Familja – Page 17 – Lajmi.net

Aktuale

Kjo nënë u shokua kur postimi i saj për “Seks Prindërish” u bë viral (FOTO)

Ky post nga artistja, shkrimtarja dhe nëna e 4 fëmijëve, 32 vjeçarja Constance Hall nga Australia, është shpërndarë me dhjetëra mijëra herë prej se ajo e ka postuar atë në Facebook:...

7 January, 2016Lexo më shumë

Qëndrimi “W”, mjaft i rrezikshëm për fëmijët

Kur fëmija juaj fillon të ulet vetë ose fillon të ecë, ju duhet t’i kushtoni vëmendje lëvizjeve të fëmijës....

6 January, 2016Lexo më shumë

4 gjërat për të cilat nuk duhet të flisni me familjen e gjerë

Sigurohuni që të mos flisni për këto gjëra me familjen tuaj, sidomos kur jeni duke ngrënë darkën dhe në darkë ndodhen edhe anëtarë të tjerë të familjes së gjerë....

26 November, 2015Lexo më shumë

Këto gjëra nuk duhet t’ua thoni fëmijëve tuaj

Një hulumtim i ri thotë se disa fjalë të caktuara mund të jenë të këqija për fëmijët dhe mund të ndikojnë keq në jetën e mëvonshme të tyre....

14 November, 2015Lexo më shumë

Të famshmit “lënë pas dore” fëmijët e tyre

A mundet që një gjeni të jetë edhe një prind i mirë? Shumë të zënë për të menduar, shpikur, reflektuar dhe krijuar, prindërit-gjeni, që me meritë janë bërë ikona dhe mite të historisë, shpesh dalin që janë prindër jo edhe aq model për fëmijët e tyre. Disa prej tyre, madje, kanë dalë jashtë kornizave të doktrinave të tyre, që i kishin përkrahur me pasion dhe prej të cilave janë bërë të njohur....

11 November, 2015Lexo më shumë

Plaka 97 vjeçare më në fund përfundon shkollën e mesme

Margaret Thome Bekema e kishte lënë shkollën që të kujdesej për nënën e saj të sëmurë. ...

31 October, 2015Lexo më shumë

Fëmija që u braktis nga prindërit shkaku i deformimit në hundë, kur u rrit u bë diler droge (Foto)

Hoëard Shulman kishte lindur në New Jersy. Pasi që kishte një hundë të deformuar, prindërit e braktisën atë. ...

3 October, 2015Lexo më shumë

30 vite më parë ishte shpallur e vdekur, por në fakt ajo jeton

Një grua gjermane e “vdekur” është gjetur e gjallë dhe në gjendje të mirë shëndetësore në Dusseldorf pas 30 vitesh nga humbja e saj....

27 September, 2015Lexo më shumë

Kinezi 70-vjeçar mban të lidhur gruan dhe djalin 2-vjeçar (Foto)

Imazhet e dala kohëve të fundit të një burri 70 vjeçar që mban gruan dhe djalin e tij dy vjeçar kanë shkaktuar shqetësim të gjerë në mediat sociale kineze, ku ai është quajtur përdhunues....

25 September, 2015Lexo më shumë

Flet djali i Pablo Escobar: Babai dogji 2 milionë dollarë për të ngrohur motrën time

Shtëpia ku jetonte familja e Pablo Esobarit ishte shtëpia të cilën e ëndërronte çdo fëmijë....

8 September, 2015Lexo më shumë

Fëmijët nën 10 vjeç nuk duhet të posedojnë celular

Një anketë ka gjetur se shumica e prindërve besojnë se fëmijët nuk duhet të posedojnë celularë....

3 September, 2015Lexo më shumë

Hajde përhajr! Sapo arriti helikopteri me nusen e Albanit (Foto)

Sapo ka arritur nusja në qytetin e dhëndërrit, në Ferizaj. Në këtë ceremoni spektakulare po marrin pjesë shumë qytetarë, të njohur e të panjohur, pa përjashtuar as gazetarët, transmeton lajmi.net....

28 August, 2015Lexo më shumë

10 gjërat që duhet t’u mësojmë parashkollorëve

Parashkollorët janë krijesa të komplikuar. Janë të ëmbël dhe të parezistueshëm. Por janë dhe mjeshtra të manipulimit....

28 August, 2015Lexo më shumë

Gjërat ‘më të çmendura’ që vjehrrat ua kanë bërë disa nuseve

HuffPost ka postuar një artikull në të cilin disa gra të divorcuara ndajnë gjërat më të çmendura që ish-vjehrrat e tyre ua kanë bërë atyre....

25 August, 2015Lexo më shumë

Rrëqethëse: Plaku i sëmurë me kancer jeton në veturë me tre qenë (Foto)

Ndoshta mund të ju duket e pabesueshme, por kjo ndodh në një vend shumë të zhvilluar si Britania e Madhe, përkatësisht Skotlanda. Një viktimë e pashtëpi, që veç tjerash është i diagnostikuar me kancer, është i detyruar që të jetoj në veturë së bashku me tre qenët e tij....

