të dëshironit t’i vendosni edhe në derën e zyrës suaj. Pengesa që ju behët në zyrë, mund t’ju shkaktojë shumë stres, sipas një studimi të ri që është bërë tani. Këtu mund t’i lexoni disa shembuj që ju bëjnë t’i merrni […]...

28 October, 2013Lexo më shumë

Si të ndjeheni mirë?

Një studim i realizuar, në të cilin janë pyetur rreth 500 femra, duke kërkuar përgjigjen se në çfarë kohë dhe ditë të javës ato ndjehen më seksi, më së shumti e kanë përmendur ditën e hënë. E diela vinte e dyta, me 36 për qind të përgjigjeve, ku femrat ndjehen më së paku seksi, sepse […]...

27 October, 2013Lexo më shumë

Ndërrimi i orës

Lexoni edhe: Të dielën bëhet ndërrimi i orës (mars 2014) Ne jemi të përgatitur se çdo gjë që bëjmë e kemi një orë më pak ditën, rrezikun se nuk do të kemi një orë më shumë për të fjetur dhe ky është një problem i madh te njerëzit. Edhe pse merr disa ditë që të […]...

26 October, 2013Lexo më shumë

Telefoni shkatërron gjumin

Nëse dërgoni dhe merrni shumë mesazhe para se të flini, mund t’ju shkaktojë probleme me gjumin, sipas një studimi të ri nga Media Culture. Një studim në një kolegj, nga 85 nxënës që janë marrë në pyetje, bazuar në përgjigjet e tyre, konkludimi ishte që sa më shumë që dërgoni mesazhe – aq më shumë […]...

25 October, 2013Lexo më shumë

A po e mbyt puna gjumin tuaj?

Në bazë të një studimi që është bërë në Londër, ata njerëz që janë më të shëndetshëm – kanë 20 për qind më shumë gjasa që të kenë një gjumë të mirë, për çdo mbrëmje të caktuar, pavarësisht faktorëve të tjerë. Studimi gjithashtu ka shqyrtuar se si profesionet e veçanta ndikojnë në shprehitë e gjumit. […]...

21 October, 2013Lexo më shumë

Pse duhet të pini kafe çdo ditë

Kafeja mund të jetë  mjaftë e mirë për trurin tuaj, lëkurën dhe trupin. Këtu mund t’i lexoni disa arsyet pse duhet të pini kafe çdo ditë. Duke pirë kafe mund të merrni më shumë antitoksidate se me çfarëdo tjetër. Përderisa frutat dhe perimet kanë shumë antitoksidante, trupi i njeriut thuhet se ka më shumë antitoksindate […]...

21 October, 2013Lexo më shumë

Sytjenat 10 milionëshe

prej 10 milionë dollarë? Ato do t’i shfaqë modelja Candise Swanepoel. Modelja bionde është zgjedhur për t’i reklamuar në mënyrë sa më perfekt sytjenat 10 milionë dollarësh, në eventin e sivjetshëm të Victoria’s Secret. Sytjenat janë të përbëra nga 4500 gurë të çmuar, si rubinë, diamante e safari të verdha 18 karatë, ndërsa 54 karatë […]...

17 October, 2013Lexo më shumë

Super Jahti i ardhshëm

Ky jaht është dizajnuar nga arkitektët më të mirë të botës, të cilët kanë fituar shumë çmime. Një ndër ta është edhe irakiania Briton Dame Zaha Hadid. Kjo anije duket shumë e ngjashme me stadiumin olimpik “Bird’s Nest” ose Foleja e Zogjve. Ky është super jahti i së ardhmes dhe ka gjasë të bëhet një […]...

17 October, 2013Lexo më shumë

Befasitë nga kungulli

Vitamina A, e cila gjendet në kungull, është e nevojshme për trupin e njeriut, sepse kjo vitaminë ndikon në pigmentin e lëkurës që mbron nga dëmet e diellit. Këtu mund t’i gjeni disa shembuj se si mund ta përdorni në mënyra të tjera kungullin. Balsam për flokë: Mbusheni një gotë me kungull të grimcuar, pastaj […]...

16 October, 2013Lexo më shumë

Pesë gjëra që nuk i praktikojmë

Njerëzit nuk pushojnë në kohën kur gjithë të tjerët pushojnë Mesatarja e popullsisë së Amerikës që pushojnë së punuari janë të moshës 61 vjeç. Por, sipas studimit amerikan, njerëzit të cilët punojnë në moshën 57 vjeçare nuk pushojnë dhe nuk dalin në pension deri në moshën 70 vjeçare. Shumica e këtyre njerëzve,  thuhet se vazhdojnë […]...

13 October, 2013Lexo më shumë

Gjuaj macet në vend të luleve

Gjuajtja e luleve në dasmës nuk është më trend. Tash, është trend të gjuash macen.  Kjo është In tani. Nëse besoni në manipulimet e fotografive që bëhen nëpër blogje të ndryshme, atëherë shumë mirë, sepse kjo ju bën që të krijoni ide të reja lidhur me traditat e dasmave. Duke eksploruar andej, mund të shihni […]...

12 October, 2013Lexo më shumë

Aplikacionet për humbje peshe

Prej 100 llojeve të aplikacioneve në telefonave, mendoni se ndonjëri tregon saktë si të humbasësh peshë? Kjo nuk është shpikur akoma....

11 October, 2013Lexo më shumë

Mesazhet, problem për gjumë

Një studim i vogël nga Universiteti Washington dhe Lee ka pohuar se duke përdorur shumë telefonat celularë, mund t’ua çrregullojnë totalisht gjumin. Gazetat i kanë anketuar 86 studentë dhe janë bazuar në përgjigje të tyre. Ata janë pyetur për sasinë e mesazheve që dërgojnë në ditë dhe sa marrin në këmbim, e gjithashtu për problemet […]...

8 October, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Urban Basketball
  • Play World Soccer Champion
  • Play Supercar Showdown