Organizohu – Page 20 – Lajmi.net

Aktuale

Dëshironi të hiqni dorë nga duhani? Ja disa mënyra

Shkencëtarët kanë zbuluar se për t’i thënë lamtumirë duhanit nuk është e nevojshme të bëni trajtime të veçanta, hipnoza apo të pini cigare elektronike… por i dobishëm mund të jetë edhe zhvillimi i aktiviteteve që impenjojnë mendjen, si për shembull, puzzle, kuizet enigmatike, lojërat apo hobet e ndryshme....

15 November, 2014Lexo më shumë

Sekretet e njerëzve që e duan punën e tyre

Të jesh në gjendje për të punuar lirshëm dhe fleksibiliteti janë çelësi për të dashur punën që e bëni, thotë një studim i ri....

7 November, 2014Lexo më shumë

Tre këshilla si të zgjoheni lehtë në mëngjes

Ndodh që për arsye të ndryshme, pune ose studimi ta keni të pamundur që të zgjoheni herët në mëngjes....

18 October, 2014Lexo më shumë

Ja si ta parandaloni lodhjen nga puna

Pasditeve, pas një orari të gjatë pune ndiheni të lodhur dhe pa energji. E keni të vështirë të plotësoni orarin e punës dhe kështu filloni t’i shtyni punët për ditën e nesërme. Çfarë duhet të bëni?...

15 October, 2014Lexo më shumë

10 mënyrat për të organizuar ditën

Të jesh i organizuar nuk do të thotë të sistemosh rrëmujën e grumbullit të letrave në zyrë njëherë në kaq kohë, apo të pastrosh shtëpinë kur të jepet mundësia.  ...

6 October, 2014Lexo më shumë

Këshilla për ata që e lënë cigaren

Thonë se mënyra më e lehtë për të lënë cigaren është ta zëvendësosh me konsumin e diçkaje tjetër, për shembull me ndonjë ushqim, me çokollatë, apo me përtypjen e ndonjë çamçakëzi....

4 October, 2014Lexo më shumë

Ja si të kujdeseni më shumë dhe më mirë për dhëmbët e bebes tuaj

Me daljen e dhëmbit të parë tek fëmija juaj, është e rëndësishme të mendoni si t’i mbani ata të shëndetshëm....

2 October, 2014Lexo më shumë

Ja si ta largoni erën e pakëndshme të shkaktuar nga duhani

Tymi i duhanit lëshon erë të pakëndshme, e cila shumë vështirë largohet, posaçërisht dimrit. Ja pesë mënyrat për largimin e erës së pakëndshme të cigareve....

29 September, 2014Lexo më shumë

Partneri përkrahës, çelësi për të hequr stresin e punës

Të kesh një partner që të kupton në shtëpi kur kthehesh nga puna është një fakt shumë i rëndësishëm që ndikon në largimin e stresit të punës....

18 September, 2014Lexo më shumë

Jeni të varur nga celulari? Provoni NoPhone

A jeni të varur nga celulari? Provoni këtë NoPhone për të fikur botën virtuale dhe për të qëndruar më afër realitetit....

15 September, 2014Lexo më shumë

Shprehitë për të punuar fitohen nga dita e parë e shkollës

Fëmijët tejet inteligjentë në klasat e ulëta të shkollës fillore, kanë tendencë të arrijnë rezultate të shkëlqyeshme pa përkushtim të plotë ndaj mësimit. Ata nuk i kanë të zhvilluara shprehitë e punës dhe për këtë arsye, në shkollë të mesme ose fakultet, nuk kanë shprehi pune....

11 September, 2014Lexo më shumë

Si të zgjoheni lehtë në mëngjes?

Ndodhë që për arsye të ndryshme, pune ose studimi, ta keni të pamundur që të zgjoheni herët në mëngjes. Ja disa këshilla se si të zgjoheni më lehtë në mëngjes....

10 September, 2014Lexo më shumë

Tre mënyra për t’i kaluar gabimet në jetë më lehtë

Çfarë ndodhë kur ne fillojmë të pendohemi për veprimet tona dhe e fajësojmë veten për palumturinë që na kaplon? A kemi zgjedhje për këtë gjendje dhe si duhet vepruar që të vazhdohet përpara. Ja disa këshilla!...

27 August, 2014Lexo më shumë

Disa modele të thjeshta për flokët kur zgjoheni vonë (Video)

Jeni me vonesë dhe nuk keni aspak kohë të merreni me flokët tuaja? Ja disa mënyra për t'i rregulluar ato mirë dhe me lehtësi....

