Lideri verikorean falënderon Jugun për “mikpritjen mbresëlënëse” – Lajmi.net
Lideri verikorean falënderon Jugun për “mikpritjen mbresëlënëse”
Autori: Lajmi.net BotaLajme 7:50, 13 February 2018
Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-un, e lavdëroi Korenë e Jugut për, siç tha, mikpritjen “mbresëlënëse” të delegacionit të Veriut në Lojërat Olimpike Dimërore.

Komentet vijnë pasi delegacioni zyrtar i Veriut, i udhëhequr nga motra e Kimit, Kim Yo-jong, ka mbaruar vizitën historike dhe është kthyer në Phenjan.

“Pas raportit të delegacionit mbi vizitën, Kim Jong-un shprehu kënaqësi mbi të,” raportoi media shtetërore KCNA.

Ka qenë ky delegacioni më i lartë verikorean që ka vizituar Jugun që nga Lufta e Koresë në vitet 1950.

Dy Koretë nuk kanë nënshkruar kurrë traktat të paqes për të përfunduar zyrtarisht luftën dhe janë në një gjendje konstante të mosbesimit reciprok.

Pjesëmarrja e Koresë së Veriut në Lojërat Olimpike është parë si një ngrohje e marrëdhënieve midis dy Koreve, ndonëse ka pasur gjithashtu shqetësime se ajo i ka mundësuar Koresë së Veriut të blejë kohë për zhvillimin e programit të saj bërthamor.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO