Lifestyle – Lajmi.net

Aktuale

Ushqimet e shëndetshme

Si pjesë e një diete të shëndetshme, ushqimet e plota luajnë rol të rëndësishëm duke e ndihmuar trupin tonë që të funksionojë në mënyre optimale. Ka me mijëra ushqime të plota me shumë vlera ushqyese, por disa prej tyre në këtë listë bëjnë më shumë se sa thjeshtë të dhurojnë vlerat e tyre ushqyese – […]...

16 November, 2013 Lexo më shumë

Dobitë e mjaltit

Dobitë që sjell mjalti janë të panumërta. Përpos që i bën mirë shëndetit konsumimi i tij, mjalti është shërues i shumë sëmundjeve. Për dobitë që sjell ai mund të bindeni pasi t’i lexoni pikat më poshtë:   1. Duke pirë mjaltin e shkrirë në ujë, të gjitha njollat e zorrëve do të zhduken 2. Ngrënia […]...

16 November, 2013 Lexo më shumë

Hiqeni stresin me ‘Yoga’

Është e vështirë t’i gjejmë disa momente të qetësisë shpirtërore, në jetën tonë kaotke. Sidoqoftë, me përdorimin e ‘yogas’, duke i gjetur disa zona të përshtatshme, bëhet më e lehtë dhe më interesante. Ekzistojnë tri vende të përshtatshme ku ju mund të meditoni, duke hequr dorë nga rutina e përditshme dhe të gjeni paksa qetësi […]...

15 November, 2013 Lexo më shumë

Vendet që duhen vizituar

Ndoshta e keni ndërmend ta vizitoni ndonjë qytet gjatë vitit 2014, por që nuk keni vendosur ende. Dyshimet ua heqim ne, duke ua prezantuar 10 vendet që ia vlen të vizitohen gjatë vitit që vjen. Në fund, zgjedhja është e juaja! 1. Parisi, Francë Kryeqyteti francez është rilindur falë reduktimit të trafikut në qytet, posaçërisht në […]...

15 November, 2013 Lexo më shumë

Dobitë e lënies së duhanit

Lënia e duhanit, për shumë kë duket e mision i pamundur. Duhanpirësit nuk janë të vetëdijshëm për pasojat që ua shkakton ai, madje as që duan t’ia dinë. Mbi të gjitha dëmi është shëndetësor, por edhe material, pse jo. Mirëpo, çfarë ndodh kur heq dorë nga duhani? Më poshtë i keni 10 gjëra të cilat […]...

15 November, 2013 Lexo më shumë

Ushtroni gjatë shtatzënisë

Ushtrimet fizike të nënave gjatë shtatzënisë, u bëjnë mirë fëmijëve të tyre të ardhshëm. Ky të paktën është studimi i fundit, i nxjerrë nga shkencëtarët kanadezë, të cilët konstatojnë se 20 minuta në ditë ushtrime, janë të mjaftueshëm për të ndikuar në të ardhmen e fëmijës që do të lind, duke ndikuar drejtpërdrejt në rritjen […]...

14 November, 2013 Lexo më shumë

Kthimi në punë pas lehonisë

Të kthehesh në punë pas lehonisë është një moment delikat, në të cilin fillon një dimension i ri, ndryshe nga ai i kaluari dhe një sërë problemesh të organizimit, që duhet të ballafaqohen me ardhjen në jetë të bebes, me nevoja dhe kërkesa specifike. Komponentë që peshojnë në zgjedhjet emocionale dhe në balancën familjare. Njëri […]...

14 November, 2013 Lexo më shumë

Zgjidhni dadon e duhur

Organizimi familjar, kur gjyshërit nuk mund t’i mbështetur prindërit e rinj, komplikohet. Angazhime e shumta nuk i lënë prindërit që të përkujdesen për fëmijët e tyre. Për këtë, një zgjidhje mund të gjendet duke e punësuar një ‘baby-sitter’, me orar të plotë apo me orë, e cila do të përkujdesej për fëmijët tuaj. Para se […]...

14 November, 2013 Lexo më shumë

Frutat që e parandalojnë kancerin

Përbërësit antioksidant në disa fruta janë të pakrahasueshëm dhe mbrojtja e vetme që kemi për t’i zmbrapsur radikalët e lirë që shkaktojnë kancerin, e që janë prezentë në të gjitha aspektet e jetës. Dukja përplot ngjyra e frutave është një tregues i mirë se ato janë të pasura me antioksidant. Blej fruta organike kurdo që […]...

13 November, 2013 Lexo më shumë

Si ta parandalojmë rënien e flokut?

Mjekësia ka përparuar jashtëzakonisht shumë kohëve të fundit, por pavarësisht kësaj, nuk ka ilaçe efikase dhe të lira kundër rënies së flokëve. Edhe pse një tabletë nuk mund t’i zgjidhë problemet me rënien e flokëve, ka shumë metoda për lehtësimin e procesit të përgjithshëm të padëshiruar. Nëse nuk keni para për transplantim të shtrenjtë dhe afatgjatë, […]...

13 November, 2013 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO