Sociale – Lajmi.net

Aktuale

Nëna kosovare ha bukë 4-ditëshe për t’ua kursyer miellin fëmijëve (Video)

Nëna po rrit dy fëmijë jetimë vetëm nga vitrat, ajo vetë ushqehet me bukën e katër ditëve që t’ua kursejë miellin fëmijëve të saj....

31 August, 2017Lexo më shumë

“T’ia kthejmë buzëqeshjen Blerond Maraj”, koncert humanitar në Pejë për vogëlushin 4 vjeçar

Blerond Maraj 4 vjeçar vuan nga disa çrregullime në valvulat e zemrës si dhe nga sëmundja e diabetit apo siç njihet tek ne sëmundja e sheqerit....

29 August, 2017Lexo më shumë

Shkollat me ekipe profesionale për rritjen e cilësisë

Në kuadër të rritjes së cilësisë në arsim janë krijuar ekipe profesionale  brenda shkollave, të cilat do të fillojnë të merren me planifikimin e procesit mësimor, në mënyrë që të ndikojë sa me shumë në ngritjen e cilësisë....

28 August, 2017Lexo më shumë

126 kosovarë kryen transplant të veshkave jashtë shtetit

Numri i përgjithshëm i pacientëve në dializë është 830, përderisa 126 kanë bërë transplant të veshkave jashtë shtetit. Në Kosovë nuk ka bazë ligjore për transplante të tilla....

28 August, 2017Lexo më shumë

Nënë e bijë nga Gjilani bëhen me shtëpi të re (VIDEO)

Lumnije Rolani, nga Gjilani bashkë me vajzën e saj, që nga dita e shtunë janë bërë me shtëpi të re....

26 August, 2017Lexo më shumë

Rritet numri i të sëmurëve me kancer për 30%

Sot në emisionin e mëngjesit “Mirëmëngjesi Kosovë’, në Radio Televizionin e Kosovës (RTK), është diskutuar për rritjen e numrit të pacientëve me kancer në Kosovë....

21 August, 2017Lexo më shumë

Famija Iseni kërkon ndihmë për djalin (Video)

Nevojë të madhe për trajtim mjekësor ka dikush në Fushë Kosova. Po Familja Iseni nuk po kanë para për shërimin e djalit të tyre....

19 August, 2017Lexo më shumë

Cilësia e ujit në Kosovë, (jo) e mirë

Kompania e Ujësjellësit Rajonal “Prishtina”, prej së cilës furnizohen me ujë të pijes afër gjysmë milioni banorë të Kosovës, garanton qytetarët se uji që distribuojnë, është cilësor dhe i pijshëm....

13 August, 2017Lexo më shumë

Mungesa e aktiviteteve fizike, shkaktar i mbipeshës tek fëmijët

Mbipesha është një problem serioz për një përqindje të madhe të fëmijëve në mbarë botën. Moskujdesi serioz i prindërve ndaj të ushqyerit të fëmijëve, e në veçanti, mos aktiviteti fizik, janë disa nga shkaktarët për obezitetin tek fëmijët. Doktorët thonë se obeziteteti është shqetësim global, sidomos në këtë kohë kur përdorimi i mjeteve teknologjike ka zëvendësuar aktivitetet fizike të fëmijëve....

8 August, 2017Lexo më shumë

Kosova vendi i tretë më religjioz në Botë

Kosova është vendi i tretë më religjioz në Botë së bashku me Indinë, Bregun e Fildishtë, Ganën dhe Papua New Guinea. Kjo sipas Gallup International Poll....

7 August, 2017Lexo më shumë

Kosova pa shërbime kardio-kirurgjike për fëmijë

Kosova vazhdon të mos ketë shërbim kardio-kirurgjik për fëmijët. Zyrtarë shëndetësorë thonë se janë rreth 400 fëmijë në vit që lindin me anomali në zemër. Prej tyre rreth 200 kanë nevojë për trajtim kirurgjikal, shërbim të cilin u duhet ta marrin jashtë vendit....

6 August, 2017Lexo më shumë

Familja Makolli kërkon ndihmë për shërimin e djalit (Foto)

Vëllaznim Makolli, nga Marevci ka pësuar gjakëderdhje në tru dhe për pasojë po kërkohet që në mënyrë urgjente të futet në operim në Spitalin Amerikan në Tiranë....

31 July, 2017Lexo më shumë

Labi bën me kulm mbi kokë edhe një familje skamnore (Foto)

Edhe pasi hyri në politikë, duke fituar mandatin e deputetit të AKR-së, Labi po vazhdon me aktivitete humanitare....

31 July, 2017Lexo më shumë

21 vjeçarja nga Prizreni vuan nga leukemia, ka nevojë për ndihmë financiare

Manojla Kabashi (21) nga Prizreni vuan nga leukemia akute. Ajo ka kaluar një trajtim të rëndë e të gjatë vitin e kaluar në një spital të Turqisë dhe mjekët i kishin thënë se është shëruar....

30 July, 2017Lexo më shumë

E tmerrshme, femrat shqiptare përleshen pas daljes nga klubi i natës në Prishtinë (Video)

Një përleshje ka ndodhur mes disa femrave pas daljes nga një klub i natës në Prishtinë....

28 July, 2017Lexo më shumë

Djali dhe dhëndëri i Agim Bahtirit i ndërtojnë shtëpi familjes 7 anëtarëshe nga Melenica

Në verën e vitit të kaluar i kishte ndërtuar një shtëpi të re veteranit të UÇK-së, Dibran Qela, por Valon Bahtiri, djali i kryetarit të Mitrovicës, Agim Bahtiri, ka vazhduar ndërtimin e shtëpive për njerëzit në nevojë....

27 July, 2017Lexo më shumë

Familja Behrami bëhet me banesë (Video)

Një familje nga pjesa jugore e Mitrovicës, që jetonte në kushte të rënda ekonomike, për të cilën ditë me parë raportoi Klan Kosova, u ndihmua nga shoqata Jetimët e Ballkanit....

26 July, 2017Lexo më shumë

Hepatiti, sëmundje vdekjeprurëse nëse nuk zbulohet me kohë

Hepatiti viral është një infeksion që shkakton sëmundje akute dhe kronike të mëlçisë....

25 July, 2017Lexo më shumë

Reagimi i jetimëve, kur marrin vesh se do të bëhen me shtëpi (Video)

Përveç se u rritën jetimë, dy vëllezërit nga Prizreni, që deri më tani kanë jetuar në një shtëpi e cila ishte gati të rrënohej, ballafaqoheshin edhe me kushte tepër të vështira për jetë. ...

19 July, 2017Lexo më shumë

Nëna me tre fëmijë, pa shtëpi e pa të ardhura (Video)

Po në Mitrovicë, për ndihmë ka nevojë edhe një nënë vetushqyese....

19 July, 2017Lexo më shumë

Nëna lutet mos t’i shembet shtëpia (Foto)

Katër fëmijë të familjes Selimi në Prishtinë shpesh mbesin pa ushqim. Bukën e fundit e ruajnë për fëmijët, dy gjyshërit dhe nëna nuk ushqehen edhe me nga dy ditë...

19 July, 2017Lexo më shumë

Ja nga cili prind është i trashëguar gjeni i deformuar që shkakton autizëm

Studimi i botuar në revistën “JAMA Psychiatry” është i pari që vë në dukje rritjen e rrezikut të autizmit të trashëguar nga një nënë e abuzuar në fëmijëri....

17 July, 2017Lexo më shumë

Qeveria tash e 7 muaj s’e aprovon pensionin e viktimave seksuale (Video)

Femrat e dhunuara gjatë luftës së fundit në Kosovë edhe sot e kësaj dite po heqin të zitë e ullirit sa nga traumat e pashëruara nga nëpërkëmbja e tyre në familje dhe në shoqëri, aq edhe nga moskujdesi institucional....

16 July, 2017Lexo më shumë

Rreth 20 fëmijë në ditë kërkojnë ndihmë mjekësore në pediatri

Rreth 20 fëmijë në ditë kërkojnë ndihmë mjekësore në Klinikën e Pediatrisë në QKUK, kurse këto ditë ky numër është shtuar për shkak të temperaturave të larta, ka bërë të ditur  për Radio Kosovën drejtori i klinikës, Muharrem Avdiu....

16 July, 2017Lexo më shumë

Fitore Ibishi shkoi për shërim në Gjermani (VIDEO)

Në Gjermani, sot ka shkruar Fitore Ibishi, e cila në Kosovë u diagnostifikua me një sëmundje të rrallë....

15 July, 2017Lexo më shumë

Pas 36 viteve pa shtëpi, familja nga Vushtrria bëhet me kulm mbi kokë (Video)

Shoqata Humanitare “Jetimat e Ballkanit”, në bazë të kontributeve të njerëzve vullnetmirë, ka arritur t’i grumbullojë paratë për ta bërë me kulm mbi kokë një familje nga Vushtrria....

14 July, 2017Lexo më shumë

Kërkohet angazhim shoqëror për pronësinë e grave

Gjatë shpalljes së rezultateve të studimit për pronësinë në Kosovë u tha se duhet angazhim shoqëror që gratë të kenë pronë....

13 July, 2017Lexo më shumë

Familjarët të pakënaqur me angazhimet për zbardhjen e fatit të pagjeturve

Familjarët e personave të pagjetur të luftës së fundit në Kosovë shprehen të pakënaqur me punën që është bërë rreth zbardhjes së fatit të këtyre personave. Edhe më tutje, numri i të pagjeturve vazhdon të jetë i madh....

12 July, 2017Lexo më shumë

Diabeti, çrregullim shëndetësor në rritje edhe te fëmijët

Ndonëse në Kosovë nuk ka statistika të sakta se sa fëmijë vuajnë nga diabeti apo sëmundja e sheqerit, sipas profesionistëve shëndetësorë, numri i të prekurve nga ky çrregullim po shënon rritje çdo vit....

11 July, 2017Lexo më shumë

Dheu mbulon shkaqet e vdekjes së shumë kosovarëve

Stafi mjekësor shpesh në mënyrë indirekte irritojnë familjarët që të mos u kryejnë autopsi pacientëve që vdesin në spitale. Është edhe aspekti religjioz një arsye shtesë pse kosovarët hezitojnë që familjarëve të vdekur t’u kryhet obduksioni. Si rezultat, shpesh ndodh që gabimet mjekësore mbulohen nga dheu...

10 July, 2017Lexo më shumë

Në Qendrën e Mjekësisë Urgjente 60 thirrje për ndihmë në ditë

Qendra e Mjekësisë Urgjente në Prishtinë në ditë mund të pranojë deri 60 thirrje për ndihmë mjekësore....

10 July, 2017Lexo më shumë

Familja me 13 anëtarë e pa kulm mbi kokë (Video)

Janë 13 anëtarë të familjes Menxhiqi ka vite që po jetojnë në një objekt që më parë ishte mishtore....

9 July, 2017Lexo më shumë

MSh: Nuk ka sigurime shëndetësore pa u ndryshuar ligji

Mbledhja e premiumeve për sigurimet shëndetësore nuk filloi as këtë muaj. Nga Ministria e Shëndetësisë thonë se sigurimet shëndetësore nuk do të fillojnë pa u ndryshuar ligji për sigurime dhe pa u themeluar institucionet e reja. Shtyrjen e afatit për mbledhjen e premiumeve shëndetësore e kishin kërkuar edhe përfaqësuesit e bizneseve dhe Shoqata e të Drejtave të Pacientëve....

9 July, 2017Lexo më shumë

“Ndihmo edhe Ti” bën me shtëpi dy vëllezër nga Lipjani

Organizata “Ndihmo edhe Ti” ka bërë me shtëpi familjet e komunitetit ashkali, Qerim dhe Fitim Mziu nga Lipiani....

30 June, 2017Lexo më shumë

Familja Uka jeton në kushte të vështira (Video)

Familja Uka jeton në kushte të rënda ekonomike....

29 June, 2017Lexo më shumë

Vihet gurthemeli i Qendrës për Aftësime Profesionale në Podujevë

Ministri në detyrë i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi, së bashku me kryetarin e Komunës së Podujevës Agim Veliu kanë vënë gurthemelin e Qendrës për Aftësime Profesionale në komunën e Podujevës, objekt ky i pari i kësaj natyre në këtë komunë. Ky objekt pas përfundimit të punëve teknike, do t’iu mundësojë personave të papunë […]...

27 June, 2017Lexo më shumë

Disa invalidë të luftës ende s’marrin pensione

Jo të gjithë invalidët e luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) kanë marrë pensionet....

27 June, 2017Lexo më shumë

Bajram i varfër për shumë familje

Mbi 30 për qind e familjeve të Shalës, të Vushtrrisë dhe të Drenicës, jetojnë në varfëri të skajshme dhe Fitër Bajramin e kanë pritur me shpresat se dikush do të gjejë forcë t’ua mbushë sofrën në ditën më të shenjtë. Kryefamiljarët shprehen kategorikë se varfëria nuk hiqet me ndihma të njerëzve të vullnetit të mirë, por me projekte konkrete, shkruan sot Gazeta "Zëri"....

27 June, 2017Lexo më shumë

Të rinjtë e PDK-së në Prishtinë shpërndajnë ndihma për Fitër Bajram (Foto)

Rinia Demokratike e Kosovës dega në Prishtinë me rastin e festës së Bajramit kanë marrë një aksion ku kanë shpërndarë ndihma për të varfërit....

24 June, 2017Lexo më shumë

Shoqata “Jetimët e Ballkanit” bëri me banesë familjen Fejzullahu

Festën e Bajramit të Madh, familja gjashtë anëtarëshe e Murat Fejzullahut, do ta kremtojë në banesën e re të dhuruar nga Shoqata “jetimët e Ballkanit”, nga Prizreni....

24 June, 2017Lexo më shumë

“Marakli t’kerreve” me aksion për Fitore Ibishin

Grupi në rrjetin social në Facebook, “Marakli t’kerreve”, ka organizuar një aksion me qëllim të grumbullimit të mjeteve financiare për Fitore Ibishin....

23 June, 2017Lexo më shumë

Gjilan: 18 vjeçarja viktimë e keqpërdorimeve seksuale (Video)

Një 18 vjeçareje nga Gjilani nuk po i ndahen telashet....

22 June, 2017Lexo më shumë

Mblidhen rreth 15 mijë euro për Fitore Ibishin nga Podujeva (VIDEO)

Vetëm mbrëmë pas iftarit janë mbledhur rreth 15 mijë euro për Fitore Ibishin nga Podujeva....

22 June, 2017Lexo më shumë
 

Fotolajm

Pandat gjigante mbushin 1 vjeç në Makao
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bubble Trouble
  • Play Supercar Showdown
  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Bike Rivals