Sociale – Page 15 – Lajmi.net

Aktuale

Për dy ditë, 21 mijë nënshkrime kundër shtrenjtimit të çmimit të energjisë

Interesimi i qytetarëve për të nënshkruar peticionin me anë të të cilit kundërshtojnë shtrenjtimin e çmimit të energjisë elektrike, duket të jetë tejet i madh. Vetëm për dy ditë këtë peticion e kanë nënshkruar më shumë se 21 mijë qytetarë. ...

25 September, 2014Lexo më shumë

Rrëfimi prekës i mjekut kosovar që i është bashkuar luftës kundër Ebolas

Epidemiologu kosovar, doktor Lul Raka, ka disa javë që vullnetarisht i është bashkuar luftës kundër virusit vdekjeprurës të quajtur Ebola, në përpjekje për të shpëtuar jetët, që prej shkurtit ky virus ua ka marrë më shumë se 2000 afrikanëve....

24 September, 2014Lexo më shumë

Barna ilegale, një i arrestuar

Inspektorati i Agjencisë Kosovare për Produkte Medicinale (AKPM), nga janari i këtij viti ka hasur në gjithsej 48 raste të barnave të paregjistruara, që kanë qarkulluar në tregun kosovar, pa banderola ose me banderola të Serbisë....

24 September, 2014Lexo më shumë

Serbi dhe kroati kapen duke futur 10 kosovarë ilegalisht në Gjermani

Dy persona, njëri me shtetësi kroate e tjetri serbe, kanë dështuar t’ia kalojnë ilegalisht kufirin Austri-Gjermani 10 kosovarëve, pasi që janë kapur nga policia gjermane. ...

20 September, 2014Lexo më shumë

Spitali që korruptoi dy shtete

Pak metra larg Qendrës Klinike Universitare të Kosovës shumë shpejt do të fillojë punën Spitali Amerikan, ndonëse ligji e ndalon këtë afërsi fizike në mes institucioneve private shëndetësore dhe atyre publike, shkruan sot Koha Ditore....

20 September, 2014Lexo më shumë

12 vjeç, të droguar

Përdorimi i substancave narkotike në Kosovë po merr përmasa shqetësuese. ...

15 September, 2014Lexo më shumë

Banesat e gjelbra në Dardani pa ashensor dhe ndriçim

Ndërtesat e banimit kolektiv, banesat e gjelbra në Dardani ofrojnë kushte minimale për banim. Aty në shumicën e rasteve nuk punojnë fare ashensorët, e për më tepër mungon edhe ndriçimi i korridoreve dhe shkallëve. ...

14 September, 2014Lexo më shumë

Çudira shqiptare: Ministri Veliaj faturoi dasmën e vet si aktivitet kulturor

Ceremonia e martesës së ministrit të Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Erion Veliaj, organizuar në kalanë e Gjirokastrës, është cilësuar prej tij si aktivitet kulturor....

12 September, 2014Lexo më shumë

ZRRE: Çmimi i rrymës do të rritet

Zyra e Rregullatorit të Energjisë Elektrike (ZRRE), ka njoftuar se vendimi për shtrenjtim të energjisë elektrike prej 5.18 për qind nuk do të ndryshojë. Bordi ZRRE-së e quan të domosdoshme rritjen e çmimit të energjisë për 5.18 për qind....

11 September, 2014Lexo më shumë

Kosovo, një vendbanim në Keni, përplot ngjashmëri me Kosovën tonë

Një udhëtim fotografik dhe narrativ në Kosovo, një nga 13 fshatrat e regjionit Mathare të kryeqytetit të Kenisë, Najrobi. Edhe pse veç një fshat me 6 mijë banorë, “historia”e Kosovos në Kenia është pak a shumë e ngjashme me Kosovën, shtetin me afro 2 milionë banorë....

8 September, 2014Lexo më shumë

Ultimatum ZRRE-së: Anulo shtrenjtimin, ose pasojnë protestat dhe bojkoti

Koalicioni i përbërë nga organizatat e shoqërisë civile, sindikatat dhe konsumatorët i ka dhënë shtatë ditë kohë ZRRE-së që të anulojë vendimin e jashtëzakonshëm për rritjen e çmimit të energjisë elektrike prej 5.18%, në të kundërtën do të pasojnë protestat dhe thirrja për bojkot të pagesës së faturave....

7 September, 2014Lexo më shumë

Serbja 83 vjeçare kthehet të vdes në Kosovë, aty ku e varrosi djalin (Video)

Viziton pothuajse çdo ditë varrezat ku prehen familjarët e saj. Madje që të ishte më pranë tyre, Vukosava Gajic e vetme u kthye nga Kurshumlia, në fshatin Lebanë afër Prishtinës, aty ku edhe jetonte më parë. ...

6 September, 2014Lexo më shumë

Barnat e “bunkerëve” i ofrohen pacientëve kosovarë

Aktiviteti i një kompanie për shitjen e produkteve farmaceutike dyshohet se përbënte kërcënim për shëndetin e qytetarëve....

6 September, 2014Lexo më shumë

Hyn në kredi për ta shëruar vajzën

Ish-luftëtari i UÇK-së, është duke paguar çmime enorme për barëra për trajtimin e vajzës së tij nga sëmundja e Leukemisë. ...

6 September, 2014Lexo më shumë

Thaçi flet për Nënë Terezën

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, në 17 vjetorin e vdekjes së humanistes shqiptare, Gonxhe Bojaxhiu, (Nënë Tereza), ka vlerësuar veprën e saj....

5 September, 2014Lexo më shumë

Brenda vitit, rreth 10 mijë të rinj lëshojnë Kosovën

Nga pakënaqësia dhe situata e rëndë socioekonomike, qytetarë të Kosovës, po detyrohen ta lënë vendin. Sipas disa anketave të organizatave joqeveritare vendore dhe ndërkombëtare, që veprojnë në Kosovë, thuhet se deri në 25 për qind e qytetarëve janë të interesuar të migrojnë apo kanë plane të tilla....

4 September, 2014Lexo më shumë

Historia e kosovarit që jeton në “të zezë” prej vitesh

Nga tre muajt fillestarë, tashmë u bënë shumë vite dhe K. është një “Sans-Papieres” (emërtim për të huajt pa leje qëndrimi). Ai kishte fatin e keq të vinte tepër vonë në Zvicër. “Për Kosovarët nuk jepen më leje qëndrimi”....

1 September, 2014Lexo më shumë

Letra që duhet lexuar çdo Një Shtator

E cili prind i sotëm nuk do të kishte dashur t’i drejtohej mësuesit të fëmijës së tij, ashtu si Abraham Lincoln mësuesit të të birit, para 184 vjetësh!? Prandaj, meqë sot është 1 shtatori, dita e parë e vitit të ri shkollor, kjo letër ia vlen të lexohet sërish, të paktën nga prindërit dhe mësuesit....

1 September, 2014Lexo më shumë

Një ditë pas vdekjes së babait e përzuri nënën dhe i shiti shtëpinë (Video)

Pasojat e ndryshimit të mënyrës së jetesës dhe vetë dinamikës së saj, mw së shumti, po i bartin personat e moshuar....

30 August, 2014Lexo më shumë

Familjarët e të pagjeturve akuzojnë Edita Tahirin

Familjarët e personave të pagjetur kanë akuzuar institucionet e Kosovës dhe ato ndërkombëtare, për mos angazhim të duhur për zbardhjen e fatit për të zhdukurve. Ata kanë akuzuar edhe zëvendëskryeministren Edita Tahiri, për mos informon se çka po ndodh në këtë aspekt....

30 August, 2014Lexo më shumë

Bije zilja për institucionet e Kosovës

Dita Ndërkombëtare e Personave të Pagjetur edhe këtë vit e gjen Kosovën pa zbardhjen fatit për 1 mijë e 709 persona të zhdukur gjatë luftës së fundit në Kosovë....

