Familja – Page 18 – Lajmi.net

Aktuale

10 shenja për ta zbuluar nëse ai të do

Ju frekuentoheni qe një kohë. Pas një darke në restorant apo një kafeje, pas një shkuarje në kinema apo një shëtitjeje, dalë ngadalë ai të ka rrëmbyer. Para se të lëshohesh dhe t’i thuash ato që ndien për të, duhet të jesh e sigurt se të dy i keni të njëjtat ndjenja. Meshkujt, megjithatë, nuk […]...

3 February, 2014Lexo më shumë

Pensionisti 27 vjeçar

Brenton Hayden është njëri prej pensionistëve më të rinj në glob, për këtë mund të vëmë bast. Kur i kishte 21 vjet, ai ia kishte vënë vetes një objektiv: atë që të ndalet së punuari kur t’i mbush 27 vjet. Sa milionerë (apo miliarderë) do të arrinin të kënaqeshin aq shpejt me paratë e fituara […]...

31 January, 2014Lexo më shumë

Gurabi me kakao

Jeni pushim dhe nuk keni ide se çfarë të përgatisni përpos drekës? Për këtë, përgjigje kemi ne. Ju mund të përgatisni gurabi me kakao, të cilat mund t’i përcillni me çaj ose qumësht. Ide e mirë për këtë fundjavë! Kohëzgjatja e përgatitjes: 40 minuta Përbërësit (për 6-10 persona): 2 vezë 2 filxhanë sheqer 2 filxhanë […]...

26 January, 2014Lexo më shumë

Dy vëllezër e rikrijojnë fëmijërinë

Fotografitë e rikrijuara nga fëmijëria janë bërë trendi në internet dhe me këtë kalendar të mrekullueshëm që e bënë vëllezërit Luxton, deshën t’ia bënin dhuratë për Krishtlindje nënës së tyre. Ideja e tyre ishte gjeniale: i morën fotografitë e fëmijërisë, që kishin dalë së bashku, por edhe me babanë e tyre, si dhe qenin e […]...

24 January, 2014Lexo më shumë

Ofron miliona për t’ia marrë vajzën për grua

Miliarderi ‘payboy’ nga Hong Kong, i cili kishte ofruar fillimisht 40 milionë funte për çdo mashkull që mund t’ia ndërronte ‘qejfet’ homoseksuale të vajzës së tij, e ka dyfishuar ofertën e tij. Cecil Chao e rriti ofertën në 1 milion HK$ (80 milionë funte), pasi mijëra beqarë dështuan ta bindnin vajzën e tij, Gigi të […]...

24 January, 2014Lexo më shumë

Secili e kemi ‘binjakun’ tonë

Pak njerëz e kanë fatin të jenë binjakë biologjikë, por secili prej nesh e ka një person që i ngjason shumë, në mënyrë të pabesueshme. Për të na vërtetuar këtë është përkujdesur fotografi François Brunelle, i cili ka zbuluar shumë njerëz që ngjasojnë në mes vete, duke i bërë ata bashkë në një fotografi. Fotografi […]...

22 January, 2014Lexo më shumë

Shitet ‘shtëpia e përrallave’

Për shumë fëmijë, në ëndrrat e tyre qëndrojnë disa kuti, një shtrat ‘dopio’, dhe një imagjinatë pakufi. Por, për ata që duan që ëndrrat e tyre të bëhen realitet, ju nevojitet diçka ekstra – afro 6,500 funte. Kjo ishte shuma që u pagua për një shtëpi simpatike në Britaninë e Madhe nga një blerës anonim, […]...

20 January, 2014Lexo më shumë

Alarmi që nuk e shqetëson partnerin

Nëse duhet të zgjoheni herët dhe dëshironi ta lini të qetë partnerin tuaj, tashmë ka një zgjidhje. Nuk do ta keni më problem alarmin e zhurmshëm, i cili ndoshta edhe do t’ua humb gjumin në orët në vazhdim. Për këtë punë është zbuluar koncepti ‘Earlalarm’, i cili përbëhet nga dy lloje dëgjuesesh, sigurisht të buta, […]...

18 January, 2014Lexo më shumë

Letra që duhej lexohej pas 10 vjetësh

Një letër prekëse e shkruar nga 12 vjeçarja për vetveten kur të bëhej 22 vjeçe, është publikuar ‘online’ nga prindërit e saj, pasi ajo vdiq papritmas nga komplikimet që kanë të bëjnë me ‘Pneumonian’. Taylor Smith, nga Johnson City, Tennessee, ndërroi jetë më 5 janar, duke i lënë prapa nënën, babanë dhe një vëlla më […]...

17 January, 2014Lexo më shumë

Qeni hero që e shpëtoi beben

Një qen shpëtimi konsiderohet si hero, pasi e shpëtoi jetën e një bebeje në një familje të Portlandit në SHBA. Çifti i familjes Brousseau kishte shkuar në shtrat të dielën mbrëma kur qeni i tyre, Duke, që ishte adoptuar afro gjashtë vjet më parë, kërceu në shtratin e tyre dhe filloi të ulërinte. Zhurma që […]...

16 January, 2014Lexo më shumë

Nëna fotografon fëmijët me kafshë

Këto fotografi të Elena Shumilova e tregojnë botën e mrekullueshme që i rrethon dy djemtë e saj dhe qentë e saj të dashur, macet dhe lepujt. Duke përfituar nga ngjyrat e natyrës, kushtet e motit dhe rrethinat e këndshme, artistja ruse ka krijuar fotografi komode dhe mjaft të këndshme, të cilat do t’ju lënë juve […]...

16 January, 2014Lexo më shumë

Puna në çift: Dallojeni punën me jetën private

Të punosh me partnerin, në të njëjtin biznes apo në një aktivitet që e keni krijuar së bashku, duket se është mjaft e këndshme. Mirëpo, kjo mund të shndërrohet në një përvojë të hidhur. Dhe, mund të shkojë në atë pikë sa që ta rrezikojë lidhjen tuaj. Të jeni kolegë, përpos partnerë, nuk është aq […]...

13 January, 2014Lexo më shumë

Domethënia e luleve

E keni një përvjetor të rëndësishëm dhe nuk e dini se çfarë lule ta dhuroni? Nuk jeni të bindur se trëndafili është i rëndësishëm për ditëlindjen e kushëririt apo për ndonjë datë më të rëndësishme? Më poshtë mund ta shihni një guidë praktike, e cila do të të ndihmojë ta gjesh lulen e duhur për […]...

9 January, 2014Lexo më shumë

Familja e gjen djalin përmes gazetës

Një familje nga New Yorku e gjeti djalin e tyre që mungonte nga dita e Vitit të Ri. Nicholas Simmons ishte larguar nga shtëpia e tij në Greece, në Rochester të New Yorkut në ora 05:00 të mëngjesit të së mërkurës dhe nuk ishte paraqitur më. Familja e brengosur e kishte kërkuar atë përmes rrjeteve […]...

6 January, 2014Lexo më shumë

Humbi peshë falë tortës

Torta e dasmës është bërë sebep që Valerie McLean të humb peshë dhe të duket një femër tërheqëse. 25 vjeçarja ishte tronditur kur e pa tortën e martesës së saj, ku ishte prezantuar si një trashaluqe e vërtetë, së bashku me bashkëshortin e saj të ri. Kjo bëri që ajo të mendojë seriozisht dhe t’i […]...

6 January, 2014Lexo më shumë

Miqtë e vërtetë

Siç thotë një fjalë popullore: qeni është miku më i mirë i njeriut. Këtë thënie e vërteton edhe një qen, i cili e ka bërë mikun e tij më të mirë një… foshnje. Qeni i quajtur Zero, i racës Shiba Inu, duket mjaft i lidhur me beben, duke e shikuar atë, derisa nëna e saj […]...

3 January, 2014Lexo më shumë

Si ta forcojmë lidhjen?

Secili çift në botë ka probleme, të natyrave të ndryshme. Por, si ta përforcojmë marrëdhënien bashkëshortore, para se ajo të marrë fund? Si të qëndroni me njëri-tjetrin, ta forconi dashurinë tuaj dhe t’i mbijetoni të gjitha gjërat që jeta me vete i sjell? Këshillat në vazhdim janë të pazakonshme dhe duken madje edhe kontradiktore, mirëpo […]...

25 December, 2013Lexo më shumë

Dhurata e Krishtlindjeve pas vdekjes

Brenda Schmitz, nënë e 4 fëmijëve, ka ndërruar jetë në shtator të vitit 2011 pas një lufte me sëmundjen e kancerit në vezore. Në atë kohë, ajo ishte 46 vjeçare. Një muaj para se të vdiste, Schmitz kishte shkruar një letër për Des Moines, në Ioa – në një radio stacion – dhe e porositi […]...

23 December, 2013Lexo më shumë

Martesë para vdekjes

Vetëm pak kohë para se të vdiste, Felix Glenny vendosi të martohet. 23 vjeçari, i diagnostifikuar me kancer, tha ‘Po’, duke u martuar në shtratin e spitalit me Cola Weller, vetëm një muaj pasi e kuptoi se ishte prekur nga sëmundja e pashërueshme, siç është kanceri. Çifti i dy fëmijëve, Ralph dy vjeç dhe Pearl […]...

23 December, 2013Lexo më shumë

Shenjat e ‘ftohjes’ së lidhjes

E kalon kohën me partnerin, jeni mirë së bashku dhe jetoni momente të lumtura. Por, diçka nuk funksionon dhe fillon ta pyesësh veten nëse je ende i dashuruar. Ja sinjalet kryesore nga të cilat e kupton se po ndodh diçka në lidhjen tënde. Nuk është më një prioritet Të bezdis fakti se je me partnerin? […]...

23 December, 2013Lexo më shumë

Mos u grindni gjatë festave

Festat e fundvitit janë momente kur të gjithë buzëqeshin dhe kanë diskonim të mirë? Nuk do të thotë. Kjo është një mundësi e mirë për bashkimin familjar, por edhe kompletimi i një viti të lodhshëm dhe stresues, ku sigurisht se mund t’i bëjmë edhe llogaritë. Por, gjatë festave mund të shfaqen edhe probleme, si për […]...

20 December, 2013Lexo më shumë

Çka t’ju themi fëmijëve për Babadimrin?

Sipas ekspertëve, fëmija e kupton vetë se legjendari Babadimër (Santa Claus) nuk mund të ekzistojë dhe se një plak që jeton në vende të akullta nuk mund të arrijë për një natë në shtëpinë e të gjithë fëmijëve në mbarë botën. Zakonisht, fëmijët fillojnë të mos besojnë më në Babadimër në moshën 5-7 vjeçare (posaçërisht […]...

20 December, 2013Lexo më shumë

E ‘zëvendëson’ gruan me vajzën

Një seri e fotografive tregojnë një burrë të ve, i cili i rikujton fotografitë e martesës dhe çasteve të lumtura me bashkëshorten e tij, duke i bërë të njëjtat fotografi, në të njëjtat skena, me vajzën e tij trivjeçare. Ben Nunery, 34 vjeç, nga Cincinnati, Ohio e SHBA’ve, e humbi bashkëshorten e tij, Ali, në […]...

18 December, 2013Lexo më shumë

Kur duhet të flenë foshnjat?

Shpesh herë, prindërit i vënë foshnjet e tyre në krevat shumë më herët, duke i detyruar ata që të qëndrojnë për orë të tëra pa bërë asgjë. Kjo është edhe arsyeja përse shumë të porsalindur qajnë në mënyrë të vazhdueshme, përpara se të arrijnë të flenë me të vërtetë. Studimi që arriti në këto përfundime […]...

18 December, 2013Lexo më shumë

Qentë na kuptojnë

Kur t’i ngulin sytë, qentë tanë shpesh duket se e dinë se çfarë jemi duke menduar. Dhe, pozita e tyre si miqtë më të mirë të njerëzve, dita ditës po bëhet më e fuqishme. Kjo ngase ata kanë aftësi për t’i kuptuar dhe parashikuar sjelljet e njerëzve dhe kjo aftësi e tyre po rritet me […]...

16 December, 2013Lexo më shumë

10 gjëra që e shkurtojnë jetën e femrave

Sa herë e kemi pyetur veten se ajo që jemi duke e bërë, është e rrezikshme për shëndetin dhe për jetën tonë? Pak herë, pasi para se gjithash, të gjithë vazhdojnë ta tymosin cigaren, ta ekzagjerojnë me alkoolin dhe të merren me gjëra kryesisht të dëmshe. Sipas shumë studimeve, veprimet e përditshme të gabuara mund […]...

14 December, 2013Lexo më shumë

Të mirat e të këqijat e lidhjes në distancë

Ta mbash një lidhje në distancë, nuk është gjithmonë e lehtë: kilometrat që i ndajnë dy shpirtra e dy zemra, janë burim i frikës, vuajtjes, shpesh të keqkuptimeve dhe të grindjeve. Në jetën reale, raportet në distancë janë vështirë të menaxhuara. Ato i kanë aspektet negative, por edhe ato pozitive. Cilat janë ato? Ja më […]...

4 December, 2013Lexo më shumë

Portretet gjenetike

Portreti i Ulric Collette, dizajner dhe fotograf me origjinë nga Quebecu, i ka shfaqur ngjashmëritë gjenetike ndërmjet anëtarëve të ndryshëm të së njëjtës familje. Ai ua ka ndarë fytyrat në mes, duke i kombinuar me njërën pjesë të njërit anëtar dhe me tjetrën të anëtarit tjetër. Në këtë mënyrë ka mundur ta tregojë si është […]...

20 November, 2013Lexo më shumë

Single dhe të lumtur

Të jesh ‘single’ (beqar/e) është një term që jo gjithkujt i pëlqen. Ka prej njerëzve që kanë nevojë, sidomos fizike, që ta kenë një shoqërues afër vetes. Kur të lë, ndihesh keq, e humb interesimin për jetë, vuan, ndihesh shumë i/e vetëm. Por, jo gjithçka shkon keq pas kësaj ndarjeje. Në fakt, sipas shumë studimeve, […]...

19 November, 2013Lexo më shumë

Grindjet e nevojshme në çift

Ka prej tyre që mendojnë se çiftet e lumtura nuk grinden kurrë, ose pothuajse kurrë. Por, natyrisht se çdo raport, edhe më i miri i mundshëm, i ka momentet e tensionit, të komunikimit të ashpër, të një periudhe jo të lehtë. Momente që nuk e prishin absolutisht ekuilibrin, në të kundërtën, ato shërbejnë që të […]...

18 November, 2013Lexo më shumë

Kthimi në punë pas lehonisë

Të kthehesh në punë pas lehonisë është një moment delikat, në të cilin fillon një dimension i ri, ndryshe nga ai i kaluari dhe një sërë problemesh të organizimit, që duhet të ballafaqohen me ardhjen në jetë të bebes, me nevoja dhe kërkesa specifike. Komponentë që peshojnë në zgjedhjet emocionale dhe në balancën familjare. Njëri […]...

14 November, 2013Lexo më shumë

Zgjidhni dadon e duhur

Organizimi familjar, kur gjyshërit nuk mund t’i mbështetur prindërit e rinj, komplikohet. Angazhime e shumta nuk i lënë prindërit që të përkujdesen për fëmijët e tyre. Për këtë, një zgjidhje mund të gjendet duke e punësuar një ‘baby-sitter’, me orar të plotë apo me orë, e cila do të përkujdesej për fëmijët tuaj. Para se […]...

14 November, 2013Lexo më shumë

Ndiqni hapat e gjysheve

Secili prej nesh ka nevojë të mësojë nga më të vjetrit, për çdo lëmi të jetës. Ne ua rekomandojmë nëntë rregulla jetësore që duhet t’i trashëgoni nga gjyshet tuaja:   1. Shkoni në krevat deri në orën 23:30 Në moshën 20 vjeçare keni mundur të qëndroni tri net rresht pa gjumë, me 25 kjo pak […]...

11 November, 2013Lexo më shumë

Horror tortë për martesë të lumtur

Një çift i apasionuar pas filmave horror zgjodhi një mënyrë shumë origjinale për ta krijuar tortën e martesës - në formën e kokave të tyre të prera, të bëra prej çokollatës dhe vaniljes....

7 November, 2013Lexo më shumë

Stresi i nënave për Natën e Shtrigave

Derisa fëmijët kënaqen me këtë festë, nënat janë ato që e mbajnë tërë barrën e organizimit dhe përkujdesjes....

31 October, 2013Lexo më shumë

Shpresa amerikane për autizmin në Kosovë

Shpresa Xhakli me bashkëshortin Rexhë Xhakli, shqiptaro-amerikanë nga Kosova, organizuan një shitje garazhi për të financuar nevojat e fëmijëve me autizëm në Kosovë....

6 October, 2013Lexo më shumë

Bashkim dashurie

Miss Piggy më në fund do të shkojë të i dashuri i saj Kermit, falë një donacioni prej 20 kukullave të familjes së Jim Henson dhënë Muzeut Kombëtar të Historisë Amerikane. ...

25 September, 2013Lexo më shumë

Ikona mbretërore e modës

Dizajneri Jacques Azagury flet për kujtimet e punës së tij me Princeshën Diana....

20 September, 2013Lexo më shumë

Miliarder nga Hello Kitty

Konsiderohet si njëri ndër brendet më të famshme në botë. Është pothuajse e pamundshme të pakësohet adhurimi ndaj kësaj krijese të lezetshme japoneze. Vajzat dhe gratë i ka bërë të lumtura, e krijuesin e saj - miliarder....

13 September, 2013Lexo më shumë

Si të flini mirë kur jeni shtatzënë?

E dini se një natë pa gjumë mund të ju bëjë shumë të ngadaltë dhe të pakënaqur të nesërmen. Por nëse jeni me barrë, të kaloni një natë pa gjumë mund të ndikojë keq në humorin tuaj, dhe gjithashtu mund të ndikojë edhe tek foshnja juaj. Gratë shtatzëna që kanë probleme me gjumin, kanë më […]...

10 September, 2013Lexo më shumë

Tambli i Nanës në frigorifer

Ndoshta do të ndodheni në situatë të tillë që disa orë të jeni jashtë shtëpisë, prandaj nuk mund ta ushqeni beben tuaj. Apo, për shkak se duhet të punoni me orar të zgjatur, të udhëtoni diku, të shkoni në ndonjë studim… Apo, thjesht, jeni e detyruar të bëni pauzë për shkak “të infeksionit” të gjinjve. […]...

9 September, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Bow Master
  • Play Bike Rivals
  • Play Rock Wheels