Politikë – Page 840 – Lajmi.net

Aktuale

Isa nuk i ka të gjithë deputetët e LDK-së pro koalicionit

Koalicioni i bllokut opozitar nëse nuk arrin të marrë mbështetjen e Vetëvendosjes, do ta kishte të vështirë t’i bënte numrat për ta krijuar qeverinë Haradinaj, edhe po t'i vinte përgjigje pozitive nga Gjykata Kushtetuese, pretendimit të tyre. E këtë e bënë edhe më të vështirë fakti se, të paktën katër deputet të LDK-së, janë kundër vendimit të kryetarit Mustafa, të nënshkruar me Haradinajn dhe Limajn. ...

29 June, 2014Lexo më shumë

Barrikadat do t’i heqin vet serbët

Përfaqësuesit politikë të serbëve të veriut si dhe njohës serbë të zhvillimeve politike në Kosovë kanë thënë se serbët duhet dhe do ta heqin vet barrikadën mbi lumin Ibër e cila është quajtur “Parku i Paqes”....

29 June, 2014Lexo më shumë

Beka: Koalicioni PDK-LDK i ndihmon Kosovës

Deputeti i ri i Parlamentit të Kosovës nga radhët e PDK-së, Fadil Beka, i cili ka marrë më shumë se 14 mijë vota, thotë se koalicioni PDK-LDK është më i miri për qytetarët e vendit....

29 June, 2014Lexo më shumë

Treshja zbut kundërshtimin ndaj kushteve të VV-së?

Tri partitë opozitare, që kanë nënshkruar një marrëveshje për të bashkëqeverisur, LDK-AAK-Nisma, janë pajtuar parimisht me disa nga kushtet e parashtruara nga ana e Vetëvendosjes së Albin Kurtit....

29 June, 2014Lexo më shumë

Mustafa, Osmani dhe Gashi nuk dinë që në LDK ka “hallakamë”

Lideri i LDK-së, Isa Mustafa ka thënë se të gjithë në partinë e tij e kanë përkrahur marrëveshjen e partive opozitare për të formuar “Qeverinë e Shpresës”....

29 June, 2014Lexo më shumë

Lista Srpska, bashkëpunim me ata që do të kenë shumicën

Njëri prej udhëheqësve të Listës Srpska, Branimir Stojanoviq ka konfirmuar se ky subjekt politik që ka fituar nëntë ulëse në Kuvendin e Kosovës dhe se do të bashkëpunojë me atë që fiton shumicën e votave të shqiptarëve, por pa lënë anash edhe faktins e si janë sjellë liderët e caktuar shqiptarë ndaj të drejtave tës erbëve në Kosovë....

29 June, 2014Lexo më shumë

PDK-ja e përgatitur për dy skenarë të mundshëm

PDK dhe kryetari i saj Hashim Thaçi, janë duke menduar për skenarët e mundshëm pas prezantimit të interpretimit. Sipas këtyre burimeve ata janë duke e analizuar situatën që nuk do t’i linte jashtë Qeverisë, cilido që të jetë vendimi i Kushtetueses....

29 June, 2014Lexo më shumë

Rrëmujë në LDK, kundër koalicionit me AAK-në dhe Nisma-n

Në LDK nuk është punë për t’u pajtuar me vendimet e njëanshme të Isa Mustafës dhe Lutfi Hazirit për marrëveshjen e koalicionit me AAK-në dhe Nismën....

28 June, 2014Lexo më shumë

Kurti: Shqipëria të hyjë në BE para Serbisë, Kosova ta pengojë

“Të mos e lejojmë Serbinë të hyjë në BE para Shqipërisë”,  kështu është shprehur Albin Kurti, kreu i Vetëvendosjes sot në Tiranë ku ishte i ftuar në aktivitetin e javës çame.  ...

28 June, 2014Lexo më shumë

Demaçi: Është harruar Kosova, e po luftohet për karrige

Veprimtari i njohur, Adem Demaçi thotë se me luftën për pushtet është harruar interesi i përgjithshëm. Demaçi thotë se në krejt botën demokratike dihet se kujt i takon të bëjë qeverinë. ...

28 June, 2014Lexo më shumë

Kryetari i FR të LDK-së: Brenda partisë u manipuluan votat

Kryetari i Forumit Rinor të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Armdend Ibrahimi, ka hedhur akuza për vjedhje të votave përbrenda partisë. Ai ka thënë se persona të caktuar, po e mbajnë peng LDK-në për interesa klanore dhe personale. ...

28 June, 2014Lexo më shumë

Thaçi në pritje të Kushtetueses

Kryeministri Thaçi ka komentuar në Facebook për procesin e fundit zgjedhor dhe për mendimin e Gjykatës Kushtetuese lidhur me mandatarin për qeveri. ...

28 June, 2014Lexo më shumë

Vidovdani festë e humbjeve serbe

Azem Vllasi kujton kohën kur ish-Kryetari i Serbisë, Slobodan Millosheviq, po mbante fjalime nacionaliste në festën e Vidovdanit në vitin 1989. Ai thotë se për serbët, kjo festë kryesisht kujton humbjet e tyre historike, por edhe ato aktualet. ...

28 June, 2014Lexo më shumë

Kurti: Shqipëria të anëtarësohet në BE, para Serbisë

Kosova dhe Shqipëria duhet ti ndihmojnë njëra tjetrës për anëtarësim në BE, ka thënë Albin Kurti. Ai tha se Shqipëria duhet të anëtarësohet para Serbisë dhe për këtë duhet ta ndihmojë edhe Kosova....

28 June, 2014Lexo më shumë

Janjiq: Kosova në vjeshtë, vëzhguese në OKB

Kosova do të mund ta fitojë statusin e vëzhguesit në OKB në mbledhjen e rregullt të vjeshtës në Asamblenë e Përgjithshme....

28 June, 2014Lexo më shumë

Rakiq krijon përçarje edhe në qeveri

Kërkesa e MAPL dërguar komunës së Mitrovicës së Veriut për ta larguar barrikadën mbi urën e Ibrit, ka shkaktuar përçarje në mes të pari dhe numrit dy të kësaj ministrie. ...

28 June, 2014Lexo më shumë

Haziri: O qeverinë o shkojmë në zgjedhje

Lutfi Haziri thotë se kampi i partive opozitare LDK-AAK-Nisma e do qeverinë ose, në të kundërtën, do të hyjnë bashkë në zgjedhje të jashtëzakonshme. Këmbëngulë se nuk ka kthim prapa.   ...

28 June, 2014Lexo më shumë

Moszgjedhja e Kryeparlamentarit, mund të sjellë zgjedhje të reja

Kushtetuta nuk lë hapësirë që Kryetari i Kuvendit të propozohet dy ose tri herë. Edhe rregullorja e Kuvendit dhe Kushtetuta flasin për një kandidaturë për Kryetar të Kuvendit, i cili, nëse dështon të zgjidhet, bën që parlamenti i ri të shpërbëhet dhe vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme. ...

28 June, 2014Lexo më shumë

Është herët të flitet për kryetarin e ri të LDK-së

Anëtari i kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben Gashi, është shprehur kritik ndaj koalicionit me AAK-në dhe Nisma-n, por kur flitet për problemet e brendshme eventuale në parti dhe pretendimet për kryetar, ai thotë se LDK e ka kryetarin. ...

28 June, 2014Lexo më shumë

Vetëvendosje, për hyrje në koalicion vendos me referendum të brendshëm

Lëvizja Vetëvendosje është pjesë e bllokut opozitar, të cilat janë pajtuar që të mos lejojnë qeveri “Thaçi 3”, por ky subjekt ende nuk ka arritur të gjejë gjuhë të përbashkët me LDK-në, AAK-në dhe Nisma-në, për mbështetjen e këtij koalicioni, e eventualisht hyrjen edhe vetë në të. Por nëse arrihet deri në këtë pikë, VV do të kërkojë mendimin e anëtarësisë, përmes një referendumi të brendshëm. ...

27 June, 2014Lexo më shumë

Lutfi Haziri ambicie për kryetar të partisë: LDK është e imja

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, nuk i ka mohuar fjalët që po qarkullojnë nëpër rrethe të ndryshme se, ai është duke pretenduar kreun e Lidhjes Demokratike të Kosovës. ...

27 June, 2014Lexo më shumë

Mustafa: U thash ambasadorëve se do të vazhdojmë dialogun

Lideri i LDK-së Isa Mustafa sot ka takuar tre ambasadorë të akredituar në Kosovë, atë amerikane, ambasadorin gjerman dhe atë greke. Ai ka thënë se i ka njoftuar ata për alternativën e re qeverisëse që janë duke e përgatitur me bllokun opozitar. ...

27 June, 2014Lexo më shumë

Nikoliq nesër në Kosovë

Tomislav Nikoliq ka paralajmëruar se do ta vizitojë nesër Kosovën, ku do të merr pjesë në manifestimin e Vidovdanit. Policia e Kosovës ka pranuar kërkesën për vizitë nga presidenca serbe. ...

27 June, 2014Lexo më shumë

Hetimet nga PZAP dëshmojnë manipulimet me vota të kandidatëve

Kandidatët për deputetë, thuajse nga të gjitha partitë politike që kanë marrë pjesë në zgjedhjet e 8 qershorit, janë ankuar për vjedhje të votave brendapërbrenda subjektit politik. Këtë gjë e ka dëshmuar edhe PZAP. ...

27 June, 2014Lexo më shumë

Eqa largohet i dëshpëruar, jep dorëheqje nga të gjitha funksionet në LDK

Eqrem Kryeziu, pas një çerek shekulli si veprimtar i Lidhjes Demokratike të Kosovës, i dëshpëruar me rezultatin e zgjedhjeve parlamentare të 8 qershorit dhe me liderin e tij, Isa Mustafa, ka njoftuar për dorëheqje të parevokueshme nga të gjitha funksionet në parti....

27 June, 2014Lexo më shumë

Përfundon takimi i bllokut opozitar (video)

Ka përfunduar takimi në mes të përfaqësuesve të tre partive opozitare, LDK-AAK-Nisma, por pa ndonjë të re....

27 June, 2014Lexo më shumë

Korniza më e qartë se Kushtetuta

Korniza Kushtetuese që ishte hartuar në kohën e UNMIK-ut në vitin 2001, po del të jetë më sqaruese sesa Kushtetuta e Kosovës, të paktën në dy pikat që sot kanë shtruar nevojën për interpretimin nga Gjykata Kushtetuese....

27 June, 2014Lexo më shumë

Deputetë “Déjà vu”

Struktura e deputetëve në legjislaturën e pestë nuk ka ndryshuar nga ato parapraket, prandaj dhe nuk pritet ngritje e cilësisë së debatit në Kuvendin e Kosovës....

27 June, 2014Lexo më shumë

VV i shkruan Quint-it, kushtëzon edhe formimin e qeverisë së përkohshme

Lëvizja Vetëvendosje ia ka dërguar Kuint-it dokumentin e quajtur 'Draft-marrëveshjen për kornizën operacionale dhe politike për qeveri emergjente'. Sipas këtij dokumenti, blloku opozitar LDK-AAK-NISMA do ta ketë mbështetjen e VV-së në Kuvend vetëm nëse pajtohet t’i rishikojë dialogun me Serbinë dhe procesin e privatizimit. ...

27 June, 2014Lexo më shumë

Rakiq mohon se ka pranuar shkresë nga MAPL

Kryetari i  Mitrovicës veriore, Goran Rakiq ka thënë se edhe në periudhën e ardhshme do të përpiqet për paqe dhe ka ftuar përfaqësuesit politikë të shqiptarëve që të gjitha mosmarrëveshjet të zgjidhen në tryezën e bisedimeve, njofton TV Most....

27 June, 2014Lexo më shumë

Këshilltarët në veriun e Mitrovicës mblidhen në seancë të jashtëzakonshme

Shkresa e MAPL për shkeljet ligjore të Goran Rakiqit ka bërë që Asambleja Komunale e Mitrovicës së veriut të mblidhet në një seancë të jashtëzakonshme të premten....

26 June, 2014Lexo më shumë

VV-ja e Nisma të kënaqur, AAK-ja dhe LDK-ja ankohen

Anëtari i Kryesisë së LDK-së, Lutfi Haziri vlerësoi se në zgjedhjet e fundit nacionale, një ndikim të madh ka pas edhe biznesi, por që kësaj radhe paraja ka pasur ndikim më të vogël....

26 June, 2014Lexo më shumë

Zyrtarët e PDK-së inkurajojnë Rexhepin që t’i drejtohet organeve të drejtësisë

Adem Grabovci inkurajon kolegun e tij nga partia, Bajram Rexhepi që, nëse ka prova se votat e tij janë “avulluar rrugës”, t’i drejtohet organeve të drejtësisë. Ndërkaq, Basri Musmurati thotë se deklarata të tilla janë normale për njerëz që kanë menduar se do të marrin më shumë vota, por që llogaritë nuk ju kanë dalë ashtu siç kanë menduar....

26 June, 2014Lexo më shumë

Pas Zogianit, edhe Erleta Hoti largohet nga Vetëvendosje

Lëvizja Vetëvendosje së shpejti pritet të mbetet edhe pa anëtaren e saj të re, Erleta Hotin, vajzën e Ukshin Hotit, e cila këtë e ka paralajmëruar në profilin e saj në FB....

26 June, 2014Lexo më shumë

Serbët e partisë së Nenad Rashiqit, grevë urie para zyrës së Zhbogarit

Me pretekstin se votat e tyre janë vjedhur nga Lista Srpska, disa kandidatë të subjektit Lëvizja për Progres Demokratik kanë hyrë në grevë urie të enjten, para zyrës së shefit të BE-së, Samuel Zhbogar....

26 June, 2014Lexo më shumë

MAPL kërkon që Rakiq të heq barrikadën

Komuna e Mitrovicës Veriore do të mblidhet në seancë të jashtëzakonshme të premten, e kjo gjë ka ardhur si pasojë e shkresës së dërguar nga MAPL, drejtuar kryetarit të kësaj komune, Goran Rakiq. ...

26 June, 2014Lexo më shumë

Gashi e do Mustafën kryeministër

Arben Gashi nga LDK si duket nuk është ithar i madh i koalicionit në mes partive opozitare, LDK-AAK dhe NISMA....

26 June, 2014Lexo më shumë

Ndër 10 deputetet më të votuara, edhe një me shami

Lidhja Demokratike e Kosovës prin me vota që femrat deputete të ardhshnme kanë marrë në zgjedhjet nacionale të 8 qershorit....

26 June, 2014Lexo më shumë

Tahiri: Dialogu teknik po jep rezultate

Zëvendëskryeministrja në largim, Edita Tahiri ka përshëndetur anëtarësimin e Kosovës me të drejta të plota në Procesin e Bashkëpunimit në Evropën Juglindore (SEECP) dhe Iniciativën Rajonale për Migrim, Azil dhe Refugjatë (MARRI). Ajo i ka quajtur këto anëtarësime si fuqizim i pozicionit të Kosovës në sferën ndërkombëtare. ...

26 June, 2014Lexo më shumë

Vlora Çitaku do të emërohet konsulle e Kosovës në New York

Ministrja në largim e Integrimeve, Vlora Çitaku pritet të drejtojë Misionin Konsullor të Republikës së Kosovës në New York. ...

26 June, 2014Lexo më shumë

Qeveria Teknike s’ia mbush syrin bllokut opozitar, preferojnë koalicionin e tyre

Për t’u kaluar vakuumi politik e institucional i krijuar pas zgjedhjeve në Kosovë, një raport i ndërkombëtarëve në vend ka shprehur mundësinë e zgjidhjes së problemit me anë të krijimit të një Qeverie Teknike. Por, anëtarët nga blloku opozitës, nuk e favorizojnë një opsion të tillë....

26 June, 2014Lexo më shumë

Lista me emrat e deputetëve të VV-së shuan shpresat e të aderuarve të rinj

Lëvizja Vetëvendosje ka pranuar rezultatet përfundimtare të kandidatëve që kanë fituar vota të mjaftueshme për të qenë anëtarë të Kuvendit të ri të Republikës së Kosovës, që pritet të konstituohet menjëherë pas certifikimit të rezultateve zgjedhore nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve....

26 June, 2014Lexo më shumë

“Parku i Paqes” duhet të hiqet

Deputetja e Parlamentit Evropian, Tanja Fajon,  ka deklaruar se cfardo bllokimi i rrugës është i papranueshëm, ashtu sikurse edhe barrikada e ashtuquajtur “Parku i Paqes”, e vendosur në urën e lumit Ibër në Mitrovicë. ...

26 June, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play World Soccer Champion
  • Play Stealth Sniper
  • Play Bow Master Japan
  • Play 8 Ball Pool