Rajoni – Page 274 – Lajmi.net

Aktuale

VMRO dhe BDI fitojnë zgjedhjet, opozita i akuzon për manipulime

VMRO DPMNE-ja te maqedonasit dhe Bashkimi Demokratik për Integrim tek shqiptarët, janë fituesit absolut të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. Ndërsa, partia e kryeministrit Nikolla Gruevski, ka fituar edhe zgjedhjet për presidentin e shtetit....

28 April, 2014Lexo më shumë

80% e vendvotimeve të numëruara, VMRO-DPMNE prinë në Zgjedhjet në Maqedoni

Komisioni Shtetëror Zgjedhor i Maqedonisë ka filluar numërimin e votave të zgjedhjeve parlamentare dhe atyre presidenciale....

27 April, 2014Lexo më shumë

Vucic, zyrtarisht kryeministër i Qeverisë së Serbisë

Kuvendi i Serbisë e ka zgjedhur Qeverinë e re të Serbisë, e cila do të udhëhiqet nga kryeministri Aleksandar Vucic....

27 April, 2014Lexo më shumë

Deri në mesditë votuan 33.74% e qytetarëve të Maqedonisë

Deri në orën 13 e 40, kutive të votimit për zgjedhjen e presidentit të vendit iu janë përgjigjur 26.96% të zgjedhësve, ndërsa për ato parlamentare dalja ishte më masive - 33.74%. Raportohet që procesi zgjedhor po zhvillohet i qetë dhe pa incidente....

27 April, 2014Lexo më shumë

Greqia pro anëtarësimit të Shqipërisë në BE brenda presidencës greke

Kryeparlamentari i Greqisë, Evangelos Meimarakis, i cili ndodhet për vizitë në Tiranë, deklaroi se Greqia dëshiron që Shqipëria ta marrë statusin “kandidat” për në BE, brenda presidencës greke të Bashkimit Evropian. ...

27 April, 2014Lexo më shumë

Vuçiq do t’i udhëheqë bisedimet me Kosovën

Mandatari për qeverinë e re të Serbisë, Aleksandar Vuçiq deklaroi të dielën në Beograd se ai personalisht do t’i udhëheqë bisedimet me Kosovën....

27 April, 2014Lexo më shumë

Maqedonia zgjedh sot Presidentin dhe Parlamentin e ri

Maqedonia voton sot për parlamentin e ri dhe presidentin. Në zgjedhjet e parakohshme parlamentare garojnë 14 lista konkurruese për 123 vende deputetësh. Të drejtën e votës e kanë mbi 1.7 milion banorë në 3,480 vendvotime në tërë vendin....

27 April, 2014Lexo më shumë

Beogradi zyrtar: Ramën nuk e kemi ftuar, ka shprehur dëshirën vetë

Ndonëse ishte paralajmëruar vizita e Kryeministrit Edi Rama në Beograd, ky fakt është hedhur poshtë nga Beogradi zyrtar. Duket se anulimi i vizitës ka ardhur nga qeveria e Serbisë, kjo për shkak të shpalljes së zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në këtë vend. ...

27 April, 2014Lexo më shumë

Vritet një 19 vjeçar në Haraçinë të Shkupit

Policia e Maqedonisë ka konfirmuar se një person i moshës 19 vjeçare është vrarë në Haraçinë të Shkupit. Bëhet e ditur se konflikti ka ndodhur në mes kushërinjve nga familja Jakupi....

26 April, 2014Lexo më shumë

KQZ në Maqedoni për vëzhgimin e zgjedhje

KQZ e Kosovës e kryesuar nga kryetarja, Valdete Daka, është duke qëndruar sot në Maqedoni, për të vëzhguar nga afër zgjedhjet parlamentare të cilat do të mbahen nesër....

26 April, 2014Lexo më shumë

Fule: Dialogu Kosovë-Serbi, sukses i BE-së

Stefan Fule thotë se një ndër sukseset e BE-së, është ndërmjetësimi i dialogut për normalizimin e marrëdhënieve në mes të Kosovës dhe Serbisë. Sipas tij, rajoni ka arritur edhe disa përparime tjera, si anëtarësimi i Kroacisë në BE, nënshkrimi i MSA-së nga ana e Kosovës si dhe arritjet e Malit të Zi në rrugën e integrimit. ...

26 April, 2014Lexo më shumë

Vuçiq do ta bëjë Daçiqin ministër të Punëve të Jashtme

Qeveria e re e Serbisë duhet të formohet deri të dielën në mbrëmje, ka thënë mandatari për krijimin saj Aleksandar Vuçiq. Në kabinetin qeveritar do të jenë edhe emra jashtëpartiakë, ndërsa ish-kryeministri Ivica Daçiq do të mbajë postin e ministrit të Jashtëm të Serbisë....

25 April, 2014Lexo më shumë

Nishani: OSBE të bisedojë me Beogradin për çështjen e Luginës së Preshevës

Në takimin e së enjtes me presidentin e radhës të OSBE-së, dhe njëherësh presidentin e Zvicrës, Didier Burkhalter, presidenti shqiptar, Bujar Nishani deklaroi se kërkesat e shqiptarëve të Luginës së Preshevës janë racionale dhe kërkoi nga OSBE-ja të vazhdojë ndërmjetësimin që Beogradi të bisedojë me përfaqësuesit lokalë për të adresuar këto kërkesa. ...

24 April, 2014Lexo më shumë

Nuk ka Ministri për Kosovën në Qeverinë e re të Serbisë

Zyrtarë të SNS-së, kanë bërë të ditur se në Qeverinë e re të Serbisë, nuk do të ketë Ministri për Kosovën. Sipas Shefi i Grupit Parlamentar të SNS-së, Zoran Babiq, kujdesi për Kosovën do të bëhet nga e gjithë Qeveria. ...

24 April, 2014Lexo më shumë

Rama në Vatikan, kërkon njohjen e Kosovës

Kryeministri i Shqipërisë,  Edi Rama zhvilloi të enjten një takim me Papa Françeskun, në Selinë e Shenjtë në Vatikan. Përmes faqes së tij zyrtare në rrjetin social “Twitter”, kryeministri e ka cilësuar të mrekullueshme audiencën me Atin e Shenjtë....

24 April, 2014Lexo më shumë

Qosiq e sheh Kosovën të humbur

Dobrica Qosiq thotë se Serbia nuk duhet të humbasë energji për çështjen e Kosovës. Ai vlerëson se populli serb nuk duhet më të luftojë, pasi që, sipas tij, për këtë nuk ka potencial biologjik dhe as patriotik....

24 April, 2014Lexo më shumë

Bujanoci shndërrohet në qytet universitar

Me ndërtimin e objektit të Fakultetit Ekonomik në Bujanoc, ky qytet do të bëhet qytet universitar  dhe do të sigurohen kushte bashkëkohore për studime në gjuhën shqipe dhe atë serbe, si dhe për zhvillim ekonomik dhe stabilitet politik....

24 April, 2014Lexo më shumë

Familja e “Shtëpisë së Verdhë” kërkon drejtësi

Votimi për themelimin e Gjykatës Speciale në Kosovë, për hetimin krimeve të luftës, ka nxitur reagimin e familjes Katuçi. Familjarët e së ashtuquajturës “Shtëpia e verdhë”, në Gurrë të Vogël të Matit, është akuzuar nga Dick Marty për trafik organesh gjatë kohës së luftës....

24 April, 2014Lexo më shumë

Pendarovski: Nuk do të preken më kufijtë e rajonit

Kandidati për President të Maqedonisë, Stevo Pendarovski, ka thënë se kufijtë e regjionit nuk do të preken më. Ai ka thënë se bashkëpunimi rajonal është mundësia e vetme për tu anëtarësuar në BE....

23 April, 2014Lexo më shumë

Tabela shqip e Kërçovës i pengon “intelektualët” maqedonas!

Tabela që tregon kufirin hyrës në komunën e Kërçovës, e cila është e shënuar në katër gjuhë, por që fillon në gjuhën shqipe, i ka irrituar maqedonasit....

22 April, 2014Lexo më shumë

Kurshumli, banorët kërkojnë kthimin e xhandarëve dhe organizojnë roje

Banorët e disa fshatrave malore të Kurshumlisë, që gjenden në kufi me Kosovën, kanë paralajmëruar se do të organizojnë roje fshati, pas tërheqjes së xhandarmërisë nga baza e afërt në Tërpezë....

22 April, 2014Lexo më shumë

Nikoliq: Kushtetuta është libër i shenjtë vetëm derisa vlen

Presidenti serb tha se ai i mbetet besnik Kushtetutës së tashme derisa ajo të mos ndryshojë. Ai të martën ia ka besuar mandatin për qeverinë e re Aleksandar Vuçiqit, kurse qeveria e re do të zgjidhet të dielën. ...

22 April, 2014Lexo më shumë

Carl Bildt, për amerikanët ishte një pro serb

Dokumentet e fshehta të sapopublikuara zbulojnë se Bill Clintoni është këshilluar që të bëjë gjithçka që të anashkalohet Carl Bildti, sepse suedezi nuk i ka gjykuar krimet në Srebrenicë, ndërsa menjëherë e ka kritikuar \"Stuhinë\" kroate....

21 April, 2014Lexo më shumë

Fouere: Janë keqësuar marrëdhëniet ndëretnike në Maqedoni

Politikat e tanishme të qeverisë maqedonase rrezikojnë standardet demokratike, si dhe marrëdhëniet ndëretnike, të cilat janë të keqësuara në çdo aspekt, ka deklaruar ish ambasadori i Bashkimit Evropian në Maqedoni, Erwan Fouere....

21 April, 2014Lexo më shumë

Zjarri vret nënë e bir në qytetin e Elbasanit

Lumturie Seferi 34 vjeç dhe djali i saj 7 vjeçar Kristian Seferi, kanë vdekur si pasojë e një zjarri që ka përfshirë një banesë në qytetin e Elbasanit ditën e djeshme. Ndërkohë, plagë të rënda ka marrë edhe bashkëshorti i viktimës, Edmond Seferi....

21 April, 2014Lexo më shumë

Georgievski: Maqedonia në luftë, nëse qeveria formohet pa shqiptarët

Ish kryeministri maqedonas, Lupço Georgievski, ka deklaruar se nëse VMRO DPMNE dhe BDI dalin fituese të zgjedhjeve parlamentare të 27 prillit, dhe partia e kryeministrit Nikolla Gruevski nuk do të pranojë ta bëjë qeverinë me partinë e Ali Ahmetit, atëherë brenda një jave do të fillojë luftë e re në Maqedoni....

21 April, 2014Lexo më shumë

Georgievski: Do ketë luftë nëse bëhet qeveri pa shqiptarët

Lideri i VMRO-Popullore dhe ish kryeministër i Maqedonisë, Lupço Georgievski parasheh që nëse VMRO DPMNE nuk do ta bëjë qeverinë e re me BDI-në, dhe nëse të dyja janë fituese të zgjedhjeve të 27 prillit, “për një javë do të fillojë luftë e re në Maqedoni”....

20 April, 2014Lexo më shumë

Gjendje e jashtëzakonshme në 11 komuna serbe

Mediumet elektronike serbe njoftojnë për gjendje të rëndë në 11 komuna të Serbisë shkaku i vërshimeve. Raportohet për rrugë e ura të dëmtuara rëndë, për shtëpi të vërshuara, si dhe dëme mjaft të mëdha në sipërfaqet e mbjella. ...

20 April, 2014Lexo më shumë

Në Lazarat, 319 hektarë të mbjellë me marihuanë

Rreth 4 tonë drogë vetëm për 3 muajt e parë të vitit. Sasia vjen nga Shqipëria dhe është kultivuar gati e gjitha në Lazarat. Kështu nis reportazhi i televizionit italian “RAI UNO” për trafikun e marihuanës. ...

20 April, 2014Lexo më shumë

Fondi prej 100 mijë eurosh, brenda dy javësh

Ragmi Mustafa thotë se Riza Halimi tradhtoi shqiptarët kur morri pjesë në Zgjedhjet serbe. Sipas tij, fondi prej 100 mijë eurosh do të transferohet brenda dy javësh. Ndërsa, konsideron se largimi i shqiptarëve nga kjo anë po sponsorizohet nga Qeveria e Beogradit....

19 April, 2014Lexo më shumë

Saraqini: Insistojmë në President konsensual

BDI insiston që Maqedonia të ketë president konsensual. Valon Saraqini thotë se do të bëjnë të pamundurën që këto zgjedhje të dështojnë. Insiston që Presidenti të jetë shqiptar. Por, pse nuk e përkrahën kandidatin Iljaz Halimi? E qartë, duan një president nga BDI....

19 April, 2014Lexo më shumë

Fajon: Numri i azilkërkuesve nga Shqipëria, shqetësues

Është rritur numri i azilkërkuesve nga Shqipëria në shtetet e BE-së. Fajon deklaron se nuk përbën rrezik rikthimi i vizave në zonën Schengen, por, sipas saj, ku numër në rritje saj ka krijuar probleme shqetësuese....

19 April, 2014Lexo më shumë

Krahasim i jashtëzakonshëm i Ambasadorit rus në Tiranë

Ambasadorit rus në Tiranë, Leonid Abramov, ndërhyrjet ushtarake të Ukrainës në lindje të vendit, ja kujtojnë periudhën e Milosevicit. Ai thotë se shqiptarët e kuptojnë si askush tjetër, atë që po ndodhë në Krime....

18 April, 2014Lexo më shumë

“Shqipëria Natyrale” edhe në Medvegjë

Analisti politik, Koço Danaj ka njoftuar se është krijuar dega e “Shqipërisë Natyrale” edhe në qytetin e Medvegjës. Ai thotë se shqiptarët atje vuajnë nga gjenocidi dhe shovinizmi serb....

18 April, 2014Lexo më shumë

Publikohen regjistrime për korrupsion të Gruevskit në shumë 1.5 milion euro

Lidhja Social Demokrate Maqedonase (LSDM) bëri publike para mediave audio regjistrimet si dëshmi se kryeministri Nikola Gruevski ka marrë 1.5 milionë euro para në dorë nga biznesmeni serb Jovica Stefanoviq, i njohur si Gazda Nini, për shitjen e “Bankës Maqedonase”. ...

18 April, 2014Lexo më shumë

Presin qasje më serioze ndaj shqiptarëve

Deputeti Riza Halimi nga Partia për Veprim Demokratik, parti kjo që fitoi dy deputetë në Kuvendin e Serbisë në zgjedhjet e fundit, nuk pret që të jetë pjesë e Qeverisë së Serbisë....

17 April, 2014Lexo më shumë

Eksploziv në automjetin e një biznesmeni në Durrës

Një automjet ka shpërthyer mëngjesin e së enjtes në lagjen nr. 1 të qytetit të Durrësit. Automjeti “Volkswagen”, në pronësi të një biznesmeni nga Durrësi, është shpërthyer me eksploziv rreth orës 07:50, në parkingun e jashtëm të lokalit....

17 April, 2014Lexo më shumë

Vritet me thikë i dënuari shqiptar në Greqi

Një 24 vjeçar i burgosur në një burg në Patra të Greqisë, ka humbur jetën pasi që është goditur me thikë nga një i burgosur tjetër. Bëhet fjalë për dy shtetas shqiptar të cilët kishin pasur konflikte të mëhershme. ...

17 April, 2014Lexo më shumë

Konstituohet përbërja e re e parlamentit të Serbisë

Deputetët e përbërjes së re të parlamentit të Serbisë, të cilët dolën nga vota e qytetarëve në zgjedhjet e jashtëzakonshme nacionale në muajin e kaluar, e kanë dhënë betimin të mërkurën....

16 April, 2014Lexo më shumë

Aksident i rëndë në aksin Levan-Tepelenë, tre të vdekur

Përplasja e tri automjeteve në aksin rrugor Levan-Tepelenë ka rezultuar me tre persona të vdekur dhe pesë të plagosur....

16 April, 2014Lexo më shumë

Dënohen trafikantët e tragjedisë së lumit Tisa

Janë dënuar nëntë pjesëtarë të grupit të organizuar kriminal, të akuzuar për tragjedinë e Lumit Tisa. Gjatë kalimit ilegal të disa shtetasve kosovarë në Hungari, 15 prej tyre kishin humbur jetë gjatë lundrimit me barka në lumin Tisa. ...

15 April, 2014Lexo më shumë

Ivanov fitues me 52%, në rundin e dytë ballafaqohet me Pendarovski

Në rezultatet që përditësohen drejtëpërdrejtë nga faqja zyrtare e Komisionit Shtetëror Zgjedhor të Maqedonisë, Gjorgje Ivanov udhëheq me 420.024 vota, nga 95,73% e vendvotimeve të numëruara. Rundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale mbahet me 27 prill....

13 April, 2014Lexo më shumë

Shqiptarët e vlerësojnë Greqinë si shtetin më të rrezikshëm

Në sondazhin e zhvilluar nga Instituti Shqiptar për Studime Ndërkombëtare, del se 18.5 për qind e të anketuarve mendojë se Greqia është shteti që paraqet më shumë rrezik për Shqipërinë. Ajo pasohet nga Serbia me 17.2 për qind....

13 April, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

Trudeau ndihmon një të ri me karrocë (Foto)
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bike Rivals
  • Play Urban Basketball
  • Play Stealth Sniper
  • Play Supercar Showdown