Sociale – Lajmi.net

Aktuale

Ja si në Kosovë vidhen ndihmat e mbledhura për Serbinë (Video)

Njëzetvjeçari M.R. në një ndejë bamirësie në Graçanicë, duket se piu shumë dhe bashkë me miqtë e tij, tentoi të bëjë një “shaka”. Megjithatë pas lansimit të videos në YouTube, kjo doli të ishte “shaka” e dështuar. ...

22 May, 2014 Lexo më shumë

Të prekurit me sindrom Down të margjinalizuar në shoqërinë kosovare

Personat e prekur me sindromin Doën vazhdojnë të jenë më të margjinalizuarit në shoqërinë kosovare. E në mënyrë që ata të jenë të barabartë në shoqëri, kërkohet kontributi i institucioneve por edhe i të gjithë atyre që i rrethojnë....

19 May, 2014 Lexo më shumë

Dëbimi i të riut kosovar që ka nxitur debat dhe protesta në Zvicër (Video)

Autoritetet zvicerane të kantonit të Ticinos kishin marrë vendim për dëbimin e të riut Arlind Lokaj, për në Kosovë. Por një certifikatë mjekësore, e cila tregonte gjendjen e tij jo të mirë shëndetësore, kishte shtyrë dëbimin. Kjo temë ka hapur debat pro dhe kundër, duke nxitur edhe protesta. ...

19 May, 2014 Lexo më shumë

Edhe EULEX ndihmë Serbisë, i dërgon helikopter nga Kosova

Misioni evropian për rend dhe ligj në Kosovë, EULEX do të dërgojë në Serbi një helikopter, për t’i ndihmuar asaj që t’i përballojë gjendjen e jashtëzakonshme shkaktuar nga vërshimet. ...

18 May, 2014 Lexo më shumë

Vizita mjekësore për nxënësit e klasës së parë deri në të pestën

Drejtoria për Shëndetësi dhe Mirëqenie Socialë na bashkëpunim me Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Prishtinë, me Drejtorinë Komunale të Arsimit si dhe drejtorët e shkollave fillore, kanë filluar vizitat sistematike mjekësore për nxënësit nga klasa e parë deri në klasën e pestë....

12 May, 2014 Lexo më shumë

Huqja e madhe e UNDP-së, kosovarët mese të kënaqur me shërbimet shëndetësore

Është kritikuar ashpër raporti i fundvitit të kaluar i UNDP-së, për kënaqshmërinë e pacientëve për shërbimet shëndetësore, në QKUK. Rezultatet e hulumtimit se 70% e pacientëve janë të kënaqur me ato shërbime, konsiderohen absurde, të fryra dhe që nuk përkojnë me realitetin, raporton KTV. ...

11 May, 2014 Lexo më shumë

Emiratet e Bashkuara Arabe 1.5 milionë $ për ndërtimin e 8 xhamive në Kosovë

Në tetë qendra të Kosovës, do të fillojë  ndërtimi i xhamive, pasi që Emiratet e Bashkuara Arabe kanë vendosur që të dhurojnë 1.5 milionë dollarë për këtë. ...

11 May, 2014 Lexo më shumë

Flet Agimi nga Prizreni, fotoja e të cilit hyri në histori

Para 15 vitesh, kur Kosova po digjej flakë nga lufta me Serbinë, Agim Shala ishte një vetëm një vjeçar. Ai bashkë me familjen e tij, si shumë familje tjera shqiptare të Kosovës, u shpërngulën për në Shqipëri, por një foto që për protagonistë kishte atë, hyri në histori. ...

11 May, 2014 Lexo më shumë

Kosova 20 milionë euro në vit për shërbime shëndetësore jashtë vendit!

20 milionë euro është shuma e përafërt që shpenzojnë qytetarët tanë për shërbimet shëndetësore në vendet fqinje. Zyrtarë të Ministrisë së Shëndetësisë thonë se nuk kanë të dhëna të sakta, sepse mungon raportimi i qytetarëve. Ndërsa ekspertë të ekonomisë thonë se kjo shumë e parave që nga Kosova derdhen në vendet fqinje, shkon në dëm të ekonomisë së vendit....

10 May, 2014 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO