Rajoni – Page 431 – Lajmi.net

Aktuale

Paradoks serb, Shesheli shfaqet si Mandela

Partia Radikale Serbe, në fushatën e saj zgjedhore po garon me sloganin “Dr.Vojislav Sheshel, luftëtar kundër robërisë së Serbisë dhe serbëve”. Zyrtarët e kësaj partie thotë se Sheshel është njësoj sikurse Mandela....

25 February, 2014Lexo më shumë

Qipro s’e ka ndërmend ta njohë Kosovën

Ministri i Jashtëm i Qipros, Ioannis Kasoulides, ka thënë se shteti i tij nuk e ka ndërmend ta njohë pavarësinë e Kosovës. Sipas tij, Qipro nuk do ta ndryshojë këtë qëndrim. Për Serbinë, beson se do të mund të bëhet anëtare e BE'së në vitin 2020....

24 February, 2014Lexo më shumë

Zgjedhjet serbe në Kosovë me ndihmën e OSBE’së

Marko Djuric, Këshilltar i Presidentit të Serbisë, thotë se zgjedhjet Parlamentare Serbe do të mbahen edhe në Kosovë. Sipas tij, më 16 mars serbët e Kosovës do të votojnë në lehtësim të OSBE’së. Ai flet për mekanizma të vendosura në vitin 2012 për to....

24 February, 2014Lexo më shumë

Shqiptarët që luftojnë në Siri i pret burgu edhe në Shqipëri

Shqipëria pritet t’i penalizojë shtetasit e vet që luftojnë jashtë shtetit. Për këtë, do të ndryshojë edhe Kodi Penal. Një grup i deputetëve pritet që këtë Projektligj ta dërgojnë për votim në Kuvendin e Shqipërisë. ...

23 February, 2014Lexo më shumë

Pranga policit, u kap me 1 ton drogë Lazarati

Të paktën 1 ton hashash është sekuestruar mbrëmjen e së shtunës nga policia në aksin rrugor Gjirokastër-Tepelenë. ...

23 February, 2014Lexo më shumë

Kërkohet fundi i Edi Ramës, në përvjetorin e rrëzimit të Enver Hoxhës

Lulzim Basha dhe Sali Berisha mblodhën sot simpatizuesit në sheshin kryesor të Tiranës për të protestuar kundër Kryeministrit shqiptar Edi Rama. Ky i fundit rreshtoi 50 police femra para selisë së kryeministrisë....

20 February, 2014Lexo më shumë

Sot protesta e opozitës në Tiranë, Berisha heq dorë nga fjalimi

Me ane te nje njoftimi ne faqen e saj te internetit Ambasada e Shteteve te Bashkuara te Amerikes ne Tirane, i ben thirrje te gjithe qytetareve te saj te tregohen te kujdesshem gjate protestet qe pritet te zhvillohet diten e sotme nga Partia Demokratike....

20 February, 2014Lexo më shumë

Brukseli porosit liderët e Bosnjës t’i dëgjojnë protestuesit

Protestat kundër papunësisë, ryshfetit dhe inercionit politik shkatërruan 4 nga 10 ndërtesat e qeverive rajonale në Federatën autonome të Bosnjës, e dominuar nga muslimanët dhe kroatët. Stefan Fule u bën apel liderëve t’i dëgjojnë zërat e protestuesve....

18 February, 2014Lexo më shumë

Protesta edhe në Podgoricë

Dhjetëra protestues në Podgoricë kërkojnë ndryshimin e Qeverisë aktuale të Malit të Zi. Ata kanë sulmuar ndërtesën e Kuvendit, Qeverisë dhe të disa Ministrive....

15 February, 2014Lexo më shumë

Helmohen 44 nxënës shqiptarë në Gostivar

Si pasojë e një gazi helmues në shkollën e mesme ekonomike në Komunën e Gostivarit, janë helmuar 44 persona në mesin e tyre profesorë, nxënës e pjesëtarë të sigurimit të shkollës. Ndërsa 14 prej tyre janë dërguar në Klinikën e Toksikologjisë në Shkup....

15 February, 2014Lexo më shumë

Frikë se Vojvodinën do ta përcjellë fati i Kosovës

Eksperti i njohur për politikat ndërkombëtare, Tibor Varadi, thotë se Serbia po shkelë të drejtat pakicave kombëtare në Vojvodinë. Sipas tij, ndryshimi në Statutin e Vojvodinës, po tregon se serbët po frikohen se do ta humbin atë sikurse Kosovën. ...

14 February, 2014Lexo më shumë

Qeveria serbe garanton për Ivanovicin, Delibashicin, Veselinovic

Qeveria e Serbisë ka ofruar garanca që Oliver Ivanovic, Dragolub Delibashic, Llaza Llazic dhe Zharko Veselinovic, të cilët janë në burg, do të jenë në dispozicion të EULEX-it gjatë kohës sa do të zgjat procesi gjyqësor kundër tyre. ...

10 February, 2014Lexo më shumë

Pasojnë dorëheqjet në Bosnje e Hercegovinë

Pas protestave të dhunshme në disa qytete të Bosnjës, kanë pasur edhe dorëheqjet e disa zyrtarëve të kantoneve. Protesta ka vazhduar sot në Bihac. Nga protestat e djeshme janë lënduar 348 persona: 187 policë dhe 161 protestues....

8 February, 2014Lexo më shumë

Rënie dramatike e numrit të nxënësve në Republika Srpska

Regjistrohet mbyllje masive e shkollave në rajonin e Republika Srpska në Bosnje e Hercegovinë. Kjo, sipas demografëve, po bëhet si pasojë e rënies së natalitetit dhe emigracionit. ...

8 February, 2014Lexo më shumë

6 të vdekur në një aksident trafiku në Kukës

Gjashtë persona kanë vdekur, në një aksident të rëndë trafiku që ka ndodhur rreth orës 6.30 të mëngjesit të ditës së shtunë, në qytetin e Kukësit. Njëra nga viktimat raportohet se ka qenë në muajin e katërt të shtatzanisë....

8 February, 2014Lexo më shumë

Demonstrata anti-qeveritare në Sarajevë

Hallakamë në Kryeqytetin e Bosnje dhe Hercegovinës, Sarajevë. Demonstruesit ia kanë vënë flakën ndërtesës së Qeverisë dhe Presidencës së vendit. Presidenti Zivko Budimir ka bërë thirrje për ndërprerjen e këtyre demonstratave dhe përdorimit të dhunës. ...

7 February, 2014Lexo më shumë

Ndahet nga jeta Vaçe Zela

Artistja e Madhe Shqiptare ka vdekur në moshën 74 vjeçare. Me amanetin e saj, do të prehet në Shqipëri. Është gruaja e parë shqiptare e nderuar sa ishte gjallë me titullin “Nderi i Kombit”....

6 February, 2014Lexo më shumë

Gjakmarrja e ngujimi, flenë ende në Shqipëri

Shqipëria ka ende me dhjetëra familje të cilët qëndrojë të ngujuara brenda shtëpive të tyre për shkak të mosrrezikimit të jetës nga gjakmarrja. Strukturat shtetërore në 20 vjetët e fundit, kanë provuar të ndërmarrin diçka por, gjithnjë kanë mbetur pa rezultat....

4 February, 2014Lexo më shumë

Kërkojnë pjesëmarrje në Qeveri

Deputeti Riza Halimi shpreson se pas zgjedhjeve të përgjithshme në Serbi, shqiptarët do të kenë përfaqësuesit e tyre në organet qeverisëse. Kritikon qeverisjen aktuale se nuk po bën asgjë për përmirësimin e kushteve për shqiptarët e Luginës së Preshevës....

3 February, 2014Lexo më shumë

Djaloshi pre e fushatës së Aleksandar Vucic

Mediat serbe kanë satirizuar me veprimin e Aleksandar Vucic i cili kishte shpëtuar një fëmijë nga stuhia e borës. Ky veprim nga disa media dhe në rrjete sociale u quajt si kredit i Vucic për zgjedhjet e 16 marsit në Serbi. ...

2 February, 2014Lexo më shumë

Malazezët i çojnë në ferr Titon, Marksin dhe Engelsin

Kisha e Ringjalljes, e sapondërtuar në Kryeqytetin Podgoricë, tashmë ka marrë shumë kritika për dizajnin e saj. Kritikët thonë se kisha nuk duhet të interferojë në politikë. Kjo është çudia që vjen nga afreskat e një kishe në Mal të Zi....

1 February, 2014Lexo më shumë

Bora n’kojshi, bllokohet Vojvodina

Njësite të Ushtrisë së Serbisë janë angazhuar për të zhbllokuar rrugë dhe vendbanime të bllokuara nga bora në Vojvodinë. Shumë banorë të disa vendbanimeve janë bllokuar si pasojë e pengesave të borës. ...

1 February, 2014Lexo më shumë

Nikolic shpërbën Parlamentin e Serbisë

Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikolic, nënshkroi sot shpërbërjen e Parlamentit dhe caktoi zgjedhjet e jashtëzakonshme më 16 mars. Ai tha se Qeveria do të vërtetojë legjimitetin e saj. Sipas tij, shtetin serb e presin reforma të dhimbshme dhe të vështira. ...

29 January, 2014Lexo më shumë

Mladic nuk dëshmon për Karadzic

Ratko Mladic ka refuzuar që të dëshmojë në mbrojtje të Radovan Karadzic. Për dy arsye: e para se kjo gjë do të mund të ndikonte keq në gjykimin e tij. E dyta: Mladic mendon se Tribunali i Hagës nuk është gjykatë e drejtësisë por është institucion satanik....

28 January, 2014Lexo më shumë

Bashkimi me Kosovën mbetet synim i Luginës

Ish-Drejtori Politik i UÇPMB’së, Jonuz Musliu, e përshkruan me dhimbje dhe krenari ditën kur para 14 vjetësh, kjo ushtri doli publikisht në Dobrosin të Bujanocit. Ai tregon se në zemrat e çdo ushtari të Luginës mbetet synimi për bashkimi me Kosovën. ...

27 January, 2014Lexo më shumë

Shqiptarët humbin Ulqinin

PDS e Gjukanoviqit ka fituar shumicën e mandateve të këshilltarëve komunal apo 9 këshilltarë, ndërsa partia shqiptare FORCA ka fituar 8 mandate dhe se me këtë ajo humb të drejtën e formimit të qeverisjes komunale....

27 January, 2014Lexo më shumë

Serbia shkon në zgjedhje të jashtëzakonshme

Mosmarrëveshjet e fundit mes Presidentit Tomislav Nikolic dhe Kryeministrit Ivica Dacic do ta çojnë Serbinë në zgjedhje të reja, që pritet të mbahen me 16 mars. Partia më e madhe në Serbi, PPS, vendosi dje për shkuarjen në zgjedhje të jashtëzakonshme. ...

27 January, 2014Lexo më shumë

Trashëgimia e 700 mijë bunkerëve në Shqipëri

Disa shqiptarë do të donin t’i ruanin bunkerët si monument, disa tjerë do të donin t’i largonin. Këto ndjenja të përziera kanë të bëjnë me faktin se shqiptarët janë të drejtuar kah e ardhmja, e jo kah e kaluara. Shikoni fotografitë që dokumentojnë bunkerët....

26 January, 2014Lexo më shumë

Policia serbe vrau një norvegjez

Sipas njoftimit të organeve serbe të rendit ai u qëllua për vdekje gjatë shkëmbimit të zjarrit me forcat e sigurisë në pjesën jugore të këtij vendi. Gjatë këtij shkëmbimi zjarri, ku mbeti i vdekur norvegjezi me iniciale T. S. K., është plagosur edhe një polic....

26 January, 2014Lexo më shumë

Shqiptarë të arrestuar për prostitucion

Në provincën e Komos dhe Monzas në Itali janë arrestuar 13 shqiptarëve, për të cilët thuhet se ishin pjesë e një organizate kriminale....

24 January, 2014Lexo më shumë

Rasti ‘Panda’ i vrasjes në Pejë, një krim i fshehur

Përfaqësuesit e organizatave për mbrojtjen e të drejtave dhe lirive të njeriut, reagojnë lidhur me paralajmërimet e autoriteteve të Serbisë, se krimin në kafiterinë “Panda” në Pejë, më 1998, ku u vranë 6 të rinj serbë, nuk e kanë kryer shqiptarët. ...

22 January, 2014Lexo më shumë

Dikur e padëshiruar, tash partnere e BE’së

BE’ja do t’i vendosë kritere shteruese Serbisë për anëtarësimin e saj në BE. Fillimisht është normalizimi i marrëdhënieve më Kosovën dhe më pas gjithë transformimi i saj në të drejtat e njeriut dhe sundim të ligjit. Analizë nga BBC....

