Sociale – Page 16 – Lajmi.net

Aktuale

“Bill Clinton” kërkon kontejnerë! (Foto)

Banorët e lagjes Dardania në Prishtinë, që banojnë në ndërtesat publike të cilat shtrihen në anën e djathtë të bulevardit “Bill Clinton” (në drejtim të kompleksit Santea), që prej gati pesë vjetësh janë të detyruar të bartin bërllokun në lagjen tjetër të qytetit, Lakërishte. ...

21 July, 2014Lexo më shumë

Aksident në magjistralen Pejë-Prishtinë

Një aksident trafiku ka ndodhur të hënën pasdite në afërsi të Klinës, në magjistralen Prishtinë-Pejë. ...

21 July, 2014Lexo më shumë

Dikush i vodhi një milion e gjysmë euro

Maturantët dhe profesorët e gjimnazit të Malishevës, të cilët kanë mbetur invalid pas aksidentit të Fushë-Arrzës, në Shqipëri, në vitin 2004, ende nuk janë kompensuar financiarisht....

21 July, 2014Lexo më shumë

Diaspora i çon edhe në det kosovarët!

Eksperti i ekonomisë, Ibrahim Rexhepi vlerëson se me pagat që janë në Kosovë, është e pamundur të bësh pushime. Shumë familje shkojnë me paratë e mërgimtarëve. ...

20 July, 2014Lexo më shumë

Qendra e Prishtinës shesh i lypsarëve

Situata e rëndë ekonomike në vend ka bërë që shumë lypsarë të dalin në rrugë dhe të kërkojnë lëmoshë, e vendi i cili ku këta lypsarë frekuentohen më shumë është sheshi “Nënë Tereza”, në Prishtinë kryeqytetit....

19 July, 2014Lexo më shumë

Rahoveci kujton 16 vjetorin e masakrës

Më 19 korrik të vitit 1998, si pasojë e një sulmi të forcave serbe, në Rahovec pati shumë të vrarë e të plagosur. Në Tehqen e Sheh Myhedinit në Rahovec janë masakruar shumë gra, fëmijë dhe pleq që kishin kërkuar strehim në këtë institucion fetar....

19 July, 2014Lexo më shumë

Brenda vitit në Kosovë shkurorëzohen rreth 1400 çifte

Kosovarët mesatarisht martohen më herët se mosha 30 vjeçare. Ndërsa numri i shkurorëzimeve është gati sa 10 përqindëshi i kurorëzimeve brenda një viti. ...

18 July, 2014Lexo më shumë

Arrestohet Fadil Vokrri

Fadil Vokrri është arrestuar nën dyshimin se ka goditur me veturë një këmbësor. Aktualisht atij i është caktuar mbajtje policore prej 48 orësh. ...

18 July, 2014Lexo më shumë

Punëtorët e NBI ‘Suhareka’, do të protestojnë sot

Përmes protestave, punëtorët e NBI ‘Suhareka’ në Suharekë, do të tentojnë sot të rikthehen në vendet e tyre të punës....

15 July, 2014Lexo më shumë

Prishtinë, shtyllat e energjisë nëpër ballkone të objekteve kolektive

Shtyllat e energjisë elektrike të stërngarkuar me tela po rrezikojnë jetën e shumë njerëzve në kryeqytet. KEDS thotë se do rregullohen, por nuk din kohë kur dhe as mënyra se si do të evitohet rreziku....

13 July, 2014Lexo më shumë

Thaçi në Facebook arrin 253,494 “like”

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Hashim Thaçi ka arritur shifrën prej mbi 250 mijë pëlqimeve në faqen e tij në Facebook dhe këto pëlqime vijnë nga shumë shtete të botës, madhe edhe nga ato më të largëtat. ...

13 July, 2014Lexo më shumë

Ide të gabuara rreth Islamit: 9 gjëra që nuk kanë asgjë të bëjnë me besimin mysliman! (Foto)

Ka një mori të keqkuptimeve të mëdha në lidhje me besimin e themeluar para pesëmbëdhjetë shekujve nga profeti Muhamed. Në shumë raste ky besim paraqitet si i dhunshëm, gjë që nuk është e vërtetë. ...

12 July, 2014Lexo më shumë

Mbytet një fëmijë në lumin Drini i Bardhë

Policia e Kosovës ka njoftuar se në fshatin Krushë e vogël të Prizrenit është gjetur pa shenja jete një fëmijë tek lumi Drini i Bardhë....

10 July, 2014Lexo më shumë

Suedia i refuzon leje-qëndrimin Malit, kthimi drejt vdekjes

Bordi i Migracionit të Suedisë ia ka refuzuar leje-qëndrimin, Mal Osmanit dhe prindërve të tij, të cilët kanë shkuar për ta trajtuar atje. Mali vuan nga paraliza cerebrale, që sipas nënës së tij iu ka shkaktuar nga pakujdesia në QKUK. Ajo thotë se në Suedi Mali ka shkuar në gjendje shumë të rëndë dhe se i janë nevojitur disa muaj që të fillojë që të stabilizohet. ...

8 July, 2014Lexo më shumë

Peticion i kosovarëve drejt OKB-së për hetimin e përdhunimeve

Gratë e dhunuara gjatë luftës në Kosovë nuk janë përfshirë në raportin global të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, raport ky që del për ndodhitë në shtete të ndryshme të botës....

7 July, 2014Lexo më shumë

Serbia prinë për numrin e azilkërkuesve në rajon

Edhe këtë vit, Serbia zë vendin e parë për numrin e kërkesave për azil në shtetet e BE-së. Ndërsa, numri i azilkërkuesve nga Ballkani, është më i madh se i atyre nga Siria. ...

7 July, 2014Lexo më shumë

Ja kush është manekini i parë kosovar (Video)

Manekenizmi profesion i vajzave dhe djemve të pashëm, nuk është se ka ndonjë histori të bujshme në Kosovë. Por një banorë 74 vjeçar nga Vitia, pretendon se është manekini i parë në Kosovë. ...

5 July, 2014Lexo më shumë

Dhjetëra vajza nga Shqipëria, në Rashkë që të njihen me djem serbë

Agjencionet “Merli 2008″ nga Shkodra dhe ‘Stara Rashka’ nga Beogradi kanë organizuar gjatë festës së Vidovdanit një udhëtim për dhjetëra vajza nga rajone të ndryshme të Shqipërisë, të cilat kishin mbërritur në krahinën e Rashkës, në trekufirin Serbi – Mali i Zi – Republika Srpska me qëllim që të njihen me djem të pamartuar serbë nga kjo trevë....

4 July, 2014Lexo më shumë

Profesorët tallen me ligjin, mbajnë nga dy vende pune primare

Auditori i Përgjithshëm i Kosovës  vetëm sa e ka forcuar deklaratën e shumë njerëzve që në vazhdimësi kanë ngritur zërin se disa profesorë të Universitetit të Prishtinës mbajnë disa vende pune dhe ajo çka është absurde, ata dy vende pune i kanë paraqitur si primare....

4 July, 2014Lexo më shumë

Rryma merr jetën e një 12 vjeçari në Rahovec

Një 12 vjeçar nga Rahoveci ka humbur jetën për shkak të kontaktit me energji elektrike. Sipas dëshmitarëve thuhet se viktima posa e kishte prekur dorezën e derës së banjës ishte goditur për vdekje....

3 July, 2014Lexo më shumë

Lirohet nga QKUK drejtori në Komunën e Obiliqit

Agim Spahiu, Drejtori i Arsimit në Komunën e Obiliqit i cili ishte sulmuar ne zyrën e tij, kishte pësuar gërvishtje dhe lëndime trupore, bëjnë të ditur në QKUK....

3 July, 2014Lexo më shumë

Thaçi i bën 250 mijë ‘like’ në FB

Kryeministri në largim, Hashim Thaçi, ka falënderuar fansat e tij në rrjetin social Facebook, duke bërë të ditur se sot i janë bërë 250 mijë “like” në profilin e tij....

3 July, 2014Lexo më shumë

“Fluturuesit spanjoll”, ilegalisht nëpër barnatoret e Kosovës

Në barnatoret e Kosovës me lehtësinë mund të bihet “Spanish Sex Drops D8”, që janë stimulues femëror seksual e që blihen kryesisht nga meshkujt, që duan të abuzojnë seksualisht me femrat, të cilat nën ndikimin e këtyre pikave hidhen lehtë në shtratin e abuzuesve....

3 July, 2014Lexo më shumë

Fyerja e Skënderbeut i çoi në burg (Video)

Jeton Vërbani dhe Arben Berisha nga Kaçaniku janë arrestuar të martën nga Policia e Kosovës dhe janë dërguar në mbajtje për 48 orësh. ...

2 July, 2014Lexo më shumë

Vdes Agnesa, humbë betejën me jetën

Peja ka marrë lajmin e zi për vdekjen e vajzës të re, Agnesa Kondirolli. Pas betejes së gjatë për jetë, Agnesa ka humbur betejën për jetë duke vdekur në moshën 19 vjeçare....

2 July, 2014Lexo më shumë

Historia e grabitjes së 79 orëve prej ari nga kosovarët në Bahrein

Dy dëshmitarë arabë kanë dëshmuar të martën nga Bahreini kundër një bande të fuqishme grabitësish kosovarë....

2 July, 2014Lexo më shumë

Shtrenjtohet energjia elektrike për 5.57 për qind

Bordi i Zyrës së Rregullatorit për Energji (ZRRE) ka aprovuar të hënën tarifat e çmimeve me pakicë të energjisë elektrike për konsumatorë, që do të fillojnë të aplikohen nga furnizuesi publik prej ditës së nesërme....

30 June, 2014Lexo më shumë

Reduktime të ujit në kryeqytet deri në 2016-ën

Batllavës i duhen edhe 89 centimetra, ndërsa Badovcit edhe 4.3 metra për të arritur nivelin maksimal. Sipas zyrtarëve të Ujësjellësit, rritja e niveleve ka bërë që të ketë më pak reduktime të ujit në kryeqytet....

29 June, 2014Lexo më shumë

Shërbimi Korrektues i pakënaqur me raportin për burgjet

Shërbimi Korrektues i Kosovës (SHKK), ka reaguar të premten lidhur me raportin e monitorimit të qendrave korrektuese dhe të paraburgimit të përgatitur nga Grupi Punues i Mekanizmit Kombëtar për parandalimin e torturës....

27 June, 2014Lexo më shumë

Policia bastis kazinot ‘Play4Win”

Sot në mëngjes Policia e Kosovës dhe ajo e EULEX-it arrestuan tre të pandehur dhe kryen bastisje në disa lokacione në rajonin e Prishtinës dhe në atë të Gjakovës....

25 June, 2014Lexo më shumë

UP-ja e falsifikimeve, 40 raste të reja

Arrestimet e vitit të shkuar të 11 personave, ish-studentë dhe asistentë të Universitetit të Prishtinës nën dyshimet për falsifikime dhe regjistrime të paligjshme, nuk e kanë ndalur këtë dukuri në UP....

25 June, 2014Lexo më shumë

Kosovë, heroina po zëvendësohet me GHB dhe amfetaminë

Përderisa abuzimet me heroinën, si një prej narkotikëve më të dëmshëm, ka shënuar rënie në Kosovë, tashmë në vend janë duke u keqpërdorur drogat e reja të dizajnuara, të ashtuquajturat “legal high” apo “lartësia legale”....

22 June, 2014Lexo më shumë

Agjencia e Pronave kërkon ligj të ri për përcaktim të mandatit

Agjencia Kosovare e Pronës, nga 42 mijë e 715 kërkesa që kanë të bëjnë me pronën e paluajtshme private, të cilat i ka pranuar nga paslufta e deri në dhjetor të 2007, pjesën më të madhe të tyre e ka zgjidhur, ndërsa kanë mbetur të pazgjidhura edhe 9,049 kërkesa. Kërkesat e bëra pas vitit 2007 nuk procedohen, sepse ka kaluar madati i kësaj agjencie....

22 June, 2014Lexo më shumë

UP do t’i pranojë mbi 10 mijë studentë të rinj

Universiteti i Prishtinës (UP), do të pranojë për vitin e ri akademik rreth 10 mijë e 800 studentë të rinj, numër ky i miratuar nga senati i Universitetit dhe tashmë pritet të miratohet edhe nga Ministria e Arsimit. Ky numër ka mundësi të ndryshohet. Ndërkohë, pritet që konkursi për pranimin e studentëve të shpallet menjëherë pasi të dalin rezultatet e provimit shtetëror të maturës....

21 June, 2014Lexo më shumë

Pse nuk votuan edhe pacientët!?

Komisioni Qendror Zgjedhor dhe menaxhmenti i Qendrës Klinike Universitare të Kosovës nuk e mbajnë veten përgjegjës që nuk ua kanë mundësuar votimin të gjithë pacientëve të hospitalizuar në ditën e zgjedhjeve....

20 June, 2014Lexo më shumë

Komandantët ‘ripushtojnë’ QKUK-në

Gjashtë nga të akuzuarit e “Grupit të Drenicës”, ish-luftëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sami Lushtaku, Sylejman Selimi, Sahit Jashari, Sabit Lushtaku, Isni Thaçi dhe Ismet Haxha, janë shtruar sërish në Qendrën Klinike Universitare....

20 June, 2014Lexo më shumë

Arbnori do të bëhej zëdhënës i Komunës së Prishtinës

Arbnori Dehari ishte më i miri në intervistë për zëdhënës të Komunës së Prishtinës. Por, dy javë para se t’ia niste punës, ai vdiq. Më 11 qershor, ra nga kati i pestë i ndërtesës ku banonte në lagjen Mati 1. Vdekja e tij ende ka mbetur e pasqaruar....

20 June, 2014Lexo më shumë

Anëtarët e SBASHK-ut, pushimet në Durrës 20% më lirë

Çdo mësimdhënës i Kosovës që posedon kartelë identifikuese të SBASHK-ut mund t’i kalojë pushimet në kompleksin hotelier “Bonita” në Durrës me zbritje prej 20 për qind....

19 June, 2014Lexo më shumë

Mjekët nga Australia po operojnë 17 fëmijë kosovarë

Një ekip e mjekëve nga Australia, nën udhëheqjen e Prof. Paddy Deëan, po qëndron për vizitë pune në Klinikën e Kirurgjisë së Fëmijëve të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK).  Ekipi i mjekëve do të qëndrojë deri më 22 qershor dhe do të operohen  17 fëmijë nga Kosova  me anomali komplekse kongjenitale, operacione këto që nuk mund të kryhen në Kosovë....

17 June, 2014Lexo më shumë

Këpuca e gjetur nuk është e vrasësit

Policia është duke zhvilluar hetime intensive për të zbuluar vrasjen e Elvis Pistës nga Rahoveci....

17 June, 2014Lexo më shumë

Rexhepi: Kosova po frikëson investitorët

Kosova po frikëson investitorët e huaj me jostabilitetin, krizën politike dhe kushtetuese që po kalon, ka thënë ekonomisti Ibrahim Rexhepi. Ai thotë se rritja ekonomike nën 7 për qind, do të ishte pak për Kosovën....

14 June, 2014Lexo më shumë

Krerët e Gjilanit dhurojnë gjak

Në javën botërore të dhurimit të gjakut, zyrtarë të lartë të komunës së Gjilanit ka dhuruar gjak. Ata u kanë bërë thirrje edhe qytetarëve që ta bëjnë një gjë të tillë....

14 June, 2014Lexo më shumë

Në Gjermani, dyfishohen azilkërkuesit nga Kosova

Qytetarët e vendeve të Ballkanit Perëndimor, vazhdojnë të jenë një barrë për vendet e BE-së e posaçërisht për Gjermaninë.  ...

14 June, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

‘’Në makinë, ka njerëz që nuk do të takohen kurrë më!’’
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Bubble Trouble
  • Play Berry Rush
  • Play Urban Basketball