24 August, 2015Lexo më shumë

Vëllezërit binjak më të moshuar në botë japin këshilla për jetë të gjatë

Ngrënia me sasi të moderuar, pirja e një gote vere të mirë çdo ditë, si dhe shmangia e bredhjeve pas femrave janë sekretet e jetëgjatësisë së vëllezërve binjak më të vjetër në botë nga Belgjika, Pieter dhe Paulus Langerock, shkruan Bussines Insider, transmeton lajmi.net....

13 August, 2015Lexo më shumë

Dasma interesante, marrin nusen nga Gjilani në Fushë-Kosovë me 40 motorë (VIDEO)

Ëndrrën e fëmijërisë, do ta bëj realitet në ditën e fundit të beqarisë....

9 August, 2015Lexo më shumë

Fëmijët nën 10 vjeç nuk duhet të përdorin telefon celular

Psikiatri për fëmijë në spitalin psikiatrik të fëmijëve në Cleveland, Jou Osterman, thonë se duhet të informohet më shumë për rreziqet që kanë pajisjet celulare për fëmijët....

29 July, 2015Lexo më shumë

Lesbiket mbesin shtatzënë nga i njëjti donator

Një çift i martuar lesbikesh kanë mbetur që të dyja shtatzënë nga i njëjti donator....

29 July, 2015Lexo më shumë

Kjo është mosha ideale për t’u martuar

Një studim i ri i sugjeron njerëzve të martohen ndërmjet moshës 28 dhe 32 nëse nuk duan që me pas të divorcohen, të paktën në 5 vitet e para të martesës së tyre....

27 July, 2015Lexo më shumë

Studim: Fëmija i parë është më inteligjent

Një studim i ri sugjeron se fëmija i parë lind me koeficient inteligjence (IQ) më të lartë se ata që lindin më pas....

21 July, 2015Lexo më shumë

Nëna e rrahur, me sy të nxirë, shpërndanë videon më të guximshme ndonjëherë (Video)

Një nënë e dy fëmijëve është goditur nga ish partneri i saj, duke marr në fytyrë plagë dhe mavijosje, sidomos në njërin sy të saj....

8 July, 2015Lexo më shumë

Kur edhe burrat shpjegojnë si të mbahet fëmija (Video)

Një video e postuar së fundmi në internet, mund të jetë mjaft e dobishme për prindërit e rinj ose për ata që janë në prag të krijimit të familjes, pasi në të mësohet se si duhet mbajtur fëmija....

5 July, 2015Lexo më shumë

Lind fëmijën në guaskë plot ujë, fotot bëjnë xhiron e botës (Foto)

Kathy Rosario, fotografe e njohur amerikane, e cila e fiton kafshatën e gojës duke fotografuar fëmijët në momentet e para të jetës, ka pranuar se lindja më interesante të cilën e kishte fotografuar, ishte ajo e mikeshës së saj e cila kishte vendosur të lind në shtëpi....

28 June, 2015Lexo më shumë

Fëmijët e nënave të punësuara më të suksesshëm

Ju nëna që punoni nuk keni më nevojë të jeni në stres për fëmijët. Fëmija juaj është shumë mirë, e ndoshta shumë më mirë se që mendoni ju....

20 June, 2015Lexo më shumë

Fëmija me sindromin daun i cili ‘fluturon’

Disa fotografi prekëse të një babai - djali i të cilit vuan nga sindromi daun, kanë filluar të shpërndahen shumë nëpër internet, me shpresën që të rritet ndërgjegjësimi rreth këtij sindromi....

22 April, 2015Lexo më shumë

Këto pajisje mund të shpëtojnë familjen tuaj

Disa pajisje nuk duhet të mungojnë në familjen tuaj. Ndoshta sot mund të mos keni nevojë për to, por mund të gjendeni në një vështirësi në të cilën këto gjëra mund të jenë shpëtimi juaj....

17 March, 2015Lexo më shumë

24 orë në jetën e një gruaje

Nënë, bashkëshorte, pastruese e shtëpisë, e dashur dhe akoma më shumë, ja të gjitha rolet që mban një grua në shtëpi....

9 January, 2015Lexo më shumë

Kur duhet fëmija juaj të ketë celularë?

Të ketë apo mos të ketë celularë fëmija juaj, kjo është pyetja. Si prind, kur e dini nëse vajza apo djali juaj është gati për të pasur një celularë personal? Mësoni disa shenja që tregojnë se ai/ajo është gati për ta pasur një celularë....

26 December, 2014Lexo më shumë

Gjërat që duhet t’i dini para se të vendosni për të pasur fëmijë

Një nga zgjedhjet më të rëndësishme që e bëjmë në jetën tonë është se a të kemi fëmijë apo jo. Sigurisht ka shumë aspekte që duhet t’i mbani në mend dhe t’i diskutoni para shtatzënisë. ...

7 December, 2014Lexo më shumë

A i edukon në të vërtetë fëmijët shikimi i televizionit?

Prindërit janë duke e mashtruar veten nëse mendojnë se programet televizive për fëmijë janë duke i edukuar në të vërtetë fëmijët, thotë një studim britanez....

29 September, 2014Lexo më shumë

Prindërit e varur nga celulari, shembull i keq për fëmijët

Prindërit të cilët nuk kujdesen shumë për fëmijët e tyre dhe i kushtojnë më shumë rëndësi celularit japin një shembull të keq për fëmijët e tyre, dhe kështu i mësojnë edhe ata se celulari është më i rëndësishmi....

27 August, 2014Lexo më shumë

Disa mënyra për t’i përgatitur fëmijët tuaj për vitin e ri shkollor

Shtatori sjellë një fillim të freskët me fillimin e vitit të ri shkollor. Nëse fëmija juaj do të shkojë për herë të parë në shkollë apo do të kthehet në shkollë pas një pushimi veror, janë disa mënyra për tu përgatitur sa më mirë për të. Këtu janë disa nga ato....

22 August, 2014Lexo më shumë

Pse foshnjet nuk qajnë më kur përqafojnë nënën e tyre?

Misteri se pse foshnjet pushojnë së qari kur kapen nga nëna është zbuluar së fundi nga shkencëtarët japonezë....

7 August, 2014Lexo më shumë

Ushqimi që ju ndihmon të lindni vajzë

Ushqimi i pasur me pemë dhe perime, si dhe me djathë pa kripë mund t’ju ndihmojë të lindni vajzë. Nëse dëshironi djalë, sugjerohet më shumë mish të njelmët, banane dhe patate....

7 August, 2014Lexo më shumë

Atësia e formon trurin tuaj

Hulumtuesit kanë zbuluar se meshkujt të cilët kujdesen për fëmijët e tyre nuk bëjnë vetëm që hormonet e tyre të pësojnë ndryshime, por gjithashtu ata e ri-formojnë trurin e tyre duke u kujdesur për fëmijët....

16 June, 2014Lexo më shumë

Gjetën mbi 40,000 dollarë, ia kthyen plakës 91-vjeçe

Tri amerikanë të rinj nga New Paltz, në veri të New Yorkut, kanë gjetur para do kohësh në një divan të vjetër mbi 40,000 dollarë të fshehur në disa zarfe, për të cilat konstatuan se ishin kursim jetësor i një gruaje të moshuar. ...

18 May, 2014Lexo më shumë

Kontrolloni divorcin përpara se ai të ju kontrollojë juve!

Divorci zakonisht u jep ndjesinë që gjithçka po merr fund rreth jetës suaj bashkëshortore. Është një fenomen i cili po shkon në rritje për nga numri dita ditës...

26 April, 2014Lexo më shumë

Bënin foto në fillim të çdo stine, e fundit do ju lëndojë zemrën

Eshtë një gjë shumë e mirë që një marrëdhënie dashurie ta mbani mirë deri në fundin e jetës suaj, por është edhe më mirë nëse keni shumë fotografi të kësaj dashurie, fotografi të cilat do ju ndihmojnë për të kujtuar momentet e mira. ...

20 March, 2014Lexo më shumë

Si ta dini që jeni përfekt për njëri-tjetrin?

Njerëzit të cilët thonë fjalë më të fuqishme, më të bukura, më të ndjeshme – kanë më shumë mundësi që të jenë së bashku përgjithmonë. Hulumtimet në Universitetin e Teksas’it ranë në përfundim se fjalët janë ato që e bëjnë lidhjen më të qëndrueshme – fjalët e bukura jo ato banale. Kështu që ata kishin […]...

6 March, 2014Lexo më shumë

Ngjarjet më të bukura ndodhin deri në moshën 25 vjeçare

Jeni më i vjetër se 25? Ju tashmë i keni krijuar kujtimet më të bukura të jetës! Gjatë kohës kur njerëzit janë 25 vjeç, ata tashmë i kanë krijuar kujtimet më të bukura të jetës së tyre, thonë studimet e fundit nga revista “Memory”. Shumë ngjarje në jetë, si martesa dhe lindja e fëmijëve, u […]...

3 March, 2014Lexo më shumë

Muajt kur lindin më pak fëmijë

Nëntori, dhjetori e janari janë muajt kur regjistrohen më së paku lindje. Përse ndodh kjo? Ndoshta pranvera, përkundër faktit se është sezoni i bashkimeve, preferohet më shumë për të dalë në hapësirë, sesa për t’u mbyllur në shtëpi apo hotel për të bërë seks. Kjo bën që të ketë më pak apetit për shtrat. Siç […]...

24 February, 2014Lexo më shumë

A doni të lidheni me një vajzë shqiptare?

Matanë detit Adriatik dhe në veri të Greqisë, ju do të ndesheni me një vend të vogël të quajtur Shqipëria. Ky shtet Ballkanik është shtëpi e disa prej mrekullive natyrore dhe ambientale të botës. Plazhet madhështore ofrojnë ujë të pastër si kristali, ku mund ta shihni edhe fundin e detit. Shtëpi e disa prej plazheve […]...

23 February, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Urban Basketball
  • Play Bow Master Japan
  • Play World Soccer Champion