10 August, 2014Lexo më shumë

Këshilla për këto ditë të nxehta vere

Këto ditë të nxehta vere derisa trupi ynë përshtatet me temperaturat e larta, derisa akoma nuk ka shenja freskie dhe temperatura të përshtatshme, po ju japim disa këshilla të cilat do të mund t’ju ndihmojnë që të freskoheni....

5 August, 2014Lexo më shumë

Ja pse bini në gjumë gjatë ligjëratave

Dhjetë minutat e para janë periudha kur nxënësit janë më mirë të përqendruar në atë që thotë profesori. Pas kësaj pason një periudhë e përqendrimit të ulët, por ka mënyra për të ndryshuar atë....

3 August, 2014Lexo më shumë

A mund t’i shmangeni Facebookut për 99 ditë?

Çfarë nëse ju kërkohet që të bëni një lloj tjetër të agjërimit? Për shembull të mos hyni në Facebook për 99 ditë. A do të mundnit?...

10 July, 2014Lexo më shumë

Sa ditë në vjet janë ideale për të arritur pushim të plotë?

Kohë më parë një hulumtim i bërë ka treguar se sa kohë në të vërtetë u duhet njerëzve që të pushojnë dhe të kthehen në punë të relaksuar nga pushimi vjetor dhe të përgatitur për të filluar punën....

8 July, 2014Lexo më shumë

Bontoni pranë tryezës

Shpeshherë kur vizitohen restaurantet luksoze kërkohet edhe që të kemi një mënyrë më të veqantë prej pozitës se si ulemi e deri te mënyra si hamë.    ...

10 June, 2014Lexo më shumë

Parandaloni erërat e pakëndshme në shtëpi

Një nga mënyrat për eleminimin erërave në shtëpi do të ishte përdorimi i deodorantëve në formë spreji, ose të freskuesve të ndryshëm të ajrit.Në mënyrë më ekonomike dhe njësoj të vlefshme mund t’i eleminoni ose t’i parandaloni edhe vetë....

7 June, 2014Lexo më shumë

Çka duhet të përmbajë çanta juaj e kozmetikës

Është pjesë e jona e cila na ndihmon të dukemi bukur, të kemi pamje të shëndetshme dhe të ndihemi se jemi të sofistikuar në aspektin e estetikës, gjë e cila sot ka rol të jashtëzakonshëm në shoqëri....

21 May, 2014Lexo më shumë

Si të mbajmë kafshët shtëpiake?

Jeni adhurues i kafshëvë shtëpiake? Shumë në rregull. Mjafton të zgjedhni cilën kafshë do të merrni si shoqëruesin tuaj dhe brenda pak kohe do jetë ndoshta personi që do shoqëroheni më shumë kur jeni në shtëpi....

15 May, 2014Lexo më shumë

Si të kemi brum perfekt?

Brumi është produkt i cili preferohet shumë tek ne. Pothuajse secila shtëpi ka një vend të posaqëm për gatimin e bukës dhe produkteve tjera të brumit. Konsumohet pothuajse çdo ditë nga të gjithë ne dhe konsiderohet si produkti bazë i ushqimeve tona....

12 May, 2014Lexo më shumë

Çka duhet konsumuar për mëngjes

Mëngjesi është shujta kryesore të cilën duhet ta konsumojme patjetër pasi zgjohemi nga gjumi dhe kryejmë proecedurat e pastrimit. Është i atillë për shkak se mban trupin me energji gjatë gjithë ditës....

8 May, 2014Lexo më shumë

Këshilla për kthinat në një shtëpi banimi

Hapsira ku jetojmë tregon edhe se kush jemi. Tregon gjendjen tonë intelektuale, statusin në shoqëri, qasjen me gjërat që janë më aktuale dhe se si jemi duke e organizuar stilin e jetesës për veten tonë....

7 May, 2014Lexo më shumë

Trendet më të fundit për bikini

Vera po afrohet e bashkë me to edhe veshjet për plazh. ...

6 May, 2014Lexo më shumë

Mirëmbani flokët në mënyrë të shëndetshme

Flokët janë gjysma e bukurisë në trupin e njeriut, siç thuhet çdo herë. Janë pjesë të trupit të cilat shtojnë hijeshinë në fytyrën e secilit....

6 May, 2014Lexo më shumë

Si të organizoni kuzhinën që të hani më pak?

Kur kemi shumë ushqim të ekspozuar përpara nesh është shumë e vështirë t\'i rezistojmë për shkak të shijes që kanë dhe kënaqësisë që japin gjatë konsumimit të tyre....

4 May, 2014Lexo më shumë

Si ta freskoni shtëpinë tuaj pas dimrit?

Tërë stina e dimrit krijon një atmosferë të izoluar nga aspekti i freskisë nëpër gjithë shtëpinë tuaj. Stina e pranverës ofron mundësi për ta ndryshuar këtë atmosferë dhe për të rritur komoditetin....

