Familja – Page 16 – Lajmi.net

Aktuale

Depresioni i nënave pas lindjes, ja shkaku

Zbulimi vjen nga Instituti gjerman ‘Max Planck’ në Lipcia dhe mund të shërbejë për parandalimin e një patologjie qe kohët e fundit është përhapur se tepërmi....

20 February, 2016Lexo më shumë

Ushtrimet gjatë shtatzënisë i bëjnë mirë fëmijës

Shkencëtarët kanadezë mendojnë se mjaftojnë 20 minuta në ditë ushtrime për të ndikuar në të ardhmen e fëmijës që është ende në bark. ...

19 February, 2016Lexo më shumë

Fëmija takohet me binjakun e babait të tij, të dy i quan “Babi” (Video)

Një fëmijë 16-muajsh ka mbetur tërësisht i habitur kur ka takuar për herë të parë binjakun e babait....

18 February, 2016Lexo më shumë

7 gjëra që askush nuk t’i tregon për vitin e parë të martesës

Nuk është çdo gjë përrallore, por mos u shqetësoni, do ta përballoni!...

17 February, 2016Lexo më shumë

SKANDAL: Bëhet viktimë përdhunimi nga vëllau

Pasi që vëllai u akuzua për përdhunimin e saj, gjykata vendosi që adoleshentja e dhunuar rrinte me të atin. Adoleshentja do të mbahet në përkujdesjën e punonjësve social....

17 February, 2016Lexo më shumë

Emocionuese: Takimi i parë me foshnjen e posalindur (FOTO)

Në momentin që një prind takon fëmiun e tyre mund të përshkruhet si moment plot emocione....

15 February, 2016Lexo më shumë

Barack Obama lexon poemë dashurie gruas së tij në një emision (Video)

Barack Obama ka lexuar një poemë sa qesharake aq të përzemërt për gruan e tij, Michelle....

14 February, 2016Lexo më shumë

Tragjedia e vajzës që lindi fëmijën e vëllait të saj (Video)

Një vajzë që lindi në moshën 12-vjeçare, pasi u përdhunua nga vëllai, i ka kërkuar falje fëmijës së saj, pasi ajo është marrë në përkujdesje nga autoritetet sociale....

11 February, 2016Lexo më shumë

9 gjëra negative që mësojnë fëmijët nga shpulla

Keni menduar se një shpulle e juaja do të edukojë femijën tuaj?! Epo duhet të kuptoni se ata do të mesojne vertet diçka nga shpulla, por ajo nuk do te jetë një gjë pozitive....

9 February, 2016Lexo më shumë

Këto këshilla mjekësore i duhen çdo nëne të re

I duam të vegjëlit tanë mirëpo, urrejmë kur ata sëmuren. ...

9 February, 2016Lexo më shumë

Alkooli gjatë shtatzënisë, ja pasojat tek fëmijët

Çdo muaj, më shumë se 3 milionë gra Shtetet e Bashkuara janë të rrezikuara nga konsumimi i alkoolit gjatë shtatzënisë. ...

6 February, 2016Lexo më shumë

Si të shpëtoni foshnjen tuaj nëse i ndalet frymëmarrja (VIDEO)

Një studim britanik ka zbuluar se vetëm çereku i prindërve dinë se si të rianimojnë foshnjet e tyre nëse u ndalon frymëmarrja....

5 February, 2016Lexo më shumë

Denoncoi gruan pasi nuk i gatuante e as nuk pastronte

Një grua u denoncua nga burri i saj me arsyen se ajo keqtrajtoi atë në familje duke mos gatuar dhe mos u kujdesur për pastrimin apo punët e tjera të shtëpisë. ...

4 February, 2016Lexo më shumë

Një mjeke vret burrin e saj, ja shkaku

Sipas Gjykatës së Lartë të “Western Australia”, një doktoreshë quajtur Chamari Liyange, ka vrarë me goditje me shkop bashkëshortin e saj pas një marrëdhënieje seksuale treshe me një 17-vjeçare....

4 February, 2016Lexo më shumë

1-vjeçarja zgjohet në mes të natës dhe shpëton familjen

Zgjimi i fëmijëve të vegjël gjatë natës nuk është një gjë që i gëzon shumë prindërit, po në këtë rast zgjimi i fëmijës 1-vjeç ka shpëtuar jetën e një familjeje....

3 February, 2016Lexo më shumë

Përkufizim i ëmbël, ja si e quan të shoqen Ardit Gjebrea

Ajo sot ka ditëlindjen dhe urimet janë të natyrshme, sidomos kur ke shumë vite që e ke pranë....

3 February, 2016Lexo më shumë

Braktiset nga familja, i vogli jeton prej vitesh në kopësht

Një djalosh 9 – vjeçar kinez, i quajtur Xiao Xia, ka kaluar 3 vite të jetë së tij në kopësht, sepse familja e tij nuk erdhi më kurrë për ta marrë mbrapsht....

3 February, 2016Lexo më shumë

3 shenja që prindërit ju kanë rritur keq

Ne nuk i zgjedhim prindërit tanë....

2 February, 2016Lexo më shumë

Disa këshilla se si të menaxhoni zënkat mes fëmijëve

Zënkat e fëmijëve mund të arrijnë një tension të vështirë për t’u duruar. ...

2 February, 2016Lexo më shumë

E turpshme çfarë i ka bërë kjo nuse vjehrrës së saj

Ajo ra në dashuri me një mashkull që kishte sa gjysma e moshës së saj, megjithatë kjo lidhje u pengua nga e ëma e të dashurit e cila nuk e shihte me sy të mirë lidhjen mes tyre....

1 February, 2016Lexo më shumë

Si ta shpëtoni foshnjën kur i zihet fryma(Video)

Sigurisht se ankthi më i madh i çdo prindi është kur foshnjave iu zihet fryma. Kur ndodh kjo, ne fillojmë të bëjmë panik dhe nuk bëjmë çfarë duhet për ta ndihmuar atë....

1 February, 2016Lexo më shumë

Një nënë australiane sjell në jetë pesënjakë

Kim Tucci nga Australia është gruaja që sapo ka sjellë në jetë pesënjakë. Ajo ka sjellë në jetë 4 vajza dhe një djalë, të cilët fatmirësisht gëzojnë shëndet të plotë....

1 February, 2016Lexo më shumë

Pas abortit, sa duhet të presin çiftet për një shtatëzëni të sërishme?

Pas një aborti të hershëm, çiftet që provojnë shtatëzëni të sërishme brenda tre muajve kanë më tepër gjasa të jenë të suksesshëm në raport me çiftet që presin më gjatë....

29 January, 2016Lexo më shumë

Belbëzimi tek fëmijët

Shumë fëmijë të vegjël kalojnë përmes kësaj faze në mes të moshës 2 dhe 5 vjec, kur belbëzojnë duke përsëritur disa rrokje, fjalë apo fraza, duke i zgjatur ato apo duke i ndaluar, apo duke mos bërë zë për tinguj apo rrokje të caktuara....

25 January, 2016Lexo më shumë

Nëse nëna nuk do kishte gënjyer, asnjë mjek nuk do e kishte sjellë në jetë këtë vajzë (FOTO)

Edhe vetë mjekët mendojnë se kjo histori është një mrekulli. Kur lindi e vogla Amillia, askush nuk mendonte se do mbijetonte. Por ndodhi e pamundura, një rekord botëror. Në vitin 2006, në një ditë vjeshte, Amillia lindi në një spital në Miami, SHBA. I gjithë qyteti mbeti pa fjalë… një gjë e tillë nuk ishte […]...

23 January, 2016Lexo më shumë

Aplikacioni që ju tregon saktë se a do ta lindni foshnjën para kohe

Ende nuk është zbuluar shkaku kryesor i lindjeve të parakohshme. ...

22 January, 2016Lexo më shumë

Burri harron gruan në një pikë karburanti

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në Brazil, ku një burrë ka harruar në një pikë karburanti gruan e tij....

21 January, 2016Lexo më shumë

Ja pse nënat nuk duhet t’u japin foshnjeve qumësht lope

Qumështi i lopës përmban 4 herë më shumë kripë sesa qumështi i gjirit....

19 January, 2016Lexo më shumë

A ndikon aborti i mëparshëm rreth mbetjes shtatzënë?

A mund të ndikojë aborti që kam patur më parë (apo më shumë se një abort) në mundësitë e mia për të mbetur shtatzënë? Ndoshta jo....

18 January, 2016Lexo më shumë

10 gjërat që nëna nuk ua ka thënë asnjëherë

Çdo nënë në botë është shembull i mirë i dashurisë, kujdesit dhe përkushtimit. Të qenit nënë është diçka mahnitëse, dhe nëna bën gjithçka për fëmijët e saj. ...

17 January, 2016Lexo më shumë

Katër shenja për të kuptuar se do lindni fëmijë binjakë

Momenti që çiftet e reja kuptojnë se do të bëhen prindër është momenti më i bukur, por bëhet edhe më i madh kur kuptojnë se do të sjellin në jetë binjakë. Ja disa nga shenjat për të kuptuar se do të sillni në jetë dy binjakë:...

14 January, 2016Lexo më shumë

Nëse dëshironi fëmijë, bëjeni këtë disa herë në ditë

Meshkujt vullnetarisht do ta bëjnë këtë, ndërsa edhe ju do ta pëlqeni… Seksi i rregullt gjatë tërë muajit, jo vetëm gjatë ditëve pjellore, rrit shanset për fekondim, theksojnë hulumtimet e bëra....

14 January, 2016Lexo më shumë

Mësoni teknikat e grimit nga Arbresha Shala

Një Make Up artiste e vërtetë. Ka grimuar shumë yje të estradës sonë, e ka 'shndërruar' shumë femra. ...

13 January, 2016Lexo më shumë

Fëmijët duhet të flenë me nënën deri në moshën 4 vjeçare

Pas përcjelljes së 16 foshnjave të porsalindura, Bergman ka gjetur se ato që flinin në shtrate të ndara flinin më keq se foshnjat që flinin pranë gjirit të nënës....

9 January, 2016Lexo më shumë

Kjo nënë u shokua kur postimi i saj për “Seks Prindërish” u bë viral (FOTO)

Ky post nga artistja, shkrimtarja dhe nëna e 4 fëmijëve, 32 vjeçarja Constance Hall nga Australia, është shpërndarë me dhjetëra mijëra herë prej se ajo e ka postuar atë në Facebook:...

7 January, 2016Lexo më shumë

Qëndrimi “W”, mjaft i rrezikshëm për fëmijët

Kur fëmija juaj fillon të ulet vetë ose fillon të ecë, ju duhet t’i kushtoni vëmendje lëvizjeve të fëmijës....

6 January, 2016Lexo më shumë

4 gjërat për të cilat nuk duhet të flisni me familjen e gjerë

Sigurohuni që të mos flisni për këto gjëra me familjen tuaj, sidomos kur jeni duke ngrënë darkën dhe në darkë ndodhen edhe anëtarë të tjerë të familjes së gjerë....

26 November, 2015Lexo më shumë

Këto gjëra nuk duhet t’ua thoni fëmijëve tuaj

Një hulumtim i ri thotë se disa fjalë të caktuara mund të jenë të këqija për fëmijët dhe mund të ndikojnë keq në jetën e mëvonshme të tyre....

14 November, 2015Lexo më shumë

Të famshmit “lënë pas dore” fëmijët e tyre

A mundet që një gjeni të jetë edhe një prind i mirë? Shumë të zënë për të menduar, shpikur, reflektuar dhe krijuar, prindërit-gjeni, që me meritë janë bërë ikona dhe mite të historisë, shpesh dalin që janë prindër jo edhe aq model për fëmijët e tyre. Disa prej tyre, madje, kanë dalë jashtë kornizave të doktrinave të tyre, që i kishin përkrahur me pasion dhe prej të cilave janë bërë të njohur....

11 November, 2015Lexo më shumë

Plaka 97 vjeçare më në fund përfundon shkollën e mesme

Margaret Thome Bekema e kishte lënë shkollën që të kujdesej për nënën e saj të sëmurë. ...

31 October, 2015Lexo më shumë

Fëmija që u braktis nga prindërit shkaku i deformimit në hundë, kur u rrit u bë diler droge (Foto)

Hoëard Shulman kishte lindur në New Jersy. Pasi që kishte një hundë të deformuar, prindërit e braktisën atë. ...

3 October, 2015Lexo më shumë

30 vite më parë ishte shpallur e vdekur, por në fakt ajo jeton

Një grua gjermane e “vdekur” është gjetur e gjallë dhe në gjendje të mirë shëndetësore në Dusseldorf pas 30 vitesh nga humbja e saj....

27 September, 2015Lexo më shumë

Kinezi 70-vjeçar mban të lidhur gruan dhe djalin 2-vjeçar (Foto)

Imazhet e dala kohëve të fundit të një burri 70 vjeçar që mban gruan dhe djalin e tij dy vjeçar kanë shkaktuar shqetësim të gjerë në mediat sociale kineze, ku ai është quajtur përdhunues....

25 September, 2015Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Rock Wheels
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Urban Basketball
  • Play Urban Basketball