Familja – Page 15 – Lajmi.net

Aktuale

24 orë në jetën e një gruaje

Nënë, bashkëshorte, pastruese e shtëpisë, e dashur dhe akoma më shumë, ja të gjitha rolet që mban një grua në shtëpi....

9 January, 2015Lexo më shumë

Kur duhet fëmija juaj të ketë celularë?

Të ketë apo mos të ketë celularë fëmija juaj, kjo është pyetja. Si prind, kur e dini nëse vajza apo djali juaj është gati për të pasur një celularë personal? Mësoni disa shenja që tregojnë se ai/ajo është gati për ta pasur një celularë....

26 December, 2014Lexo më shumë

Gjërat që duhet t’i dini para se të vendosni për të pasur fëmijë

Një nga zgjedhjet më të rëndësishme që e bëjmë në jetën tonë është se a të kemi fëmijë apo jo. Sigurisht ka shumë aspekte që duhet t’i mbani në mend dhe t’i diskutoni para shtatzënisë. ...

7 December, 2014Lexo më shumë

A i edukon në të vërtetë fëmijët shikimi i televizionit?

Prindërit janë duke e mashtruar veten nëse mendojnë se programet televizive për fëmijë janë duke i edukuar në të vërtetë fëmijët, thotë një studim britanez....

29 September, 2014Lexo më shumë

Prindërit e varur nga celulari, shembull i keq për fëmijët

Prindërit të cilët nuk kujdesen shumë për fëmijët e tyre dhe i kushtojnë më shumë rëndësi celularit japin një shembull të keq për fëmijët e tyre, dhe kështu i mësojnë edhe ata se celulari është më i rëndësishmi....

27 August, 2014Lexo më shumë

Disa mënyra për t’i përgatitur fëmijët tuaj për vitin e ri shkollor

Shtatori sjellë një fillim të freskët me fillimin e vitit të ri shkollor. Nëse fëmija juaj do të shkojë për herë të parë në shkollë apo do të kthehet në shkollë pas një pushimi veror, janë disa mënyra për tu përgatitur sa më mirë për të. Këtu janë disa nga ato....

22 August, 2014Lexo më shumë

Pse foshnjet nuk qajnë më kur përqafojnë nënën e tyre?

Misteri se pse foshnjet pushojnë së qari kur kapen nga nëna është zbuluar së fundi nga shkencëtarët japonezë....

7 August, 2014Lexo më shumë

Ushqimi që ju ndihmon të lindni vajzë

Ushqimi i pasur me pemë dhe perime, si dhe me djathë pa kripë mund t’ju ndihmojë të lindni vajzë. Nëse dëshironi djalë, sugjerohet më shumë mish të njelmët, banane dhe patate....

7 August, 2014Lexo më shumë

Atësia e formon trurin tuaj

Hulumtuesit kanë zbuluar se meshkujt të cilët kujdesen për fëmijët e tyre nuk bëjnë vetëm që hormonet e tyre të pësojnë ndryshime, por gjithashtu ata e ri-formojnë trurin e tyre duke u kujdesur për fëmijët....

16 June, 2014Lexo më shumë

Gjetën mbi 40,000 dollarë, ia kthyen plakës 91-vjeçe

Tri amerikanë të rinj nga New Paltz, në veri të New Yorkut, kanë gjetur para do kohësh në një divan të vjetër mbi 40,000 dollarë të fshehur në disa zarfe, për të cilat konstatuan se ishin kursim jetësor i një gruaje të moshuar. ...

18 May, 2014Lexo më shumë

Kontrolloni divorcin përpara se ai të ju kontrollojë juve!

Divorci zakonisht u jep ndjesinë që gjithçka po merr fund rreth jetës suaj bashkëshortore. Është një fenomen i cili po shkon në rritje për nga numri dita ditës...

