Sociale – Page 16 – Lajmi.net

Aktuale

Rrëfehet Halimja: Gani Geci ma vrau burrin pa i bërë asgjë

Ishin bërë gati për të shkuar në dasmën e tezakut ku ishin të ftuar, madje edhe zarfin me dhuratën që kishin vendosur t’ia dërgonin për martesë, e kishin bërë gati. Por, Ruzhdi Shaqiri me familjen e tij, nuk arritën të shkojnë, pasi ai u vra vetëm pak minuta para shkuarjes në restorantin ku do të mbahej dasma....

8 August, 2014Lexo më shumë

Shqiptarët e sëmurë përfitojnë dy fish në Francë

Azilkërkuesit nga Kosova e Shqipëria në Francë, përveç që përfitojnë trajtim shëndetësor për dializë dhe transplantim të veshkave, me këtë ata fitojnë edhe statusin e azilit në këtë shtet. ...

7 August, 2014Lexo më shumë

Kosova nuk rrezikohet nga Ebola

Epidemia “Ebola”, e cila që nga shkurti ka marrë rreth 700 jetë njerëzish në Afrikën Perëndimore, e që konsiderohet si njëra prej epidemive më të rrezikshme, nuk rrezikon që të shpërthejë edhe në Kosovë....

5 August, 2014Lexo më shumë

‘Prishtina 1999’, nga Eliza Hoxha

Arkitektja Eliza Hoxha ka edituar në profilin e saj në Facebook tri fotografi të Prishtinës të bëra para 15 vjetësh. ...

4 August, 2014Lexo më shumë

Kërkon veshkën e të birit, dyshon se ia morën gjatë operacionit

Murat Salihu nga Vushtrria kërkon veshkën e majtë të djalit të tij. Ai dyshon se dikush ia mori djalit të tij veshkën, gjatë një operacioni të rënd gjatë vitit 2011....

3 August, 2014Lexo më shumë

Shumë lypsarë vijnë nga Shqipëria, Maqedonia, Mali i Zi…

Numri i lypsarëve në Kosovë po shtohet gjithnjë e më shumë, duke shkaktuar rrezik për qytetarët....

3 August, 2014Lexo më shumë

Si erdhi deri te vrasja hakmarrëse në Marmull?

Vëllai dhe axha i dy të vrarëve, Hill dhe Pal Hillit, tregon për situatën se si ka ardhur deri të hakmarrja. ...

2 August, 2014Lexo më shumë

Rriqrat nuk u shfaqen të rrezikshme këtë vit

Për dallim me vitet paraprake, pranvera e sivjetme nuk ka rezultuar me ndonjë vdekje nga ethet hemorragjike. ...

1 August, 2014Lexo më shumë

Aksident i rëndë në Skenderaj: Një i vdekur dhe një i lënduar

Nga një aksident trafiku të ndodhur në rrethinë të Skenderajt, ka humbur jetën një e re dhe një tjetër është lënduar rëndë. ...

1 August, 2014Lexo më shumë

I vrasin nip e axhë, për hakmarrje

(E plotësuar) Kristë Gjoka, zyrtar për informim në Policinë e Gjakovës, ka thënë se dy viktimat e vrasjes që ka ndodhur në orët e mëngjesit, në fshatin Marmull të Komunës së Gjakovës, janë të moshës 14 dhe 41 vjeç....

1 August, 2014Lexo më shumë

Shtohet numri i fëmijëve të prekur nga kanceri

Numri i fëmijëve të prekur me kancer është në rritje, thonë profesionistë shëndetësorë. Sipas tyre, në vitin 2008 kanë qenë të diagnostikuar 7 fëmijë të prekur me këtë sëmundje, derisa në vitin 2013 janë diagnostikuar 48 raste të reja....

31 July, 2014Lexo më shumë

Ankohen studentët, kishte pyetje të gabuara në provimin pranues!

Kandidatët të cilët tashmë i janë nënshtruar provimit pranues në Fakultetin e Mjekësisë, po ndihen të shqetësuar për tri pyetjet e formuluara gabim të testit pranues në programet e Farmacisë, Stomatologjisë dhe atij të Kimisë. ...

30 July, 2014Lexo më shumë

Djelmoshat e rrezikshëm në Gërdovc

Gërdovci ka pranuar të burgosurit e parë që konsiderohen se janë të rrezikshëm....

30 July, 2014Lexo më shumë

20 vjet burg për dy grabitësit e kosovarëve në Rrugën e Kombit

Ardit Maxhuni dhe Anton Nikolli, shtetas të Shqipërisë do të vuajnë nga 10 vjet burgim pasi gjatë muajit gusht të vitit të kaluar, kishin plaçkitur disa kosovarë që shkonin për pushime në Shqipëri....

29 July, 2014Lexo më shumë

Veç vaj dhe kripë pas shpirtit

Gjysmë shishe vaj dhe një kuti kripë, është i vetmi ushqim që ata kanë në shtëpi për momentin. Festa e Fitër Bajramit i gjen pa kushte elementare për jetesë....

27 July, 2014Lexo më shumë

Ferizaj arrin t’i largojë sorrat që galaconin kalimtarët në qytet

Qytetet e Kosovës, duke përfshirë edhe kryeqendrën Prishtinën përballen me problemin e sorrave të cilat shpeshherë i shqetësojnë qytetarët duke i galacuar. Por falë ndërhyrjes së Komunës, Ferizaj nuk e ka më këtë problem.  ...

26 July, 2014Lexo më shumë

Si e kalojnë ditën grevistët e fabrikës së Gypave (Foto&Video)

Ish-punëtorët e fabrikës së Gypave nga Ferizaj, tash e dy muaj janë në grevë duke kërkuar nga Agjencia e Privatizimit të Kosovës (AKP), që të zbatoj vendimin e Gjykatës Kushtetuese – t’ua ndajë mjetet nga privatizimi i fabrikës ku ata kanë punuar....

25 July, 2014Lexo më shumë

BSPK nuk përjashton protestat, nëse nuk ulet çmimi i rrymës (video)

Çmimi i energjisë elektrike duhet të ulët, pasi me shtrenjtimin e energjisë përveç qytetarëve, janë dëmtuar edhe bizneset vendore. Kështu u tha sot në një tryezë diskutimi të organizuar nga BSPK. Po ashtu u vlerësua se kjo ngritje e energjisë ka ardhur si rezultat i vakuumit institucional....

25 July, 2014Lexo më shumë

Stuhi e paparë e shiut në Prishtinë (Video)

Një stuhi e papritur e përcjellë me reshje të mëdha të shiut, ka kapluar këto raste Kryeqytetin, Prishtinën dhe disa vende tjera të vendit....

23 July, 2014Lexo më shumë

I burgosuri shqiptar jep provimin e Doktoraturës me Skype

I burgosuri shqiptar, Alban Bardhi, ka arritur që përmes Skype të kalojë provimin e doktoraturës, duke siguruar pikët maksimale, përpara një komisioni të përbërë nga pedagogë të Universitetit të Romës....

23 July, 2014Lexo më shumë

“Bill Clinton” kërkon kontejnerë! (Foto)

Banorët e lagjes Dardania në Prishtinë, që banojnë në ndërtesat publike të cilat shtrihen në anën e djathtë të bulevardit “Bill Clinton” (në drejtim të kompleksit Santea), që prej gati pesë vjetësh janë të detyruar të bartin bërllokun në lagjen tjetër të qytetit, Lakërishte. ...

21 July, 2014Lexo më shumë

Aksident në magjistralen Pejë-Prishtinë

Një aksident trafiku ka ndodhur të hënën pasdite në afërsi të Klinës, në magjistralen Prishtinë-Pejë. ...

21 July, 2014Lexo më shumë

Dikush i vodhi një milion e gjysmë euro

Maturantët dhe profesorët e gjimnazit të Malishevës, të cilët kanë mbetur invalid pas aksidentit të Fushë-Arrzës, në Shqipëri, në vitin 2004, ende nuk janë kompensuar financiarisht....

21 July, 2014Lexo më shumë

Diaspora i çon edhe në det kosovarët!

Eksperti i ekonomisë, Ibrahim Rexhepi vlerëson se me pagat që janë në Kosovë, është e pamundur të bësh pushime. Shumë familje shkojnë me paratë e mërgimtarëve. ...

20 July, 2014Lexo më shumë

Qendra e Prishtinës shesh i lypsarëve

Situata e rëndë ekonomike në vend ka bërë që shumë lypsarë të dalin në rrugë dhe të kërkojnë lëmoshë, e vendi i cili ku këta lypsarë frekuentohen më shumë është sheshi “Nënë Tereza”, në Prishtinë kryeqytetit....

19 July, 2014Lexo më shumë

Rahoveci kujton 16 vjetorin e masakrës

Më 19 korrik të vitit 1998, si pasojë e një sulmi të forcave serbe, në Rahovec pati shumë të vrarë e të plagosur. Në Tehqen e Sheh Myhedinit në Rahovec janë masakruar shumë gra, fëmijë dhe pleq që kishin kërkuar strehim në këtë institucion fetar....

19 July, 2014Lexo më shumë

Brenda vitit në Kosovë shkurorëzohen rreth 1400 çifte

Kosovarët mesatarisht martohen më herët se mosha 30 vjeçare. Ndërsa numri i shkurorëzimeve është gati sa 10 përqindëshi i kurorëzimeve brenda një viti. ...

18 July, 2014Lexo më shumë

Arrestohet Fadil Vokrri

Fadil Vokrri është arrestuar nën dyshimin se ka goditur me veturë një këmbësor. Aktualisht atij i është caktuar mbajtje policore prej 48 orësh. ...

18 July, 2014Lexo më shumë

Punëtorët e NBI ‘Suhareka’, do të protestojnë sot

Përmes protestave, punëtorët e NBI ‘Suhareka’ në Suharekë, do të tentojnë sot të rikthehen në vendet e tyre të punës....

15 July, 2014Lexo më shumë

Prishtinë, shtyllat e energjisë nëpër ballkone të objekteve kolektive

Shtyllat e energjisë elektrike të stërngarkuar me tela po rrezikojnë jetën e shumë njerëzve në kryeqytet. KEDS thotë se do rregullohen, por nuk din kohë kur dhe as mënyra se si do të evitohet rreziku....

13 July, 2014Lexo më shumë

Thaçi në Facebook arrin 253,494 “like”

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Hashim Thaçi ka arritur shifrën prej mbi 250 mijë pëlqimeve në faqen e tij në Facebook dhe këto pëlqime vijnë nga shumë shtete të botës, madhe edhe nga ato më të largëtat. ...

13 July, 2014Lexo më shumë

Ide të gabuara rreth Islamit: 9 gjëra që nuk kanë asgjë të bëjnë me besimin mysliman! (Foto)

Ka një mori të keqkuptimeve të mëdha në lidhje me besimin e themeluar para pesëmbëdhjetë shekujve nga profeti Muhamed. Në shumë raste ky besim paraqitet si i dhunshëm, gjë që nuk është e vërtetë. ...

12 July, 2014Lexo më shumë

Mbytet një fëmijë në lumin Drini i Bardhë

Policia e Kosovës ka njoftuar se në fshatin Krushë e vogël të Prizrenit është gjetur pa shenja jete një fëmijë tek lumi Drini i Bardhë....

10 July, 2014Lexo më shumë

Suedia i refuzon leje-qëndrimin Malit, kthimi drejt vdekjes

Bordi i Migracionit të Suedisë ia ka refuzuar leje-qëndrimin, Mal Osmanit dhe prindërve të tij, të cilët kanë shkuar për ta trajtuar atje. Mali vuan nga paraliza cerebrale, që sipas nënës së tij iu ka shkaktuar nga pakujdesia në QKUK. Ajo thotë se në Suedi Mali ka shkuar në gjendje shumë të rëndë dhe se i janë nevojitur disa muaj që të fillojë që të stabilizohet. ...

8 July, 2014Lexo më shumë

Peticion i kosovarëve drejt OKB-së për hetimin e përdhunimeve

Gratë e dhunuara gjatë luftës në Kosovë nuk janë përfshirë në raportin global të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, raport ky që del për ndodhitë në shtete të ndryshme të botës....

7 July, 2014Lexo më shumë

Serbia prinë për numrin e azilkërkuesve në rajon

Edhe këtë vit, Serbia zë vendin e parë për numrin e kërkesave për azil në shtetet e BE-së. Ndërsa, numri i azilkërkuesve nga Ballkani, është më i madh se i atyre nga Siria. ...

7 July, 2014Lexo më shumë

Ja kush është manekini i parë kosovar (Video)

Manekenizmi profesion i vajzave dhe djemve të pashëm, nuk është se ka ndonjë histori të bujshme në Kosovë. Por një banorë 74 vjeçar nga Vitia, pretendon se është manekini i parë në Kosovë. ...

5 July, 2014Lexo më shumë

Dhjetëra vajza nga Shqipëria, në Rashkë që të njihen me djem serbë

Agjencionet “Merli 2008″ nga Shkodra dhe ‘Stara Rashka’ nga Beogradi kanë organizuar gjatë festës së Vidovdanit një udhëtim për dhjetëra vajza nga rajone të ndryshme të Shqipërisë, të cilat kishin mbërritur në krahinën e Rashkës, në trekufirin Serbi – Mali i Zi – Republika Srpska me qëllim që të njihen me djem të pamartuar serbë nga kjo trevë....

4 July, 2014Lexo më shumë

Profesorët tallen me ligjin, mbajnë nga dy vende pune primare

Auditori i Përgjithshëm i Kosovës  vetëm sa e ka forcuar deklaratën e shumë njerëzve që në vazhdimësi kanë ngritur zërin se disa profesorë të Universitetit të Prishtinës mbajnë disa vende pune dhe ajo çka është absurde, ata dy vende pune i kanë paraqitur si primare....

4 July, 2014Lexo më shumë

Rryma merr jetën e një 12 vjeçari në Rahovec

Një 12 vjeçar nga Rahoveci ka humbur jetën për shkak të kontaktit me energji elektrike. Sipas dëshmitarëve thuhet se viktima posa e kishte prekur dorezën e derës së banjës ishte goditur për vdekje....

3 July, 2014Lexo më shumë

Lirohet nga QKUK drejtori në Komunën e Obiliqit

Agim Spahiu, Drejtori i Arsimit në Komunën e Obiliqit i cili ishte sulmuar ne zyrën e tij, kishte pësuar gërvishtje dhe lëndime trupore, bëjnë të ditur në QKUK....

3 July, 2014Lexo më shumë

Thaçi i bën 250 mijë ‘like’ në FB

Kryeministri në largim, Hashim Thaçi, ka falënderuar fansat e tij në rrjetin social Facebook, duke bërë të ditur se sot i janë bërë 250 mijë “like” në profilin e tij....

3 July, 2014Lexo më shumë

“Fluturuesit spanjoll”, ilegalisht nëpër barnatoret e Kosovës

Në barnatoret e Kosovës me lehtësinë mund të bihet “Spanish Sex Drops D8”, që janë stimulues femëror seksual e që blihen kryesisht nga meshkujt, që duan të abuzojnë seksualisht me femrat, të cilat nën ndikimin e këtyre pikave hidhen lehtë në shtratin e abuzuesve....

3 July, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Turbo Racing 3
  • Play Bow Master
  • Play Berry Rush
  • Play Urban Basketball