Organizohu – Page 35 – Lajmi.net

Aktuale

Portali kroat heq komentet

\"Pothuajse është bërë rregull që komentet të shprehin qëndrime çmendurake, të sëmura dhe ofenduese të një pjese të lexuesve\", thuhet në njoftimin e portalit Net.hr....

6 November, 2013Lexo më shumë

Zgjidhni problemet me kreativitet

Lirojeni veten nga problemet me mendje, duke imagjinuar se po ia zgjidhni problemin dikujt tjetër. Ose, mendoni që afati i fundit është më afër seç është me të vërtetë. Pse funksionin kjo? Kjo ju ndihmon që të keni mendime më të gjera, sepse mendoni gjatë tërë kohës se si ta zgjidhni problemin në mënyrë sa […]...

30 October, 2013Lexo më shumë

Arsye befasuese pse jeni të lodhur

Ato shenjat që i përdorni në dhoma të hoteleve “Mos pengoni”, shumë shpesh do të dëshironit t’i vendosni edhe në derën e zyrës suaj. Pengesa që ju behët në zyrë, mund t’ju shkaktojë shumë stres, sipas një studimi të ri që është bërë tani. Këtu mund t’i lexoni disa shembuj që ju bëjnë t’i merrni […]...

28 October, 2013Lexo më shumë

Si të ndjeheni mirë?

Një studim i realizuar, në të cilin janë pyetur rreth 500 femra, duke kërkuar përgjigjen se në çfarë kohë dhe ditë të javës ato ndjehen më seksi, më së shumti e kanë përmendur ditën e hënë. E diela vinte e dyta, me 36 për qind të përgjigjeve, ku femrat ndjehen më së paku seksi, sepse […]...

27 October, 2013Lexo më shumë

Ndërrimi i orës

Lexoni edhe: Të dielën bëhet ndërrimi i orës (mars 2014) Ne jemi të përgatitur se çdo gjë që bëjmë e kemi një orë më pak ditën, rrezikun se nuk do të kemi një orë më shumë për të fjetur dhe ky është një problem i madh te njerëzit. Edhe pse merr disa ditë që të […]...

26 October, 2013Lexo më shumë

Telefoni shkatërron gjumin

Nëse dërgoni dhe merrni shumë mesazhe para se të flini, mund t’ju shkaktojë probleme me gjumin, sipas një studimi të ri nga Media Culture. Një studim në një kolegj, nga 85 nxënës që janë marrë në pyetje, bazuar në përgjigjet e tyre, konkludimi ishte që sa më shumë që dërgoni mesazhe – aq më shumë […]...

25 October, 2013Lexo më shumë

A po e mbyt puna gjumin tuaj?

Në bazë të një studimi që është bërë në Londër, ata njerëz që janë më të shëndetshëm – kanë 20 për qind më shumë gjasa që të kenë një gjumë të mirë, për çdo mbrëmje të caktuar, pavarësisht faktorëve të tjerë. Studimi gjithashtu ka shqyrtuar se si profesionet e veçanta ndikojnë në shprehitë e gjumit. […]...

21 October, 2013Lexo më shumë

Pse duhet të pini kafe çdo ditë

Kafeja mund të jetë  mjaftë e mirë për trurin tuaj, lëkurën dhe trupin. Këtu mund t’i lexoni disa arsyet pse duhet të pini kafe çdo ditë. Duke pirë kafe mund të merrni më shumë antitoksidate se me çfarëdo tjetër. Përderisa frutat dhe perimet kanë shumë antitoksidante, trupi i njeriut thuhet se ka më shumë antitoksindate […]...

21 October, 2013Lexo më shumë

Sytjenat 10 milionëshe

prej 10 milionë dollarë? Ato do t’i shfaqë modelja Candise Swanepoel. Modelja bionde është zgjedhur për t’i reklamuar në mënyrë sa më perfekt sytjenat 10 milionë dollarësh, në eventin e sivjetshëm të Victoria’s Secret. Sytjenat janë të përbëra nga 4500 gurë të çmuar, si rubinë, diamante e safari të verdha 18 karatë, ndërsa 54 karatë […]...

17 October, 2013Lexo më shumë

Super Jahti i ardhshëm

Ky jaht është dizajnuar nga arkitektët më të mirë të botës, të cilët kanë fituar shumë çmime. Një ndër ta është edhe irakiania Briton Dame Zaha Hadid. Kjo anije duket shumë e ngjashme me stadiumin olimpik “Bird’s Nest” ose Foleja e Zogjve. Ky është super jahti i së ardhmes dhe ka gjasë të bëhet një […]...

17 October, 2013Lexo më shumë

Befasitë nga kungulli

Vitamina A, e cila gjendet në kungull, është e nevojshme për trupin e njeriut, sepse kjo vitaminë ndikon në pigmentin e lëkurës që mbron nga dëmet e diellit. Këtu mund t’i gjeni disa shembuj se si mund ta përdorni në mënyra të tjera kungullin. Balsam për flokë: Mbusheni një gotë me kungull të grimcuar, pastaj […]...

16 October, 2013Lexo më shumë

Pesë gjëra që nuk i praktikojmë

Njerëzit nuk pushojnë në kohën kur gjithë të tjerët pushojnë Mesatarja e popullsisë së Amerikës që pushojnë së punuari janë të moshës 61 vjeç. Por, sipas studimit amerikan, njerëzit të cilët punojnë në moshën 57 vjeçare nuk pushojnë dhe nuk dalin në pension deri në moshën 70 vjeçare. Shumica e këtyre njerëzve,  thuhet se vazhdojnë […]...

13 October, 2013Lexo më shumë

Gjuaj macet në vend të luleve

Gjuajtja e luleve në dasmës nuk është më trend. Tash, është trend të gjuash macen.  Kjo është In tani. Nëse besoni në manipulimet e fotografive që bëhen nëpër blogje të ndryshme, atëherë shumë mirë, sepse kjo ju bën që të krijoni ide të reja lidhur me traditat e dasmave. Duke eksploruar andej, mund të shihni […]...

12 October, 2013Lexo më shumë

Aplikacionet për humbje peshe

Prej 100 llojeve të aplikacioneve në telefonave, mendoni se ndonjëri tregon saktë si të humbasësh peshë? Kjo nuk është shpikur akoma....

11 October, 2013Lexo më shumë

Mesazhet, problem për gjumë

Një studim i vogël nga Universiteti Washington dhe Lee ka pohuar se duke përdorur shumë telefonat celularë, mund t’ua çrregullojnë totalisht gjumin. Gazetat i kanë anketuar 86 studentë dhe janë bazuar në përgjigje të tyre. Ata janë pyetur për sasinë e mesazheve që dërgojnë në ditë dhe sa marrin në këmbim, e gjithashtu për problemet […]...

8 October, 2013Lexo më shumë

Si të flini kur s’ju zë gjumi?

Sa i përket rehatisë së gjumit, 10 milionë këshilla janë të publikuara çdo vit në Angli. Këtu, i gjeni disa metoda të cilat mund t’i bëni para se të flini. Zgjerohuni dhe relaksohuni: Nëse i çlironi të gjithë muskujt, mund ta përgatitni trupin për gjumë. Eksperti Charles Linden thotë: shtrihuni në krevat, merrni frymë nga […]...

5 October, 2013Lexo më shumë

Kur idetë më të mira vijnë në vende të pazakonshme

Muajin e kaluar, Kryebashkiaku i New York’ut, Micheal Bloomberg, ndau disa këshilla se si të jemi të suksesshëm në punë: Mos shkoni në banjë. “Unë gjithmonë jam munduar që të shkoj i pari në punë dhe të largohem i fundit nga zyra, kam marrë më së paku pushime, kam qëndruar shumë pak kohë larg tavolinës […]...

10 September, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Supercar Showdown
  • Play 8 Ball Pool
  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Urban Basketball