26 April, 2014Lexo më shumë

Bënin foto në fillim të çdo stine, e fundit do ju lëndojë zemrën

Eshtë një gjë shumë e mirë që një marrëdhënie dashurie ta mbani mirë deri në fundin e jetës suaj, por është edhe më mirë nëse keni shumë fotografi të kësaj dashurie, fotografi të cilat do ju ndihmojnë për të kujtuar momentet e mira. ...

20 March, 2014Lexo më shumë

Si ta dini që jeni përfekt për njëri-tjetrin?

Njerëzit të cilët thonë fjalë më të fuqishme, më të bukura, më të ndjeshme – kanë më shumë mundësi që të jenë së bashku përgjithmonë. Hulumtimet në Universitetin e Teksas’it ranë në përfundim se fjalët janë ato që e bëjnë lidhjen më të qëndrueshme – fjalët e bukura jo ato banale. Kështu që ata kishin […]...

6 March, 2014Lexo më shumë

Ngjarjet më të bukura ndodhin deri në moshën 25 vjeçare

Jeni më i vjetër se 25? Ju tashmë i keni krijuar kujtimet më të bukura të jetës! Gjatë kohës kur njerëzit janë 25 vjeç, ata tashmë i kanë krijuar kujtimet më të bukura të jetës së tyre, thonë studimet e fundit nga revista “Memory”. Shumë ngjarje në jetë, si martesa dhe lindja e fëmijëve, u […]...

3 March, 2014Lexo më shumë

Muajt kur lindin më pak fëmijë

Nëntori, dhjetori e janari janë muajt kur regjistrohen më së paku lindje. Përse ndodh kjo? Ndoshta pranvera, përkundër faktit se është sezoni i bashkimeve, preferohet më shumë për të dalë në hapësirë, sesa për t’u mbyllur në shtëpi apo hotel për të bërë seks. Kjo bën që të ketë më pak apetit për shtrat. Siç […]...

24 February, 2014Lexo më shumë

A doni të lidheni me një vajzë shqiptare?

Matanë detit Adriatik dhe në veri të Greqisë, ju do të ndesheni me një vend të vogël të quajtur Shqipëria. Ky shtet Ballkanik është shtëpi e disa prej mrekullive natyrore dhe ambientale të botës. Plazhet madhështore ofrojnë ujë të pastër si kristali, ku mund ta shihni edhe fundin e detit. Shtëpi e disa prej plazheve […]...

23 February, 2014Lexo më shumë

Sa zgjat mesatarisht një lidhje?

Premtimi i një dashurie të përjetshme! Çdo çift ëndërron që lidhja e tij, ndoshta e nisur vetëm disa ditë më parë, të zgjasë përgjithmonë. Por, fatkeqësisht gjërat nuk shkojnë si ju mendoni, në mes ekuilibrit të luhatshëm, ndjenjave që zbehen, keqkuptimeve, tradhtisë etj. Duke e harruar dashurinë e përjetshme, çifti ndahen pas një kohe. Por, […]...

8 February, 2014Lexo më shumë

Telefoni para seksit

Telefonat mund të përdoren për përdorimin e mesazheve seksi, por ka shumë njerëz që u kushtojnë më shumë rëndësi smartphone, sesa partnerëve të tyre. Një studim i bërë nxjerr në pah një rezultat shokues, pasi të rriturit amerikanë mendojnë se telefonat mobilë janë më të rëndësishëm sesa seksi. Qasja në internet, veturat, laptopat dhe televizioni, […]...

7 February, 2014Lexo më shumë

Dasmat tradicionale ruse

Thonë se martesa është hapi dhe vendimi më i rëndësishëm në jetë që e merr një person. Dhe, si çdo popull, edhe rusët u kushtojnë rëndësi të madhe dasmave. Ato mund të jenë ndoshta paksa komike, por janë ato që janë. Më poshtë ju ftojmë t’i shihni përmes një galerie, dasmat tradicionale dhe mjaft interesante […]...

3 February, 2014Lexo më shumë

10 shenja për ta zbuluar nëse ai të do

Ju frekuentoheni qe një kohë. Pas një darke në restorant apo një kafeje, pas një shkuarje në kinema apo një shëtitjeje, dalë ngadalë ai të ka rrëmbyer. Para se të lëshohesh dhe t’i thuash ato që ndien për të, duhet të jesh e sigurt se të dy i keni të njëjtat ndjenja. Meshkujt, megjithatë, nuk […]...

3 February, 2014Lexo më shumë

Pensionisti 27 vjeçar

Brenton Hayden është njëri prej pensionistëve më të rinj në glob, për këtë mund të vëmë bast. Kur i kishte 21 vjet, ai ia kishte vënë vetes një objektiv: atë që të ndalet së punuari kur t’i mbush 27 vjet. Sa milionerë (apo miliarderë) do të arrinin të kënaqeshin aq shpejt me paratë e fituara […]...

31 January, 2014Lexo më shumë

Gurabi me kakao

Jeni pushim dhe nuk keni ide se çfarë të përgatisni përpos drekës? Për këtë, përgjigje kemi ne. Ju mund të përgatisni gurabi me kakao, të cilat mund t’i përcillni me çaj ose qumësht. Ide e mirë për këtë fundjavë! Kohëzgjatja e përgatitjes: 40 minuta Përbërësit (për 6-10 persona): 2 vezë 2 filxhanë sheqer 2 filxhanë […]...

26 January, 2014Lexo më shumë

Dy vëllezër e rikrijojnë fëmijërinë

Fotografitë e rikrijuara nga fëmijëria janë bërë trendi në internet dhe me këtë kalendar të mrekullueshëm që e bënë vëllezërit Luxton, deshën t’ia bënin dhuratë për Krishtlindje nënës së tyre. Ideja e tyre ishte gjeniale: i morën fotografitë e fëmijërisë, që kishin dalë së bashku, por edhe me babanë e tyre, si dhe qenin e […]...

24 January, 2014Lexo më shumë

Ofron miliona për t’ia marrë vajzën për grua

Miliarderi ‘payboy’ nga Hong Kong, i cili kishte ofruar fillimisht 40 milionë funte për çdo mashkull që mund t’ia ndërronte ‘qejfet’ homoseksuale të vajzës së tij, e ka dyfishuar ofertën e tij. Cecil Chao e rriti ofertën në 1 milion HK$ (80 milionë funte), pasi mijëra beqarë dështuan ta bindnin vajzën e tij, Gigi të […]...

24 January, 2014Lexo më shumë

Secili e kemi ‘binjakun’ tonë

Pak njerëz e kanë fatin të jenë binjakë biologjikë, por secili prej nesh e ka një person që i ngjason shumë, në mënyrë të pabesueshme. Për të na vërtetuar këtë është përkujdesur fotografi François Brunelle, i cili ka zbuluar shumë njerëz që ngjasojnë në mes vete, duke i bërë ata bashkë në një fotografi. Fotografi […]...

22 January, 2014Lexo më shumë

Shitet ‘shtëpia e përrallave’

Për shumë fëmijë, në ëndrrat e tyre qëndrojnë disa kuti, një shtrat ‘dopio’, dhe një imagjinatë pakufi. Por, për ata që duan që ëndrrat e tyre të bëhen realitet, ju nevojitet diçka ekstra – afro 6,500 funte. Kjo ishte shuma që u pagua për një shtëpi simpatike në Britaninë e Madhe nga një blerës anonim, […]...

20 January, 2014Lexo më shumë

Alarmi që nuk e shqetëson partnerin

Nëse duhet të zgjoheni herët dhe dëshironi ta lini të qetë partnerin tuaj, tashmë ka një zgjidhje. Nuk do ta keni më problem alarmin e zhurmshëm, i cili ndoshta edhe do t’ua humb gjumin në orët në vazhdim. Për këtë punë është zbuluar koncepti ‘Earlalarm’, i cili përbëhet nga dy lloje dëgjuesesh, sigurisht të buta, […]...

18 January, 2014Lexo më shumë

Letra që duhej lexohej pas 10 vjetësh

Një letër prekëse e shkruar nga 12 vjeçarja për vetveten kur të bëhej 22 vjeçe, është publikuar ‘online’ nga prindërit e saj, pasi ajo vdiq papritmas nga komplikimet që kanë të bëjnë me ‘Pneumonian’. Taylor Smith, nga Johnson City, Tennessee, ndërroi jetë më 5 janar, duke i lënë prapa nënën, babanë dhe një vëlla më […]...

17 January, 2014Lexo më shumë

Qeni hero që e shpëtoi beben

Një qen shpëtimi konsiderohet si hero, pasi e shpëtoi jetën e një bebeje në një familje të Portlandit në SHBA. Çifti i familjes Brousseau kishte shkuar në shtrat të dielën mbrëma kur qeni i tyre, Duke, që ishte adoptuar afro gjashtë vjet më parë, kërceu në shtratin e tyre dhe filloi të ulërinte. Zhurma që […]...

16 January, 2014Lexo më shumë

Nëna fotografon fëmijët me kafshë

Këto fotografi të Elena Shumilova e tregojnë botën e mrekullueshme që i rrethon dy djemtë e saj dhe qentë e saj të dashur, macet dhe lepujt. Duke përfituar nga ngjyrat e natyrës, kushtet e motit dhe rrethinat e këndshme, artistja ruse ka krijuar fotografi komode dhe mjaft të këndshme, të cilat do t’ju lënë juve […]...

16 January, 2014Lexo më shumë

Puna në çift: Dallojeni punën me jetën private

Të punosh me partnerin, në të njëjtin biznes apo në një aktivitet që e keni krijuar së bashku, duket se është mjaft e këndshme. Mirëpo, kjo mund të shndërrohet në një përvojë të hidhur. Dhe, mund të shkojë në atë pikë sa që ta rrezikojë lidhjen tuaj. Të jeni kolegë, përpos partnerë, nuk është aq […]...

13 January, 2014Lexo më shumë

Domethënia e luleve

E keni një përvjetor të rëndësishëm dhe nuk e dini se çfarë lule ta dhuroni? Nuk jeni të bindur se trëndafili është i rëndësishëm për ditëlindjen e kushëririt apo për ndonjë datë më të rëndësishme? Më poshtë mund ta shihni një guidë praktike, e cila do të të ndihmojë ta gjesh lulen e duhur për […]...

9 January, 2014Lexo më shumë

Familja e gjen djalin përmes gazetës

Një familje nga New Yorku e gjeti djalin e tyre që mungonte nga dita e Vitit të Ri. Nicholas Simmons ishte larguar nga shtëpia e tij në Greece, në Rochester të New Yorkut në ora 05:00 të mëngjesit të së mërkurës dhe nuk ishte paraqitur më. Familja e brengosur e kishte kërkuar atë përmes rrjeteve […]...

6 January, 2014Lexo më shumë

Humbi peshë falë tortës

Torta e dasmës është bërë sebep që Valerie McLean të humb peshë dhe të duket një femër tërheqëse. 25 vjeçarja ishte tronditur kur e pa tortën e martesës së saj, ku ishte prezantuar si një trashaluqe e vërtetë, së bashku me bashkëshortin e saj të ri. Kjo bëri që ajo të mendojë seriozisht dhe t’i […]...

6 January, 2014Lexo më shumë

Miqtë e vërtetë

Siç thotë një fjalë popullore: qeni është miku më i mirë i njeriut. Këtë thënie e vërteton edhe një qen, i cili e ka bërë mikun e tij më të mirë një… foshnje. Qeni i quajtur Zero, i racës Shiba Inu, duket mjaft i lidhur me beben, duke e shikuar atë, derisa nëna e saj […]...

3 January, 2014Lexo më shumë

Si ta forcojmë lidhjen?

Secili çift në botë ka probleme, të natyrave të ndryshme. Por, si ta përforcojmë marrëdhënien bashkëshortore, para se ajo të marrë fund? Si të qëndroni me njëri-tjetrin, ta forconi dashurinë tuaj dhe t’i mbijetoni të gjitha gjërat që jeta me vete i sjell? Këshillat në vazhdim janë të pazakonshme dhe duken madje edhe kontradiktore, mirëpo […]...

25 December, 2013Lexo më shumë

Dhurata e Krishtlindjeve pas vdekjes

Brenda Schmitz, nënë e 4 fëmijëve, ka ndërruar jetë në shtator të vitit 2011 pas një lufte me sëmundjen e kancerit në vezore. Në atë kohë, ajo ishte 46 vjeçare. Një muaj para se të vdiste, Schmitz kishte shkruar një letër për Des Moines, në Ioa – në një radio stacion – dhe e porositi […]...

23 December, 2013Lexo më shumë

Martesë para vdekjes

Vetëm pak kohë para se të vdiste, Felix Glenny vendosi të martohet. 23 vjeçari, i diagnostifikuar me kancer, tha ‘Po’, duke u martuar në shtratin e spitalit me Cola Weller, vetëm një muaj pasi e kuptoi se ishte prekur nga sëmundja e pashërueshme, siç është kanceri. Çifti i dy fëmijëve, Ralph dy vjeç dhe Pearl […]...

23 December, 2013Lexo më shumë

Shenjat e ‘ftohjes’ së lidhjes

E kalon kohën me partnerin, jeni mirë së bashku dhe jetoni momente të lumtura. Por, diçka nuk funksionon dhe fillon ta pyesësh veten nëse je ende i dashuruar. Ja sinjalet kryesore nga të cilat e kupton se po ndodh diçka në lidhjen tënde. Nuk është më një prioritet Të bezdis fakti se je me partnerin? […]...

23 December, 2013Lexo më shumë

Mos u grindni gjatë festave

Festat e fundvitit janë momente kur të gjithë buzëqeshin dhe kanë diskonim të mirë? Nuk do të thotë. Kjo është një mundësi e mirë për bashkimin familjar, por edhe kompletimi i një viti të lodhshëm dhe stresues, ku sigurisht se mund t’i bëjmë edhe llogaritë. Por, gjatë festave mund të shfaqen edhe probleme, si për […]...

20 December, 2013Lexo më shumë

Çka t’ju themi fëmijëve për Babadimrin?

Sipas ekspertëve, fëmija e kupton vetë se legjendari Babadimër (Santa Claus) nuk mund të ekzistojë dhe se një plak që jeton në vende të akullta nuk mund të arrijë për një natë në shtëpinë e të gjithë fëmijëve në mbarë botën. Zakonisht, fëmijët fillojnë të mos besojnë më në Babadimër në moshën 5-7 vjeçare (posaçërisht […]...

20 December, 2013Lexo më shumë

E ‘zëvendëson’ gruan me vajzën

Një seri e fotografive tregojnë një burrë të ve, i cili i rikujton fotografitë e martesës dhe çasteve të lumtura me bashkëshorten e tij, duke i bërë të njëjtat fotografi, në të njëjtat skena, me vajzën e tij trivjeçare. Ben Nunery, 34 vjeç, nga Cincinnati, Ohio e SHBA’ve, e humbi bashkëshorten e tij, Ali, në […]...

18 December, 2013Lexo më shumë

Kur duhet të flenë foshnjat?

Shpesh herë, prindërit i vënë foshnjet e tyre në krevat shumë më herët, duke i detyruar ata që të qëndrojnë për orë të tëra pa bërë asgjë. Kjo është edhe arsyeja përse shumë të porsalindur qajnë në mënyrë të vazhdueshme, përpara se të arrijnë të flenë me të vërtetë. Studimi që arriti në këto përfundime […]...

18 December, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

Pandat gjigante mbushin 1 vjeç në Makao
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Bow Master Japan
  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Supercar Showdown