Zgjedhjet 2014 – Page 3 – Lajmi.net

Aktuale

Fillon heshtja parazgjedhore

Kur kanë mbetur edhe rreth 30 orë nga koha, kur qytetarët do të fillojnë t’u drejtohen qendrave të votimit për zgjedhjet e parakohshme parlamentare, nga ky moment vendi ka hyrë në heshtje parazgjedhore. ...

7 June, 2014Lexo më shumë

Jacobson: Bashkëpunojmë me çdo qeveri që vjen në pushtet pa hajni

Sipas ambasadores amerikane në Kosovë, Tracy Jacobson, SHBA-të nuk kanë ndonjë preferencë për lider a parti për zgjedhjet e 8 qershorit. Ajo ka thënë se do të bashkëpunojnë me secilën qeveri që vjen në pushtet pa vota të vjedhura....

6 June, 2014Lexo më shumë

Berisha do Drejtim të Ri për Kosovën

Komandant i Betejës së Lavdishme të Koshares, Rrustem Berisha, i cili është kandidat për deputetë i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), ka thënë se qytetarët e Kosovës duhet të votojnë të dielën për ndryshimin e qeverisjes, për të ndalur nëpërkëmbjen e shtetit. Ai ka thënë se Drejtimi i Ri është programi më i mirë për zhvillim dhe prosperitet të shtetit të Kosovës....

6 June, 2014Lexo më shumë

Mustafa: S’ka arsye të shtyhen zgjedhjet

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka thënë se nuk ka arsye që të shtyhet data e zgjedhjeve të parakohshme, të caktuara më 8 qershor....

6 June, 2014Lexo më shumë

Merkel mbështet LDK-në në cilësinë e kryetares së CDU-së dhe anëtares së PPE-së

Kryetarja e Unionit Kristiandemokrat Gjerman (CDU), Angela Merkel, përmes një letre i ka dërguar një letër mbështetëse kryetarit të LDK-së, Isa Mustafa, me rastin e zgjedhjeve parlamentare të 8 qershorit....

6 June, 2014Lexo më shumë

Jahjaga nuk ndryshon datën e zgjedhjeve

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga nuk ka shtyrë datën e mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, të caktuara të mbahen të dielën më 8 qershor. ...

6 June, 2014Lexo më shumë

Hoxhaj për Spindeleggers: Humbës klasik që përkrah humbësin Isa Mustafa

Ministri i Jashtëm i Kosovës, njëherësh nënkryetar i PDK-së, Enver Hoxhaj ka reaguar ashpër ndaj Zv.kancelarit të Austrisë, Michale Spindeleggers, njëherësh kryetar i Partisë Popullore të Austrisë, për letrën dërguar LDK-së....

6 June, 2014Lexo më shumë

Ngjyroset Remi

Simpatizantë të Lidhjes Demokratike të Kosovës kanë ngjyrosur mbrëmë billbordin e kandidatit për deputetë të Partisë Demokratike të Kosovës, Rrustem Mustafa – Remi, të vendosur në lagjen Kodra e Trimave në Prishtinë. ...

6 June, 2014Lexo më shumë

Serbët në jug irritohen nga ata në veri

Vendimi i liderëve lokalë serbë nga komunat veriore për bojkotimin e heshtur të zgjedhjeve të 8 qershorit i ka irrituar mjaft shumë serbët e pjesëve tjera të Kosovës....

6 June, 2014Lexo më shumë

Zviceranët për Partinë e Fortë: \”Me sarkazëm kundër të fortëve\”

Një parti e vogël, fushatën po e bën me satirë dhe sarkazëm kundër të fortëve, shkruan gazetari i televizionit publik zviceran, i cili ka takuar kryetarin \"lexhendar\"....

6 June, 2014Lexo më shumë

Peja nën ngjyrat e “Misionit të Ri”

Kryeministri Hashim Thaçi ka publikuar në Facebook një fotografi nga një distancë në lartësi, prej nga shihet qyteti i Pejës me të dhe përkrahësit e PDK-së....

5 June, 2014Lexo më shumë

Zbulohet skulptura e kryeministrit të ardhshëm Visar Arifaj

Partia e Fortë e ka zbuluar skulpturën e kryeministrit të ardhshëm të Kosovës, Visar Arifaj, në pozën e tij tashmë të famshme, duke thënë se ky është vetëm model i skulpturës së madhe që do të komisionohet pas ardhjes së partisë në pushtet....

5 June, 2014Lexo më shumë

Albin Kurti iu bën lajka gjakovarëve

Sonte në Pallatin e Kulturës në Gjakovë, Vetëvendosje mbajti tubim parazgjedhor, me ç’rast prezantoi kandidatët e saj nga kjo komunë për deputetë në Kuvendin e Kosovës. ...

5 June, 2014Lexo më shumë

Haradinaj në Gjilan, sërish kundër Thaçit e Isës

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj iu bëri thirrje qytetarëve të Gjilanit që të mos e votojnë Hashim Thaçin dhe Partinë Demokratike të Kosovës, pasi që kjo, sipas tij, vetëm do t’ia vështirësonin jetën vetes së tyre edhe më tutje....

5 June, 2014Lexo më shumë

Vota për liderin llogaritet vetëm me rrumbullakimin e numrit të tij

Asnjë lideri të partive politike nuk do t’i shkojnë votat të dielën nëse nuk rrumbullakohet edhe emri i tij në listën zgjedhore....

5 June, 2014Lexo më shumë

Thaçi fton partitë opozitare të pranojnë fitoren e ‘Misionit të Ri’

Kryetari i PDK-së, Hashim Thaçi, ka thënë për partitë opozitare të cilat, sipas tij, kanë \"marrë yrysh\" ndaj PDK-së, të tregohen shembull për botën me një fushtë mirëkuptuese. Ai fton ata që me urtësi dhe mençuri ta pranojnë fitoren e PDK-së pas zgjedhjeve....

5 June, 2014Lexo më shumë

Mustafa: Podujeva është anashkaluar nga qeverisja e PDK-së

Isa Mustafa ka kritikuar qeverisjen aktuale se ka lënë anash, bastionin e LDK-së, rajonin e Llapit. Ai premtoi se me një qeverisje të LDK-së, komunës së Podujevës do t’i kthehen investimet. ...

5 June, 2014Lexo më shumë

Pacolli në shtator fillon termocentralin Kosova e Re!

Ditën e parafundit të fushatës zgjedhore, presidenti i AKR-së, Behgjet Pacolli, nga Obiliqi u premtoi kosovarëve se më nuk do të kenë ndërprerje të energjisë elektrike....

5 June, 2014Lexo më shumë

PF hap lojën shpërblyese për të garuar për president

Partia e Fortë ka vendosur që kandidatin për President/e të vendit, ta bëjë përmes lojës shpërblyese....

5 June, 2014Lexo më shumë

Samuel Zhbogar kërkon zgjedhje sipas standardeve evropiane

Nëse ka vullnet, sigurisht se ka edhe një mënyrë. Nëse ka vullnet për zgjedhje të mira, Kosova është në gjendje të ketë zgjedhje të mira me standarde evropiane, shkruan shefi i Zyrës së BE-së në Kosovë dhe përfaqësues special i BE-së, Samuel Zhbogar në një editorial për media në prag të zgjedhjeve nacionale të 8 qershorit....

5 June, 2014Lexo më shumë

Haradinaj: Të fala “komunave” të Thaçit

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, gjatë tubimit elektoral në Hanë të Elezit, ka vazhduar me kritika ndaj dy liderëve të dy partive kryesore në vend, Hashim Thaçit dhe Isa Mustafës. ...

5 June, 2014Lexo më shumë

LDK, AAK dhe Nisma reagojnë ndaj sondazhit të sotëm

Lidhja Demokratike e Kosovës, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, janë të indinjuara nga sondazhi i publikuar sot në të përditshmen Tribuna. ...

5 June, 2014Lexo më shumë

Kurti në Istog, i bindur për fitore

Albin Kurti shprehët i bindur se subjekti i tij do të del fitues në zgjedhjet parlamentare. Përmendi përfitimet që qytetarët do t’i kenë në rast se, sipas tij, fiton VV. ...

5 June, 2014Lexo më shumë

Drenasi, simbol i fitoreve të PDK-së!

Fitorja e Partisë Demokratike të Kosovës do të jetë e madhe dhe do të jetë fitore e të gjithë qytetarëve të Kosovës, ka deklaruar kryetari i PDK-së, Hashim Thaçi, para simpatizantëve në tubimin përmbyllës në Drenas. ...

5 June, 2014Lexo më shumë

Këndellen serbët, për ‘interesin’ e Serbisë anulojnë bojkotimin e zgjedhjeve

Serbët e veriut të Kosovës do t’i përgjigjen thirrjes së qeverisë serbe që të dalin në zgjedhjet parlamentare më 8 qershor në Kosovë, “për të kontribuuar në betejën për realizimin e interesave nacionale dhe shtetërore të Serbisë”, thuhet në një komunikatë për media, të lëshuar pas takimit ndërmjet zyrtarëve serbë dhe kryetarëve të katër komunave me shumicë serbe të veriut të Kosovës....

5 June, 2014Lexo më shumë

Edhe një sondazh, prinë PDK, pasojnë, LDK, VV, AKR \’kapërcen\’ AAK-në

Derisa afrohet 8 qershori, dita kur do të përcaktohet skena e re politike në vend, një sondazh tjetër “i besueshëm” ndërkombëtar që ka arritur ta shohë gazeta Tribuna e vë sërish si lidere Partinë Demokratike të Kosovës (PDK)....

5 June, 2014Lexo më shumë

Diaspora, rol kyç në zhvillimin e Kosovës

Gjatë vizitës së tij në Therandë, kryetari i PDK-së, Hashim Thaçi, ka folur edhe për diasporën, duke thënë se “ka ardhur koha që përvojat e çmueshme të bashkatdhetarëve tanë të vihen në dispozicion të zhvillimit ekonomik”....

5 June, 2014Lexo më shumë

Paralajmëron largimin, nëse humb zgjedhjet

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa është shprehur edhe njëherë i bindur se do t’i fitojë zgjedhjet më 8 qershor. Por nëse një gjë e tillë nuk ndodh, i pari i LDK-së, ka thënë se më nuk do të mbajë më këtë pozitë....

5 June, 2014Lexo më shumë

LDK e Mitrovicës thotë se u sulmua nga militantët e PDK-së

Përkrahësit e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), me pankarta të Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit, e kanë penguar të mërkurën një tubim zgjedhor të Lidhjes Demokratike të Kosovës në fshatin Broboniq (fshati i lindjes i Kadri Veselit), thuhet në një njoftim të Degës së LDK-së të Mitrovicës. ...

5 June, 2014Lexo më shumë

Pacolli: Isha me Mustafën në shtëpi, më informuan se ka ardhur edhe Thaçi

Kreu i AKR-së, Behgjet Pacolli, ka pranuar takimin e tij me Mustafën e Thaçin. Ai tha se para orës 12 të mesnatës ishte duke ndenjur me Mustafën, ndërsa pas mesnate ka vazhduar të bisedojë me Hashim Thaçin. ...

4 June, 2014Lexo më shumë

PDK: Rinia zë fokus vendimtar në Misionin e Ri

Me Misionin e Ri, rinia do të zë fokus vendimtar, në veçanti për sa i përket punësimit. Gjatë viteve të fundit janë shënuar të arritura mjaft domethënëse, të cilat kanë krijuar një bazë më të mirë për projekte dhe mbështetje më të madhe....

4 June, 2014Lexo më shumë

Kamishi kërcënon e shantazhon komisionarët e VV-së

Sa më shumë që po afrohet dita e zgjedhjeve, në Skenderaj fushata e partisë që ishte në pushtet deri më tani po egërsohet gjithnjë e më shumë, thuhet në një komunikatë të lëshuar nga Shtabi Zgjedhor i Lëvizjes Vetëvendosje në Skenderaj. ...

4 June, 2014Lexo më shumë

Premton ta lidhë Kosovën me Serbi me autostradë deri në Konçul

Kreu i AKR-së, Behgjet Pacolli në tubimin e madh përmbyllës që mbajti në Gjilan ka premtuar se do ta ndërtojë autostradën deri në Kamenicë dhe ta lidhë Anamoravën me Rrugën e Kombit. ...

4 June, 2014Lexo më shumë

Thaçi për Die Presse: PDK-ja fiton në zgjedhjet e së dielës

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi, në një intervistë ekskluzive për të përditshmen prestigjioze austriake “Die Presse”, ka thënë se në zgjedhjet e së dielës Partia Demokratike e Kosovës do të dalë fituese bindëse....

4 June, 2014Lexo më shumë

Serbët e Kosovës të dielën dalin në zgjedhje

Kryetari i Komunës së Leposaviqit, Dragan Jablanoviq konfirmoi të mërkurën se serbët nga veriu do të marrin pjesë në zgjedhjet nacionale të Kosovës, më 8 qershor....

4 June, 2014Lexo më shumë

Haradinaj kritikon Thaçin e Mustafën, të tjerët s’i nguc

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj ka thënë se e di mirë si është të qeveriset shteti, jo si PDK-ja që ende s’e ka mësuar. Për LDK-në ai thotë se kanë probleme me konceptin e motos së tyre zgjedhore, u sugjeron ta kishin “Ne s’mujtëm”....

4 June, 2014Lexo më shumë

Thaçi do ta bëjë Dragashin destinacion turistik

Dragashi është një prej lokacioneve me potencial të madh për zhvillimin e turizmit dhe me Misionin e Ri do të ketë investime të mëdha që kjo zonë e Kosovës të jetë një destinacion për shumë turistë nga mbarë bota, tha të mërkurën kreu i PDK-së, Hashim Thaçi, në tubim me simpatizantë në Dragash. ...

4 June, 2014Lexo më shumë

Molliqaj: Vetëm me PDK-në jo (Video)

Dardan Molliqaj Sekretar organizativ në Lëvizjen Vetëvendosje, thotë se janë të gatshëm për të qeverisur vendin. Ai në një intervistë për lajmi.net ka deklaruar se PDK duhet të shkojë në opozitë dhe Vetëvendosje të qeverisë....

4 June, 2014Lexo më shumë

Policia e Kosovës me plan konkret për zgjedhje

Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Baki Kelani, ka deklaruar se Policia e Kosovës i ka kryer me kohë të gjitha përgatitjet e nevojshme policore, përmes hartimit dhe implementimit të planit operativ policor për ofrimin e sigurisë para, gjatë dhe pas procesit zgjedhor....

4 June, 2014Lexo më shumë

Fondi i Punësimit do të rrisë prodhimet ‘Made in Kosova’ (Video)

Në një intervistë për lajmi.net, Blerand Stavileci thotë se PDK dhe koalicioni i saj, është partia e parë  në vend, me një diferencë e cila varion prej 5.1 deri 8.6 për qind nga LDK-ja. Thotë se qytetarët duhet ta votojnë PDK-në, sepse kjo parti nuk jep vetëm premtime, por edhe i realizon ato. Sipas tij, kandidatët e tjerë për kryeministër nuk kanë me çka të krenohen, ndërsa lideri i PDK-së, Hashim Thaçi ka të arritura me bollëk....

4 June, 2014Lexo më shumë

Gjithmonë i pavarur (video)

Hasan Gashi thotë se nëse merr besimin e elektoratit, subjektet tjera politike do të mbesin në opozitë. Beson se zërin e qytetarëve do ta ngris si deputetë i pavarur, pavarësisht ofertave tunduese që mund të ketë nga partitë tjera. Premtimet e subjekteve politike i quan të parealizueshme....

4 June, 2014Lexo më shumë

Kurti: Vetëvendosje është zgjidhja për Gjilanin, Anamoravën dhe Kosovën

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti tha të mërkurën në Gjilan se Kosova ka shumë gjëra për të ndryshuar, andaj sipas tij Vetëvendosja është edhe zgjedhja edhe zgjidhja, edhe ndryshimi edhe zhvillimi, edhe për Gjilanin, edhe për Kosovën....

4 June, 2014Lexo më shumë

Thaçi në Junik, Misioni i Ri do të hap 20 mijë vende të reja pune në turizëm

Gjatë vizitës së tij në Junik, kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi ka folur për bukurinë e natyrës së Junikut dhe për potencialin e madh që ka kjo komunë dhe mbarë Kosova për t’u bërë atraktive për turistë vendas dhe të huaj....

4 June, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

Trudeau ndihmon një të ri me karrocë (Foto)
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Rock Wheels
  • Play World Soccer Champion
  • Play Bubble Trouble
  • Play Pro Kicker Frenzy