Sociale – Page 15 – Lajmi.net

Aktuale

Bastisen lokalet në veri të Mitrovicës, aksioni i policisë përfundon pa ekses (Video)

Pjesëtarët e Policisë së Kosovës në veri të Mitrovicës, kanë ndërmarrë të enjten mbrëma një operacion të gjerë në luftë kundër drogës dhe armëve, duke bastisur në këtë mënyrë shumë lokale në veri të këtij qyteti....

17 October, 2014Lexo më shumë

Një person i kthyer nga haxhillëku, dyshohet të jetë infektuar me Ebola

Në Qendrën e Mjekësisë Familjare në lagjen Dardania në Prishtinë, mbrëmë është paraqitur një person, që sipas mjekëve kujdestarë, ka simptoma të virusit vdekjeprurës Ebola. ...

17 October, 2014Lexo më shumë

Ebola, duhet kontrolluar edhe haxhinjtë

Autoritetet egjiptiane janë duke futur në skaner secilin udhëtar që po hyn në këtë vend nga Arabia Saudite, si mase mbrojtëse nga përhapja e mundshme e virusit vdekjeprurës të quajtur Ebola....

14 October, 2014Lexo më shumë

Marrëveshja e mbrapsht, QKUK paguan stafin e spitalit turk IMH, pa punuar fare

Dhjetëra punëtorë të spitalit turk International Hospital Medicine (IMH) marrin rroga nga QKUK-ja pa punuar fare në këtë institucion....

14 October, 2014Lexo më shumë

Vdes Rrahman Uka, nuk i mbijetoi plagëve

Para pak çastesh ka pasur të shtëna me armë zjarri në një kafiteri në qendër të Prishtinës, ku sipas dëshmitarëve një person ka marrë plagë të rënda dhe është në rrezik jete. ...

13 October, 2014Lexo më shumë

Mbi 500 mijë qytetarë të zhytur në kredi

Bazuar në disa të dhëna nga BQK-ja, mbi 500 mijë qytetarë në Kosovë kanë marrë kredi. Shkaku kryesor i kësaj është skamja në vend....

13 October, 2014Lexo më shumë

Shqiptari te i cili Italia merr shembull (Foto)

Mediat italiane i kanë kushtuar një hapësirë të veçantë shqiptarit Flamur Djala, pas përmbytjes masive në Genova të Italisë....

12 October, 2014Lexo më shumë

Uji shërues i Shalës së Bajgorës

Shala e Bajgorës përveç si atraksion turistik, uji natyral që buron aty po shihet si shërues i shumë sëmundjeve. ...

12 October, 2014Lexo më shumë

Ambulanca të reja për dy fshatra të Vushtrrisë

Të enjten janë përuruar dy ambulanca në komunën e Vushtrrisë, njëra në fshatin Samadraxhë, dhe ambulanca tjetër në fshatin Dubovc....

9 October, 2014Lexo më shumë

Jetesa në “shtëpinë” e oborrit të Fakultetit të Edukimit (Video)

Një shtrat, batanije, si dhe disa gjësende të tjera i ka vendosur në oborrin e Fakultetit të Edukimit në kryeqytet. Aty qëndron pothuajse gjatë gjithë kohës, herë ulur e herë i shtrirë....

6 October, 2014Lexo më shumë

Sigurimet shëndetësore, as në janar të 2015-ës

Ministria e Shëndetësisë kishte paralajmëruar se nga fillimi i vitit 2015 do të fillojë me rimbursimin e fondit të Sigurimeve Shëndetësore. Por, ekspertët e shëndetësisë thonë se ka vonesa dhe se ka gjasa që rimbursimin nuk do të ndodhë as nga mesi i vitit 2015....

6 October, 2014Lexo më shumë

Suedia vendos ta kthejë në Kosovë, Mali 3-vjeçar rrezikon të vdes

Një fëmijë kosovar është afër vdekjes, dhe fati i tij është komplikuar pas vendimit të shtetit të Suedisë për ta kthyer familjen e tij në Kosovë....

6 October, 2014Lexo më shumë

Festa e Bajramit pritet me gëzim e hidhërim në Shtëpinë e Pleqve

Ora 12 dhe të gjithë i janë drejtuar kuzhinës. Për banorët e shtëpisë për persona të moshuar dhe pa përkujdesje familjare, ishte përgatitur një drekë pak më e veçantë se zakonisht, marrë parasysh se ishte festa e Kurban Bajramit....

4 October, 2014Lexo më shumë

Prishtina hapë hotel për kafshë

Prishtina është bërë me hotel për kafshë. Ai ndodhet vetëm 7 kilometra larg qytetit, në fshatin Makoc. ...

3 October, 2014Lexo më shumë

Kërkon ndihmë për 14 fëmijët e saj, ka frikë se nuk e përballojnë dimrin (Foto)

Eliza katër vjeçare e Alea pesëmuajshe rrezikohen të mos e përballojnë këtë dimër. Ato vuajnë nga bronhipleomenia. Familja e tyre nuk i ka as kushtet elementare për jetesë. Jetojnë në një familje 17 anëtarëshe me vetëm një pagë prej 250 euro. ...

3 October, 2014Lexo më shumë

“Droga për dhunime seksuale” – kërcënim për të rinjtë e Kosovës

Shitja dhe përdorimi i drogave sintetike, sfidë e madhe për institucionet....

2 October, 2014Lexo më shumë

Polica arreston 4 persona në Pejë

(E Plotësuar) Nga aksioni i Policisë së Kosovës, i realizuar sot në mëngjes në Pejë, janë arrestuar 4 persona. Ata dyshohen për kryerjen e veprës penale-‘krim i organizuar’....

1 October, 2014Lexo më shumë

Një shkollë në Berlin merr emrin e shqiptarit, për veprën e tij të guximshme

Më 8 tetor, një shkollë gjermane në Berlin edhe zyrtarisht do të emërtohet "Refik Veseli" në nderim të shqiptarit me këtë emër, i cili gjatë Luftës së Dytë Botërore kishte shpëtuar një familje hebreje....

30 September, 2014Lexo më shumë

Videoja me fëmijën shqiptar që po tronditë botën (Video)

Një video ku një fëmijë i vogël shqiptar shihet teksa thith cigare, tanimë është bërë lajm i botës. ...

29 September, 2014Lexo më shumë

UP-ja futet në krizë financiare

Rektorati ka pasur vështirësi në dhënien e pagave për stafin, si dhe kryerjen e obligimeve të tjera financiare gjatë muajit shtator. Këto vështirësi i ka pohuar edhe rektori i ri i Universitetit, Ramadan Zejnullahu....

29 September, 2014Lexo më shumë

I shkarkuar për keqmenaxhim, sërish e do detyrën e drejtorit

Më 27 mars të këtij viti, drejtori i sapozgjedhur i Klinikës së Neurokirurgjisë, Arsim Morina, ishte shkarkuar nga detyra e ushtruesit të detyrës së drejtorit të kësaj klinike. Këtë vendim e kishte marrë ish-drejtori i QKUK-së, Nijazi Gashi, shkruan sot Koha Ditore....

27 September, 2014Lexo më shumë

Golfi sërish pre e hajnave

Ka filluar sërish sulmi i hajnave ndaj veturave të makës “Voklswagen” të tipit “Golf”. Edhe pse kanë mbetur pak, më i rrezikuari mbetët Golf 2.  ...

27 September, 2014Lexo më shumë

Për dy ditë, 21 mijë nënshkrime kundër shtrenjtimit të çmimit të energjisë

Interesimi i qytetarëve për të nënshkruar peticionin me anë të të cilit kundërshtojnë shtrenjtimin e çmimit të energjisë elektrike, duket të jetë tejet i madh. Vetëm për dy ditë këtë peticion e kanë nënshkruar më shumë se 21 mijë qytetarë. ...

