Politikë – Page 924 – Lajmi.net

Aktuale

Dëshira për të shërbyer

Lutfi Haziri ka marrë përsipër t’ia kthejë Gjilanit LDK’në dhe LDK’së Gjilanin, pas gjashtë vjetësh të shkurorëzimit. Thotë se i ka 1.000 aryse pse po kandidon. Vetë ka bërë një rikthim. Më 4 nëntor, Luta mund të bëhet prapë gjilanas. Kështu po beson ai. ...

25 September, 2013Lexo më shumë

Në foto me Clintonin

Kryeministri Hashim Thaçi, Kryeministri Edi Rama dhe Ministri Enver Hoxhaj, në New York, takuan Presidentin Bill Clinton....

24 September, 2013Lexo më shumë

Rasti Kleçka vazhdon… Në Gjykatë të Apelit

Avokati Tomë Gashi thotë se edhe pse Limaj dhe të tjerët u liruan për këtë akuzë dy herë, tash më 17 nëntor dhe në maj 2012, Salustro sot ka paralajmëruar ankesë. Kjo i bie që, sipas ankesës së Prokurorit, çështja \"Kleçka\" do të shkojë në Gjykatën e Apelit....

24 September, 2013Lexo më shumë

Besimi për Prishtinën

Isa Mustafa prezantoi kandidatët e LDK’së për Asamblenë Komunale të Prishtinës. Edhe kësaj radhe, ai foli me besim të plotë për fitore në zgjedhjet e 3 nëntorit....

24 September, 2013Lexo më shumë

Për EULEX’in vendos Brukseli

Shefi i EULEX’it, Bernd Borchardt, shprehet se ky mision është vetëm mysafir në Kosovë, dhe se mysafirët nuk rrinë gjatë....

24 September, 2013Lexo më shumë

Komisioni Zgjedhor i Konfliktit

Debati ka degjeneruar deri në atë nivel, sa që në një moment anëtari i KQZ’së nga Lëvizja Vetëvendosje, Adnan Rrustemi, i është drejtuar Valdete Dakës: “Ti veç je femër, se kurrë në jetën tënde nuk kishe guxu në këtë mënyrë me m'u drejtu”....

24 September, 2013Lexo më shumë

Gallucci porosit serbët: Votoni!

Gerrard Gallucci, i cili ka qenë Administrator Rajonal i OKB’së për Mitrovicën në vitet 2005-2008, thotë se Qeverisë në Beograd më shumë i intereson anëtarësimi në Bashkimin Europian dhe ajo nuk është e gatshme që ta lëshojë rastin....

24 September, 2013Lexo më shumë

AKR vazhdon transferet

AKR thotë se ia ka marrë LDD’së degën në Kodrën e Trimave. Ibrahim Makolli e Korab Sejdiu pritën të aderuarit e rinj. Por, LDD thotë se AKR “po e rren veten”....

24 September, 2013Lexo më shumë

Ndarja brina s’ka

Adem Demaçi thotë se Fatmir Limaj ka nisur rrugën e vet në politikë. Ai mendon se ndarja tashmë ka ndodhur, për ata që kanë veshë dhe dëgjojnë jehonën e tupanit që po rrah. Fjala formale, sipas tij, nuk ka rëndësi në këtë rast....

24 September, 2013Lexo më shumë

Përurimi Legjendar

Partia e Fortë u tregua fort e fortë sot, kur përuroi Sheshin Zahir Pajaziti në Prishtinë. Visar Arifaj preu shiritin e kuq, disa ditë para se këtë ta bënte zyrtarisht Isa Mustafa. Ai edhe një herë tregoi se është vizionar dhe u paraprinë gjërave....

24 September, 2013Lexo më shumë

Vendet kandidate për BE

Stefan Fule thotë se pesë vendet kandidate për të qenë pjesë e BE’së janë: Mali i Zi, Turqia, Maqedonia dhe Islanda. E si kandidate potenciale përmend Shqipërinë, Bosnjën e Hercegovinën dhe Kosovën....

24 September, 2013Lexo më shumë

Ftesë nga LDK, jo nga Jakup Krasniqi

Deputeti Muhamet Mustafa nga \"Grupi E15\" thotë se nuk ka marrë ftesë nga Jakup Krasniqi për të qenë pjesë e një grupi të ri parlamentar. Ai konfirmon se ka ftesë nga LDK, për të cilën pohon se do ta konsiderojë para zgjedhjeve nacionale....

24 September, 2013Lexo më shumë

Koordinim për veriun

Deputeti i Vetëvendosjes, Rexhep Selimi, thotë se mbajtja e zgjedhjeve në veri është një prej detyrave të Kosovës për ta futur nën sovranitetin e saj veriun. Por, sipas tij, nuk është zgjidhja e vetme. ...

24 September, 2013Lexo më shumë

Beogradi mund të sqarojë

Ministri Enver Hoxhaj thotë se i takon Qeverisë së Serbisë ta sqarojë vrasjen e Policit të EULEX’it. ...

24 September, 2013Lexo më shumë

Humbja e Dyfishtë

Analisti Baton Haxhiu thotë se dalja e Fatmir Limajt kundër PDK’së në Malishevë është marrëdhënie e acaruar, e cila bazën e ka tek zgjedhja e Presidentit të Kosovës, në vitin 2011. Kjo gjë, sipas tij, nuk do t’i sjellë dobi asnjërës palë....

24 September, 2013Lexo më shumë

Do të ishte lajm i keq

Rrustem Mustafa mendon se largimi i mundshëm definitiv i Fatmir Limajt do të ishte një lajm i keq për PDK’në. Personalisht, ai thotë \"ndarja\" do të ishte shenjë jo e mirë për stabilitetin politik të PDK’së dhe më gjerë....

23 September, 2013Lexo më shumë

Rritje artificiale e votuesve serbë

Vetëvendosje thotë se listat e votuesve të serbëve po falsifikohen në Serbi. Adnan Rrustemi thotë se Serbia po përpiqet të rrisë artificialisht numrin e votuesve, me qëllim të ndryshimit të karakterit demografik të Kosovës....

23 September, 2013Lexo më shumë

OSBE dhe roli i postierit

Kryetarja e KQZ’se, Valdete Daka, thotë se OSBE ka pasur vetëm rolin e postierit për bartje të apliakcioneve. Asgjë më shumë....

23 September, 2013Lexo më shumë

Policia me plan për zgjedhje

Ky plan parasheh sigurimin e materialit të ndjeshëm nën masat e sigurisë. Me këtë plan gjithashtu është caktuar kush ka të drejtë të qëndrojë tek materiali i ndjeshëm. ...

23 September, 2013Lexo më shumë

Privatizimi i PTK’së mbetet pezull

Kryesia e Kuvendit ka vendosur që votimi për shitjen e PTK’së të mos bëhet në seancën e së enjtes. PDK thotë se ka kërkuar vetë që kjo pikë të hiqet nga pika e rendit të ditës për seancën e radhës....

23 September, 2013Lexo më shumë

Limaj merr Iniciativë

Fatmir Limaj nuk e tha decidivisht se po ndahet nga PDK. Duket se e la për tjetër herë. Por, me gjithçka tregoi se rrugët po i ndajnë. Fjalimi i tij në Malishevë ishte legjitimim i çarjes së tij me PDK’në. Ai tha se përkrah Iniciativën Qytetare të Malishevës....

23 September, 2013Lexo më shumë

Përkrah vizionin e Adrianës dhe Miloshit

Presidentja Jahjaga deklaroi në Mitrovicë se Kosova nuk të lejojë që interesat e ngushta të grupeve kriminele të mbajnë peng dhe të diktojnë të ardhmen e qytetarëve dhe stabilitetin e vendit....

