Lidhja misterioze mes tërmeteve dhe florinjve – Lajmi.net
Lidhja misterioze mes tërmeteve dhe florinjve
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 0:15, 21 March 2017
Pothuaj i gjithë floriri i pranishëm në koren e Tokës sot është sjellë prej impakteve të asteroidëve katër miliardë vite më parë.

Që atëherë, ai është groposur nën rrjedhat e lavës dhe shtresa të tjera shkëmbore.

Floriri është një prej elementëve më pak reaktivë, por ai shkrihet shumë ngadalë në ujë. Ka afro 20 g flori të shkrirë në çdo kilometër kub ujë deti.

Ky flori i shkrirë depërton në shumë formacione shkëmbore si ujë nëntokësor. Megjithatë përqëndrimi, vetëm 10 pjesë për kadrilion, është shumë i ulët për ta bërë nxjerrjen e tij ekonomike.

Tërmetet shkaktojnë të çara të mëdha dhe trysnia e papritur nxjerr jashtë floririn. Përgjatë miliona viteve, tërmetet e përsëritur krijojnë “vena”. Tetë përqind e depozitave të floririt në botë janë formuar në këtë mënyrë.

Fjalët kyçe: florinjtë, termetet

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bubble Trouble
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Rock Wheels
  • Play iStunt 2