3 May, 2014Lexo më shumë

Top stilet e flokëve të kohëve më të fundit

Këto janë dizajnet më akutale të flokëve për femra, forma të cilat janë të përshtatshme për disa lloje shijesh dhe forma të fytyrave....

30 April, 2014Lexo më shumë

Si të dukemi për mbrëmje të maturës?

Është preokupim i gjithë maturantëve si të duken në mënyrë të përkryer gjatë natës së paharruar të mbrëmjes së maturës....

29 April, 2014Lexo më shumë

Si të coptoni pemët dhe perimet në mënyrë të përkryer

Pemët dhe perimet duhet të konsumohen pothuajse çdo ditë për shkak të vlerave ushqyese që posedojnë. Në të shumtën e rasteve kërkohet mjeshtri që ato të coptohen dhe grihen në mënyrë të përkryer, andaj ne do u tregojmë disa mënyra se si ta bëni një gjë të tillë....

29 April, 2014Lexo më shumë

Si të kemi një ditë perfekte pasi që zgjohemi

Edhe pse kemi bërë gjumë për disa orë ne ende mund të ndjehemi të lodhur. Kjo mund të ndikojë shumë që punët tona të shkojnë ters gjatë tërë ditës. Sipas disa studimeve janë hulumtuar disa gjëra të cilat ndikojnë që ne të kemi një ditë të suksesshme ose edhe të kundërtën....

25 April, 2014Lexo më shumë

Ushqimet që duhet t\’i keni patjetër në frigorifer

Frigoriferi ynë përpos që duhet të jetë përplotë me ushqim, në të nuk bën të mungojnë asesi disa nga ato që janë më ushqyese dhe njëkohësisht më të shëndetshme. Janë produkte këto të cilat do e pasurojnë edhe më shumë tryezën tonë dhe do e shkurtojnë kohën e pregaditjes së tyre....

22 April, 2014Lexo më shumë

Limoni, mrekullia e pastrimit

Limoni si frut është cilësuar si “ detergjenti” më i mirë për pastrim të elementeve të shtëpisë si dhe gjërave të tjera. Disa nga gjërat të cilat mund t\'i përdorim duke shfrytëzuar limonin mund të jenë: ...

21 April, 2014Lexo më shumë

Xhinse të shkurtëra – ja cilat janë në trend

Tashmë jemi duke shkuar kah stina mjaft e preferuar, vera, dhe shumë prej nesh ka filluar përgatitjet që tani për të pritur këtë stinë....

12 April, 2014Lexo më shumë

20 hotele të cilat duhet t\’i vizitoni patjetër

Hotelet janë pothuajse pjesa më e rëndësishme e një udhëtimi, teksa ka nga ata persona të cilat udhëtojnë vetëm për të parë hotele të reja....

11 April, 2014Lexo më shumë

20 Zakonet e njerëzve të lumtur

Lumturia ka qenë dhe është gjëja kryesore pas shëndetit për të cilën lufton çdo person në këtë botë....

11 April, 2014Lexo më shumë

Inspirim për dhoma gjumi të femrave

Femrat janë janë më shumë të kujdesshme dhe dëshirojnë që gjërat e tyre të jenë të sistemuara sa më mirë....

10 April, 2014Lexo më shumë

Mënyrat si të krijoni më shumë kohë gjatë ditës

Nëse ju jeni duke lejuar që dita të ju shkojë pa e ndier fare, atëherë mendojmë se është momenti i duhur që të ndërmerrni disa hapa të rëndësishëm rreth kësaj gjëje....

9 April, 2014Lexo më shumë

10 ngjyrat e dhomës të cilat ju bëjnë më të mençur

Vendi ku jetoni, qëndroni apo ku mësoni padyshim që luan rol tejet të rëndësishëm në konceptin e jetës suaj....

8 April, 2014Lexo më shumë

Mënyrat për të rritur energjinë pozitive

Nëse jeni të lodhur nga puna apo nuk keni energji për të bërë gjëra të mira, atëherë është koha që të bëni gjëra që ndihmojnë në zgjidhjen e këtij problemi....

7 April, 2014Lexo më shumë

A është duke e dëmtuar çanta e shkollës shpinën e fëmijës tuaj?

Në Kosovë, prindërit kanë shfaqur brengën për çantat e rënda të cilat fëmijët e tyre janë të detyruar ti bartin çdo ditë në shkollë. Ky artikull ju shpjegon peshën ideale të çantave dhe rreziqet nga çantat e rënda....

6 April, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

Kim Jung, bëhet pjesë e batutave
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Rock Wheels
  • Play World Soccer Champion
  • Play Stealth Sniper
  • Play Bow Master Japan