23 September, 2013Lexo më shumë

Njohje nga tri kontinente

Delegacioni i Kosovës, gjatë qëndrimit në Nju Jork, do t’i ketë mbi 20 takime me përfaqësues të shteteve të cilat nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës. Petrit Selimi thotë se Kosovën do ta njohin edhe kundërshtuesit e mëhershëm të pavarësisë....

23 September, 2013Lexo më shumë

Mimoza çel në Gjakovë

Zv.Presidentja e AKR’së i është rikthyer me krejt forcën Gjakovës së saj. Ajo është e bindur se pas 3 nëntorit, Pal Lekaj nuk do të jetë më Kryetar. Mimoza Kusari–Lila thotë se me ose pa balotazh, fitorja është e saj....

23 September, 2013Lexo më shumë

Takohen në New York

Kryeministri Thaçi dhe Sekretari Ban Ki-Moon flasin për dialogun. Thaçi ka thënë se ka marrë përkrahje për dialogun dhe procesin e normalizimit të marrëdhënieve me Serbinë....

22 September, 2013Lexo më shumë

Super Merkel

Angela Merkel u ka thënë anëtarëve të partisë së saj ta festojnë arritjen e një “super rezultati”, pasi exit poll’et japin indikacione se ajo do ta fitojë mandatin e tretë si Kancelare e Gjermanisë. Kristian Demokratët e saj mund të fitojnë rreth 42 për qind....

22 September, 2013Lexo më shumë

Përcaktojnë Kryetarët

Isa Mustafa dhe Ismet Beqiri vizituan Prizrenin dhe Gjilanin. Përveç kritikave për keqqeverisjen e PDK’së në nivel qendror dhe lokal, ata thanë se Kryetarët e ardhshëm të këtyre dy Komunave do të jenë Eqrem Kryeziu dhe Lutfi Haziri. I përcaktuan vetë....

22 September, 2013Lexo më shumë

Thaçi e Haradinaj bashkë në Amerikë

Ata janë nisur me një aeroplan të përbashkët drejt New York'ut, por do të kenë agjenda të ndryshme gjatë qëndrimit atje. Kjo është e shtuna e dytë që bashkon Kryetarin e PDK’së dhe atë të AAK’së. ...

22 September, 2013Lexo më shumë

Ndërron LDK’në për AKR’në

Fidan Jupolli deklaroi se ka dhënë dorëheqje nga zëdhënësi i LDK’së. Ai kaloi në AKR, ku u prit nga Presidenti i saj, Behgjet Pacolli. Por, LDK thotë se Jupolli u shkarkua të premten - për mospunë dhe papërgjegjshmëri. ...

22 September, 2013Lexo më shumë

Sot Komunat, nesër Kosovën

Isa Mustafa viziton sot Mitrovicën, Prizrenin dhe Hasin. Ai thotë se vendosmëria dhe entuziazmi në LDK, për t’i bërë mirë këtij vendi është më i madh se kurdoherë. ...

22 September, 2013Lexo më shumë

Limaj nis në Malishevë

Fatmir Limaj nesër do mbajë një tubim me qytetarë, në Palestrën Sportive në Malishevë. Një ditë më parë, tha se patjetër do t’i kthehet politikës. Së shpejti pritet ta bëjë publik qëndrimin nëse do të vazhdojë me PDK’në apo do t’i thotë lamtumirë. ...

22 September, 2013Lexo më shumë

Provokimet e vjetra të Dacic

Zyrtarë kosovarë, në Qeveri dhe Opozitë, e vlerësojnë si të rrezikshëm propozimin e Ivica Dacic për shkëmbim territoresh. Por, thonë se Kosova tashmë i ka kufijtë e garantuar dhe të pranuar, madje edhe nga vetë Kryeministri i Serbisë, me Marrëveshjen e IBM’it....

21 September, 2013Lexo më shumë

Lehtësisht në Gjilan

Isa Mustafa mendon se LDK do ta fitojë pa problem Gjilanin, e pastaj edhe krejt Kosovën. Ai foli lehtësisht. Thotë se Hashim Thaçi është borxhliu më i madh i kësaj komune dhe e fton atë për të kërkuar falje. ...

21 September, 2013Lexo më shumë

Moti është dashur dorëheqja e Qeverisë

Shpend Ahmeti thotë se Vetëvendosje është e gatshme për zgjedhje dhe se që nga viti 2011 është duke kërkuar largimin e Qeverisë aktuale. Sipas tij, ky largim do t’i ndalte të këqijat që po u vijnë qytetarëve të Kosovës....

21 September, 2013Lexo më shumë

Limaj e ka vendin në politikë

Jakup Krasniqi thotë se Fatmir Limaj e ka vendin në politikën e Kosovës. Por, nuk saktëson nëse këtë angazhim politik duhet ta vazhdojë në PDK. Limaj po takohet sot me qytetarët në Kleçkë, pas lirimit nga akuzat për krime lufte. ...

21 September, 2013Lexo më shumë

EULEX nuk i jep të gjitha kompetencat

EULEX i përgjigjet negativisht kërkesës së Zëvendëskryeministrit Hajredin Kuçi për largim deri në qershor të vitit 2014. Bernd Borchard thotë se në disa fusha, sidomos në veri të Kosovës, EULEX duhet të ketë më shumë kompetenca se që ka tani....

21 September, 2013Lexo më shumë

Kryeministri niset për New York

Kryeministri Thaçi ka udhëtuar për të marrë pjesë në seancën e Asamblesë se OKB’së....

21 September, 2013Lexo më shumë

Nuk ka kushte të reja nga Gjermania

Emisari i Berlinit për Europën Juglindore, Ernst Reichel thotë se Gjermania nuk ka ndryshuar politikën e vet për Serbinë dhe shpreson se të njëjtën do ta mbajë edhe pas zgjedhjeve në Gjermani, të cilat mbahen nesër....

21 September, 2013Lexo më shumë

EULEX të largohet në qershor 2014

Zëvendëskryeministri Hajredin Kuçi thotë se institucionet e vendit janë të gatshme t’i marrin të gjitha detyrat nga qershori i vitit 2014. Sipas tij, ka një strategji për një “transicion të lehtë” në koordinim me EULEX’in dhe partnerët tjerë ndërkombtarë....

21 September, 2013Lexo më shumë

Vetëbesimi për Votëbesim

Xhavit Haliti thotë se është e drejtë e opozitës të kërkojë mocion votëbesimi për Qeverinë. Beson se në atë seancë, deputetët s’do të mungonin - për ta kundërshtuar. Mendon se partive në koalicion s’u konvenon rrëzimi dhe nuk sheh shenja për zgjedhje të reja. ...

21 September, 2013Lexo më shumë

Sinjali për zgjedhje

Ramush Haradinaj mendon se partitë që janë në Qeveri duhet të vendosin se a mund të vazhdojnë më tutje....

20 September, 2013Lexo më shumë

Pali i Tretë

Pal Lekaj kërkon mandatin e tretë për ta udhëhequr Gjakovën. Ndonëse do ta ketë përballë një konkurrente të fuqishme, siç është Mimoza Kusari, është i bindur se do të fitojë qysh në raundin e parë. Nëse jo, llogarit në votat e PDK'së....

20 September, 2013Lexo më shumë

Solidaritet për kolegun

Komandanti i Operacioneve Civile të Bashkimit Europian ka ardhur në Kosovë për t’u solidarizuar me pjesëtarët e EULEX’it, pas vrasjes së doganierit lituanez në Veri....

20 September, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Rock Wheels
  • Play Berry Rush
  • Play Bow Master Japan
  • Play Supercar Showdown