Politikë – Page 866 – Lajmi.net

Aktuale

Pajtohen për zgjedhjet në Veri

Takimi në Bruksel mes Kryeminstrave Thaçi e Dacic, i ndërmjetësuar nga Ashton, ka përfunduar me pajtimin që të përmbyllet suksesshëm procesi zgjedhor në Veri. Do të ketë rivotim në tri vendvotime në Veri. Po ashtu, është arritur një marrëveshje për doganat....

6 November, 2013Lexo më shumë

Urimi Amerikan për zgjedhje

Departamenti Amerikan i Shtetit përgëzon Kosovën për zgjedhjet e 3 nëntorit dhe dënon dhunën e ushtruar në veri të vendit....

6 November, 2013Lexo më shumë

Hodzic kërkon rivotim në tërë Mitrovicën e Veriut

Adrijana Hodzic thotë se dyshon që do të ketë përmirësim të sigurisë ditën kur të mbahet rivotimi në tri vendvotime të Mitrovicës së Veriut....

6 November, 2013Lexo më shumë

OSBE e gatshme për rivotim në Veri

Në një deklaratë për lajmi.net, Nikola Gaon thotë se OSBE është e gatshme ta luajë përsëri rolin e vet në votime në Veri, pavarësisht se stafi i këtij misioni ishte pritur keq nga grupe serbësh në Veri më 3 nëntor....

6 November, 2013Lexo më shumë

Rivotim të tri vendvotimet e Veriut

KQZ ka shpallur të pavlefshme zgjedhjet në tri vendvotime në veri të Mitrovicës dhe ka marrë vendim që t’i përsërisë ato, ka konfirmuar anëtari i këtij institucioni, Nenad Rikalo....

6 November, 2013Lexo më shumë

Lumturia e shpjeguar nga Eqa

Përkundër humbjes në Prizren, Eqrem Kryeziu është i lumtur. I sjell kënaqësi rezultati i LDK'së në zgjedhje dhe fakti që Ramadan Muja ka marrë 8 mijë vota më pak se para 4 vjetësh. Thotë se diferenca s'është meritë e votave të PDK'së. E pret balotazhin....

6 November, 2013Lexo më shumë

Ndryshojnë distancat

PDK dhe LDK e kanë zvogëluar distancën mes veti, por e kanë rritur atë në raport me AAK'në dhe VV'në. AKR duhet të shpresojë në fat të mirë gjatë konstalacioneve të ardhshme politike....

5 November, 2013Lexo më shumë

Koalicioni i parë PDK-AAK

Marrëveshja është lidhur në prani të Nënkryetarit të PDK’së, Enver Hoxhaj, i cili ka ka thënë se kjo marrëveshje e bën Ramadan Mujën fitues të zgjedhjeve në balotazh....

5 November, 2013Lexo më shumë

Kacin e bën përgjegjës Beogradin

Europarlamentari Jelko Kacin thotë se Beogradi në mënyrë të veçantë bart përgjegjësi për t’i bërë të pafuqishme grupet kriminele dhe të fuqishmit lokalë....

5 November, 2013Lexo më shumë

Komplikohet zbatimi i marrëveshjes

Samuel Zbogar tha se KQZ e ka në dorë vendimin për rezultatet e votimit në komunat Veriore. Sipas tij, ajo që ngjau në Veri më 3 nëntor e bën më të komplikuar zbatimin e marrëveshjes së 19 prillit....

5 November, 2013Lexo më shumë

Faktori Zafir

Zafir Berisha ende s’ka pirë kafe me PDK'në e LDK'në, të cilat mund të kenë nevojë për votat e tij në balotazhin e Prizrenit. Thotë se ka marrë oferta. Por, komunikimi duhet bërë në nivel të lartë, e jo në nivel komunal. Pra, me Hashim Thaçin e Isa Mustafën....

5 November, 2013Lexo më shumë

Nis numërimi i votave të Veriut

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka filluar numërimin e fletëvotimeve. Procesi i numërimit pritet të përfundojë sot....

5 November, 2013Lexo më shumë

Për anulim të zgjedhjeve

Kryeministri i Serbisë, Ivica Dacic, propozimin për anulim të zgjedhjeve në Veri pritet ta prezantojë nesër në takimin që do ta mbajë në Bruksel me Hashim Thaçin dhe Catherine Ashtonin....

5 November, 2013Lexo më shumë

Rivotim në tri vendvotime në Veri

Samuel Zbogar konsideron se votimi ka kaluar me sukses edhe në komunat me shumicë serbe në Veri të Kosovës, ku zgjedhjet janë zhvilluar për herë të parë nga shpallja pavarësisë së Kosovës....

5 November, 2013Lexo më shumë

Hetim për incidentet në Veri

Baronesha Ashton i cilëson zgjedhjet si vendimtare për të ardhmen e Kosovës. Kërkon hetim pa vonesa të incidenteve në Veri. Po ashtu, konfirmon se nesër do t'i presë Kryeministrat Hashim Thaçi dhe Ivica Dacic, për një rreth të ri bisedimesh....

5 November, 2013Lexo më shumë

Shqiptarët e Luginës më të diskriminuarit në Europë

Vlora Çitaku është shprehur e shqetësuar me gjendjen e shqiptarëve në Luginën e Preshevës. Ajo thotë se komuniteti shqiptar që jeton në Luginë është më i diskriminuari në Europë....

5 November, 2013Lexo më shumë

Edhe Vucic në Bruksel

Në kuadër të delegacionit nga Beogradi do të jetë edhe Zëvendëskryeministri i Serbisë, Aleksandar Vucic. ...

5 November, 2013Lexo më shumë

Gara ishte demokratike

Thaçi e Mirel vlerësuan se zgjedhjet e 3 nëntorit ishin një test i rëndësishëm për të ardhmen e Kosovës dhe qytetarëve të saj....

5 November, 2013Lexo më shumë

BE me vlerësim pozitiv

Vëzhguesit e zgjedhjeve nga BE e vlerësojnë pozitivisht procesin zgjedhor në Kosovë. Sipas tyre, është bërë një hap pozitiv përpara për demokracinë. Sabotuesit në Veri kanë dështuar, por frikësimet nuk kanë mundësuar fushatë të lirë atje....

5 November, 2013Lexo më shumë

Zgjedhjet në Veri janë legale

Kryeministri Hashim Thaçi thotë se pjesëmarrja në zgjedhje e serbëve në Veri definitivisht ka legjitimuar Marrëveshjen e Brukselit për një Kosovë unike, për një Kosovë të re, për një Kosovë si atdhe i gjithë qytetarëve të saj....

5 November, 2013Lexo më shumë

Pozitivisht e befasuar me zgjedhjet

Ulrike Lunacek thotë se zgjedhjet në Kosovë, me përjashtim të veriut, kanë qenë shumë më të mira se ato të mëparshmet. Këto zgjedhje, sipas Raportueses së Parlamentit Europian për Kosovën, kanë qenë shumë më të përgatitura....

5 November, 2013Lexo më shumë

PDK është e para

Enver Hoxhaj shprehet i bindur se PDK’ja do t’i fitojë shumicën dërrmuese të komunave në të cilat është në balotazh. Ai thotë se rikthimii PDK’së në Rahovec dhe Dardanë është mesazhi më i qartë se kjo parti është e para....

5 November, 2013Lexo më shumë

Në veri zgjedhjet dështuan

Analisti Naim Rashiti thotë se në pjesën Veriore vitin e ardhshëm duhet të mbahen zgjedhje të reja. Në këto rrethana, thotë ai, është e pamundur të mbahen zgjedhje të lira dhe demokratike në këtë pjesë. Ai thotë se atje duhet komplet një proces i ri zgjedhor....

5 November, 2013Lexo më shumë

Fitues dhe humbës relativë

Shkëlzen Maliqi konsideron se në këto zgjedhje ka një fitues relativ - LDK, ndërsa partitë tjera llogariten si humbëse. Nëse raporti i forcave mbetet përafërsisht si sot, ai thotë se pas zgjedhjeve nacionale do të ketë sërish Qeveri që drejtohet nga PDK....

5 November, 2013Lexo më shumë

Materiali nga Veriu është në Prishtinë

Valdete Daka thotë se materiali zgjedhor nga Veriu ka mbërritur në Prishtinë dhe ai ndodhet në depon e KQZ’së. Ende nuk dihet gjendja e këtij materiali. ...

4 November, 2013Lexo më shumë

Rezultatet e Para

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka shpallur rezultatet preliminare të zgjedhjeve lokale të 3 nëntorit për Kryetarë të Komunave. Në këto rezultate, nuk përfshihen votimet në Veri. ...

4 November, 2013Lexo më shumë

I zhgënjyeri Qemajl

Qemajl Mustafa e shpjegon rënien e mbështetjes për të me mungesën e investimeve qeveritare në Gjilan. Thotë se Hashim Thaçi u vonua në mbështetjen për të, vetëm në fushatë. Çuditërisht, mendon se ende ka gjasa në balotazh....

4 November, 2013Lexo më shumë

Takim në Bruksel

Kryeministrat Hashim Thaçi dhe Ivica Dacic do të takohen të mërkurën në Bruksel. Në raundin e ri të bisedimeve, me ndërmjetësimin e Baroneshës Catherine Ashton, pritet të diskutohet për mbarëvajtjen e procesit zgjedhor të 3 nëntorit....

4 November, 2013Lexo më shumë

Mesazh i mirë nga Britania

Ministri i Britanisë së Madhe për Europë, David Lidington, përshëndet procesin zgjedhor të 3 nëntorit. Ai thotë se është punuar shumë për të pasur zgjedhje të lira e korrekte, ndërsa shpreh keqardhje për incidentet që prodhuan dhunë në Veri....

4 November, 2013Lexo më shumë

KQZ dhe OSBE ta qartësojnë Veriun

Demokracia në Veprim shpreh shqetësim për gjendjen e Veriut të Mitrovicës. Ajo kërkon nga KQZ dhe OSBE të jenë transparent me rrjedhën e ngjarjeve në Veri dhe në 3 komuna tjera....

4 November, 2013Lexo më shumë

Nuk rrezikohet Marrëveshja e Brukselit

Incidentet në pjesën veriore të Kosovës nuk do të rrezikojnë Marrëveshjen e Brukselit, thonë zyrtarë të BE’së dhe Qeverisë Serbe....

4 November, 2013Lexo më shumë

Çitaku e para në Luginë

Ministrja Vlora Çitaku ka realizuar vizitën e paralajmëruar në Luginën e Preshevës. Ajo ka shprehur gatishmërinë e Qeverisë së Kosovës për të ndihmuar shqiptarët e Luginës. ...

4 November, 2013Lexo më shumë

Jacobson sheh shenja inkurajuese

Ambasadorja Jacobson ka thënë se votimet kanë treguar shenja inkurajuese dhe ato përgjithësisht ishin të suksesshme....

4 November, 2013Lexo më shumë

Ky është momenti për Ministër

Kur rezultatet preliminare nuk i jepnin shpresë atij për sukses në garën për Kryetar të Prishtinës, ai vendosi që të kthehet në postin e Ministrit, të cilin e kishte ngrirë ditën kur kishte filluar fushata zgjedhore....

4 November, 2013Lexo më shumë

Bojkoti nuk funksionoi

Aleksandar Vulin tha se thirrjet për bojkotim të zgjedhjeve në pjesën veriore nuk kanë pasur sukses. Ai vlerësoi se vendimi eventual për përsëritje të votimit në 4 komunat në Veri do të merret pas qëndrimit të KQZ’së....

4 November, 2013Lexo më shumë

Bojkoti e dhuna dobësojnë Serbinë

Sipas Ministrit Sllovak të Punëve të jashtme, Miroslav Lajcak, sulmi i djeshëm i serbëve ndaj serbëve është “keqkuptim fatal i realitetit”....

4 November, 2013Lexo më shumë

Zgjedhjet në Veri duhet anuluar

Oliver Ivanovic thotë se duhet të përsëriten zgjedhjet, pasi që nuk do të ishte e lejueshme që një shqiptar të qeverisë me Veriun e Mitrovicës. Sipas tij, serbët duhet të qeverisin me vetveten....

4 November, 2013Lexo më shumë

I pakënaqur me rezultatin

Albin Kurti thotë se nuk është i kënaqur me rezultatin zgjedhor. Mendon se në mendjen e qytetarëve nuk është bërë sa duhet lidhja midis Vetëvendosjes dhe çështjeve lokale të pushtetit. Sipas tij, fituesi i vërtetë i zgjedhjeve lokale është Shpend Ahmeti. ...

4 November, 2013Lexo më shumë

Lamtumirë Kandidaturë

Besnik Tahiri thotë se më nuk do të kandidojë për Prishtinën. Ai deklaron se nuk është çështje egoje, por thjesht kjo ishte çka kishte për të ofruar ai....

4 November, 2013Lexo më shumë

NATO nuk toleron dhunën

Sekretari i Përgjithshëm i NATO’s, Anders Fogh Rasmussen, thotë se dhuna dhe kërcënimet në Kosovë nuk mund të tolerohen dhe se Aleanca do të rrijë syçelë në këtë moment të rëndësishëm....

4 November, 2013Lexo më shumë

Zannier dënon dhunën në Veri

Sipas Sekretarit të Përgjithshëm të OSBE’së, Lamberto Zannier, kryesit e akteve të djeshme të dhunës në pjesën veriore të Kosovës duhet ët sillen para drejtësisë....

4 November, 2013Lexo më shumë

Fillimi i Ndryshimit

Fatmir Limaj pohon se nuk ka pasur asnjë dyshim për rezultatin zgjedhor në Malishevë. Atë e ka gëzuar fitorja e IQM’së, të cilën e ka mbështetur. Thotë se kur qytetarët bashkohen dhe besojnë, ndryshimi ndodh. E ky, sipas tij, është vetëm fillimi. ...

4 November, 2013Lexo më shumë

Hani i Sumës

Refki Suma hyri në këto zgjedhje pa parti e pa bërë fushatë. Por jo duarthatë. Atij iu vlerësuar puna e bërë në mandatin e kaluar, të cilin e kishte fituar si kandidat i pavarur....

4 November, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play iStunt 2
  • Play Stealth Sniper
  • Play Rock Wheels
  • Play Bow Master