Sociale – Page 18 – Lajmi.net

Aktuale

Kuzhinieri i APJ-së, që ushqeu UÇK-në

Gani Berisha është kuzhinieri që ka ushqyer ushtarë të ish-Jugosllavisë, por edhe ata të UÇK-së. ...

25 May, 2014Lexo më shumë

Humb jetën një i burgosur në Dubravë

Ka humbur jetën aksidentalisht një person i burgosur në Brugun e Dubravës....

24 May, 2014Lexo më shumë

Cili është flamuri më i urryer në botë, ku është Kosova?

Në webin \"Flagburningworld\", me një klik mund t’i fusni flakën flamurit të vendit të cilin e urreni. ...

24 May, 2014Lexo më shumë

Tre fëmijë me leukemi dërgohen për shërim jashtë vendit

Pas ditëve të vikendit tri raste të fëmijëve të prekur nga sëmundja e leukemisë do të dërgohen për mjekim jashtë vendit, ndërkaq tri raste që janë duke u mjekuar jashtë vendit do të ndihmohen me mjete shtesë....

23 May, 2014Lexo më shumë

Ja si në Kosovë vidhen ndihmat e mbledhura për Serbinë (Video)

Njëzetvjeçari M.R. në një ndejë bamirësie në Graçanicë, duket se piu shumë dhe bashkë me miqtë e tij, tentoi të bëjë një “shaka”. Megjithatë pas lansimit të videos në YouTube, kjo doli të ishte “shaka” e dështuar. ...

22 May, 2014Lexo më shumë

Të prekurit me sindrom Down të margjinalizuar në shoqërinë kosovare

Personat e prekur me sindromin Doën vazhdojnë të jenë më të margjinalizuarit në shoqërinë kosovare. E në mënyrë që ata të jenë të barabartë në shoqëri, kërkohet kontributi i institucioneve por edhe i të gjithë atyre që i rrethojnë....

19 May, 2014Lexo më shumë

Dëbimi i të riut kosovar që ka nxitur debat dhe protesta në Zvicër (Video)

Autoritetet zvicerane të kantonit të Ticinos kishin marrë vendim për dëbimin e të riut Arlind Lokaj, për në Kosovë. Por një certifikatë mjekësore, e cila tregonte gjendjen e tij jo të mirë shëndetësore, kishte shtyrë dëbimin. Kjo temë ka hapur debat pro dhe kundër, duke nxitur edhe protesta. ...

19 May, 2014Lexo më shumë

Edhe EULEX ndihmë Serbisë, i dërgon helikopter nga Kosova

Misioni evropian për rend dhe ligj në Kosovë, EULEX do të dërgojë në Serbi një helikopter, për t’i ndihmuar asaj që t’i përballojë gjendjen e jashtëzakonshme shkaktuar nga vërshimet. ...

18 May, 2014Lexo më shumë

Vizita mjekësore për nxënësit e klasës së parë deri në të pestën

Drejtoria për Shëndetësi dhe Mirëqenie Socialë na bashkëpunim me Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Prishtinë, me Drejtorinë Komunale të Arsimit si dhe drejtorët e shkollave fillore, kanë filluar vizitat sistematike mjekësore për nxënësit nga klasa e parë deri në klasën e pestë....

12 May, 2014Lexo më shumë

Huqja e madhe e UNDP-së, kosovarët mese të kënaqur me shërbimet shëndetësore

Është kritikuar ashpër raporti i fundvitit të kaluar i UNDP-së, për kënaqshmërinë e pacientëve për shërbimet shëndetësore, në QKUK. Rezultatet e hulumtimit se 70% e pacientëve janë të kënaqur me ato shërbime, konsiderohen absurde, të fryra dhe që nuk përkojnë me realitetin, raporton KTV. ...

11 May, 2014Lexo më shumë

Emiratet e Bashkuara Arabe 1.5 milionë $ për ndërtimin e 8 xhamive në Kosovë

Në tetë qendra të Kosovës, do të fillojë  ndërtimi i xhamive, pasi që Emiratet e Bashkuara Arabe kanë vendosur që të dhurojnë 1.5 milionë dollarë për këtë. ...

11 May, 2014Lexo më shumë

Flet Agimi nga Prizreni, fotoja e të cilit hyri në histori

Para 15 vitesh, kur Kosova po digjej flakë nga lufta me Serbinë, Agim Shala ishte një vetëm një vjeçar. Ai bashkë me familjen e tij, si shumë familje tjera shqiptare të Kosovës, u shpërngulën për në Shqipëri, por një foto që për protagonistë kishte atë, hyri në histori. ...

11 May, 2014Lexo më shumë

Kosova 20 milionë euro në vit për shërbime shëndetësore jashtë vendit!

20 milionë euro është shuma e përafërt që shpenzojnë qytetarët tanë për shërbimet shëndetësore në vendet fqinje. Zyrtarë të Ministrisë së Shëndetësisë thonë se nuk kanë të dhëna të sakta, sepse mungon raportimi i qytetarëve. Ndërsa ekspertë të ekonomisë thonë se kjo shumë e parave që nga Kosova derdhen në vendet fqinje, shkon në dëm të ekonomisë së vendit....

10 May, 2014Lexo më shumë

Reagimi i një personi të pastrehë kur i dhurohet një shtëpi (Video)

Rahat, i cili është pronar i kanalit në YouTube, “Magic of Rahat”, i ka dhuruar një shtëpi një personi të pastrehë. ...

10 May, 2014Lexo më shumë

Diku në Kosovë, festa e Shën Gjergjit ‘përmes’ lumit me gjak (Foto)

Festa e Shën Gjergjit shënohet në shumë vende të Kosovës, por ndër format më të veçanta është ajo që organizohet në fshatin Babaj i Bokës, në Komunë të Gjakovës. ...

7 May, 2014Lexo më shumë

Spoti sensibilizues për të drejtat e fëmijëve, skena që trondisin (Video)

Një spot sensibilizues për të drejtat e fëmijëve, paraqet skena tronditëse.  ...

6 May, 2014Lexo më shumë

Shala: 1 Maji i gjen të përçarë sindikalistët

Behxhet Shala thotë se gjendja e punëtorëve në Kosovë është shumë e rëndë. Ai për këtë i fajëson edhe sindikatat që, sipas tij, janë të përçara. Ndërkaq, vlerëson se BSPK nuk ka treguar mosinteresim për punëtorët....

1 May, 2014Lexo më shumë

BSPK në vend të protestës, pret mysafirë

Punësimi dhe zhvillimi ekonomik mbeten brenga kryesore në Kosovë, ka thënë Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, gjatë një vizite që i bëri BSPK-së. Kurse Haxhi Arifi tha se shpreson se viti i ardhshëm do te jetë më i mirë sa i përket punësimit. ...

1 May, 2014Lexo më shumë

Sindikalistët “festojnë” edhe për këtë 1 Maj

Punëtorët kosovarë as për këtë një maj nuk do të dalin në protesta në mënyrë të organizuar. Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës (BSPK), në vend të protestës me një maj në ditën e punëtorëve ka vendosur që ta shënojë me një tryezë diskutimi....

30 April, 2014Lexo më shumë

Zjarrfikësit kërkojnë kushte, paralajmërojnë protesta

Gjendje e rëndë e ka kapluar shërbimin e zjarrfikësve vite me radhë. Sindikata e Pavarur e Zjarrfikësve të Kosovës (SPZK) ka reaguar për shumë probleme që e kanë përfshirë këtë institucion, por s’ka marrë përgjigje. Sipas kësaj sindikate, tani në radhë është protesta, pasi nuk ka formë tjetër të komunikimit me institucionet....

29 April, 2014Lexo më shumë

Kurti: Politikanët u pasuruan në kurrizin e të varfërve

Albin Kurti ka thënë se gjendja e rëndë sociale dhe rritja e pabarazisë ka ardhur sepse Kosova është bërë Republikë e politikanëve të pasur në kurriz të njerëzve të varfër. Ai ka thënë se te ardhurat që kanë qytetarët e Kosovës nuk i përkasin një shteti të zhvilluar....

18 April, 2014Lexo më shumë

Qeveria liron nga borxhet e KEK-ut rreth 50 mijë familje

Korporata Energjetike e Kosovës i ka propozuar Qeverisë së Kosovës që t’ua falë borxhet familjeve të kualifikuara si raste sociale. Kjo e dyta, ka rekomanduar që KEK së bashku me MPM-në të hartojë listën e familjeve në mënyrë që t’u shlyhen borxhet....

18 April, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Supercar Showdown
  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Urban Basketball