Sociale – Page 3 – Lajmi.net

Aktuale

Haradinaj në Ditën botërore të të drejtave të njeriut: Në shtetin tonë nuk ka vend për diskriminim

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka dhënë një mesazh një Ditën botërore të të drejtave të njeriut. ...

10 December, 2018 Lexo më shumë

Jetesa e vështirë në shtëpinë prej najloni

L. D, 8-vjeçare nga fshati Nekovc i Drenasit jeton këtu me vëllanë e saj të vogël dhe babanë Pajazitin....

9 December, 2018 Lexo më shumë

Mbi 200 meshkuj viktima të dhunës në familje

Viktima të dhunës në familje nuk janë vetëm femrat, numri i të cilave është vazhdimisht në rritje dhe dhuna ndaj tyre shpesh është kthyer në tragjedi. As meshkujt kosovarë nuk po shpëtojnë lehtë kundrejt kësaj dukurie. ...

8 December, 2018 Lexo më shumë

Rrëfimi i 15-vjeçares të cilën e ngacmoi seksualisht mjeku nga Malisheva

Mjeku nga Malisheva, Ramadan Sopaj, po akuzohet për ngacmim seksual të një 15-vjeçareje. Ai, sipas deklaratave të vajzës së mitur, të enjten që e lamë pas e kishte prekur atë në vende intime. ...

5 December, 2018 Lexo më shumë

Dita e Personave me Aftësi të Kufizuara

Asambleja e Kombeve të Bashkuara, në vitin 1992, shpalli 3 dhjetorin Ditë Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Kufizuara. ...

3 December, 2018 Lexo më shumë

Djaloshi nga Ferizaji që në sy e ka hartën e Kosovës

Ideja për ndryshimin e kufijve të Kosovës edhe mund të jetësohet, por jo edhe në syrin e 13 vjeçarit, Besian Blenishti nga qyteti i Ferizajt. ...

29 November, 2018 Lexo më shumë

6 jetimë nga Podujeva bëhen me shtëpi të re

6 jetimë nga fshati Llapashticë e Epërme e Komunës së Podujevës janë bërë sot me shtëpi të re....

28 November, 2018 Lexo më shumë

Halil Kastrati mban premtimin, i bën 28 familje me 28 shtëpi

Shoqata Humanitare “Jetimat e Ballkanit”, në ditën e flamurit kombëtar, në bashkëpunim me Komunën e Prizrenit, do të ndajë 28 palë çelësa, në 28 nëntor, për 28 familjare në nevojë....

27 November, 2018 Lexo më shumë

Shtetet me më shumë festa zyrtare, ku renditen Kosova e Shqipëria

Një festë publike, një festë kombëtare ose një pushim ligjor janë terma që nënkuptojnë asgjë më shumë se një ditë në një vit që është lënë mënjanë të jetë një ditë joproduktive dhe që është vendosur nga sundimi i ligjit....

27 November, 2018 Lexo më shumë

Gjilani me aktivitete të shumta në kuadër të parandalimit të dhunës në familje

Kryesuesja e Kuvendit të Komunës së Gjilanit, Shpresa Kurteshi-Emini, ka thënë se dhuna në familje është një dukuri shqetësuese me të cilën duhet të merremi të gjithë bashkërisht....

26 November, 2018 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO