Lifestyle – Lajmi.net

Aktuale

A duhet t’ua shpojmë veshët fëmijëve?

Një peticion britanik për të ndaluar prindërit që t’u shpojnë fëmijëve veshët, për t’u vënë vëthë, ka mbledhur më shumë sesa 36,000 firma dhe ka ngjallur një valë komentesh nga prindër në të gjithë globin....

29 May, 2017Lexo më shumë

10 përdorimet surprizuese të pudrës që nuk kanë lidhje me bebet

Pudra e bebes që në emër të kushtëzon duke na bërë të mendojmë se përdoret vetëm për bebet, por a dini se ky pluhur magjik mund të përdoret për shumë më shumë gjëra të tjera....

29 May, 2017Lexo më shumë

70-vjeçarja zbulon sekretin e linjave të saj seksi

Carolyn Hartz është 70 vjeç, por fizikun e saj do ta kishin zili plot vajza të reja. Australianja, nënë e 3 fëmijëve, e ka një sekret: ka 28 vite që nuk prek më sheqer me duar. Prej kohësh ka hequr dorë po ashtu nga ushqimet me gluten....

29 May, 2017Lexo më shumë

Oaz në shkretëtirë (Foto)

Pishina natyrale Hamilton gjendet në zemër të shkretëtirës në teksas në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, në afërsi të qytetit Austin. ...

29 May, 2017Lexo më shumë

Njihuni me këtë perlë të vogël tropikale (Foto)

Ky vend magjik gjendet në zinxhirin e Karaibeve Lindore, midis Martinique dhe Shën Vincent në veri të Barbados. ...

29 May, 2017Lexo më shumë

Cili është emri më në modë për vajza në vitin 2017?

Emrat e fëmijëve ndryshojnë nga viti në vit dhe kjo nuk është aspak për t’u habitur....

29 May, 2017Lexo më shumë

Pamje përrallore nga ishulli Kauai (Foto)

Ishulli Kauai gjendet në Haëai të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe gjeologjikisht është ishulli më i vjetër në këtë zonë ...

29 May, 2017Lexo më shumë

Pak kalori dhe shumë lëndë ushqyese, njihuni me ushqimet më të mira që mund të konsumoni

Gjithmonë marrim këshilla se duhet vazhdimisht të konsumojmë më shumë ushqime të pasura me lëndë ushqyese, por shpesh përfundojmë duke ngrënë më shumë ushqime çka u mungojnë përbërësit e rëndësishëm për trupin tonë. ...

29 May, 2017Lexo më shumë

E zbulojnë shkencëtarët: Ja testi i thjeshtë që parashikon nëse do prekeni nga kanceri

Një test i zakonshëm gjaku ka rezultuar të jetë shumë më i saktë në parashikimin e kancerit se gjëndrat për kancerin e gjirit....

29 May, 2017Lexo më shumë

Kajsitë, fruti i verës që pastron gjakun dhe mëlçinë

Përveç përdorimit në kuzhinë për përgatitjen e ëmbëlsirave të ndryshme, kajsia renditet edhe si një pemë kuruese....

29 May, 2017Lexo më shumë

Pasta me 2 përbërës që pastron lëkurën nga shtresat e vdekura dhe pikat e zeza

Pikat e zeza dhe të bardha formohen kur poret nuk pastrohet nga lëkurat e vdekura, duke bërë që këto të fundit të bllokohen duke krijuar pikat e bardha ose të rrinë të hapura por të papastra duke krijuar në fytyrë e jo vetëm pikat e zeza....

29 May, 2017Lexo më shumë

Kjo është unaza më e popullarizuar në botë për momentin (Foto)

Unazat e fejesës dinë të jenë shumë të ngjajshme me njëra-tjetrën, prandaj meshkujt shpeshherë e kanë të vështirë të gjejnë unaza më unike për t’ia dhuruar të dashurës....

29 May, 2017Lexo më shumë

Njihuni me xhamitë më spektakulare në botë (Foto)

Objektet e kultit nuk janë vetëm për t'u falur. ...

29 May, 2017Lexo më shumë

Vendet ku mund të shihni ujin më të pastër në botë (Foto)

Gjithsecili kur shkon për pushime verore dhe sidomos ato që duan të shkojnë në plazhe gjëja e parë që duan të gjejnë atje ku do të shkojnë është uji i pastër dhe pamja e bukur. ...

29 May, 2017Lexo më shumë

Shkencëtarët: Vallëzimi ju bën më të mençur

Shkolla mjekësore në 'Albert Einstein' në New York ka kryer një hulumtim përgjatë 21 viteve në lidhje me efektet e vallëzimit në vetëdije dhe inteligjencë të njeriut....

29 May, 2017Lexo më shumë

Urat më fantastike që nuk e keni ditur që ekzistojnë (Foto)

Njerëzit i ndërtojnë urat për një arsye mjaft të thjesht, ato n'a ndihmojnë të kalojmë një mungesë të pakalueshme si ujë apo dicka tjetër ...

29 May, 2017Lexo më shumë

Në këtë shtet nuk mund të divorcoheni gjatë muajit të Ramazanit

Kreu i Gjykatës Islamike palestineze u ka dhënë ‘urdhër’ gjyqtarëve që të mos japin divorce gjatë muajit të Ramazanit, duke pasur frikë se agjërimi njëmujor mund të shkaktojë thënien e fjalëve të nxituara për të cilat do të pendoheshin më vonë....

29 May, 2017Lexo më shumë

Nëna i tregon botës si është fëmijëria pa Tv dhe celularë

Niki Boon filloi të bënte fotografi si hobi kur ishte duke jetuar në Skoci. Megjithatë, më vonë ajo hoqi dorë nga kjo për shkak të rrethanave të jetës....

29 May, 2017Lexo më shumë

Këtë mos ia thoni kurrë dikujt që agjëron

Ramazani është muaji i nëntë në kalendarin Islam, gjatë të cilit myslimanët përreth botës agjërojnë nga lindja deri në perëndim të diellit....

29 May, 2017Lexo më shumë

Ushtroni vetëm 4 minuta në ditë dhe do të arrini një trup perfekt (Video)

Kush nuk do të donte ushtrim të thjesht për të humbur peshë më shpejt?...

29 May, 2017Lexo më shumë

Foto qesharake nga arti i imitimit

Arti i imitimit është tezë filozofike. Oscar Wilde ka thënë në esenë e tij të vitit 1889, Dekada e Shtrirë, se 'jeta imiton artin shumë më tepër se sa imazhi imiton jetën,' transmeton lajmi.net...

29 May, 2017Lexo më shumë

‘Where you go, I go’ -Historia e vërtetë e dashurisë së çiftit Ida dhe Isidor në anijen e Titanikut

Më shumë se 100 vjet më parë rreth 1.500 njerëz do të humbnin jetën në atë që u konsiderua si tragjedia më e rëndë detare. Një anije luksi, një kroçerë gjigante për atë kohë fatkeqësisht u mbyt në udhëtimin e parë të saj. “Nuk ka asnjë rrezik që Titaniku të mbytet. Kjo anije nuk mund të mbytet”,- tha në atë kohë Philip Franklin, zëvendës presidenti i White Star Line, kompania që kishte në pronësi të saj anijen e luksit....

29 May, 2017Lexo më shumë

Banania, të shëndosh apo të dobëson?

Ky frut është çelësi i energjisë tuaj. Nëse konsumoni vazhdimisht banane mes vakteve, atëherë do të shëndosheni, por mos harroni se ajo ka edhe efekte dobësuese....

29 May, 2017Lexo më shumë

Si të trajtoni tetë nga dëmtimet më të zakonshme në shtëpi

...dhe rastet kur duhet të shkoni menjëherë tek mjeku....

29 May, 2017Lexo më shumë

Çfarë duhet të bëni në mëngjes?

​Mëngjesi është pjesa ku secili nga ne nis rrugëtimin e ditës, dikush në shkollë, dikush në punë ose në shtëpi, është e rëndësishme që të nisësh siç duhet një mëngjes. Për të pasur një ditë sa më të mbarë është e rëndësishme që çdo ditë para orës 10 në mëngjesit duhet të aplikoni këto veprime kryesore si:...

29 May, 2017Lexo më shumë

Lindi një foshnje vajzë, doktorët habiten kur ia shohin fytyrën

Kur 15-vjeçarja Taylor Garrison lindi një vajzë, as doktorët nuk mund të besonin kur e panë atë. ...

29 May, 2017Lexo më shumë

Si të eleminoni celulitin brenda 10 ditësh

Tani që është ngrohur paksa koha, të gjithë kemi filluar të veshim gjëra më të lehta dhe të ekspozojmë pak më shumë lëkurë. ...

29 May, 2017Lexo më shumë

Çfarë ndjen nëna në muajin e nëntë të shtatzënisë

Keni arritur në muajin e 9 të shtatzënisë? Ja cilat janë disa nga ndryshimet që do të ndieni në trup, si dhe çfarë do të ndodhë me fëmijën tuaj. ...

29 May, 2017Lexo më shumë

Spineri – objekti që po shkatrron fëmijët

Spineri është objekti më i ri që ka hyrë në qarkullim kohët e fundit si nëpër botë, ashtu edhe në Shqipëri dhe në Kosovë. ...

29 May, 2017Lexo më shumë

Përse prindërit nuk duhet t’iu shpojnë veshët fëmijëve

Një peticion britanik për të ndaluar prindërit që t’u shpojnë veshët fëmijëve, për t’u vënë vëthë, ka mbledhur më shumë se 36,000 firma dhe ka ngjallur një valë komentesh nga prindër në të gjithë globin....

29 May, 2017Lexo më shumë

Ja cila është pija që duhet të pini nëse keni fryrje barku pas çdo vakti

Fryrja e barkut është një ndjesi vërtet e tmerrshme. ...

28 May, 2017Lexo më shumë

Shkencëtarët tregojnë çfarë ndodh pas vdekjes

Shkencëtarët pretendojnë se vdekja mund të mos jetë fundi që i druhemi të gjithë dhe se njerëzit kanë shpirt që lë trupin pasi ky i fundit vdes....

28 May, 2017Lexo më shumë

Bananja, të shëndosh apo të dobëson?

Ky frut është çelësi i energjisë tuaj. Nëse konsumoni vazhdimisht banane mes vakteve, atëherë do të shëndosheni, por mos harroni se ajo ka edhe efekte dobësuese....

28 May, 2017Lexo më shumë

Çfarë i ndodh trurit tuaj nëse flini pak

Kur ndiheni shumë të lodhur, patjetër që mund të ndiheni edhe sikur ju mungon kapaciteti i trurit. Tani, një studim i ri ka sugjeruar se kjo mund të jetë si pasojë e privimit kronik të gjumit....

28 May, 2017Lexo më shumë

15-vjeçarja shtatzënë me fëmijën e dytë, 13-muaj pasi lindi fëmijën e parë

Një nënë 15-vjeçare, e cila lindi fëmijën e saj të parë në moshën 14-vjeçare, tani është duke pritur fëmijën e saj të dytë....

28 May, 2017Lexo më shumë

Sheqeri i tepërt i rrezikshëm për shëndetin, ushqen qelizat kancerogjene

Një dietë e pasur me sheqer mund të ushqejë forma të ndryshme të kancerit. Kërkimet e reja kanë arritur të konfirmojnë faktin se sheqeri ushqen tumoret duke u dhënë qelizave energjinë e nevojshme për tu shumëfishuar....

28 May, 2017Lexo më shumë

Krijohet virusi që lufton kancerin

Një ushtar mikroskopik do të luftojë kancerin me ndihmën e gjenetikës. Studiuesit e Universitetit të Gjenevës dhe Bazelit kanë arritur që të krijojnë një virus për të luftuar kancerin, duke sulmuar qelizat kancerogjene. ...

28 May, 2017Lexo më shumë

Sa më shumë që i pimë antibiotikët, aq më pak na ndihmojnë

Përdorimi shumë i shpeshtë dhe joadekuat i antibiotikëve çon në rezistencë të organizmit ndaj tyre dhe me rastin e infeksionit të ardhshëm vështirëson, apo madje e pamundëson efektin e terapisë....

28 May, 2017Lexo më shumë

Si i shohin njerëzit me vizion normal dhe të verbërit ndaj ngjyrave gjërat e njëjta? (Foto)

Sipas të dhënave në dispozicion - rreth 0.5 për qind e grave dhe 8 për qind e burrave kanë problem me përceptimin e saktë të ngjyrave....

28 May, 2017Lexo më shumë

Ju dridhet syri nganjëherë? Kjo është arsyeja!

Dridhja e pakontrollueshme e syrit mund të jetë një nga veprimet më irrituese në trupin e njeriut....

28 May, 2017Lexo më shumë

Hëngri peshk për një vit për të parë përfitimet shëndetësore, gjetjet e tij janë befasuese

Në të gjithë botën, industria e omega-3 vlen rreth 30 miliardë dollarë – dhe në vitin 2012 më shumë se 18.8 milionë njerëz morën suplemente të omega-3. Por a ka ndonjë të vërtetë pas fuqisë së omega-3? ...

28 May, 2017Lexo më shumë

Ja 3 gjëra që nuk duhet të bëni kurrë pas orës 21:00

Asgjë nuk mund të zëvendësojë një gjumë të shëndetshëm kështu që kjo është arsyeja pse kemi dedikuar këtë artikull, për t'ju ndihmuar të mësoni atë që ju nuk duhet të bëni pas orës 21:00 në mënyrë që ju të merrni një gjumë të mirë natën. ...

28 May, 2017Lexo më shumë

Kjo është receta natyrale për heqjen e gurëve në veshka

Veshkat janë një nga organet më të rëndësishme në trupin tonë pasi ndihmojnë filtrimin e mbetjeve nga gjaku, për ti larguar më pas nga trupi përmes procesit të urinimit. ...

28 May, 2017Lexo më shumë
 

Fotolajm

Kim Jung, bëhet pjesë e batutave
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play iStunt 2
  • Play Urban Basketball
  • Play Urban Basketball
  • Play Turbo Racing 3