25 September, 2014Lexo më shumë

Rrëfimi prekës i mjekut kosovar që i është bashkuar luftës kundër Ebolas

Epidemiologu kosovar, doktor Lul Raka, ka disa javë që vullnetarisht i është bashkuar luftës kundër virusit vdekjeprurës të quajtur Ebola, në përpjekje për të shpëtuar jetët, që prej shkurtit ky virus ua ka marrë më shumë se 2000 afrikanëve....

24 September, 2014Lexo më shumë

Barna ilegale, një i arrestuar

Inspektorati i Agjencisë Kosovare për Produkte Medicinale (AKPM), nga janari i këtij viti ka hasur në gjithsej 48 raste të barnave të paregjistruara, që kanë qarkulluar në tregun kosovar, pa banderola ose me banderola të Serbisë....

24 September, 2014Lexo më shumë

Serbi dhe kroati kapen duke futur 10 kosovarë ilegalisht në Gjermani

Dy persona, njëri me shtetësi kroate e tjetri serbe, kanë dështuar t’ia kalojnë ilegalisht kufirin Austri-Gjermani 10 kosovarëve, pasi që janë kapur nga policia gjermane. ...

20 September, 2014Lexo më shumë

Spitali që korruptoi dy shtete

Pak metra larg Qendrës Klinike Universitare të Kosovës shumë shpejt do të fillojë punën Spitali Amerikan, ndonëse ligji e ndalon këtë afërsi fizike në mes institucioneve private shëndetësore dhe atyre publike, shkruan sot Koha Ditore....

20 September, 2014Lexo më shumë

12 vjeç, të droguar

Përdorimi i substancave narkotike në Kosovë po merr përmasa shqetësuese. ...

15 September, 2014Lexo më shumë

Banesat e gjelbra në Dardani pa ashensor dhe ndriçim

Ndërtesat e banimit kolektiv, banesat e gjelbra në Dardani ofrojnë kushte minimale për banim. Aty në shumicën e rasteve nuk punojnë fare ashensorët, e për më tepër mungon edhe ndriçimi i korridoreve dhe shkallëve. ...

14 September, 2014Lexo më shumë

Çudira shqiptare: Ministri Veliaj faturoi dasmën e vet si aktivitet kulturor

Ceremonia e martesës së ministrit të Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Erion Veliaj, organizuar në kalanë e Gjirokastrës, është cilësuar prej tij si aktivitet kulturor....

12 September, 2014Lexo më shumë

ZRRE: Çmimi i rrymës do të rritet

Zyra e Rregullatorit të Energjisë Elektrike (ZRRE), ka njoftuar se vendimi për shtrenjtim të energjisë elektrike prej 5.18 për qind nuk do të ndryshojë. Bordi ZRRE-së e quan të domosdoshme rritjen e çmimit të energjisë për 5.18 për qind....

11 September, 2014Lexo më shumë

Kosovo, një vendbanim në Keni, përplot ngjashmëri me Kosovën tonë

Një udhëtim fotografik dhe narrativ në Kosovo, një nga 13 fshatrat e regjionit Mathare të kryeqytetit të Kenisë, Najrobi. Edhe pse veç një fshat me 6 mijë banorë, “historia”e Kosovos në Kenia është pak a shumë e ngjashme me Kosovën, shtetin me afro 2 milionë banorë....

8 September, 2014Lexo më shumë

Ultimatum ZRRE-së: Anulo shtrenjtimin, ose pasojnë protestat dhe bojkoti

Koalicioni i përbërë nga organizatat e shoqërisë civile, sindikatat dhe konsumatorët i ka dhënë shtatë ditë kohë ZRRE-së që të anulojë vendimin e jashtëzakonshëm për rritjen e çmimit të energjisë elektrike prej 5.18%, në të kundërtën do të pasojnë protestat dhe thirrja për bojkot të pagesës së faturave....

7 September, 2014Lexo më shumë

Serbja 83 vjeçare kthehet të vdes në Kosovë, aty ku e varrosi djalin (Video)

Viziton pothuajse çdo ditë varrezat ku prehen familjarët e saj. Madje që të ishte më pranë tyre, Vukosava Gajic e vetme u kthye nga Kurshumlia, në fshatin Lebanë afër Prishtinës, aty ku edhe jetonte më parë. ...

6 September, 2014Lexo më shumë

Barnat e “bunkerëve” i ofrohen pacientëve kosovarë

Aktiviteti i një kompanie për shitjen e produkteve farmaceutike dyshohet se përbënte kërcënim për shëndetin e qytetarëve....

6 September, 2014Lexo më shumë

Hyn në kredi për ta shëruar vajzën

Ish-luftëtari i UÇK-së, është duke paguar çmime enorme për barëra për trajtimin e vajzës së tij nga sëmundja e Leukemisë. ...

6 September, 2014Lexo më shumë

Thaçi flet për Nënë Terezën

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, në 17 vjetorin e vdekjes së humanistes shqiptare, Gonxhe Bojaxhiu, (Nënë Tereza), ka vlerësuar veprën e saj....

5 September, 2014Lexo më shumë

Brenda vitit, rreth 10 mijë të rinj lëshojnë Kosovën

Nga pakënaqësia dhe situata e rëndë socioekonomike, qytetarë të Kosovës, po detyrohen ta lënë vendin. Sipas disa anketave të organizatave joqeveritare vendore dhe ndërkombëtare, që veprojnë në Kosovë, thuhet se deri në 25 për qind e qytetarëve janë të interesuar të migrojnë apo kanë plane të tilla....

4 September, 2014Lexo më shumë

Historia e kosovarit që jeton në “të zezë” prej vitesh

Nga tre muajt fillestarë, tashmë u bënë shumë vite dhe K. është një “Sans-Papieres” (emërtim për të huajt pa leje qëndrimi). Ai kishte fatin e keq të vinte tepër vonë në Zvicër. “Për Kosovarët nuk jepen më leje qëndrimi”....

1 September, 2014Lexo më shumë

Letra që duhet lexuar çdo Një Shtator

E cili prind i sotëm nuk do të kishte dashur t’i drejtohej mësuesit të fëmijës së tij, ashtu si Abraham Lincoln mësuesit të të birit, para 184 vjetësh!? Prandaj, meqë sot është 1 shtatori, dita e parë e vitit të ri shkollor, kjo letër ia vlen të lexohet sërish, të paktën nga prindërit dhe mësuesit....

1 September, 2014Lexo më shumë

Një ditë pas vdekjes së babait e përzuri nënën dhe i shiti shtëpinë (Video)

Pasojat e ndryshimit të mënyrës së jetesës dhe vetë dinamikës së saj, mw së shumti, po i bartin personat e moshuar....

30 August, 2014Lexo më shumë

Familjarët e të pagjeturve akuzojnë Edita Tahirin

Familjarët e personave të pagjetur kanë akuzuar institucionet e Kosovës dhe ato ndërkombëtare, për mos angazhim të duhur për zbardhjen e fatit për të zhdukurve. Ata kanë akuzuar edhe zëvendëskryeministren Edita Tahiri, për mos informon se çka po ndodh në këtë aspekt....

30 August, 2014Lexo më shumë

Bije zilja për institucionet e Kosovës

Dita Ndërkombëtare e Personave të Pagjetur edhe këtë vit e gjen Kosovën pa zbardhjen fatit për 1 mijë e 709 persona të zhdukur gjatë luftës së fundit në Kosovë....

30 August, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Stealth Sniper
  • Play Berry Rush
  • Play Bow Master Japan
  • Play Urban Basketball