Zgjedhjet 2014 – Lajmi.net

Aktuale

KQZ publikon rezultatet zyrtare

Janë publikuar rezultatet zyrtare të zgjedhjeve të 8 qershorit. Renditja e subjekteve politike nuk ka pasur ndonjë ndryshim të madh, për dallim me rezultatet preliminare. ...

26 June, 2014Lexo më shumë

Lista me emrat e deputetëve të rinj, shtohen pakënaqësitë brenda LDK-së

Derisa pritet certifikimi i zgjedhjeve nga Komisioni Qendror Zgjedhor, lajmi.net ka siguruar nga  Lidhja Demokratike e Kosovës listën me emrat e 30 deputetëve të kësaj partie, që do të përbëjnë grupin e dytë parlamentar në vend, pas atij të Partisë Demokratike të Kosovës, e cila doli fituese e zgjedhjeve parlamentare, me 37 deputetë....

25 June, 2014Lexo më shumë

Rezultatet do të publikohen të enjten

Valdete Daka se rezultatet e zgjedhjeve të 8 qershorit, do të publikohen në ditën e enjte. ...

21 June, 2014Lexo më shumë

PDK fiton shumicën e votave me kusht, Lista Serbe të atyre me postë

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), ka publikuar rezultatet e votave me kusht dhe votave me postë....

20 June, 2014Lexo më shumë

PDK – 37 deputetë, 7 më shumë se LDK

lajmi.net ka siguruar raportin e fundit të Qendrës së Numërimit të Rezultateve dërguar Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, mbi bazën e të cilit partitë politike që kanë kaluar pragun zgjedhor do të përfaqësohen në Kuvend....

20 June, 2014Lexo më shumë

Daka mohon se KQZ-ja po ndikohet nga politika

Valdete Daka thot se KQZ nuk është bërë pjesë e lojërave politike duke mos bërë pazare politike me askënd. Sa i përket rezultatit përfundimtar, ajo ka thënë se do të certifikohet në momentin kur të sigurohen se nuk ka më asnjë ankesë....

19 June, 2014Lexo më shumë

Daka dhe Jacobson vëzhgojnë numërimin e votave

Valdete Daka dhe Tracey Jacobson, kanë parë nga afër procesin e numërimit të votave me kusht dhe votave të personave me nevoja të veçanta....

19 June, 2014Lexo më shumë

Serbët mbesin vetëm me vendet e rezervuara

Serbët në Kuvendin e Kosovës do t’i kenë vetëm 10 deputetë, që ia lejon Kushtetuta e Kosovës, përkundër faktit se ‘Lista Serbe’ ka mundësi të kalojë pragun zgjedhor prej pesë për qind....

19 June, 2014Lexo më shumë

Sot përfundon numërimi i votave me kusht

Qendra e Numërimit dhe Rezultateve pritet të përfundojë sot numërimin e të gjitha votat me kusht dhe pastaj të fillojë me rinumërimin e 439 kutive, për të cilat ka marrë vendim KQZ....

19 June, 2014Lexo më shumë

KQZ dërgon në rinumërim 439 kuti të votimit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka vendosur që të dërgohen në rinumërim e 18 kuti të votimit për shkak të mospërputhjes së të dhënave të subjekteve politike dhe 421 kuti të votimit për shkak të mospërputhjes së të dhënave të kandidatëve. ...

17 June, 2014Lexo më shumë

Partia e Fortë falënderon votuesit, i ngelet hatri te Mamusha

Partia e Fortë në zgjedhjet nacionale arriti të marrë vetëm rreth 1 200 vota. Shumë pak për t’iu afruar pragut parlamentar, që kërkon tridhjetëfishin e këtyre votave. Pavarësisht kësaj kjo parti, falënderon veç e veç secilin votues. ...