22 January, 2014Lexo më shumë

Serbia nis rrugën e saj europiane

Komisionari për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Stefan Fule, ka vlerësuar se dita e sotme, në të cilën Serbia i ka filluar negociatat me BE-në për pranim, është “historike”. ...

21 January, 2014Lexo më shumë

Liderëve shqiptarë në Maqedoni u pëlqen roli i vasalit

Kim Mehmeti thotë se drejtuesve të partive shqiptare në Maqedoni, u pëlqen roli i vasalit, ngaqë kështu ata i realizojnë interesat vetjake. Sipas tij, kështu ata bëjnë tregti me kërkesat kolektive të shqiptarëve që jetojnë në Maqedoni. ...

20 January, 2014Lexo më shumë

Vrasje e dyfishtë në Shkup

Nga një sulm me armë, vriten babë e birë në lagjen Çair të Shkupit. Viktimat janë Alajdin Hajredinin 50 vjeçar dhe djali i tij Mustaf Hajredini 25 vjeçar. Bëhet e ditur se vrasja a ardhur si pasojë e një zënke....

19 January, 2014Lexo më shumë

Arrestohen të dyshuarit për vrasjen e Slavko Curuvijas

Policia serbe ka konfirmuar se ish kreu i agjencisë së spiunazhit të Beogradit, Milan Radonjic dhe Shefi i Operacioneve Ratko Romic janë arrestuar nën dyshimin se kanë planifikuar vrasjen e Slavko Curuvijas jashtë apartamentit të tij në Beograd në vitin 1999....

14 January, 2014Lexo më shumë

Autoritar nga brenda, reformator nga jashtë

Dje u bënë 61 vjet qëkur Tito u zgjodh President i Jugosllavisë federale. Krijesa e tij u shkatërrua me anë të luftërave një dekadë pas vdekjes. Si ishte nga brenda e si e shihnin nga jashtë fshatarin kroat?...

14 January, 2014Lexo më shumë

Kartolina më e bukur për Edin

“Kartolina më e bukur e këtij janari erdhi e fundit”, ka shkruar Kryeministri Edi Rama në llogarinë e tij në Facebook. Ajo i ka ardhur nga Presidenti i SHBA've, Barack Obama....

12 January, 2014Lexo më shumë

Librazhd, djali vret me thikë babanë

Burime nga policia bëjnë të ditur se shtetasi Ermir Çota 35 vjeç ka qëlluar me thikë babanë e tij, Ferit Çota, pas një konflikti mes tyre. Sipas të dhënave Ferit Çota u qëllua disa herë në trup, duke e humbur jetën në vend....

12 January, 2014Lexo më shumë

Kartolina e hidhur për Milorad Dodik

Milord Dodik ka marrë një kartolinë nga boshnjakët në përvjetorin e Republikës Serbe. Pamjet e tmerrshme në të tregojnë trupat e eks’humuar vitin e kaluar nga një varrezë masive në Bosnjën Verilindore....

9 January, 2014Lexo më shumë

Katër të vrarë në Korçë për pasion dashurie

Dashuria e verbër në një grua të martuar e Bashkim Latollarit ua ka marrë jetën 4 personave në Korçë, dy çifteve në fshatin Gjonomadh. Pas krimit, autori ka shkuar tek kryeplaku i fshatit dhe i është rrëfyer atij për krimin e bërë....

8 January, 2014Lexo më shumë

Sarajeva vajton lustruesin legjendar

Xha Misho, lustruesi i këpucëve, simboli i Sarajevës, emri i vërtetë i të cilit ishte Husein Hasan, një rom nga Kosova, ka vdekur në moshën 83 vjeçare. Sarajevasit i kanë bërë nderime figurës së tij....

8 January, 2014Lexo më shumë

Perkovic ishte përgjegjës për vrasje

Bernd von Heintschel-Heinegg thotë se ish punonjësi kroati i UDB’së, Josip Perkovic, mbart përgjegjësinë për vrasjen e disidentit Stjepan Djurkovic. Ai kërkon që të bëhet dorëzimi i Perkovicit në organet gjermane të drejtësisë. ...

6 January, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Turbo Racing 3
  • Play iStunt 2
  • Play Berry Rush
  • Play Bubble Trouble