Politikë – Page 813 – Lajmi.net

Aktuale

Beogradi s’duhet të përzihet

Eurodeputeti Jelko Kacin thotë se nuk është në frymën e Marrëveshjes së Brukselit që shteti i Serbisë ta mbështesë një Listë. Sipas tij, kjo duket si vazhdim i përkrahjes për të ashtuquajturat struktura paralele, vetëm se në formë tjetër....

13 October, 2013Lexo më shumë

Premtimi Permanent

Bazuar në premtimet e mëhershme, prishtinasit do të duhej tani ta kujtonin furnizimin me ujë si një ëndërr të keqe të së shkuarës. Por, ky problem është larg për t’u zgjidhur. Agron Demi, nga Instituti GAP, shpjegon kush po e lë Prishtinën pa ujë....

13 October, 2013Lexo më shumë

Dënimet e para të fushatës

PZAP ka filluar t'i “shpërndajë” dënimet e para të fushatës zgjedhore. Sipas këtij paneli, PDK e LDK prijnë për nga shuma e gjobave, me nga katër copa. Po ashtu, deri më tash, janë bërë edhe mbi 80 ankesa nga subjektet politike....

12 October, 2013Lexo më shumë

Kapen për komente

LDK'së nuk i pëlqejnë komentet e Këshilltarit të Presidentes, Ramush Tahiri, lidhur me rezultatin e mundshëm të zgjedhjeve lokale, duke parashikuar mosndryshim të madh. Presidenca thotë se komentet e tij janë personale....

12 October, 2013Lexo më shumë

Frikë për bojkot

KQZ’ja është jotransparente. Shqetëson fakti i premtimeve megalomane të partive politike. Demokracia në Veprim nxjerr raportin e parë monitorues të fushatës zgjedhore....

12 October, 2013Lexo më shumë

Më 3 nëntor, 7029 vëzhgues

KQZ ka emëruar Këshillat e Vendvotimeve për zgjedhjet lokale në 38 komuna si dhe ka marrë vendim për caktimin e komisionit për mbikëqyrjen e shtypjes së fletëvotimeve për këto zgjedhje....

12 October, 2013Lexo më shumë

Zbatojeni marrëveshjen

Sipas Rasmussen, zbatimi i kësaj marrëveshje duhet të vazhdojë dhe se NATO e KFOR’i kanë një rol kyç në zbatimin e saj....

12 October, 2013Lexo më shumë

Kushtet ekzistojnë

Kryediplomati gjerman në Beograd, Heinz Wilhelm thotë se në fund të procesit të bisedimeve duhet të arrihet një marrëveshje detyruese në atë se si Beogradi dhe Prishtina do t’i vendosin marrëdhëniet ndërmjet tyre....

12 October, 2013Lexo më shumë

Universitete, jo falemnderit

Premtimet elektorale për themelime të Universiteteve Publike do të paraqesin probleme gjatë dhe pas realizimit. Në Kosovë nuk ka kuadro arsimore për të plotësuar kërkesën e këtyre universiteteve. Kështu mendon Dukagjin Pupovci, ekspert i arsimit....

12 October, 2013Lexo më shumë

Më shumë policë në Veri

EULEX thotë se pjesëtarët e policisë ndërkombëtare do të jenë të fokusuar veçanërisht në Veri të Kosovës, gjatë kohës së zgjedhjeve të 3 nëntorit. Policia e Kosovës, ndërkaq, ka lëshuar urdhrin operativ për të gjitha drejtoritë rajonale....

11 October, 2013Lexo më shumë

Dorëheqja e Pashmangshme

Nijazi Idrizi, i cili dha dorëheqje nga të gjitha funksionet e PDK’së, thotë se e mori këtë vendim pasi që nuk kishte hapësirë të mjaftueshme të veprimit politik. Në Degën e PDK’së në Gjilan, sipas tij, pat diferencim politik. Tash, po shikon ku të shkojë....

11 October, 2013Lexo më shumë

Shpërndahen vëzhguesit

Misioni Vëzhgues i Bashkimit Europian ka konfirmuar se 20 vëzhgues afatgjatë do të nisen nesër në 10 qendrat e Kosovës për ta filluar veprimtarinë e tyre. Ata do ta kontrollojnë procesin zgjedhor....

