Lifestyle – Lajmi.net

Aktuale

Seksi ideal zgjat 7-13 minuta

Të gjithë ne kemi pyetur së paku një herë në jetë se sa duhet të zgjasë një raport seksual, për të qenë i kënaqshëm? Nëse e shikojmë një film porno, aty nuk mjafton një orë. Mirëpo, e dimë të gjithë se maratona në seks nuk pëlqehet dhe nuk është e nevojshme. Për ta nxjerrë një […]...

5 December, 2013 Lexo më shumë

Pini ujë të ngrohtë me limon

Mënyra se si e fillon ditën është tejet e rëndësishme. Sipas filozofisë Ajuverdike, zgjedhjet që bëni rreth rutinës tuaj ditore, ose ndërtojnë rezistencë ndaj sëmundjeve, ose e shkatërrojnë atë. Ajuverda fton të gjithë që ta nisim ditën duke u fokusuar në rituale të mëngjesit, që funksionojnë për të vënë në vijë trupin me ritmet e […]...

5 December, 2013 Lexo më shumë

Të mirat e të këqijat e lidhjes në distancë

Ta mbash një lidhje në distancë, nuk është gjithmonë e lehtë: kilometrat që i ndajnë dy shpirtra e dy zemra, janë burim i frikës, vuajtjes, shpesh të keqkuptimeve dhe të grindjeve. Në jetën reale, raportet në distancë janë vështirë të menaxhuara. Ato i kanë aspektet negative, por edhe ato pozitive. Cilat janë ato? Ja më […]...

4 December, 2013 Lexo më shumë

Pikturë reale

Kjo nuk është fotografia e Morgan Freeman. Është e vështirë për ta besuar, këtë e dimë. Mirëpo, kjo mund të konsiderohet si piktura më reale e realizuar ndonjëherë. ‘Fajin’ për këtë e ka artisti britanik Kyle Lambert, të cilën e realizoi me iPad Air. Duke përdorur aplikacione të iPad, ai shpenzoi 200 orë dhe 285,000 […]...

4 December, 2013 Lexo më shumë

Kafshët më të vogla në botë

Kafshë mjaft të vogla, të mjaftueshme për t’u futur në librin e rekordeve. Zbuloni disa nga kafshët më të vogla në botë, përfshirë këtu majmunin xhuxh, kalin xhuxh, kameleonin më të vogël në botë, bretkosën më të vogël, qenushin, dhe disa kafshë tjera mjaft simpatike!...

3 December, 2013 Lexo më shumë

Fli mirë dhe humb peshë

Asnjë mundim shtesë: sipas studiuesve nga ‘Brigham Young University’, sekret për të humbur peshë (ose të paktën për të mos shtuar) është mënyra se si fle. Personat të cilët nuk e ndërrojnë rutinën e pushimit të tyre, kanë një përqindje më të vogël të masës së trashësisë në gjumin e tyre, në krahasim me ata […]...

3 December, 2013 Lexo më shumë

Fotografitë e vitit

Në vitin 2013 kanë ndodhur shumë ngjarje, të cilët janë kapur nga syri i aparateve të fotografëve. Pa dyshim, lufta civile në Siri ishte tema qendrore e vitit që po e lëmë pas, por nuk mbeti prapa as masakra në Kenia dhe inaugurimi i presidentit amerikan, Barack Obama. Ju ftojmë t’i shijoni fotografitë më interesante […]...

2 December, 2013 Lexo më shumë

Dobitë e qepës

Është një nga bimët e pasura me quercetin. Hulumtimet tregojnë se qepa parandalon zhvillimin e kancerit. Qepët kanë një shumëllojshmëri efektesh medicinale. Kolonët e hershëm amerikanë i përdornin qepët e egra për të trajtuar ftohjet, kollitjet dhe astmën, po ashtu për të sprapsur (larguar) insektet. Në mjekësinë kineze, qepët janë përdorur për të trajtuar: anginën, […]...

2 December, 2013 Lexo më shumë

Fytyrat në objekte

Duke parë fytyra në objekte të ndryshme, kjo quhet ‘Pareidolia’. Shumë njerëz teorizojnë se ‘Pareidolia’ ndihmon identifikimin e fytyrave në objekte dhe i jep sens botës përreth nesh. Duke i gjykuar këto fotografi, themi se janë dashur dy vjet dhe një muaj për t’i zbuluar gjithë këto ‘fytyra’ në objekte. Së fundmi është hapur një […]...

1 December, 2013 Lexo më shumë

Shtëpi me pasqyrë

Artisti amerikan Phillip K Smith III ia ka shtuar disa pasqyra mureve të një shtëpie të vjetër 70 vjeçare në California të SHBA-ve, për ta krijuar një shtëpi iluzionare, të cilin mund ta shihni nga jashtë objektit. Edhe dyert dhe dritatet e shtëpisë së quajtur ‘Lucid Stead’ janë ndërtuar prej pasqyreje. Gjatë natës, dyert dhe […]...

1 December, 2013 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO