Lekaj: Zgjerimi i rrugës Prishtinë-Pejë do të përfundojë sivjet, s’ka arsye për vonesa – Lajmi.net
Lekaj: Zgjerimi i rrugës Prishtinë-Pejë do të përfundojë sivjet, s’ka arsye për vonesa
Autori: Lajmi.net EkonomiLajmeNacionale 16:23, 27 September 2017
Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj inspektoi punimet në zgjerimin e rrugës Prishtinë-Pejë, në segmentin në fshatin Zahaq.

Ministri Lekaj gjatë kësaj vizite u njoh nga afër me zhvillimin e këtyre punimeve si dhe ngecjen e cila ka ndodhur për shkak të pengesës e cila është paraqitur nga shtyllat elektrike të cilat gjenden në këtë pjesë të kësaj rruge.

Në prononcimin e tij për media ministri Lekaj tha: “Kam marrë informata të sakta për të gjitha pengesat që janë paraqitur për stërzgjatjen e punimeve ne këtë segment rrugor, duke filluar nga dislokimi i shtyllave elektrike por edhe një stërzgjatje në tërësi e projekteve për shpronësim. Ky segment rrugor dhe rrugët tjera kanë pësuar për vendimmarrje sepse janë lënë anash dhe kanë hy vetëm në ato që janë në sipërfaqe por nuk kanë marrë vendime që kanë ndihmuar zhvillimin e projekteve. Sot jam këtu së bashku me kryetari e komunës që t’ju themi qytetarëve se ka kaluar koha, e stërzgjatjeve të projekteve, ka kaluar koha e individëve, të caktuar që për interesa individuale kanë zhvilluar projekte. Kjo rrugë do t’ju shërbej të gjithë qytetarëve pa dallime dhe këtu jam me gjithë mbështetjen e stafit tim, profesional që ky segment rrugor të mos ketë stërzgjatje por që të përfundojë në fund të këtij viti.

Ne si Ministri e Infrastrukturës dhe unë si ministër do të jemi afër qytetarëve dhe zgjidhjeve të problemeve. Tek unë si ministër nuk do të ndikoi politika as subjekti politik, por do të jem në shërbim të qytetarëve të Pejës. Nuk do të ndalet asnjë projekt por të gjitha projekte do të zhvillohen, sipas procedurave të prokurimit publik dhe ne jemi të gatshëm, t’i mbështesim të gjitha projektet, edhe pse me 2 gusht është ngrirë i tërë buxheti i Ministrisë së Infrastrukturës, dhe janë diku 45 milionë euro të cilat janë tërhequr nga të gjitha projektet, dhe me rishikimin e buxhetit do t’i financojmë këto projekte. Do të jem i saktë në realizimin e projekteve siç janë paraparë duke u përballur me të gjitha sfidat dhe parregullsitë që gjinden në të gjitha projekte. Sot në Pejë iu them qytetarëve të Pejës se do të mbështesim të gjitha ato projekte që shkojnë në favorin e tyre“.

Ministri Lekaj vlerësoi se që nga nesër do të dislokohen shtyllat elektrike të cilat janë në këtë pjesë të rrugës, pasi që është arritur marrëveshja me KEDS-in. /Lajmi.net/

lekaj1 lekaj2

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO