Rajoni – Page 378 – Lajmi.net

Aktuale

Qeveria e re e Greqisë kushtëzon integrimin e Shqipërisë me minoritetin grek

Shqipëria do ta ketë mbështetjen e Greqisë në rrugën drejt Bashkimit Europian, por me kushtin që respekton plotësisht të drejtat e minoritetit grek. Kështu është shprehur zëvendësministri i shtetit në qeverinë Tsipras, Terens Kuik....

7 February, 2015Lexo më shumë

Nis tërheqja e ujit nga zonat e përmbytura në jug të Shqipërisë

Përmirësimi i lehtë i kushteve atmosferike, ka sjellë zvogëlim të hartës së tokave të përmbytura në viset jugore të Shqipërisë, ndërkohë që paralelisht kanë dalë në pah dëmet e mëdha të shkaktuara. ...

7 February, 2015Lexo më shumë

Tërmete në Ballkan

Në orët e hershme të mëngjesit të së shtunës një tërmet i fuqishëm ka goditur pjesën e Ballkanit Perëndimor, për të pasuar edhe me dy tërmete tjera të magnitudës më të ulët....

7 February, 2015Lexo më shumë

Uji i vërshimeve i merr një fëmijë, humb jetën 7 vjeçari (Video)

Tragjedia ka ndodhur sot, në fshatin Nikushtak të Komunës së Likovës në Maqedoni, ku 7-vjeçari, Almir Zendeli ka humbur jetën teksa po shkonte në shkollë me të vëllain 8-vjeçar....

6 February, 2015Lexo më shumë

Arrestohet kryetari i Bashkisë së Vlorës

Kryetari i Bashkisë së Vlorës, Shpëtim Gjika, është arrestuar në mënyrë të papritur, pak kohë pasi Gjykata e Tiranës e shpalli të pafajshëm ku ishte akuzuar për shpërdorim detyre dhe falsifikim të dokumenteve për dhënie leje të ndërtimeve të paligjshme....

6 February, 2015Lexo më shumë

Kandiq kërcënohet për akuzat ndaj Dikoviqit

Themeluesja e Fondi për të Drejtat Humanitare (FDH), Natasha Kandiq, po përballet me kërcënime të njëpasnjëshme nga grupe të ndryshme në Serbi....

6 February, 2015Lexo më shumë

Blair, ky konsultat i gjithanshëm

Qeveria e Republikës së Serbisë ka angazhuar kompaninë konsultative të ish-kryeministrit britanik, Tony Blair, për ta ndihmuar në formimin e ekipeve profesionale të kryeministrit serb, Aleksandar Vuçiq. Nga vizita e tij e “fshehtë” në Beograd, kanë filluar të dalin më shumë të dhëna. ...

6 February, 2015Lexo më shumë

Tërmeti, megjithatë në Kosovë

Një tërmet në magnitudë prej 4.0 të ballë të shkallës Richterit ka pasur epiqendrën Kosovën....

5 February, 2015Lexo më shumë

Incident i kryeministrit Rama në Vlorë (video)

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama shkoi sërish në Vlorë për të vizituar zonat e përmbytura. Por nëse herën e parë banorët e panë si shpresë për t’ua lehtësuar sado pak problemet, sot i kanë kërkuar llogari për ndihmat e pamjaftueshme dhe reagimin e vakët të strukturave qeveritare....

5 February, 2015Lexo më shumë

Fushatë kundër serbizimit të maqedonasve në Shkup

Mediat në Serbi janë alarmuar lidhur me fushatën e zhvilluar kohëve të fundit në Maqedoni, kundër serbizimit të maqedonasve. Partia VMRO-NP ka nisur një fushatë me këtë slogan, duke vendosur edhe posterë dhe bilboard nëpër qytetin e Shkupit.  ...

5 February, 2015Lexo më shumë

Tre të vdekur nga një shpërthim në Maqedoni

Tre persona humbën jetën nga një shpërthim që ndodhi gjatë mëngjesit të së enjtes në fabrikën e bombolave të gazit në Bogdanci, në jug të vendit, afër kufirit me Maqedoninë. ...

5 February, 2015Lexo më shumë

Shqipëri, 600 familje të evakuuara, rreziku nga përmbytjet nuk ka mbaruar

Rreth 600 familja janë evakuuar deri më tani nga shtëpitë e përmbytura në jug të Shqipërisë. Një pjesë e këtyre familjeve janë detyruar nga autoritete, pavarësisht refuzimit për tu larguar nga shtëpitë e përmbytura. ...

5 February, 2015Lexo më shumë

KESH eksporton energji elektrike

Korporata Elektroenergjetike Shqiptare ka nisur eksportin e energjisë elektrike. Burime nga kjo Korporatë thanë për Top Channel se eksporti ka filluar mesnatën e së martës dhe aktualisht KESH po shet 220 megavat energji për orë....

4 February, 2015Lexo më shumë

Nikoliq kishe po punon, propozon platformën për Kosovën

Presidenti serb, Tomisllav Nikoliq ka deklaruar se pret që platforma për Kosovën do të miratohet kur kryeministri Aleksandar Vuçiq të kthehet nga bisedimet e Brukselit....

4 February, 2015Lexo më shumë

Beogradi habitet që shqiptarët do të kërkojnë dëmshpërblime lufte

Prishtina ka përgatitur listën e kërkesave në prag të fillimit të fazës së re të dialogut. Ata duan pjesë të ndërmarrjeve tona, kazerma dhe ambasada të ish RSFJ-së, shkruan gazeta serbe Novosti. ...

3 February, 2015Lexo më shumë

Shqipëri: Ulet niveli i ujit, por rikthehen shirat

Në Novoselë janë rikthyer pasditen e së martës reshjet e shiut, duke e bërë më të vështirë përballimin e situatës në orët e natës. Gjatë ditës në këtë komunë, por edhe në të tjera të Vlorës dhe Fierit, si pasojë e motit të qetë ka pasur ulje të nivelit të ujërave, por tani edhe ai përmirësim i lehtë i situatës po zbehet....

3 February, 2015Lexo më shumë

Shkarkohet nga detyra zv/drejtori shqiptar në Zbulimin e Maqedonisë

Arsyeja e shkarkimit nga detyra e Muhamed Ismailit nga posti i zv/drejtorit të Agjencisë së Zbulimit nga ana e presidentit, Gjorge Ivanov, nuk është bërë për shkak të mossuksesit në punë ose ndonjë lëshimi, por për arsye politike....

3 February, 2015Lexo më shumë

Incident në Nerez të Shkupit, përleshje me thika dhe armë zjarri

Një incident ka ndodhur sonte në lagjen Nerez të Shkupit, me ç`rast, në një përleshje fizike mes dy grupeve, një person është therur me thikë....

3 February, 2015Lexo më shumë

GJKS nuk e anulon marrëveshjen e Brukselit ndërmjet Serbisë e Kosovës

Gjykata Kushtetuese e Serbisë e ka refuzuar vlerësimin e kushtetutshmërisë dhe ligjshmërisë të “Marrëveshjes së parë për parimet që rregullojnë normalizimin e marrëdhënieve” ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, të nënshkruar më 19 prill  të vitit 2013, e njohur edhe si marrëveshja e Brukselit, e nënshkruar ndërmjet kryeministrave Thaçi dhe Daçiq. ...

3 February, 2015Lexo më shumë

Kryepeshkopi i Shqipërisë ofertë nga Tsipras për t’u bërë president i Greqisë

Kryepeshkopi i Kishës Ortodokse Autoqefale Shqiptare, Anastasios Janullatos është kandidati kryesor për postin e Presidentit të Greqisë. ...

3 February, 2015Lexo më shumë

Zgjerohet harta e përmbytjeve

Në jug të Shqipërisë vijon gjendja alarmante për shkak të vërshimit të ujërave nga lumenjtë Seman dhe Vjosë në rrethin e Fierit dhe Vlorës, ndërsa në terren po ndërmerren operacione shpëtimi për banorët që ndodhen në mes të përmbytjeve....

3 February, 2015Lexo më shumë

GJND: Serbia s’ka kryer gjenocid në Kroaci

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (GJND) në Hagë ka shpallur vendimin e saj sipas të cilit Serbia nuk ka kryer gjenocid gjatë luftës në Kroaci....

3 February, 2015Lexo më shumë

Premtimi i portit të Shëngjini për Kosovën, vetëm fjalë boshe

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës, Edmond Haxhinasto ka mohuar që dhënia e Portit të Shëngjinit Kosovës të ketë ekzistuar si projekt. Ai deklaroi se janë në diskutime me një kompani kineze për portin e Shëngjinit, por nuk ka gjetur asnjë dokument në Ministri që ky port t'i jepej në përdorim Kosovës....

2 February, 2015Lexo më shumë

Pritet shpallja e gjendjes së jashtëzakonshme në Shqipëri

Qeveria shqiptare do të zhvillojë një mbledhje të jashtëzakonshme, ku pritet të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme për situatën alarmante të krijuar në jug të vendit nga përmbytjet....

2 February, 2015Lexo më shumë

Vjosa kërcënon, vazhdon evakuimi

Reshjet e shiut pothuajse kanë pushuar, por në shumë zona të Shqipërisë vazhdon të jetë situatë dramatike. Policia, ushtria dhe emergjencat civile po vijojnë operacionet e shpëtimit në disa zona të Shqipërisë, sidomos në atë jugore, ku lumenjtë Semani dhe Vjosa kanë përmbytur zona të tëra rreth qyteteve Fier dhe Vlorë....

2 February, 2015Lexo më shumë

Miliarderi kinez planifikon investime në Shqipëri

Fillimisht Financial Times, më pas Bloomberg dhe një seri agjencish greke raportojnë se një nga njerëzit më të pasur në Kinë ka ndërmend që të investojë në Shqipëri dhe në Greqi....

2 February, 2015Lexo më shumë

Jugu i Shqipërisë nën ujë, banorë të bllokuar nëpër shtëpi (Foto)

Gra shtatzënë, fëmijë, çifte bashkëshortësh dhe barinj kanë mbetur të bllokuar në çatitë e banesave të disa fshatrave që janë prekur nga përmbytjet masive....

2 February, 2015Lexo më shumë

Nesër publikohet një përgjim, Qeveria e Maqedonisë në panikë

Opozita në Maqedoni ka në dorë shumë përgjime, të cilat e inkriminojnë qeverinë aktuale. Kryeministri maqedonë e ka akuzuar kreun e opozitës për spiunazhë. Këta të fundit kanë paralajmëruar publikimin e parë për nesër, gjë e cila ka futur në panikë koalicionin qeverisës....

1 February, 2015Lexo më shumë

Kodi i ri penal në Shqipëri, kush ndërton pa leje shkon në burg

Të gjithë qytetarët që do të ndërtojnë një objekt pa leje në Shqipëri, do të dënohen me burg....

1 February, 2015Lexo më shumë

Rivali i presidentit palestinez merr shtetësinë serbe

Serbia ia ka dhënë shtetësinë një rivali politik të presidentit të Autoritetit Palestinez, Mahmud Abbas....

1 February, 2015Lexo më shumë

“Tërbohen” lumenjtë në Shqipëri, të rinjtë i shfrytëzojnë për rafting (Foto)

Moti i keq në jug të Shqipërisë, nuk ka sjellë vetëm probleme....

1 February, 2015Lexo më shumë

Fluksi i madh i azilkërkuesve shtyn Bavarinë në ashpërsim të ligjit

Rreth 60 për qind e kërkesave për azil që janë bërë gjatë dy muajve të fundit të vitit 2014 kanë ardhur nga shtetasit e vendeve të Ballkanit, më së shumti nga Serbia dhe nga Kosova. ...

1 February, 2015Lexo më shumë

Vjosa del nga shtrati, përmbyten shumë toka dhe shtëpi

Lumi Vjosë raportohet të ketë dalë nga shtrati rreth orës 01:00 të ditës së diel, duke shkaktuar përmbytje masive kryesisht në toka bujqësore....

1 February, 2015Lexo më shumë

The Sun: Tony Blair po përfiton miliona nga Shqipëria

Shumica e vendeve me të cilat Tony Blair është i përfshirë në lidhje biznesi, janë vende të etiketuara për abuzime tronditëse me të drejtat e njeriut, përfshirë edhe torturat dhe masakrat. Në listën e vendeve tw tilla bën pjesë edhe Shqipëria, ku Blair luan rolin e këshilltarit të kreut të ekzekutivit. ...

1 February, 2015Lexo më shumë

Stresi i ik policisë, kërcen nga kati i dytë i komisariatit

Policia ka shpallur në kërkim Arkimed Lushën, i cili është hedhur nga kati i dytë i komisariatit Nr. 3 në kryeqytet për t'i shpëtuar arrestimit....

31 January, 2015Lexo më shumë

Vdekshmëria e foshnjave, Shqipëria e para në Ballkan

Shqipëria ka nivelin më të lartë të vdekshmërisë foshnjore në rajonin e Ballkanit. Ky është rezultati i raportit të fundit, të publikuar nga Instituti i Shëndetit Publik.  Gjatë viteve të fundit, në vendin tonë, ka pasur një qëndrueshmëri të numrit të vdekjeve, ku çdo vit regjistrohen rreth 20 mijë të tilla....

31 January, 2015Lexo më shumë

Kishte spiunuar liderët shtetëror, padi penale për kreun e opozitës maqedonase

Organet hetuese të Republikës së Maqedonisë ndërmorën aksionin policor “Puç” në të cilin për katër persona të dyshuar, ishte edhe lideri i partisë së Lidhjes Social Demokratike të Maqedonisë (LSDM), Zoran Zaev. Janë parashtruar padi penale për “spiunim” dhe “dhunë ndaj përfaqësuesve të organeve më të larta shtetërore. ...

31 January, 2015Lexo më shumë

Polica e Serbisë ndalon 18 kosovarë që tentonin të dilnin në Hungari

Policia kufitare e Serbisë ka ndaluar 18 kosovarë të cilët tentonin ilegalisht ta kalonin kufirin nga Subotica në Hungari....

30 January, 2015Lexo më shumë

Nikoliq i del në mbrojtje Dikoviqit

Presidenti i Serbisë Tomislav Nikoliq i ka dal në mbrojtje shefit të Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë së Serbisë Lubisha Dikoviq, duke thënë se ky i fundit është një ushtarak i ndershëm dhe se sulmet ndaj tij kanë për qëllim të ulin kredibilitetin e Serbisë....

30 January, 2015Lexo më shumë

Kush ishte piloti shqiptar që drejtonte helikopterin me 1 ton drogë në Spanjë

Deri pak ditë më parë ai ishte parë ndoshta si një hero. Një pjesëtar i një ushtrie anëtare të NATO-s, me 18 vite karrierë si aviator, i dekoruar disa herë, dhe i specializuar po aq, pranë ushtrive të vendeve partnere. Por ironia e fatit dhe zgjedhjet që bëri, e bënë të vdiste si një trafikant....

29 January, 2015Lexo më shumë

Kryeministri i ri grek: Gabim që i dhamë Shqipërisë statusin dhe NATO-n

Më 13 janar të këtij viti, kryeministri i ri i Greqisë Aleksis Cipras ka folur për paktin detar mes Greqisë dhe Shqipërisë, duke kritikuar Athinën se hoqi dorë shumë shpejt dhe nuk i vuri disa kushte Shqipërisë si anëtarësimi në NATO dhe statusi i vendit kandidat për anëtarësim në BE....

29 January, 2015Lexo më shumë

Gjuriq: Serbia mund të kërkojë ndërrimin e zyrtarëve serbë në Kosovë

Drejtori Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq ka deklaruar sot se Beogradi do të ndërrojë ministrat serbë në Qeverinë e Kosovës nëse ata nuk përmbushin atë që nga ta pret bashkësia serbe....

29 January, 2015Lexo më shumë

Piloti i helikopterit të rrëzuar në Spanjë, ishte një shqiptar

Helikopteri i rrëzuar dje në Spanjë, në të cilin ndodheshin rreth 800 kg hashash të ndarë në më shumë se 30 pako, drejtohej nga një shqiptar, pjesëtar i Forcave të Armatosura të Shqipërisë....

29 January, 2015Lexo më shumë
 

Fotolajm

‘’Në makinë, ka njerëz që nuk do të takohen kurrë më!’’
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Urban Basketball
  • Play 8 Ball Pool
  • Play Rock Wheels