Sociale – Lajmi.net

Aktuale

Prishtina rrezikon ta humbas gjysmën e buxhetit në gjykata

Komuna e Prishtinës është në kontest në gati 600 raste të ndryshme, që kanë të bëjnë direkt me punën e këtij institucioni. Por, më problematike janë 61 raste të këtij viti e që janë ende në procedurë gjyqësore, meqë komuna rrezikon ta humbas gati gjysmën e buxhetit të saj, pasi paditësit në emër të kompensimit të dëmit po kërkojnë afër 30 milionë euro. ...

3 November, 2018 Lexo më shumë

Ngjarjet e ditës së sotme në Kosovë

Këto janë ngjarjet që do të zhvillohen sot në vend....

3 November, 2018 Lexo më shumë

Ndotja e ajrit rrit numrin e pacientëve në QKUK

Për shkak të nivelit të lartë të ndotjes së ajrit javën e fundit është rritur numri i pacientëve që kanë kërkuar trajtim në Spitalin e Mushkërive në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK). ...

3 November, 2018 Lexo më shumë

Hapet zyra e policisë në Stacionin e Autobusëve në Gjilan, konfirmohen edhe investimet tjera në të ardhmen

Lutfi Haziri ka konfirmuar se në ndërmarrjen publike “Stacioni i Autobusëve”, do të vazhdohet me investime dhe njëkohësisht tha se pret  certifikimin e stacionit sipas udhëzimeve ligjore....

2 November, 2018 Lexo më shumë

Myslimanët më të mirëpritur në Evropën Perëndimore

Ndarja kontinentale në qëndrime dhe vlera në disa raste është ekstreme....

30 October, 2018 Lexo më shumë

Të pasqyrosh dhimbjen: Këndvështrimi i një fotografi të luftës në Kosovë

Në imagjinatën e Wade Goddard, Kosova është ende e fiksuar si një fotografi trupash fëmijësh të vrarë të shtrirë në tokën e lagur – një imazh që shfaqet në librin e tij të ri, “Lufta e Kosovës”, i cili u botua muajin e kaluar....

26 October, 2018 Lexo më shumë

Nga janari mbi 150 mijë të moshuar i marrin pensionet me rritje

Pensionistëve në Kosovë do t’u rriten pensionet. Duke filluar nga janari i 2019’ës, ata do të mund t’i marrin pensionet me rritje....

26 October, 2018 Lexo më shumë

Të rejat e PDK-së, shpërndajnë broshura për rrezikun nga kanceri i gjirit

Muaji Tetor është Muaji i Ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit, andaj sot, të rejat e Partisë Demokratike të Kosovës dega në Prishtinë, në Sheshin “Nënë Terezë”, kanë shpërndarë broshura, me të dhëna për rrezikun që i kanoset secilës grua që me kohë nuk e heton këtë sëmundje tinëzare....

26 October, 2018 Lexo më shumë

Shoqata “Jetimat e Ballkanit” bën me shtëpi dy familje katolike në Zym të Hasit

Shoqata “Jetimat e Ballkanit” e Halil Kastratit në tri vitet e fundit ka ndërtuar mbi 200 shtëpi për familjet e varfëra....

23 October, 2018 Lexo më shumë

Kjo është 30-vjeçarja nga Prishtina që ka ndërruar jetë dje në rrugën B

Aksidenti që ndodhi dje në rrugën B, ku një veturë goditi dy këmbësore duke i përplasur disa metra larg, qe fatale për njërën prej tyre....

23 October, 2018 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO