Rajoni – Lajmi.net

Aktuale

Nishani: Krahasimi i Kosovës me Krimenë është alibi e dobët

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e konsiderojnë Shqipërinë, si një aleat të fortë dhe kërkojnë që partitë shqiptare të bashkëpunojnë në Parlament dhe institucione të tjera për të arritur qëllimin kryesor, integrimin e vendit në Bashkimin Evropian....

1 April, 2014 Lexo më shumë

Merkel – Rama, optimizëm për statusin e kandidatit

Kancelarja gjermane Angela Merkel, të hënën, pas takimit me homologun e saj shqiptar, Edi Rama, tha se Shqipëria do ta marrë statusin e vendit kandidat për anëtarësim në BE, porse kur, varet nga raporti që do të jep Komisioni Evropian....

1 April, 2014 Lexo më shumë

Serbia duhet t’i bashkohet BE-së kundër Rusisë

Maja Kocijancic bën të ditur se në takimin e sotëm në Bruksel, nuk do të diskutohet për çështjen në Ukrainë. Por, sipas saj, BE kërkon nga shtetet kandidate që t’i bashkohen qëndrimit të Brukselit lidhur me sanksionet ndaj Rusisë. ...

31 March, 2014 Lexo më shumë

Kerry: Asnjë vendim për Krimenë, pa Ukrainën

Sekretari amerikan i shtetit, John Kerry, ka deklaruar se asnjë vendim nuk do të merret për Krimenë, pa përfshirjen e Ukrainës....

31 March, 2014 Lexo më shumë

Shqipëria shënon 5-vjetorin e pranimit në NATO

Shqipëria shënon pesë vjetorin e pranimit në NATO. Kryeministri Edi Rama, theksoi se siguria kombëtare ka arritur nivele të paimagjinueshme. Ndërsa ministrja Mimi Kodheli falënderoi forcat e NATO-s për ndërhyrjen në Kosovë më 1999....

31 March, 2014 Lexo më shumë

Zgjedhjet lokale, përcaktojnë fatin e Erdoganit

Zgjedhjet lokale që po mbahen sot në Truqi, po shihen si një lloj referendumi për pushtetin aktual të Kryeministrit, Recep Tayyip Erdogan. Gara më e fortë po bëhet në Stamboll, aty ku Erdogan nisi karrierën e tij politike. ...

30 March, 2014 Lexo më shumë

Presidenti i ri sllovak pro njohjes së Kosovës

Andrej Kiska fituesi i zgjedhjeve presidenciale në Sllovaki, shprehët pro njohjes së pavarësisë së Kosovës. Ai thotë se Bratisllava duhet të sillet në raport me Kosovën, njëjtë sikurse shumica e shteteve të BE-së....

30 March, 2014 Lexo më shumë

Dacic: Rusia na nevojitet në OKB për Kosovën

Ivica Dacic thotë se Serbia do të ndjekë rrugën drejtë integrimit në BE, por do të ruaj edhe raportet me Rusinë. Sipas tij, Rusia është shtet mik i Serbisë dhe është i vetmi vend që i del krah për çështjen e Kosovës në OKB. ...

29 March, 2014 Lexo më shumë

Dacic: Do të diskutojmë për numrin deputetëve serbë

Ivica Dacic thotë se në takimin e së hënës në Bruksel, do të diskutohet për numrin e deputetëve serbë në Kuvendin e ardhshëm të Kosovës. Sipas tij, temë tjetër në këtë raund të dialogut do të jenë edhe gjyqësori e Asociacioni i Komunave Serbe....

29 March, 2014 Lexo më shumë

Në Bruksel do të diskutohet kryesisht për Veriun

Në takimin e së hënës në Bruksel, palët nga Prishtina dhe Beogradi do të diskutojnë për çështje të gjyqësorit në Mitrovicën e Veriut, shuarjen e strukturave paralele, etj. Do të flitet edhe për themelimin e Asociacionit të Komunave Serbe në Kosovë....

29 March, 2014 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO