Sociale – Lajmi.net

Aktuale

Humb jetën një i burgosur në Dubravë

Ka humbur jetën aksidentalisht një person i burgosur në Brugun e Dubravës....

24 May, 2014 Lexo më shumë

Cili është flamuri më i urryer në botë, ku është Kosova?

Në webin \"Flagburningworld\", me një klik mund t’i fusni flakën flamurit të vendit të cilin e urreni. ...

24 May, 2014 Lexo më shumë

Tre fëmijë me leukemi dërgohen për shërim jashtë vendit

Pas ditëve të vikendit tri raste të fëmijëve të prekur nga sëmundja e leukemisë do të dërgohen për mjekim jashtë vendit, ndërkaq tri raste që janë duke u mjekuar jashtë vendit do të ndihmohen me mjete shtesë....

23 May, 2014 Lexo më shumë

Ja si në Kosovë vidhen ndihmat e mbledhura për Serbinë (Video)

Njëzetvjeçari M.R. në një ndejë bamirësie në Graçanicë, duket se piu shumë dhe bashkë me miqtë e tij, tentoi të bëjë një “shaka”. Megjithatë pas lansimit të videos në YouTube, kjo doli të ishte “shaka” e dështuar. ...

22 May, 2014 Lexo më shumë

Të prekurit me sindrom Down të margjinalizuar në shoqërinë kosovare

Personat e prekur me sindromin Doën vazhdojnë të jenë më të margjinalizuarit në shoqërinë kosovare. E në mënyrë që ata të jenë të barabartë në shoqëri, kërkohet kontributi i institucioneve por edhe i të gjithë atyre që i rrethojnë....

19 May, 2014 Lexo më shumë

Dëbimi i të riut kosovar që ka nxitur debat dhe protesta në Zvicër (Video)

Autoritetet zvicerane të kantonit të Ticinos kishin marrë vendim për dëbimin e të riut Arlind Lokaj, për në Kosovë. Por një certifikatë mjekësore, e cila tregonte gjendjen e tij jo të mirë shëndetësore, kishte shtyrë dëbimin. Kjo temë ka hapur debat pro dhe kundër, duke nxitur edhe protesta. ...

19 May, 2014 Lexo më shumë

Edhe EULEX ndihmë Serbisë, i dërgon helikopter nga Kosova

Misioni evropian për rend dhe ligj në Kosovë, EULEX do të dërgojë në Serbi një helikopter, për t’i ndihmuar asaj që t’i përballojë gjendjen e jashtëzakonshme shkaktuar nga vërshimet. ...

18 May, 2014 Lexo më shumë

Vizita mjekësore për nxënësit e klasës së parë deri në të pestën

Drejtoria për Shëndetësi dhe Mirëqenie Socialë na bashkëpunim me Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Prishtinë, me Drejtorinë Komunale të Arsimit si dhe drejtorët e shkollave fillore, kanë filluar vizitat sistematike mjekësore për nxënësit nga klasa e parë deri në klasën e pestë....

12 May, 2014 Lexo më shumë

Huqja e madhe e UNDP-së, kosovarët mese të kënaqur me shërbimet shëndetësore

Është kritikuar ashpër raporti i fundvitit të kaluar i UNDP-së, për kënaqshmërinë e pacientëve për shërbimet shëndetësore, në QKUK. Rezultatet e hulumtimit se 70% e pacientëve janë të kënaqur me ato shërbime, konsiderohen absurde, të fryra dhe që nuk përkojnë me realitetin, raporton KTV. ...

11 May, 2014 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO