Organizohu – Page 18 – Lajmi.net

Aktuale

Nëse dëshironi të humbni peshë, bëjeni këtë çdo mëngjes

Ka shumë arsye pse shtojmë peshë. Ndonjëherë është rezultat i stresit, ushqimit të keq, gjumit të pamjaftueshëm apo për shkak të hormoneve....

7 April, 2015Lexo më shumë

Ja si t’i eliminoni mendimet e këqija

Mendimet e këqija mund të jenë një kurth për ne. Ato mund t’i prishin qëllimet tona, ta bëjnë më të vështirë për ne që të jemi të lumtur, dhe nuk kanë vend në mendjen e një personi të shëndoshë. Por, si mund t’i largoni këto mendime dhe të mos bini në kurthin e tyre?...

5 April, 2015Lexo më shumë

Të dielën bëhet ndërrimi i orës

Këtë të dielë do të bëhet ndërrimi i orës, pasi akrepat e saj do të shkojnë plotë 60 minuta përpara, ashtu siç bëhet çdo herë në të dielën e fundit të marsit....

27 March, 2015Lexo më shumë

Si të kaloni më pak kohë në celularë?

Me lajmet se përdorimi i tepërt i celularit është i dëmshëm si për sytë si për trupin tuaj, mund të jetë koha që të mendoni mirë për reduktimin e kohës që e kaloni para ekraneve....

13 March, 2015Lexo më shumë

Si të jeni gjithmonë në kohë?

Nëse jeni në luftë të vazhdueshme me orën, këto zgjidhje do të ju ndihmojnë që të menaxhoni oraret tuaja....

13 March, 2015Lexo më shumë

5 mënyra të thjeshta për t’u bërë më tërheqës

Të gjithë kemi një dëshirë të përbashkët: të jemi më shumë tërheqës. Por, qëllimi për të qenë më tërheqës varet nga njeriu në njeri. Cili është qëllimi juaj?...

26 February, 2015Lexo më shumë

Maskë natyrale për heqjen e puçrrave

Puçrrat shfaqen shpesh gjatë ndërrimit të stinëve, në periudhat stresuese, apo gjatë pubertetit. Në këtë artikull do të gjeni disa këshilla dhe maska për fytyrën në kushtet e shtëpisë, si të eliminoni puçrrat apo shenjat që kanë lënë aknet....

23 February, 2015Lexo më shumë

Këshilla për kujdesin e lëkurës në pranverë

Epiderma është shumë e ndjeshme ndaj ndryshimeve radikale të temperaturave. Për ta ndihmuar në mënyrë që ta përballojë sa më lehtë sezonin e ri, zbuloni këshillat tona të bukurisë......

15 February, 2015Lexo më shumë

Si t’i ruani paratë dhe të shpenzoni më pak?

Provoni këto zgjidhje të mençura për të ruajtur dhe fituar më shumë para....

28 January, 2015Lexo më shumë

Shkencëtarët zbulojnë se si të jemi të lumtur në jetë

Lumturia është një subjekt abstrakt. Çfarë është lumturia e vërtetë mund të diskutohet përgjithmonë. Por a ka ndonjë rregull që duhet të ndjekim për të mësuar se si të qëndrojmë të lumtur gjatë gjithë kohës?...

9 January, 2015Lexo më shumë

Si ta dini nëse dikush po ju gënjen?

Dëshironi të dini nëse jeni duke u gënjyer? Për fat të keq nuk është edhe aq e lehtë. Zbulimi i gënjeshtrave është e vështirë. Por, ka disa strategji të cilat ju ndihmojnë që ta zbuloni nëse jeni duke u gënjyer dhe që reduktojnë shanset për tu mashtruar....

8 January, 2015Lexo më shumë

4 zgjidhje të thjeshta për sy të kuq dhe të lodhur

Koha e shpenzuar në kompjuter është duke bërë një ndikim mjaft të madh në sytë tuaj....

5 January, 2015Lexo më shumë

Sekreti i të qenurit i lumtur në vitin 2015

Nëse qëllimi juaj për vitin e ardhshëm është që të jeni më të lumtur, atëherë bëri prioritet frutat, natyrën, diellin dhe gjumin....

30 December, 2014Lexo më shumë

Kështu duhet të zgjohemi çdo ditë në mëngjes

Shikojeni këtë video që tregon se si duhet të zgjohemi çdo ditë në mëngjes....

26 December, 2014Lexo më shumë

Ja si të jeni më të lumtur në vitin 2015

Mësoni disa mënyra se si të bëheni më të lumtur gjatë vitit 2015....

23 December, 2014Lexo më shumë

Si të bëni një dekoratë multidimensionale prej letrës (Video)

Mësojeni se si ta krijoni një dekoratë multidimensionale prej letrës. E gjithë familja mund ta krijojë këtë së bashku!...

17 December, 2014Lexo më shumë

Dhjetë vendet më paqësore në botë

A e dini se cilat janë shtetet më të qeta dhe paqësore në botë për të jetuar? Që prej vitit 2007, për çdo vit Index Peace Global bën matjen e paqes së kombeve dhe rajoneve. ...

26 November, 2014Lexo më shumë

10 qytetet më të mira për studentët

A keni menduar ndonjëherë se cilat janë qytetet më të mira për studentët?...

25 November, 2014Lexo më shumë

Stile londineze veshjesh për vjeshtë

Shikoni disa mënyra për tu veshur kur dilni në rrugë gjatë kësaj stine. Stilet janë inspiruar nga veshjet e londinezëve në rrugë....

25 November, 2014Lexo më shumë

Dëshironi të hiqni dorë nga duhani? Ja disa mënyra

Shkencëtarët kanë zbuluar se për t’i thënë lamtumirë duhanit nuk është e nevojshme të bëni trajtime të veçanta, hipnoza apo të pini cigare elektronike… por i dobishëm mund të jetë edhe zhvillimi i aktiviteteve që impenjojnë mendjen, si për shembull, puzzle, kuizet enigmatike, lojërat apo hobet e ndryshme....

15 November, 2014Lexo më shumë

Sekretet e njerëzve që e duan punën e tyre

Të jesh në gjendje për të punuar lirshëm dhe fleksibiliteti janë çelësi për të dashur punën që e bëni, thotë një studim i ri....

7 November, 2014Lexo më shumë

Tre këshilla si të zgjoheni lehtë në mëngjes

Ndodh që për arsye të ndryshme, pune ose studimi ta keni të pamundur që të zgjoheni herët në mëngjes....

18 October, 2014Lexo më shumë

Ja si ta parandaloni lodhjen nga puna

Pasditeve, pas një orari të gjatë pune ndiheni të lodhur dhe pa energji. E keni të vështirë të plotësoni orarin e punës dhe kështu filloni t’i shtyni punët për ditën e nesërme. Çfarë duhet të bëni?...

15 October, 2014Lexo më shumë

10 mënyrat për të organizuar ditën

Të jesh i organizuar nuk do të thotë të sistemosh rrëmujën e grumbullit të letrave në zyrë njëherë në kaq kohë, apo të pastrosh shtëpinë kur të jepet mundësia.  ...

6 October, 2014Lexo më shumë

Këshilla për ata që e lënë cigaren

Thonë se mënyra më e lehtë për të lënë cigaren është ta zëvendësosh me konsumin e diçkaje tjetër, për shembull me ndonjë ushqim, me çokollatë, apo me përtypjen e ndonjë çamçakëzi....

4 October, 2014Lexo më shumë

Ja si të kujdeseni më shumë dhe më mirë për dhëmbët e bebes tuaj

Me daljen e dhëmbit të parë tek fëmija juaj, është e rëndësishme të mendoni si t’i mbani ata të shëndetshëm....

2 October, 2014Lexo më shumë

Ja si ta largoni erën e pakëndshme të shkaktuar nga duhani

Tymi i duhanit lëshon erë të pakëndshme, e cila shumë vështirë largohet, posaçërisht dimrit. Ja pesë mënyrat për largimin e erës së pakëndshme të cigareve....

29 September, 2014Lexo më shumë

Partneri përkrahës, çelësi për të hequr stresin e punës

Të kesh një partner që të kupton në shtëpi kur kthehesh nga puna është një fakt shumë i rëndësishëm që ndikon në largimin e stresit të punës....

18 September, 2014Lexo më shumë

Jeni të varur nga celulari? Provoni NoPhone

A jeni të varur nga celulari? Provoni këtë NoPhone për të fikur botën virtuale dhe për të qëndruar më afër realitetit....

15 September, 2014Lexo më shumë

Shprehitë për të punuar fitohen nga dita e parë e shkollës

Fëmijët tejet inteligjentë në klasat e ulëta të shkollës fillore, kanë tendencë të arrijnë rezultate të shkëlqyeshme pa përkushtim të plotë ndaj mësimit. Ata nuk i kanë të zhvilluara shprehitë e punës dhe për këtë arsye, në shkollë të mesme ose fakultet, nuk kanë shprehi pune....

11 September, 2014Lexo më shumë

Si të zgjoheni lehtë në mëngjes?

Ndodhë që për arsye të ndryshme, pune ose studimi, ta keni të pamundur që të zgjoheni herët në mëngjes. Ja disa këshilla se si të zgjoheni më lehtë në mëngjes....

10 September, 2014Lexo më shumë

Tre mënyra për t’i kaluar gabimet në jetë më lehtë

Çfarë ndodhë kur ne fillojmë të pendohemi për veprimet tona dhe e fajësojmë veten për palumturinë që na kaplon? A kemi zgjedhje për këtë gjendje dhe si duhet vepruar që të vazhdohet përpara. Ja disa këshilla!...

27 August, 2014Lexo më shumë

Disa modele të thjeshta për flokët kur zgjoheni vonë (Video)

Jeni me vonesë dhe nuk keni aspak kohë të merreni me flokët tuaja? Ja disa mënyra për t'i rregulluar ato mirë dhe me lehtësi....

10 August, 2014Lexo më shumë

Këshilla për këto ditë të nxehta vere

Këto ditë të nxehta vere derisa trupi ynë përshtatet me temperaturat e larta, derisa akoma nuk ka shenja freskie dhe temperatura të përshtatshme, po ju japim disa këshilla të cilat do të mund t’ju ndihmojnë që të freskoheni....

5 August, 2014Lexo më shumë

Ja pse bini në gjumë gjatë ligjëratave

Dhjetë minutat e para janë periudha kur nxënësit janë më mirë të përqendruar në atë që thotë profesori. Pas kësaj pason një periudhë e përqendrimit të ulët, por ka mënyra për të ndryshuar atë....

3 August, 2014Lexo më shumë

A mund t’i shmangeni Facebookut për 99 ditë?

Çfarë nëse ju kërkohet që të bëni një lloj tjetër të agjërimit? Për shembull të mos hyni në Facebook për 99 ditë. A do të mundnit?...

10 July, 2014Lexo më shumë

Sa ditë në vjet janë ideale për të arritur pushim të plotë?

Kohë më parë një hulumtim i bërë ka treguar se sa kohë në të vërtetë u duhet njerëzve që të pushojnë dhe të kthehen në punë të relaksuar nga pushimi vjetor dhe të përgatitur për të filluar punën....

8 July, 2014Lexo më shumë

Bontoni pranë tryezës

Shpeshherë kur vizitohen restaurantet luksoze kërkohet edhe që të kemi një mënyrë më të veqantë prej pozitës se si ulemi e deri te mënyra si hamë.    ...

10 June, 2014Lexo më shumë

Parandaloni erërat e pakëndshme në shtëpi

Një nga mënyrat për eleminimin erërave në shtëpi do të ishte përdorimi i deodorantëve në formë spreji, ose të freskuesve të ndryshëm të ajrit.Në mënyrë më ekonomike dhe njësoj të vlefshme mund t’i eleminoni ose t’i parandaloni edhe vetë....

7 June, 2014Lexo më shumë

Çka duhet të përmbajë çanta juaj e kozmetikës

Është pjesë e jona e cila na ndihmon të dukemi bukur, të kemi pamje të shëndetshme dhe të ndihemi se jemi të sofistikuar në aspektin e estetikës, gjë e cila sot ka rol të jashtëzakonshëm në shoqëri....

21 May, 2014Lexo më shumë

Si të mbajmë kafshët shtëpiake?

Jeni adhurues i kafshëvë shtëpiake? Shumë në rregull. Mjafton të zgjedhni cilën kafshë do të merrni si shoqëruesin tuaj dhe brenda pak kohe do jetë ndoshta personi që do shoqëroheni më shumë kur jeni në shtëpi....

15 May, 2014Lexo më shumë

Si të kemi brum perfekt?

Brumi është produkt i cili preferohet shumë tek ne. Pothuajse secila shtëpi ka një vend të posaqëm për gatimin e bukës dhe produkteve tjera të brumit. Konsumohet pothuajse çdo ditë nga të gjithë ne dhe konsiderohet si produkti bazë i ushqimeve tona....

12 May, 2014Lexo më shumë

Çka duhet konsumuar për mëngjes

Mëngjesi është shujta kryesore të cilën duhet ta konsumojme patjetër pasi zgjohemi nga gjumi dhe kryejmë proecedurat e pastrimit. Është i atillë për shkak se mban trupin me energji gjatë gjithë ditës....

8 May, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

Trudeau ndihmon një të ri me karrocë (Foto)
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Rock Wheels
  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Urban Basketball
  • Play Berry Rush