Lifestyle – Lajmi.net

Aktuale

Hoteli më i vogël në botë

Hoteli ‘Punta Grande’ gjendet në ishullin El Hierro, në Canarie të Spanjës dhe është hoteli më i vogël në botë. Hoteli në fakt ka hyrë edhe në librin e rekordeve botërore ‘Guinness’ në vitin 1989. Siç thotë edhe emri i tij, hoteli gjendet në një skaj toke që gjendet në ‘kufi’ me detin, i vetmuar […]...

21 November, 2013 Lexo më shumë

Si ta ulim tensionin e gjakut

Për ta mbajtur nën kontroll tensionin e gjakut është mjaft e rëndësishme, për të mos rrezikuar sëmundje të ndryshme, si sulmi në zemër, funksionimi i dobët i veshkave, që janë ndër sëmundjet të cilat mund t’i vuani nga tensioni i lartë i gjakut. Mjekët këshillojnë që ata që vuajnë nga tensioni i lartë i gjakut, […]...

21 November, 2013 Lexo më shumë

Portretet gjenetike

Portreti i Ulric Collette, dizajner dhe fotograf me origjinë nga Quebecu, i ka shfaqur ngjashmëritë gjenetike ndërmjet anëtarëve të ndryshëm të së njëjtës familje. Ai ua ka ndarë fytyrat në mes, duke i kombinuar me njërën pjesë të njërit anëtar dhe me tjetrën të anëtarit tjetër. Në këtë mënyrë ka mundur ta tregojë si është […]...

20 November, 2013 Lexo më shumë

Shenjat e pabesueshme

Secili njeri në botë e ka së paku një shenjë që vërehet, në trup. Por, ka prej shenjave që janë të veçanta dhe të pabesueshme, siç do t’i shihni në vijim. A e keni ditur se mund të keni shenja në syrin tuaj? Kjo shenjë quhet ‘Nevus’. Është sikur shenjat tjera, por në një vend […]...

20 November, 2013 Lexo më shumë

Pozitat më të mira për gjumë

Të gjithë ne ndiejmë kohë pas kohe dhimbje të shpinës, qafës apo edhe të krahut, kur të zgjohemi nga gjumi. Kjo është një brengë për secilin, përpos asaj kur nuk kemi gjumë. Arsyeja është e thjeshtë: kemi fjetur keq. Por, tekniku Dr. Joseph Bogart, e ka postuar një video në Youtube, përmes së cilës i […]...

19 November, 2013 Lexo më shumë

Fotot në momentin e duhur

Ndonjëherë, kur e prekni pullën e aparatit për të bërë fotografi, rezultati nuk është ekzakt ashtu siç prisnit. Për një moment shfaqet ndokush që thotë ‘përshëndetje’, apo kalon andej pari dhe ua prish planin që kishit. Por, ka raste kur pamjet kapen në kohën e duhur dhe në vendin e duhur. Ne ua prezantojmë 25 […]...

19 November, 2013 Lexo më shumë

Single dhe të lumtur

Të jesh ‘single’ (beqar/e) është një term që jo gjithkujt i pëlqen. Ka prej njerëzve që kanë nevojë, sidomos fizike, që ta kenë një shoqërues afër vetes. Kur të lë, ndihesh keq, e humb interesimin për jetë, vuan, ndihesh shumë i/e vetëm. Por, jo gjithçka shkon keq pas kësaj ndarjeje. Në fakt, sipas shumë studimeve, […]...

19 November, 2013 Lexo më shumë

Grindjet e nevojshme në çift

Ka prej tyre që mendojnë se çiftet e lumtura nuk grinden kurrë, ose pothuajse kurrë. Por, natyrisht se çdo raport, edhe më i miri i mundshëm, i ka momentet e tensionit, të komunikimit të ashpër, të një periudhe jo të lehtë. Momente që nuk e prishin absolutisht ekuilibrin, në të kundërtën, ato shërbejnë që të […]...

18 November, 2013 Lexo më shumë

10 mrekullitë e botës

Nëse planifikoni ta vizitoni një vend të bukur dhe të rrallë, më poshtë mund të gjeni përgjigje. Ne ua prezantojmë 10 mrekullitë gjeologjike më të bukura në botë, të cilat do t’ju lënë pa frymë: Pamukkale, Turqi Pamukkale, që në turqisht do të thotë ‘kështjella e pambuktë’, është një vend natyral në Turqi, në provincën […]...

18 November, 2013 Lexo më shumë

Dobitë e xhenxhefilit

Terapia me xhenxhefil (anglisht – ginger) rekomandohet si një nga trajtimet më efikase në muajt e ftohtë (Dimrit), me çka do t’ia ktheni organizmit energjinë, potencën, freskinë e trurit dhe të ngrohni trupin dhe forconi qëndrueshmërinë e tij kundër të ftohurit. Xhenxhefili, bima qepujkë me prejardhje nga Kina, është një nga mëlmesat më të kërkuara […]...

18 November, 2013 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO