Rajoni – Page 314 – Lajmi.net

Aktuale

Vritet edhe një shqiptar në Siri, 35 vjeçar

Një tjetër shtetas shqiptar është vrarë në Siri gjatë luftimeve që zhvillohen atje....

11 May, 2014Lexo më shumë

Basha, mbledhje urgjente për drogën në Divjakë

Kryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë ka zhvilluar një mbledhje urgjente gjatë paradites të së dielës, në lidhje me ngjarjen e avionit të rrëzuar në Divjakë, një ditë më parë, si dhe kapjen e një fuoristrade me një sasi të konsiderueshme droge....

11 May, 2014Lexo më shumë

Veljanovski rizgjidhet kryeparlamentar i Maqedonisë

Deputetët e Parlëamentit të ri të Maqedonisë, me shumicë votash, zgjodhën për mandat të tretë kryeparlamentarin Trajko Veljanovski. ...

11 May, 2014Lexo më shumë

Erdogan sulmon shefin e avokatëve të Turqisë, nuk i pëlqeu fjalimi

Kryeministri i zemëruar turk, Erdogan ka sulmuar sot gjatë një kremtimi në Ankara shefin e shoqatës së avokatëve të Turqisë, duke e akuzuar për paturpësi për shkak të fjalimit të gjatë në të cilin kritikoi pushtetin. ...

11 May, 2014Lexo më shumë

Policia malazeze arrestoi 20 rusë

Policia malazeze në qytetin bregdetar Budva ka arrestuar 20 shtetas rusë, të cilët në kolonë me automjete qarkullonin nëpër rrugë të këtij qyteti me flamuj rusë, duke shënuar Ditën e Fitores....

11 May, 2014Lexo më shumë

Narkomani hedh bombë në diskotekë, 32 të plagosur

Të paktën 32 persona janë plagosur sot herët në mëngjes, kur një mashkull hodhi një mjet shpërthyes në diskotekën “EX” në qytetin Velika Klladusha, në Bosnjë.  ...

11 May, 2014Lexo më shumë

VMRO- DPMNE e BDI zyrtarizojnë koalicionin

BDI e Ali Ahmetit ka vendosur që të jetë pjesë e Qeverisë me VMRO-DPMNE, duke hequr dorë nga disa kërkesat e saj. Kjo parti ka planifikuar një skenar që parasheh arsyetimin e qëndrimeve apo vendimeve të saj, që nënkuptojnë heqje dorë nga çështjet e deklaruara më parë....

10 May, 2014Lexo më shumë

Shqipëri, ndalohet avioni dhe sekuestrohen 2 ton hashash (Video)

Një avion i cili fluturonte në hapësirën ajrore shqiptare është ndaluar në Divjakë gjatë një aksioni të Policisë shqiptare. Në një veturë aty afër janë konfiskuar 2 ton hashash. Ende nuk është konfirmuar nëse droga e konfiskuar kishte lidhje me avionin që ateroi aty.  ...

10 May, 2014Lexo më shumë

Në listën e INTERPOL, 14 femra shqiptare

Interpol është vënë në kërkim të disa femrave shqiptare që dyshohet se kanë kryer vepër penale trafikim me lëndë narkotike, armëve dhe municionit. ...

10 May, 2014Lexo më shumë

Daçiq tërheq paralele mes Rusisë dhe Kosovës

Ivica Daçiq thotë se sjellja e Rusisë ndaj Ukrainës është njëjtë sikurse e Kosovës ndaj Serbisë. Ai pohon se shtetet perëndimore po i bëjnë presion të Serbisë që t’i vë sanksione Rusisë. ...

10 May, 2014Lexo më shumë

Ujku kafshon vajzën dyvjeçare (Video)

Një incident i frikshëm ka ndodhur dy javë parë në kopshtin zoologjik të Beogradit, ku një vajzë dyvjeçare u sulmua nga një ujk. ...

9 May, 2014Lexo më shumë

Serbi që këndon për Kosovën, kërcënohet me prerje fyti

Serbi i moshuar Miroslav Matiç i cili performoi me lahutë këngë për Kosovën në rrugët e kryeqytetit vojvodinas, është kërcënuar se do t’i prehet fyti, nëse nuk ndalon ta bëjë atë. ...

9 May, 2014Lexo më shumë

Policia serbe rrahë para familjes një shqiptar

Vijon dhuna e xhandarmërisë serbe ndaj shqiptarëve në Bujanoc. Gjatë kontrollit për armë të ushtruar në banesën e shtetasit Selim S. nga Tërnoci i Madh me urdhër të gjykatës, policia serbe e ka keqtrajtuar atë....

9 May, 2014Lexo më shumë

Ekzekutohet në një atentat biznesmeni 52-vjeçar

Ekzekutohet në Berat në një atentat një biznesmen 52-vjeçar, i cili ndërroi jetë në vend i qëlluar me një breshëri plumbash....

9 May, 2014Lexo më shumë

Ushtaraku anglez siguroi 100 mijë funta për operacionin e fytyrës së Stefanit

Rreshteri anglez Wayne Ingram 44 vjeçar, gjatë shërbimit në Bosnje kishte takuar fëmijën të Stefan Saviq, me deformime të mëdha në fytyrë, dhe vendosi ta ndihmojë atë. ...

9 May, 2014Lexo më shumë

Misteret e Ballkanit

Moti po ndryshonte shumë shpejt, dhe ai i nxehti i madh që unë e kisha marrë si të mirëqenë, u zhduk aq shpejt, njëjtë sikurse perëndimi i diellit që zhduket pas malit.  U mbulova shpejt me batanije, teksa më tutje dëgjoja të lehura qensh. Nuk kishte shumë kohë që kishte kaluar mesnata, dhe vetëm disa orë më ndanin nga agimi i diellit....

9 May, 2014Lexo më shumë

BE zotohet të sigurojë 10 miliardë euro për infrastrukturën e Ballkanit Perëndimor

Komisioni Evropian është gati të akordojë 1 miliard euro nga fondi i paraanëtarësimit për periudhën 2014-2020, kurse do bëjë përpjekje edhe për gjetjen e fondeve private në shumë prej 10 miliardë euro për financimin e projekteve të përbashkëta, si hekurudha  Bullgari-Shqipëri, dy gaz-përçues, etj....

8 May, 2014Lexo më shumë

Diplomat kosovare në Serbi do të njihen të paktën edhe 6 muaj

Duke e komentuar vendimin e Gjykatës Кushteteuse për pavlefshmërinë e udhëzimit për njohjen e diplomave të arsimit të lartë të universiteteve të Kosovës, ministrja për Integrime Evropiane e qeverisë serbe, Jadranka Joksimoviq iu tha gazetarëve serbë se kjo çështje do të zgjidhet gjatë negociatave ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës. ...

7 May, 2014Lexo më shumë

Trekëndëshi i drogës Shqipëri-Kosovë-Serbi

Presidenti i Senatit italian, Pietro Grasso ka thënë se Italia është e informuar dhe disponon fakte se Shqipëria është një vend potencial në prodhimin dhe trafikimin e lëndëve narkotike drejt Evropës. Sipas tij ekziston një pikë grumbullimi e drogës mes tre vendeve, Shqipëri-Kosovë-Serbi, dhe më pas droga tregtohet drejt vendeve të Evropës Perëndimore....

6 May, 2014Lexo më shumë

BDI kërkon pozitën e kryetarit të Parlamentit të Maqedonisë

Negociatat për formimin e Qeverisë midis VMRO-DPMNE dhe BDI pritet të vazhdojnë sot, njoftuan nga selitë e dy partive, duke mos dhënë detaje se për cilat çështjet fillestare janë hapur këto negociata....

6 May, 2014Lexo më shumë

Lugina ka mbështetjen e SHBA-ve

Michael Kirby tha se qeveria amerikane do të ndihmojë shqiptarët e Luginës për zgjidhjen e problemeve me të cilat ballafaqohen ata. Ndërsa, Ragmi Mustafa theksoi se është biseduar për temat politike dhe ekonomike të shqiptarëve të Komunës së Preshevës....

6 May, 2014Lexo më shumë

Televizioni amerikan NBC: Institucionet e shëndetit mental në Serbi, katastrofë (Video)

Stacioni televiziv amerikan \"NBC\" ka realizuar një reportazh mbi kushtet e jetës së pacientëve në spitalet psikiatrike në Serbi, ku vendosen fëmijët me aftësi të kufizuara. Aty ka vërejtur një gjendje të mjerueshme. ...

6 May, 2014Lexo më shumë

Maqedonasit kërkojnë nga Putini të bashkojë Maqedoninë me Rusinë

Në rrjetin social Facebook është regjistruar në grup i ashtuquajtur “Putin, bashkoje edhe Maqedoninë”, përmes të cilit i bëhet thirrje Rusisë që të pushtojë Maqedoninë sikur Ukrainën dhe të krijojë Federatën Euroaziatike....

6 May, 2014Lexo më shumë

Policia suedeze “gabon”, i dërgon pako me drogë Ambasadës shqiptare

Ambasada shqiptare në Suedi ka marrë një pako të pazakontë. “Kanabis” dhe “pluhur”, shkruhej në pakon e dërguar me postë në ambasadë, ku kjo e fundit ka lajmëruar menjëherë policinë, raporton gazeta Shekulli....

6 May, 2014Lexo më shumë

Kryeministrja jep dorëheqje, Sllovenia shkon në zgjedhje të reja?

Kryeministrja e Sllovenisë Alenka Bratushek ka përgatitur tash e disa ditë dorëheqjen e saj nga posti, por atë e ka publikuar të hënën. Sipas të gjitha gjasave Sllovenia do të shkojë në zgjedhje të parakohshme gjatë kësaj vere. ...

5 May, 2014Lexo më shumë

Berisha ngatërron makinë, harron që nuk është më kryetar i PD-së

Ish kreu i qeverisë shqiptare dhe i PD-së, Sali Berisha, teksa merrte pjesë në homazhet me rastin e 5 Majit, në Varrezat e Dëshmorëve, në vend që t’i drejtohej makinë së tij, u nis të hipte në veturën  e kreut të PD-së, Lulzim Basha. ...

5 May, 2014Lexo më shumë

Deti nxjerrë një trup të pajetë në Durrës

Në plazhin e Durrësit, në mëngjesin e së dielës, banorët e zonës kanë parë një trup të pajetë. Trupi ishte plotësisht i dekompozuar dhe është nxjerrë nga deti në plazh të Durrësit, afër portit të ri të peshkimit....

4 May, 2014Lexo më shumë

VMRO-DPMNE e BDI “gatuajnë” qeverinë e re, Thaçi ironizon

Kryetari i PDSH-së, Menduh Thaçi përsërit se subjekti që ai drejton do të jetë pjesë e qeverisë së ardhshme. Ai madje ka ironizuar takimet e e Ahmetit me Gruevskin, duke theksuar se BDI-ja takohet me Gruevskin vetëm sa për t’i puthur dorën. ...

4 May, 2014Lexo më shumë

Nga polici “hero”, në ryshfetmarrës

Më 10 tetor të vitit të kaluar qe shpallur “Heroi i ditës” nga ministri i Brendshëm i Shqipërisë, Saimir Tahiri, pasi shpëtoi nga rrëmbimi një vajzë të mitur në qytetin e Fierit, por të dielën atij iu vunë prangat në duar. Kjo ka ndodhur me efektivin e sektorit të antidrogës në policinë e Fierit, Bledar Naçi, raporton BW. ...

4 May, 2014Lexo më shumë

Nuk dihet pasardhësi i Vulinit

Nuk është caktuar ende personi i cili do të jetë në krye të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë. Mediat serbe përmendin 5 emra që do të mundnin të udhëheqin me këtë zyrë. ...

3 May, 2014Lexo më shumë

Thaçi: Nuk jap dorëheqje

Kryetari i PDSH-së, Menduh Thaçi ka thënë se nuk jep dorëheqje. Ai tha se një gjë të tillë do e bënte nëse kryesia e partisë së tij do ta kërkonte....

2 May, 2014Lexo më shumë

Presidenti grek e konsideron si problem serioz njohjen e Kosovës

Presidenti i Greqisë, Karolos Papoulias e ka konsideruar si problem serioz njohjen e pavarësisë së Kosovës nga Greqia....

2 May, 2014Lexo më shumë

Veliaj: Ndaj Serbisë jemi superiorë moralisht dhe ushtarakisht

Fuqia jonë negociuese është më e madhe në Ballkan. Sot jemi një anëtar i NATO-s dhe kjo do të thotë që është bërë praktikisht e pamundur që Shqipëria të kërcënohet në territorin e saj, ka thënë ministri i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Erion Veliaj në një intervistë për Radio Kosovën...

2 May, 2014Lexo më shumë

Gruevski bisedoi me dy liderët kryesorë shqiptarë në Maqedoni

Të enjten pasdreke, në ambientet e Qeverisë së Maqedonisë është zhvilluar një takim mes kryeministrit, Nikolla Gruevski, dhe liderit të PDSH-së, Menduh Thaçi. Para kësaj, Gruevski pati takim edhe me liderin e BDI-së, Ali Ahmeti....

1 May, 2014Lexo më shumë

“Gratë në të zeza”: Na quajnë lavire, na kërcënojnë me vdekje

Aktivistet serbe “Gratë në të zeza”, të njohura me aktivitetet e tyre kundër luftës, në një intervistë ekskluzive për javoren serbe “Telegraf” zbuluan se kush i financon, a i shënojnë vërtet përvjetorët vetëm të viktimave kroate e myslimane (duke i harruar ato serbe) në luftërat e kaluara dhe me çfarë sulmesh ballafaqohen pothuaj çdo ditë. ...

1 May, 2014Lexo më shumë

Qeveria e re në Maqedoni, negociatat mes VMRO-DPMNE dhe BDI

Partia fituese e zgjedhjeve të parakohshme në Maqedoni, VMRO-DPMNE është duke përgatitur ftesën në adresë të partisë fituese nga radhët e shqiptarëve, BDI, për të vazhduar bashkëqeverisjen, edhe pse drejtues të PDSH-së vazhdimisht kanë thënë se ata do të jenë partnerë qeverisës, shkruan Zhurnal. Sipas analistëve politikë, çështje të nxehta në bisedimet për koalicion do të jenë BE-ja, NATO dhe emri i Maqedonisë. ...

30 April, 2014Lexo më shumë

Ashpërsohen rregullat gjermane për azilkërkues nga Ballkani

Gjermania ka lëvizur në drejtim të ashpërsimit të rregullave për azilkërkuesit nga tri vende ballkanike, derisa po përmirësohet siguria në rajon....

30 April, 2014Lexo më shumë

Füle: BE pritet të miratojë përparimin e Shqipërisë

Komisionari për zgjerim i BE-së vlerësoi se ka gjasa të mëdha që Shqipëria të fitojë statusin e kandidatit për anëtarësim në Unionin Evropian, kurse \"perspektivë evropaiane\" presin edhe disa shtete në pjesën lindore të kontinentit. ...

30 April, 2014Lexo më shumë

Qeveria në Maqedoni nuk mund të funksionojë pa shqiptarët

Ermira Mehmeti nga BDI tha për lajmi.net se bazuar në realitetin politik dhe etnik në Maqedoni, asnjë qeveri nuk mund të funksionojë pa shqiptarët. Ajo ka thënë se është herët të flitet nëse partia e saj do të hyjë në koalicion me VMRO-DPMNE, por që, nëse hyn do të mundohet të realizojë tërë programin e vet politik....

28 April, 2014Lexo më shumë

Ashton: Është i nevojshëm vazhdimi i dialogut me Kosovën

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Catherine Ashton ka ofruar mbështetje për qeverinë e re të Serbisë, në synimin e saj për reformimin e tërësishëm të ekonomisë dhe në rrugën e saj për integrim në BE....

28 April, 2014Lexo më shumë

Ish-kryeministrit të Sllovenisë, Janez Janshës dy vjet burg

Gjykata e Lartë në Lubjanë vërtetoi të hënën dënimin e shkallës së parë ndaj liderit opozitar dhe ish-kryeministrit të Sllovenisë, Janez Jansha, me të cilin ai ishte dënuar me dy vjet burg për arsye të aferës korruptive Patria....

28 April, 2014Lexo më shumë

OSBE: Zgjedhjet në Maqedoni ishin efikase, keqardhje për LSDM-në

Misioni monitorues i zgjedhjeve OSBE/ODIHR ka konstatuar se zgjedhjet e parakohshme parlamentare dhe raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale në Maqedoni janë zbatuar në mënyrë efikase, ndërsa vërejtje u janë bërë dy partive më të maqedonase, si dhe të asaj shqiptare BDI....

28 April, 2014Lexo më shumë

VMRO dhe BDI fitojnë zgjedhjet, opozita i akuzon për manipulime

VMRO DPMNE-ja te maqedonasit dhe Bashkimi Demokratik për Integrim tek shqiptarët, janë fituesit absolut të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. Ndërsa, partia e kryeministrit Nikolla Gruevski, ka fituar edhe zgjedhjet për presidentin e shtetit....

28 April, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

Kim Jung, bëhet pjesë e batutave
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Stealth Sniper
  • Play Turbo Racing 3
  • Play Urban Basketball
  • Play Bow Master