16 June, 2014Lexo më shumë

LDK-së i dështuan aderimet, ja emrat e ‘deputetëve’ të rinj

Bazuar në listën e Qendrës për Numërimin e Rezultateve të siguruar nga lajmi.net, kandidati më i votuar i Lidhjes Demokratike të Kosovës, pas Isa Mustafës, është Anton Quni, i cili ka marrë 19 mijë e 341 vota....

16 June, 2014Lexo më shumë

Lista e emrave të ‘deputeteve’ të LDK-së, Teuta ia sheh hairin veprës së babait

Teuta Rugova ia ka pa hairin veprës së babait. Përveç ditës së aderimit në Lidhjen Demokratike të Kosovës, asaj nuk i është dëgjuar zëri gjatë fushatës, por vajza e ish-presidentit historik, Ibrahim Rugova, ka arritur të mbledh 28 mijë e 363 vota....

16 June, 2014Lexo më shumë

Cili është numri “magjik” që të siguron vota?

Nëse e ke numrin në listën për deputet të njëjtë me atë të subjektit me të cilin garon në zgjedhje, ndoshta nuk ke nevojë fare të bësh fushatë. Votat i ke thuajse të garantuara për t’u bërë deputet. ...

16 June, 2014Lexo më shumë

Emrat e ‘deputetëve’ të PDK-së, ngecin ministrat Rexhepi, Stavileci e Mujota

Sipas listës së Qendrës për Numërimin e Rezultateve të siguruar nga lajmi.net, kandidati më i votuar nga lista e koalicionit të Partisë Demokratike e Kosovës, pas liderit të kësaj liste, Hashim Thaçi, i cili ka marrë 125 mijë e 509 vota, është Kadri Veseli, i cili ka marrë 41 mijë e 500 vota....

16 June, 2014Lexo më shumë

Aderimet nga shoqëria civile, kush dështoi e kush arriti të hyjë në Kuvend

Shumica e aderimeve nëpër parti politike nga shoqëria civile, nuk kanë arritur të hyjnë në Kuvend. Edhe pse ata u prezantuan si prurje që e pasurojnë politikën, elektorati duket se nuk preferoi t’i zgjedh për përfaqësues të tyre. ...

16 June, 2014Lexo më shumë

Ja emrat e ‘deputeteve’ të PDK-së

Sipas listës së Qendrës për Numërimin e Rezultateve të siguruar nga lajmi.net, kandidatja femër më e votuar nga lista e koalicionit të Partisë Demokratike e Kosovës është Labinotë Demi - Murtezi me 11 mijë e 14 vota, ndërsa kandidatja që ka marrë më së paku vota është Luljeta Vuniqi me 855 vota....

16 June, 2014Lexo më shumë

Ekskluzive: Shikoni sa vota fitoi secili kandidat për deputet

Sipas listës së siguruar nga lajmi.net, Qendra për Numërimin e Rezultateve ka bërë gati të nxjerrë rezultatet e kandidatëve të partive politike për deputetë të Kuvendit të Republikës së Kosovës. Kandidati më i votuar sipas kësaj liste del të jetë lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi, me 125 mijë e 509 vota....

16 June, 2014Lexo më shumë

Sa vota mori Elvis Pista në zgjedhjet e 8 qershorit?

Elvis Pista i cili u vra sot në orët e para të mëngjesit derisa po dilte nga një restorant në qytetin e tij, garonte në zgjedhjet e 8 qershorit, me dëshirën për ta përfaqësuar Rahovecin e tij në Kuvendin e republikës. ...

16 June, 2014Lexo më shumë

Partitë gjobiten me 89 mijë e 200 euro

PZAP ka gjobitur partitë politike për shkelje të ligjit zgjedhor. Partitë e mëdha edhe kësaj radhe prijnë për numrin e gjobave. ...

13 June, 2014Lexo më shumë

IKD: Organet e drejtësisë punuan mirë me 8 qershor

Instituti i Kosovës për Drejtësi “IKD”, e ka vlerësuar si pozitive punën e prokurorisë dhe policisë në bazë të përgjegjësive në ditën e zgjedhjeve, 8 qershor....

13 June, 2014Lexo më shumë

Thaçi, më i votuar, 106,978 vota

Me 75 për qind të votave të numëruara, lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi, ka marrë 106 mijë e 978 vota, duke qenë kështu lideri bindshëm më i votuari nga partitë politike në vend....

13 June, 2014Lexo më shumë

Blloku opozitar me grup të përbashkët për postin e kryeparlamentarit

Për ta siguruar postin e kryetarit të Kuvendit, LDK-ja, AAK-ja e NISMA kanë vendosur të krijojnë një grup të përbashkët parlamentar. Blloku që po synon të qeverisë Kosovën në katër vjetët e ardhshëm pretendon se qysh në fillim të seancës kur bëhet regjistrimi i deputetëve do të ketë më shumë sish se PDK-ja....

13 June, 2014Lexo më shumë

Refuzohen mbi një mijë fletëvotime të serbëve

Në mesin e 1.418 fletëvotimeve të refuzuara nga diaspora, 1.350 prej tyre janë të serbëve. ...

12 June, 2014Lexo më shumë

\”Qeverinë do ta formojë opozita\”

Sekretari I përgjithshëm i LDK-së, Ismet Beqiri, ka thënë se me PDK-në nuk dëshiron të bëjë koalicion asnjë parti politike. Sipas tij, qysh në start PDK-ja i ka humbur numrat dhe mundësinë për ta formuar qeverinë....

12 June, 2014Lexo më shumë

Kuvendi i ri mund të shpërndahet pas seancës së parë

Ende pa ardhur në rend çështja e Qeverisë, kuvendi mund të has në bllokadë qysh në pikën e zgjedhjes së kryetarit....

12 June, 2014Lexo më shumë

Pacolli: Nuk kam përmendur vota të punëtorëve në Kazakistan

Lideri i AKR-së, Behgjet Pacolli, i ka komentuar si të pamoralshme dhe fyese, siç thotë ai, spekulimet me votat e punëtorëve të Mabetex-it në Kazakistan....

11 June, 2014Lexo më shumë

Nëse PDK s\’arrin të formojë qeverinë, sipas Kushtetutës shkohet në zgjedhje

Nënkryetari i PDK-së, Arsim Bajrami, njëherësh profesor i së Drejtës Kushtetuese, ka vlerësuar se marrëveshja e partive opozitare për formimin e Qeverisë është antikushtetuese dhe një akt dëshpërues për opozitën, e cila i ka humbur zgjedhjet parlamentare....

11 June, 2014Lexo më shumë

BE ka pritur marrëveshje \’Thaçi – Haradinaj\’

Përderisa nga Zyra e baroneshës Ashton ka munguar reagimi, duke thënë se “ajo ndodhet në Athinë”, diplomatë evropianë me përvojë në raportet me Kosovën janë shprehur të befasuar me marrëveshjen e arritur, sepse kanë menduar se “Thaçi ka marrëveshje me Haradinajn”....

11 June, 2014Lexo më shumë

Për SHBA, e pranueshme çdo qeveri që është në përputhje me Kushtetutën

Çështja e krijimit të koalicionit qeverisës u takon liderëve të Kosovës, ndërsa Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të punojnë me Qeverinë e Kosovës pa marrë parasysh kush do ta krijojë atë, nëse ajo do të jetë rezultat i një procesi të drejtë, kredibil dhe transparent....

11 June, 2014Lexo më shumë

LDK nuk hyri e vetme në zgjedhje

Isa Mustafa një ditë më parë tha se LDK-ja ka dalë parti e parë, por sipas tij, PDK ka më shumë vota për shkak të koalicionit paraprak....

10 June, 2014Lexo më shumë

Haradinaj takoi kandidatët e AAK-së për deputetë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka takuar sot të gjithë kandidatët e AAK-së për deputetë të Parlamentit të Kosovës, që garuan në zgjedhjet e 8 Qershorit....

10 June, 2014Lexo më shumë

DnV: Zgjedhjet e 8 qershorit edhe më të mira se lokalet 2013 (Video)

Edhe pse vëzhguesit nga terreni të rrjetit të OJQ-ve, Demokracia në Veprim, kanë sjellë parregullsi nga vendet e ngjarjes lidhur me procesin zgjedhor të 8 qershorit, kjo organizatë i vlerëson ato si më të standardizuara se sa zgjedhjet lokale të vitit 2013. ...

10 June, 2014Lexo më shumë

PDK nuk e ka vështirë ta formojë qeverinë

Njohësi i proceseve politike, Behxhet Shala, ka vlerësuar se pas fitores së zgjedhjeve të 8 qershorit, PDK-ja nuk e e ka të vështira ta formojë qeverinë e re....

10 June, 2014Lexo më shumë

Luftimi i korrupsionit, sfida e qeverisë së re

Forcimi i sundimit të ligjit, luftimit i korrupsionit dhe zhvillimi ekonomik do të jenë sfidat kryesore me të cilat do të ballafaqohet qeveria e re. Kështu sipas disa nga analistëve politik në vend....

9 June, 2014Lexo më shumë

Rezultati e bëri LDK-në të heshtë

Prej kur ka nisur publikimi I rezultateve preliminare nga KQZ-ja, nga shtabet e partive politike dhe nga monitoruesit e zgjedhjeve, LDK-ja nuk ka pasur asnjë paraqitje publike....

9 June, 2014Lexo më shumë

Rama i uron fitoren Thaçit

Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, një ditë pas zgjedhjeve ka uruar kryetarin e PDK-së, Hashim Thaçin për fitoren e tij në zgjedhjet nacionale....

9 June, 2014Lexo më shumë

DnV shpall rezultatin, PDK-ja fituese e zgjedhjeve nacionale 2014

Pas numërimit të mbi 90 për qind të numërimit të votave, organizata e OJQ-ve Demokracia në Veprim, ka shpallur fituese Partinë Demokratike të Kosovës....

9 June, 2014Lexo më shumë

Molliqaj: Vetëvendosje do të jetë pushteti i së ardhmes

Sekretari organizativ i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Molliqaj, thotë se arsyeja pse PDK po del e para në rezultatet e deritanishme zyrtare, është për shkak të daljes së ulët të qytetarëve për të votuar. ...

9 June, 2014Lexo më shumë

Thaçi nuk e komenton rezultatin, për ‘standardin skandinav’ falënderon Kosovën

Lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se Kosova, përkatësisht qytetarët e saj, kanë përçuar mesazhin se në Kosovë funksionon demokracia....

8 June, 2014Lexo më shumë

Jahjaga: Qytetarët kaluan sprovën demokratike

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga ka përshëndetur procesin e Zgjedhjeve Parlamentare. ...

8 June, 2014Lexo më shumë

Veseli: PDK fituese bindëse

 PDK është fituesja bindëse e këtyre zgjedhjeve. Kadri Veseli tha se kjo fitore është e të gjithëve dhe tha se që prej nesër ata do të fillojnë me Misionin e Ri....

8 June, 2014Lexo më shumë

PDK e LDK nisin të festojnë fitoren, njëra palë do të dëshpërohet (Foto/Video)

Deri në orën 22:00 janë numëruar 14 për qind e vendvotimeve, por disa militantë të dy partive politike kryesore po qarkullojnë nëpër rrugët e kryeqytetit duke festuar fitoren e subjektit të tyre. ...

8 June, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

Trudeau ndihmon një të ri me karrocë (Foto)
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play 8 Ball Pool
  • Play Bike Rivals
  • Play Berry Rush
  • Play World Soccer Champion