Lifestyle – Lajmi.net

Aktuale

Ishulli lëvizës

Një ishull artificial dhe lëvizës, është projektuar që t’u përgjigjet të gjitha nevojave të luksit në det. Ideja është zhvilluar nga ‘Henry Ward Design’. Platforma lundruese pritet ta ketë përmasën nga 8 deri në 10 metra në gjatësi, ndërsa është projektuar për të qëndruar në det të hapur, por në të njëjtën kohë mund të […]...

17 November, 2013 Lexo më shumë

Fshatrat më të bukur të Evropës

Fshatrat e kanë bukurinë e tyre, edhe pse nuk janë dinamikë ndoshta sikur qytetet. Për të pushuar mirë dhe për t’u larguar nga stresi dhe puna e lodhshme, pushimi në një fshat do të ishte puna më e mirë që mund ta bëni. Nëse keni ende dilema se ku të shkoni, në ua prezantojmë 10 […]...

17 November, 2013 Lexo më shumë

Hiqeni qafe celulitin

Për ta luftuar të urryerin celulit, është e domosdoshme ta ndryshojmë stilin e ushqimit dhe të marrim çdo ditë ushqim të shëndetshëm, me fruta dhe perime të freskëta, duke iu përshtatur sezonit. Së paku 1 kg në ditë, thonë ekspertët, duke i ndarë ato në 5 vakte në ditë: mëngjesi, mesdita, dreka, pasditja dhe darka. […]...

17 November, 2013 Lexo më shumë

Konsumoni kos çdo ditë

Kosi është një nga produktet më të mira të qumështit që i nevojitet organizmit të njeriut. Ai është i lehtë, i tretshëm dhe rregullues i stomakut. Nëse ndiheni me stomak të fryrë, konsumimi i kosit i shoqëruar me pak bukë do t’ju lehtësonte shumë, pasi redukton ngarkesat dhe fryrjet e tepërta. Kosi mund të përdoret […]...

16 November, 2013 Lexo më shumë

Ushqimet e shëndetshme

Si pjesë e një diete të shëndetshme, ushqimet e plota luajnë rol të rëndësishëm duke e ndihmuar trupin tonë që të funksionojë në mënyre optimale. Ka me mijëra ushqime të plota me shumë vlera ushqyese, por disa prej tyre në këtë listë bëjnë më shumë se sa thjeshtë të dhurojnë vlerat e tyre ushqyese – […]...

16 November, 2013 Lexo më shumë

Dobitë e mjaltit

Dobitë që sjell mjalti janë të panumërta. Përpos që i bën mirë shëndetit konsumimi i tij, mjalti është shërues i shumë sëmundjeve. Për dobitë që sjell ai mund të bindeni pasi t’i lexoni pikat më poshtë:   1. Duke pirë mjaltin e shkrirë në ujë, të gjitha njollat e zorrëve do të zhduken 2. Ngrënia […]...

16 November, 2013 Lexo më shumë

Hiqeni stresin me ‘Yoga’

Është e vështirë t’i gjejmë disa momente të qetësisë shpirtërore, në jetën tonë kaotke. Sidoqoftë, me përdorimin e ‘yogas’, duke i gjetur disa zona të përshtatshme, bëhet më e lehtë dhe më interesante. Ekzistojnë tri vende të përshtatshme ku ju mund të meditoni, duke hequr dorë nga rutina e përditshme dhe të gjeni paksa qetësi […]...

15 November, 2013 Lexo më shumë

Vendet që duhen vizituar

Ndoshta e keni ndërmend ta vizitoni ndonjë qytet gjatë vitit 2014, por që nuk keni vendosur ende. Dyshimet ua heqim ne, duke ua prezantuar 10 vendet që ia vlen të vizitohen gjatë vitit që vjen. Në fund, zgjedhja është e juaja! 1. Parisi, Francë Kryeqyteti francez është rilindur falë reduktimit të trafikut në qytet, posaçërisht në […]...

15 November, 2013 Lexo më shumë

Dobitë e lënies së duhanit

Lënia e duhanit, për shumë kë duket e mision i pamundur. Duhanpirësit nuk janë të vetëdijshëm për pasojat që ua shkakton ai, madje as që duan t’ia dinë. Mbi të gjitha dëmi është shëndetësor, por edhe material, pse jo. Mirëpo, çfarë ndodh kur heq dorë nga duhani? Më poshtë i keni 10 gjëra të cilat […]...

15 November, 2013 Lexo më shumë

Ushtroni gjatë shtatzënisë

Ushtrimet fizike të nënave gjatë shtatzënisë, u bëjnë mirë fëmijëve të tyre të ardhshëm. Ky të paktën është studimi i fundit, i nxjerrë nga shkencëtarët kanadezë, të cilët konstatojnë se 20 minuta në ditë ushtrime, janë të mjaftueshëm për të ndikuar në të ardhmen e fëmijës që do të lind, duke ndikuar drejtpërdrejt në rritjen […]...

14 November, 2013 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO