Sociale – Page 2 – Lajmi.net

Aktuale

O’Connell kërkon pension dinjitoz për viktimat e dhunës seksuale gjatë luftës

Qendra Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës (QKRMT) ka organizuar tryezën me temë “Drejtësia e vonuar – drejtësi e mohuar: Stërzgjatja e procesit për njohjen dhe verifikimin e statusit për të mbijetuarit e luftës në Kosovë....

19 June, 2017Lexo më shumë

Veturat që pacientëve ua kujtojnë vdekjen para shërimit

Zyrtarë të Qendrës Klinike Universitare thonë se do të shqyrtojnë mundësinë që të ofrojnë shërbimet e transportit të kufomave në një kundërvlerë participimi. Derisa nuk ka një rregull dhe një vend të përshtatshëm për parkimin e veturave të transportit të kufomave, ato parkohen vend e pa vend dhe pacientëve ua kujtojnë vdekjen....

15 June, 2017Lexo më shumë

Rriten kërkesat për lirim nga varshmëria e drogave

Numri i personave që duan të detoksikohen si rezultat i përdorimit të drogave ka shënuar rritje në Klinikën e Psikiarisë në QKUK. Kjo konfirmohet për rtklive.com nga zyrtarë të kësaj klinike....

9 June, 2017Lexo më shumë

Ministri Abrashi nënshkruan marrëveshje për 240 grante për mikro biznese

Sot, u nënshkrua marrëveshja e bashkëpunimit në mes të Ministrisë se Punës dhe Mirëqenies Sociale, respektivisht ministrit Arban Abrashi, dhe Shqipe Breznices, Koordinatore e Programit nga organizata gjermane Help ne kuadër te projektit “Mbështetje stabilitetit socio-ekonomik në rajonin e Ballkanit Perëndimor 2017-2018”....

8 June, 2017Lexo më shumë

Ta ndihmojmë Dafina Berishën

Vajza 27 vjeçare, Dafina Berisha, e cila është doagnostifikuar me sëmundjen Leukemi Akute, është shtruar në një spital në Stamboll të Turqisë, ku edhe do të marrë trajtimet e nevojshme....

4 June, 2017Lexo më shumë

Dikur luftonte për Kosovën, sot jeton si lypës (Video)

Asllan Bahtiri në vitin 1999 kishte braktisur punën në perëndim dhe kishte ardhur në Kosovë për t’iu bashkuar Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK). Por, aktualisht ndonëse është invalid lufte, ai jeton në gjendje të rëndë sociale, pa shtëpi dhe pa kusht elementare për jetë, raporton zëri.info....

4 June, 2017Lexo më shumë

Vetëvendosjes premton sistem tre-shtyllësh pensional, dhe sigurime shëndetësore

Lëvizja Vetëvendosje sot ka prezantuar prioritetet e saja për shëndetësinë dhe mirëqenien sociale....

27 May, 2017Lexo më shumë

Abrashi ka një lajm të mirë për punëtorët kosovarë

Ministri në detyrë i Punës dhe Mirëqenës Sociale, Arban Abrashi ka thënë se rritja e pagës minimale do të ndodh së shpejti....

23 May, 2017Lexo më shumë

4 vjeçarja kafshohet nga gjarpri, Klinika Infektive nuk ka serum

Një vajzë 4 vjeçare është kafshuar nga gjarpri derisa bashkë me të vëllain e saj binjakë kanë luajtur me të në oborrin e shtëpisë. Në QKUK kanë mbetur vetëm edhe dozat e fundit të serumit, derisa sivjet shtatë kosovarë raportohet se janë kafshuar nga gjarpërinjtë...

22 May, 2017Lexo më shumë

Dy të sëmurë rëndë nga ethet e minjve dhe 67 të pickuar nga rriqrat

Gjatë këtij viti në Kosovë, nga pickimi i rriqrave, ndihmë mjekësore kanë kërkuar 67 persona....

21 May, 2017Lexo më shumë

Zaev në gjykatë: 6 deputetë nga VMRO kanë marrë pjesë në organizmin për hapjen e portave

Gjashtë deputetë të VMRO-DPMNE-së kanë organizuar hyrjen e turmës e cila në Kuvend me plan dhe paramendim tentoi të kryejë vrasje. Këtë e ka deklaruar kreu i LSDM-së, Zoran Zaev, pasi në Prokurorinë Publike, si palë e dëmtuar, dëshmoi për “Të enjten e përgjakshme në Kuvend”....

12 May, 2017Lexo më shumë

Ish-ushtarit të UÇK-së i duhet operim urgjent, kërkohet ndihmë financiare

Kërkohet ndihmë financiare për operimin urgjent të ish-ushtarit të UÇK-së, Fitim Beqirit, nga fshati Xërxe e Opojës, komuna e Dragashit....

10 May, 2017Lexo më shumë

UNICEF-i ndihmon fëmijët me aftësi të kufizuara në aktivitete sportive

UNICEF-i dhe Komiteti Olimpik për fëmijë me aftësi të kufizuara kanë bërë nënshkrimin e marrëveshjes për involvimin e fëmijëve me aftësi të kufizuara intelektuale në aktivitete sportive, raporton Ekonomia Online....

9 May, 2017Lexo më shumë

Sa është e rëndësishme feja te të rinjtë?

Një numër i të rinjve në Kosovë e vlerësojnë fenë si të rëndësishme në jetën e tyre dhe e pranojnë përkatësinë e tyre fetare. Feja, thonë të rinjtë, ka një rol në shoqërinë e Kosovës, e cila vlerësohet të jetë me mbi 90 për qind të përkatësisë fetare islame....

7 May, 2017Lexo më shumë

Ja sa furnizohen me ilaçe spitalet e Kosovës

Rtklive.com ka siguruar përqindjet e furnizimit me ilaçe dhe materiale shpenzuese për gjitha spitalet e Kosovës. Sa i përket furnizimit me ilaçe esenciale prinë Spitali i Mitrovicës që në tremujorin e parë të vitit është furnizuar me 86.7 përqind të ilaçeve derisa më së keqi qëndron QKUK që u furnizua me vetëm 60 përqind të ilaçeve esenciale...

4 May, 2017Lexo më shumë

Alban Beqirit i duhen edhe 30 mijë euro për shërim

Alban Beqirit nga Baks i Skenderajt i duhen edhe 30 mijë euro për shërimin nga Leukemia...

3 May, 2017Lexo më shumë

Për të dëshmuar se janë gjallë, vërtetimi i pagesës së tatimit në pronë!

Për të dëshmuar se janë gjallë pensionistët detyrohen ta nxjerrin dokumentin (vërtetimin) se kanë paguar tatimin në pronë, e nëse nuk arrijnë të pajisen me këtë dokument ata praktikisht shpallën “të vdekur” dhe u ndërpriten pensionet, ndërsa i “ringjallin” posa t’i dorëzojnë vërtetimet se e kanë paguar tatimin në pronë...

3 May, 2017Lexo më shumë

Abrashi: Finalizohet marrëveshja Kosovë – Zvicër për pensionet

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi, ka bërë me dije se është finalizuar marrëveshja për pensionet mes Kosovës dhe Zvicrës....

29 April, 2017Lexo më shumë

Ndihmohen 30 familje të Drenasit me pako ushqimore dhe higjienike

Shoqata bamirëse "Jetimët e Ballkanit" kanë ndarë 30 paku ushqimore e higjienike për familjet ne nevojë në Komunën e Drenasit....

29 April, 2017Lexo më shumë

Finalizohet marrëveshja për sigurime sociale mes Kosovës dhe Zvicrës

Grupet punuese të Kosovës dhe Zvicrës ka përfunduar marrëveshjen për sigurime sociale mes dy vendeve....

27 April, 2017Lexo më shumë

I lindur dhe “i plakur” aty, 55 vjeçari dëbohet nga Zvicra

As fakti se është i lindur në Zvicër, në vitin e largët 1962 dhe këtu ka jetuar gjatë gjithë kohës dhe ka shkruar në shkollë, nuk e ka shpëtuar spanjollin sot 55 vjeçar nga dëbimi. Kjo për faktin se ai ka rënë në vazhdimësi në kundërshtim me ligjin, shkruan freiburgernachrichten....

27 April, 2017Lexo më shumë

Ambulancat e QKUK-së të mbingarkuara me pacientë

Numër i madh njerëzish presin çdo ditë në mëngjes para ambulancave specialistike për të kryer kontroll. Ka shumë qytetarë që vijnë në QKUK nga cepet më të largëta të Kosovës për të kryer kontrolla specialistike. Ndonëse në spital thonë se kontrollohen të gjithë, mes numrit të madh të njerëzve ekziston frika se mund të kthehen mbrapsht pa kryer punë shkaku i pritjeve të gjata, raporton rtklive.com...

26 April, 2017Lexo më shumë

Ndihmohen 40 familje skamnore në Prishtinë

Shoqata bamirëse “Jetimat e Ballkanit” ka ndihmuar 40 familje skamnorë në Prishtinë....

25 April, 2017Lexo më shumë

Alban Beqirit i duhen edhe 48 mijë euro për ta kompletuar shërimin nga leukemia

Alban Beqiri, 23 vjeçari nga fshati Baks, komuna e Skenderajt vuan nga leukemia akute – sëmundje e cila duhet trajtuar në Turqi dhe kushton 200 mijë euro....

25 April, 2017Lexo më shumë

Sfidat e shkollimit të personave të verbër

Të jetosh i verbër është sfidë. Por, kjo sfidë është edhe më e madhe kur pjesëtarëve të kësaj kategorie të shoqërisë u mungojnë kushtet elementare për jetë. Një nga kushtet e domosdoshme, konsiderohet edhe shkollimi sa më afër familjes, për shkak të nevojës që kanë këta persona për ndihmë dhe përkrahje....

25 April, 2017Lexo më shumë

Ndihmojeni  14 vjeçaren Fatlume Shala t’i kthehet jetës (Foto)

Fatlume Shala si kurrë më parë ka nevojë për ndihmën tuaj. E gjendur para një situatë të rëndë kur  duhet të luftojë me jetën, 14 vjeçarja nga Malisheva po vuan nga një sëmundje e rëndë në mëlçi, shkruan Gazeta Monitor....

25 April, 2017Lexo më shumë

Dy mijë të sëmurë kërkojnë shërim jashtë vendit

Numri i atyre që kërkojnë shërim jashtë vendit vazhdon të jetë i madh. Ky numër rritet akoma më shumë me mungesën e banave dhe të aparaturave të nevojshme brenda Qendrës Klinike Universitare të Kosovës. Rreth dy mijë qytetarë me sëmundje të rënda kanë aplikuar në Ministrinë e Shëndetësisë për shërim jashtë vendit. ...

23 April, 2017Lexo më shumë

Skamja e detyroi të jetojë tetë vjet larg gruas dhe fëmijëve

Emrullah Berisha nga fshati Gurë i Bardhë i Komunës së Malishevës për tetë vjet u detyrua që fëmijët dhe gruan t’i dërgojë tek miqtë e tij, për shkak të mungesës së banimit dhe kushteve elementare për jetesë....

17 April, 2017Lexo më shumë

Qeveria e Kosovës planifikon ta zbusë kriterin për pension kontributdhënës

Paga minimale nuk do të jetë e kategorizuar brenda këtij viti. Kështu deklaroi Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi....

15 April, 2017Lexo më shumë

Familja Kastrati në Turjakë të Malishevës, bëhet më shtëpi banimi

Falë shoqatës bamirëse “Ndihmo edhe Ti”, me donator Halim Hotin nga Carralluka, i cili jeton dh vepron në Suedi, dhe Komunës së Malishevës, familja e Musaj dhe Bukurie Kastratit nga Turjaka, prej sot, përfundimisht e kanë të zgjidhur problemin e banimit, pasi janë bërë më shtëpi të re....

14 April, 2017Lexo më shumë

Alban Beqirit i nevojiten edhe 76 mijë euro për shërim

Alban Beqiri nga fshati Baks i Skenderajt ka nevojë edhe për 76 mijë euro për të realizuar transplantim e palcës kurrizore, pas vuan nga Leukemia....

12 April, 2017Lexo më shumë

Humanisti zviceran bënë me shtëpi të re familjen gjilanase (Foto)

Shtatë anëtarët e familjes së Nazim Isufit sot u bënë me shtëpi të re. Gëzimin më të madh e kishin fëmijët e kësaj familje....

11 April, 2017Lexo më shumë

Donatori anonim ia bën befasi banesën e re familjes Mehmedi

Familja 4 anëtarësh e Shyqyri Mehmedit nga Ferizaj, tani e tutje do të jetojë në banesën e re dhe mjaft komfore, të cilën ua bëri befasi një qytetar që dëshiron të ngelë anonim....

10 April, 2017Lexo më shumë

Vajza e veteranit të UÇK-së, Fatlume Shala ka nevojë për ndihmë

Vajza e Sadik Shalës, veteranit të UÇK-së, Fatlume S Shala, nga Prizreni, është diagnostifikuar nga një sëmundje e rëndë në melqi dhe mjekët në QKUK kanë rekomanduar shërimin e saj jashtë Kosovës....

5 April, 2017Lexo më shumë

Jetonte në kushte të rënda, Liridona Berisha bëhet me shtëpi të re

Familja e Liridona Berishës nga fshati Kçiq i komunës së Mitrovicës bëhet me shtëpi të re....

3 April, 2017Lexo më shumë

Mërgimtari nga Gjermania ndihmon 15 familje skamnore

Varfëria në Kosovë sa vjen e shtohet. Aksioni humanitar i realizuar nga shoqata bamirëse “Jetimat e Ballkanit, shpalos një pjesë të gjendjes së rëndë të shumë familjeve kosovare.Ato ballafaqohem me skamje çdo ditë. E përveç kësaj shumë prej tyre vuajnë edhe nga sëmundje të ndryshme si pasoi e jetës së rëndë ekonomike....

2 April, 2017Lexo më shumë

I riu që u aksidentua nga treni në Fushë Kosovë ka nevojë për ndihmë, i duhet mjekim jashtë vendit

Festim Pllana, rreth 20 vjeçar nga fshati Bardh i Madh i Fushë-Kosovës është goditur nga treni para dhjetë ditësh (21 mars), afër stacionit të trenit në Prishtinë dhe ai tani ka nevojë për ndihmën tonë, pasi i duhet mjekim jashtë vendit....

31 March, 2017Lexo më shumë

UNICEF: 22 milionë fëmijë mund të vdesin nëse nuk marrin ndihmë urgjente

Të paktën 22 milionë fëmijë në katër shtetet të përfshira nga konfliktet, rrezikohen nga vdekja si pasojë e sëmundjeve dhe urisë nëse nuk ndërmerren veprime urgjente për të zgjidhur këtë problem, thonë nga UNICEF, duke kërkuar 50 për qind të buxhetit të ndihmës për këto vende, raporton Anadolu Agency (AA)....

28 March, 2017Lexo më shumë

Familja 8 anëtarësh e veteranit të UÇK-së bëhet me shtëpi të re

Familja tetë anëtarësh e ish-ushtarit të UÇK-së, Fetah Dvoranit nga fshati Terstenik i Drenasit është bërë me shtëpi të re. Kjo falë donatorëve të cilët për një kohë të shpejtë arritën të grumbullojnë mjetet e duhura për të kompletuar shtëpinë që tani e tutje do të jetojnë anëtarët e kësaj familje....

27 March, 2017Lexo më shumë

Kështu duket fabrika që do t’ua shuaj etjen prishtinasve (Video)

Sokol Xhafa, drejtor teknik në Ujësjellësin Rajonal “Prishtina”, ka bërë prezantimin e fabrikës për përpunimin e ujit në Shkabaj....

25 March, 2017Lexo më shumë

KDI ndan çmimet për pesë videot më të mira të garës “Kërko llogari”

Instituti Demokratik i Kosovës (KDI), ka bërë sot ndarjen e çmimeve për pesë videot më të mira nga videogara “Kërko llogari”....

22 March, 2017Lexo më shumë

Si ka lindur festa e Sulltan Nevruzit dhe kush është Imam Aliu

Për komunitetin Bektashi, në këtë ditë nis stina e pranverës, sepse sot (22 Mars) çdo gjë nis të marrë jetë e gjallëri. Dita nis me urimet më të mira për mbarësi, mirëqenie, paqe dhe dashuri. Në këtë festë gjithë besimtarët veshin rrobat më të mira dhe vijnë së bashku për të bërë faljen në këtë ditë të madhnueshme në Selinë e Shenjtë dhe në çdo teqe....

22 March, 2017Lexo më shumë

Mediat e huaja shkruajnë për Dr.Florin Ramadanin – Ortpedin shqiptar

Dr.Florin Ramadani, i specializuar në kirurgji ortopedike me një eksperiencë pune shumë vjeçare në Austri, përveç sukseseve te shumta që ka arritur në shtetin Austriak dhe padyshim dhe në Kosovë, për punën dhe suksesin e Dr.Florin Ramadanit kanë shkruar edhe mediat e shteteve të huaja....

22 March, 2017Lexo më shumë
 

Fotolajm

Pandat gjigante mbushin 1 vjeç në Makao
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Berry Rush
  • Play Urban Basketball
  • Play Bow Master
  • Play Turbo Racing 3