30 August, 2014Lexo më shumë

Bizneset kundërshtojnë rritjen e çmimit të energjisë, paralajmërojnë protesta

Oda Ekonomike e Kosovës së bashku me përfaqësuesit e bizneseve kosovare kanë shprehur shqetësimet e tyre lidhur me vendimin e Zyrës së Rregullatorit të Energjisë për rritjen e tarifave të energjisë elektrike....

30 August, 2014Lexo më shumë

Vritet një person në Shalë të Lipjanit

Një banor i fshatit Shalë nga Komuna e Lipjanit, ka humbur jetën pas plagëve të marra të shkaktuara nga arma zjarri. Ndërkaq, sipas Policisë së Kosovës, dy persona të dyshuar për këtë rast janë dërguar në mbajtje....

30 August, 2014Lexo më shumë

Ku janë edhe 1700 persona të zhdukur?

Dita Ndërkombëtare e të Zhdukurve, e gjen Kosovën me 1700 persona, fati i të cilëve ende nuk dihet. ...

30 August, 2014Lexo më shumë

SBASHK-ut paralajmëron grevë të mësimdhënësve

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe të Kulturës së Kosovës, Rrahman Jasharaj, në një letër të hapur drejtuar krerëve shtetërorë, ka paralajmëruar greva dhe veprime tjera ligjore nga ana e mësimdhënësve, nëse marrëveshjet e nënshkruara më herët nuk realizohen....

29 August, 2014Lexo më shumë

AI: Askush nuk jep përgjigje për krimet e luftës në Kosovë

Amnesty International kërkon na Serbia dhe Kosova të bashkëpunojnë për zbardhjen e fatin e personave të zhdukur. ...

29 August, 2014Lexo më shumë

Pacientët e alivanosur barten në shpinë shkallëve deri tek mjeku

Të sëmurët të cilët shkojnë për ndihmë mjekësore në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Prishtinë, duhet të ngjiten shkallëve vetë, apo me ndihmën e familjarëve, e në disa raste edhe duke i bartur me duar deri tek mjeku në katin e dytë....

29 August, 2014Lexo më shumë

Vdes polici serb i plagosur në afërsi të kufirit me Kosovën

Ministri i Punëve të Brendshme të Serbisë, Nebojsha Stefanoviq, ka njoftuar se ka ndërruar jetë pjesëtari i xhandarmerisë serbe, Stevan Singjeliq, i cili thuhet se u plagos të mërkurën në mbrëmje në një shkëmbim zjarri në malet e Kurshumlisë, në afërsi të kufirit me Kosovën....

28 August, 2014Lexo më shumë

Gratë paguajnë detektiv “Shigjetën”, duan prova për tradhti bashkëshortore

Detektivë privatë (ilegalë) po fotografojnë dhe po incizojnë me video persona të ndryshëm fizikë dhe juridikë, kryesisht me kërkesë të bashkëshorteve, të cilat kanë dilema për tradhti bashkëshortore....

28 August, 2014Lexo më shumë

Arrestohet i dyshuari për vrasjen në Gjakovë

Policia e Kosovës ka njoftuar se është arrestuar personi i dyshuar për vrasjen e një personi para tri dite në Gjakovë. Policia njofton se i arrestuari ka pranuar kryerjen e veprës....

27 August, 2014Lexo më shumë

Koci: Arifi do të donte të ndalej në ‘zogun’ e Tunës

Ish deputeti i PDK-së në Kuvendin e Kosovës, Gani Koci, i ka thënë Avni Arifit “E thefsh qafen”, i cili është këshilltar i parë i kryetarit të AAK-së, Ramush Haradinajt....

27 August, 2014Lexo më shumë

EULEX-i ia lë Gecin drejtësisë kosovare

Vendosi që të dorëzohet në mënyrë vullnetare në duart e EULEX-it, por misioni evropian për sundimin e rendit dhe ligjit nuk e mori në shqyrtim dëshirën e tij....

27 August, 2014Lexo më shumë

Burri i Vjosa Osmanit në ligjëratë te Shefqet Krasniqit (Video)

Si duket bashkëshorti i deputetes së LDK-së, Vjosa Osmani është besimtarë i devotshëm....

25 August, 2014Lexo më shumë

Ambientalistët shqiptarë: Hiqni qentë nga rruga, merrini në shtëpi

Shumëkujt do t’i dukej çudi, madje një lajthitje e momentit, ideja e ambientalistëve për t’i marrë qentë e rrugës në shtëpi. Në fakt ambientalistët dhe aktivistë të mbrojtës së kafshëve thonë se kafshët shtëpiake si qeni dhe macja kanë vlera të jashtëzakonshme për shëndetin e njeriut, duke shëruar edhe sëmundje që mjekësia nuk iu jep zgjidhje....

25 August, 2014Lexo më shumë

Kardiologët i shantazhojnë pacientët, ‘nuk dinë’ t’ua vendosin stendat në QKUK

Vetëm dy kardiologë në QKUK kanë shprehur gatishmëri që të marrin pjesë në vendosjen e stendave tek pacientët me infarktet akute....

25 August, 2014Lexo më shumë

Rastet emergjente, mbi normën e OBSH-së

Numri i qytetarëve të cilët kërkojnë ndihmë në Klinikën Emergjente në Kosovë është më i madh se norma e parashikuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë....

20 August, 2014Lexo më shumë

Ahmeti i rikthehet skandalit të naftës

Kryetari i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, i ka shkruar letër ushtruesit të detyrës së kryeprokurorit të Shtetit, Sylë Hoxhës, nga i cili ka kërkuar  informata rreth skandalit të naftës për ngrohje në shkollat e Prishtinës....

19 August, 2014Lexo më shumë

‘Doku-Festi’ përçon në botë imazhin e Kosovës normale

Paulina Bukowsakas nga Polonia i janë dashur shumë argumente për t’i bindur prindërit dhe miqtë e saj se Kosova më nuk është një vend i rrezikshëm, dhe se në këtë shtet evropian gjendja është normale. ...

18 August, 2014Lexo më shumë

Veterani i harruar i UÇK-së që jeton në kontejner

Ish-luftëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, i cili la jetën e tij në Gjermaninë dhe iu bashkua luftës, sot jeton i vetëm në një kontejner në lagjen “Fusha e Pajtimit”, në Prishtinë. Përveç gjendjes së vështirë ekonomike-sociale, ai ka plot 15 vite që përballet edhe me probleme shëndetësore dhe pa përkrahje institucionale....

17 August, 2014Lexo më shumë

Avokaturat dhe firmat “rrjepin” pensionistët kosovarë të kthyer nga Zvicra

Gjithnjë më shumë avokatura dhe firma tjera u “garantojnë” kosovarëve nxjerrjen e pensioneve të tyre nga Zvicra, ndërkohë që këtë mund ta bëjnë lehtë edhe vet. ...

12 August, 2014Lexo më shumë

Rebeka e mposhti kancerin

16 vjeçarja Rebeka Rexhepi, vajza e cila vuante nga sëmundja e kacerit, është shëruar plotësisht....

12 August, 2014Lexo më shumë

Prishtina çon në bregdet 25 fëmijë, jetimë e raste sociale

Fëmijët jetimë sivjet kanë një arsye më shumë për t’iu gëzuar kësaj vere. Temperaturat e larta nuk do t’i presin ata brenda mureve të strehimoreve të tyre. Të njëjtin fat do ta kenë edhe disa fëmijë që jetojnë në familje me kushte të rënda sociale....

12 August, 2014Lexo më shumë

I burgosuri, “dëshmitar rasti” i vrasjes në Skenderaj

Të dënuarit që janë në vuajtje të dënimit në Shërbimin Korrektues të Kosovës ndodh të jenë dëshmitarë të vrasjeve që ndodhin jashtë perimetrit të burgjeve....

12 August, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Turbo Racing 3
  • Play Urban Basketball
  • Play Berry Rush
  • Play iStunt 2