Sociale – Page 17 – Lajmi.net

Aktuale

Dhjetëra vajza nga Shqipëria, në Rashkë që të njihen me djem serbë

Agjencionet “Merli 2008″ nga Shkodra dhe ‘Stara Rashka’ nga Beogradi kanë organizuar gjatë festës së Vidovdanit një udhëtim për dhjetëra vajza nga rajone të ndryshme të Shqipërisë, të cilat kishin mbërritur në krahinën e Rashkës, në trekufirin Serbi – Mali i Zi – Republika Srpska me qëllim që të njihen me djem të pamartuar serbë nga kjo trevë....

4 July, 2014Lexo më shumë

Profesorët tallen me ligjin, mbajnë nga dy vende pune primare

Auditori i Përgjithshëm i Kosovës  vetëm sa e ka forcuar deklaratën e shumë njerëzve që në vazhdimësi kanë ngritur zërin se disa profesorë të Universitetit të Prishtinës mbajnë disa vende pune dhe ajo çka është absurde, ata dy vende pune i kanë paraqitur si primare....

4 July, 2014Lexo më shumë

Rryma merr jetën e një 12 vjeçari në Rahovec

Një 12 vjeçar nga Rahoveci ka humbur jetën për shkak të kontaktit me energji elektrike. Sipas dëshmitarëve thuhet se viktima posa e kishte prekur dorezën e derës së banjës ishte goditur për vdekje....

3 July, 2014Lexo më shumë

Lirohet nga QKUK drejtori në Komunën e Obiliqit

Agim Spahiu, Drejtori i Arsimit në Komunën e Obiliqit i cili ishte sulmuar ne zyrën e tij, kishte pësuar gërvishtje dhe lëndime trupore, bëjnë të ditur në QKUK....

3 July, 2014Lexo më shumë

Thaçi i bën 250 mijë ‘like’ në FB

Kryeministri në largim, Hashim Thaçi, ka falënderuar fansat e tij në rrjetin social Facebook, duke bërë të ditur se sot i janë bërë 250 mijë “like” në profilin e tij....

3 July, 2014Lexo më shumë

“Fluturuesit spanjoll”, ilegalisht nëpër barnatoret e Kosovës

Në barnatoret e Kosovës me lehtësinë mund të bihet “Spanish Sex Drops D8”, që janë stimulues femëror seksual e që blihen kryesisht nga meshkujt, që duan të abuzojnë seksualisht me femrat, të cilat nën ndikimin e këtyre pikave hidhen lehtë në shtratin e abuzuesve....

3 July, 2014Lexo më shumë

Fyerja e Skënderbeut i çoi në burg (Video)

Jeton Vërbani dhe Arben Berisha nga Kaçaniku janë arrestuar të martën nga Policia e Kosovës dhe janë dërguar në mbajtje për 48 orësh. ...

2 July, 2014Lexo më shumë

Vdes Agnesa, humbë betejën me jetën

Peja ka marrë lajmin e zi për vdekjen e vajzës të re, Agnesa Kondirolli. Pas betejes së gjatë për jetë, Agnesa ka humbur betejën për jetë duke vdekur në moshën 19 vjeçare....

2 July, 2014Lexo më shumë

Historia e grabitjes së 79 orëve prej ari nga kosovarët në Bahrein

Dy dëshmitarë arabë kanë dëshmuar të martën nga Bahreini kundër një bande të fuqishme grabitësish kosovarë....

2 July, 2014Lexo më shumë

Shtrenjtohet energjia elektrike për 5.57 për qind

Bordi i Zyrës së Rregullatorit për Energji (ZRRE) ka aprovuar të hënën tarifat e çmimeve me pakicë të energjisë elektrike për konsumatorë, që do të fillojnë të aplikohen nga furnizuesi publik prej ditës së nesërme....

30 June, 2014Lexo më shumë

Reduktime të ujit në kryeqytet deri në 2016-ën

Batllavës i duhen edhe 89 centimetra, ndërsa Badovcit edhe 4.3 metra për të arritur nivelin maksimal. Sipas zyrtarëve të Ujësjellësit, rritja e niveleve ka bërë që të ketë më pak reduktime të ujit në kryeqytet....

29 June, 2014Lexo më shumë

Shërbimi Korrektues i pakënaqur me raportin për burgjet

Shërbimi Korrektues i Kosovës (SHKK), ka reaguar të premten lidhur me raportin e monitorimit të qendrave korrektuese dhe të paraburgimit të përgatitur nga Grupi Punues i Mekanizmit Kombëtar për parandalimin e torturës....

27 June, 2014Lexo më shumë

Policia bastis kazinot ‘Play4Win”

Sot në mëngjes Policia e Kosovës dhe ajo e EULEX-it arrestuan tre të pandehur dhe kryen bastisje në disa lokacione në rajonin e Prishtinës dhe në atë të Gjakovës....

25 June, 2014Lexo më shumë

UP-ja e falsifikimeve, 40 raste të reja

Arrestimet e vitit të shkuar të 11 personave, ish-studentë dhe asistentë të Universitetit të Prishtinës nën dyshimet për falsifikime dhe regjistrime të paligjshme, nuk e kanë ndalur këtë dukuri në UP....

25 June, 2014Lexo më shumë

Kosovë, heroina po zëvendësohet me GHB dhe amfetaminë

Përderisa abuzimet me heroinën, si një prej narkotikëve më të dëmshëm, ka shënuar rënie në Kosovë, tashmë në vend janë duke u keqpërdorur drogat e reja të dizajnuara, të ashtuquajturat “legal high” apo “lartësia legale”....

22 June, 2014Lexo më shumë

Agjencia e Pronave kërkon ligj të ri për përcaktim të mandatit

Agjencia Kosovare e Pronës, nga 42 mijë e 715 kërkesa që kanë të bëjnë me pronën e paluajtshme private, të cilat i ka pranuar nga paslufta e deri në dhjetor të 2007, pjesën më të madhe të tyre e ka zgjidhur, ndërsa kanë mbetur të pazgjidhura edhe 9,049 kërkesa. Kërkesat e bëra pas vitit 2007 nuk procedohen, sepse ka kaluar madati i kësaj agjencie....

22 June, 2014Lexo më shumë

UP do t’i pranojë mbi 10 mijë studentë të rinj

Universiteti i Prishtinës (UP), do të pranojë për vitin e ri akademik rreth 10 mijë e 800 studentë të rinj, numër ky i miratuar nga senati i Universitetit dhe tashmë pritet të miratohet edhe nga Ministria e Arsimit. Ky numër ka mundësi të ndryshohet. Ndërkohë, pritet që konkursi për pranimin e studentëve të shpallet menjëherë pasi të dalin rezultatet e provimit shtetëror të maturës....

21 June, 2014Lexo më shumë

Pse nuk votuan edhe pacientët!?

Komisioni Qendror Zgjedhor dhe menaxhmenti i Qendrës Klinike Universitare të Kosovës nuk e mbajnë veten përgjegjës që nuk ua kanë mundësuar votimin të gjithë pacientëve të hospitalizuar në ditën e zgjedhjeve....

20 June, 2014Lexo më shumë

Komandantët ‘ripushtojnë’ QKUK-në

Gjashtë nga të akuzuarit e “Grupit të Drenicës”, ish-luftëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sami Lushtaku, Sylejman Selimi, Sahit Jashari, Sabit Lushtaku, Isni Thaçi dhe Ismet Haxha, janë shtruar sërish në Qendrën Klinike Universitare....

20 June, 2014Lexo më shumë

Arbnori do të bëhej zëdhënës i Komunës së Prishtinës

Arbnori Dehari ishte më i miri në intervistë për zëdhënës të Komunës së Prishtinës. Por, dy javë para se t’ia niste punës, ai vdiq. Më 11 qershor, ra nga kati i pestë i ndërtesës ku banonte në lagjen Mati 1. Vdekja e tij ende ka mbetur e pasqaruar....

20 June, 2014Lexo më shumë

Anëtarët e SBASHK-ut, pushimet në Durrës 20% më lirë

Çdo mësimdhënës i Kosovës që posedon kartelë identifikuese të SBASHK-ut mund t’i kalojë pushimet në kompleksin hotelier “Bonita” në Durrës me zbritje prej 20 për qind....

19 June, 2014Lexo më shumë

Mjekët nga Australia po operojnë 17 fëmijë kosovarë

Një ekip e mjekëve nga Australia, nën udhëheqjen e Prof. Paddy Deëan, po qëndron për vizitë pune në Klinikën e Kirurgjisë së Fëmijëve të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK).  Ekipi i mjekëve do të qëndrojë deri më 22 qershor dhe do të operohen  17 fëmijë nga Kosova  me anomali komplekse kongjenitale, operacione këto që nuk mund të kryhen në Kosovë....

17 June, 2014Lexo më shumë

Këpuca e gjetur nuk është e vrasësit

Policia është duke zhvilluar hetime intensive për të zbuluar vrasjen e Elvis Pistës nga Rahoveci....

17 June, 2014Lexo më shumë

Rexhepi: Kosova po frikëson investitorët

Kosova po frikëson investitorët e huaj me jostabilitetin, krizën politike dhe kushtetuese që po kalon, ka thënë ekonomisti Ibrahim Rexhepi. Ai thotë se rritja ekonomike nën 7 për qind, do të ishte pak për Kosovën....

14 June, 2014Lexo më shumë

Krerët e Gjilanit dhurojnë gjak

Në javën botërore të dhurimit të gjakut, zyrtarë të lartë të komunës së Gjilanit ka dhuruar gjak. Ata u kanë bërë thirrje edhe qytetarëve që ta bëjnë një gjë të tillë....

14 June, 2014Lexo më shumë

Në Gjermani, dyfishohen azilkërkuesit nga Kosova

Qytetarët e vendeve të Ballkanit Perëndimor, vazhdojnë të jenë një barrë për vendet e BE-së e posaçërisht për Gjermaninë.  ...

14 June, 2014Lexo më shumë

Kosovarët nuk arrijnë t\’i përballojnë shpenzimet mujore

Gjysma e familjeve kosovare, nuk arrijnë t’i përballin shpenzimet mujore, të tatimeve, shpenzimeve komunale – fatura, kreditë, qiratë, etj. ...

14 June, 2014Lexo më shumë

Vdes tragjikisht një 24 vjeçar

A.G, 24 vjeç, ka humbur jetën aksidentalisht pas rrëzimit nga kati i shtatë i një ndërtese. Vdekjen e kanë konfirmuar edhe në QKUK....

13 June, 2014Lexo më shumë

Edhe një aksident në bulevardin “Bill Clinton”

Një aksident ka ndodhur në Prishtinë, ku një veturë ka goditur një këmbësor. ...

12 June, 2014Lexo më shumë

Fëmijët, ndër më të shëndetshmit në Evropë, s\’iu mungon as seksi

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) për herë të parë ka realizuar studimin për sjelljet që ndërlidhen me shëndetin tek fëmijët e moshës shkollore në Kosovë, ku përmes tij, identifikohen sjelljet që ndërlidhen me shëndetin tek fëmijët dhe adoleshentët e moshës 11, 13 dhe 15 vjeçare....

11 June, 2014Lexo më shumë

Vetëvritet një 25 vjeçar, në Prishtinë

Një mashkull i moshës rreth 25 vjeç, i ka dhënë fund jetës së tij, pasi  të mërkurën rreth orës 10:00, është hedhur nga ballkoni i një ndërtese në lagjen e Mati 1 në Prishtinë. ...

11 June, 2014Lexo më shumë

Mbi 300 pickime nga rriqrat në Klinë

Në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare “Nënë Tereza” të Klinës, janë trajtuar më shumë se 300 raste të pickimit nga rriqrat. ...

5 June, 2014Lexo më shumë

Shëndetësia kosovare ndihmohet me pajisje nga Gjermania

Karvani me ndihma humanitare mjekësore të organizatës humanitare gjermane “Biker Brummi-Hilfe e.V” (BBH) arriti të mërkurën në vendin tonë. Kjo organizatë në bashkëpunim me “Eurobiker Charity Croatia” solli në Kosovë pajisje për qendrat kryesore të mjekësisë familjare në Klinë dhe në Istog....

4 June, 2014Lexo më shumë

Sistem unik arsimor ndërmjet Shqipërisë dhe Kosovës

Shqipëria e Kosova prej sot do të kenë një arsimim të unifikuar. Shkollat në të dy vendet  që nga muaji shtator do të mësojnë me të njëjtat tekste dhe me të njëjtin sistem shkollor.  ...

3 June, 2014Lexo më shumë

MASHT mbyll 11 çerdhe private

Fehmi Krasniqi thotë se MASHT ka licencuar 60 institucione shkollore. Sipas tij, vendimi vjen pas kërkesës së madhe të prindërve. Megjithatë Krasniqi vlerëson se as këto çerdhe nuk ofrojnë kushte të volitshme....

1 June, 2014Lexo më shumë

Të shtrenjtohet edhe më shumë duhani

Numri i duhanpirësve ka shënuar rënie, dhe për të ulur këtë numër edhe më shumë duhet të ngritën taksat e duhanit, që çmimi të jetë sa më i papërballueshëm....

31 May, 2014Lexo më shumë

Shqiptari përjeton “Ëndrrën amerikane”, fiton 1.5 milion dollarë

Një 21 shqiptar i cili ende jeton me prindërit e tij në Brooklyn të New York-ut, është në mesin e tetë njerëzve me fat, që u bënë milioner duke fituar në llotari gjatë kësaj jave që po lëmë pas. ...

31 May, 2014Lexo më shumë

Afër dhjetë lagje të Prishtinës sot do të përballen me reduktime të ashpra të ujit.

Për shkak të punimeve që do zhvillohen sot, Kompania Ujësjellësi Rajonal “Prishtina” thekson se janë të detyruar që ta ndërprejnë prodhimin e ujit të pijshëm nga sistemi i Badocit. Ndërprerja e prodhimit do të fillojë në orën 12 dhe do të zgjasë deri në orën 22.  ...

31 May, 2014Lexo më shumë

“Raifeissen” i dhuron QKUK-së 100 mijë euro

Këto mjete i janë dhuruar Klinikës Obstetrike Gjinekologjike të QKUK-së, ndërsa është premtuar se donacione të tilla do të ketë edhe në të ardhmen....

29 May, 2014Lexo më shumë

Një e treta e popullsisë në botë mbi peshë

Sipas një studimi të publikuar të enjten, pothuajse një e treta e popullatës në botë është mbi peshë....

29 May, 2014Lexo më shumë

Kush janë pijanecët e Ballkanit, sa pinë shqiptarët?

Qytetarët e Serbisë brenda vitit konsumojnë mesatarisht më shumë se 12.5 litra alkool secili. Ata janë konsumuesit më të mëdhenj të alkoolit në Ballkan, thotë një studim i fundit i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH)....

27 May, 2014Lexo më shumë

Kuzhinieri i APJ-së, që ushqeu UÇK-në

Gani Berisha është kuzhinieri që ka ushqyer ushtarë të ish-Jugosllavisë, por edhe ata të UÇK-së. ...

25 May, 2014Lexo më shumë

Humb jetën një i burgosur në Dubravë

Ka humbur jetën aksidentalisht një person i burgosur në Brugun e Dubravës....

24 May, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Zombie Big Trouble
  • Play 8 Ball Pool
  • Play Stealth Sniper
  • Play Pro Kicker Frenzy