11 October, 2013Lexo më shumë

Katari i interesuar për Kosovën

Ministri i Jashtëm, Enver Hoxhaj, ka diskutuar nëpërmjet telefonit me homologun e tij nga Katari Khalid Bin Mohammad Al Attiyah për fuqizim të marrëdhënieve ndërshtetërore....

11 October, 2013Lexo më shumë

Relativizon kushtet gjermano-britanike

Sipas Erhard Busek, dokument në të cilin janë vendosur dhjetë kushtet gjermano-britanike për Serbinë është “lojë e zakonshme diplomatike”....

11 October, 2013Lexo më shumë

Koha për vendime të zgjedhura

Kryeministri Thaçi lavdëroi subjektet politike për fushatë të qetë. Hoqi taksat me Luginën e Preshevës dhe kërkoi të nisin përgatitjet për themelimin e Universitetit Publik të Ferizajt. Kjo ishte mbledhja e Qeverisë, e mbajtur në javën e dytë të fushatës. ...

11 October, 2013Lexo më shumë

Hiqet taksa për Luginën

Vendimi i Qeverisë për heqjen e taksës, vjen dy ditë pas takimit që Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi pati me përfaqësuesit e shqiptarëve të Luginës së Preshevës....

11 October, 2013Lexo më shumë

Ende ka kohë për ankesa

PZAP nuk ka marrë ende asnjë ankesë nga aplikacionet e refuzuara të refugjatëve serbë për të votuar në zgjedhjet e 3 nëntorit. Ndërsa, KQZ thotë se ende ka kohë deri në mbylljen e listës së votuesve....

11 October, 2013Lexo më shumë

UNMIK rishfaqet në Veri

UNMIK është i interesuar që të gjithë liderët e partive të komuniteteve në Veri të organizojnë një proces zgjedhor demokratik. Farid Zarif, nga pjesa Veriore e Kosovës, ftoi të gjithë që të heqin dorë nga aktet e dhunës. ...

10 October, 2013Lexo më shumë

Zbehtë kundër zgjedhjeve në Veri

Ka përfunduar në Veri të Mitrovicës marrshi protestues kundër zgjedhjeve komunale. Organizatorët e këtij marrshi u kanë bërë thirrje banorëve serbë të Veriut që të bojkotojnë zgjedhjet. Por, pjesëmarrës kishte pak....

10 October, 2013Lexo më shumë

Rigjykim për të akuzuarit serbë

Me vendim të trupit gjykues, shkon në rigjykim rasti i tre pjesëtarëve të komunitetit serb të cilët akuzohen për krime lufte në Kosovë....

10 October, 2013Lexo më shumë

Dacic vjen në Kosovë më 19 tetor

Ivica Dacic do të qëndrojë në Komunën e Graçanicë, më 19 tetor. Ai do t’u bëjë thirrje serbëve që të marrin pjesë në zgjedhjet lokale të Kosovës. ...

10 October, 2013Lexo më shumë

Beogradi mund të na dëmtojë

Deklarimi i Dacic në favor \"Listës Serbe\" mund ta dëmtojë procesin demokratik zgjedhor dhe t'i përçajë serbët në Kosovë. Në Veri ka grupe që paguhen për t'i penguar zgjedhjet, e i vetëm unë nuk mund t'u kundërpërgjigjem atyre. Kështu thotë Oliver Ivanovic....

10 October, 2013Lexo më shumë

Nga Lugina, pa taksa në Kosovë

Kryeministri Thaçi takoi përfaqësuesit politikë të Luginës së Preshevës. Tha se Qeveria e Kosovës do ta mbështesë lidershipin shqiptar të Luginës së Preshevës për afirmimin e të drejtave kombëtare. Nga 21 tetori, pohoi se do të hiqen edhe taksat. ...

9 October, 2013Lexo më shumë

Acarimi Opozitar

LDK dhe Vetëvendosje kanë polemizuar në distancë gjatë tërë ditës për vizitat e zyrtarëve serbë në Kosovë. Nëse nuk ka arritur ta ndalë Dacicin që ta vizitojë Kosovën, Kryeministri Thaçi ka arritur një gjë tjetër: ta acarojë opozitën mes vete....

9 October, 2013Lexo më shumë

Krejt do të vijnë

Aleksandar Vulin ka bërë vizitën parë në veri të Kosovës, pas takimit të së hënës në Bruksel. Ai ka paralajmëruar vizitat e zyrtarëve më të lartë serbë në Kosovë që, sipas tij, pritet të realizohen gjatë ditëve të ardhshme. ...

9 October, 2013Lexo më shumë

Voto, moj!

Ambasadori Jean-Claude Schlumberger ka ftuar të gjitha gratë që të dalin dhe të votojnë, në zgjedhjet e 3 nëntorit. Thotë se mbështetja e OSBE'së ka për qëllim rritjen e pjesëmarrjes së grave në vendimmarrje në nivel lokal. ...

9 October, 2013Lexo më shumë

Me protestë kundër zgjedhjeve

Një grup serbësh, pritet të organizojnë nesër një protestë në Veri të Mitrovicës për të kundërshtuar mbajtjen e zgjedhjeve lokale në atë pjesë. ...

9 October, 2013Lexo më shumë

Takime me bizneset gjermane

Një delegacion gjerman i biznesit takoi Presidenten Atifete Jahjaga dhe ministrat Vlora Çitaku e Enver Hoxhaj....

9 October, 2013Lexo më shumë

Zyrtarizohet Ministri Milan Zdravkovic

Ministri pa Portofol, Milan Zdravkovic, do të jetë anëtar i Kabinetit Qeveritar, do të veprojë nën autoritetin e drejtpërdrejtë të Kryeministrit dhe do të jetë përgjegjës për rini, inovacion dhe mundësi të barabarta....

9 October, 2013Lexo më shumë

Kosova, kushti kryesor

Ministri i Jashtëm i Lituanisë, Linas Linkevicius, thotë se askush nuk duhet t’i injorojë apo nënvlerësojë kushtet e BE'së për Serbinë. Sipas tij, me to është duke u marrë edhe niveli më i lartë i BE’së, Këshilli Europian....

9 October, 2013Lexo më shumë

LDK: Flasim Vetë

LDK i kundërpërgjigjet Vetëvendosjes pas akuzave të djeshme për vizitat e Dacicit. LDK thotë se nuk është pjesë e bisedimeve të Brukselit, ndërsa fton VV’në të mos flasë në emër të partive tjera....

9 October, 2013Lexo më shumë

Do të ftojë të votohet “Lista Serbe”

Ivica Dacic pohon se liderët serbë do të shkojnë në Kosovë dhe do të bëjnë thirrje për t’u votuar “Lista Serbe”, por nuk do të marrin pjesë në fushatë. Thotë se askush nuk mund t’ia mohojë të drejtën për të shkuar në Kosovë....

9 October, 2013Lexo më shumë

Takim me Kryeministrin Thaçi

Përfaqësuesit e Luginës së Preshevës takohen fillimisht, sot, me Kryeministrin Hashim Thaçin, një ditë para takimit të tyre me Kryeministrin e Serbisë, Ivica Dacic....

9 October, 2013Lexo më shumë

Vizitat si ndërhyrje

Nëse vijnë në Kosovë, Dacic dhe liderët tjerë serbë nuk do t’i pyesin serbët e Kosovës a kanë ujë, a kanë kanalizim, a kanë punësim. Azem Vllasi thotë se liderët e Beogradit vijnë për ta përkrahur një subjekt politik, e për t’i kërcënuar disa të tjerë....

9 October, 2013Lexo më shumë

Jo vizita elektorale, veç fetare

Liderët serbë nuk do të lejohen të hyjnë në Kosovë për qëllime elektorale. Ata mund të vijnë, por vetëm për vizita fetare, nëpër manastire. Hashim Thaçi flet pas kthimit nga Brukseli....

8 October, 2013Lexo më shumë

Kundërshton lejimin e vizitave

Vetëvendosje thotë se lejimi i Ivica Dacicit që të marrë pjesë në fushatën elektorale në Kosovë është në kundërshtim me logjikën normale të marrëdhënies mes shteteve sovrane....

8 October, 2013Lexo më shumë

ENEMO vëzhgon prapë

Zyra qendrore e misionit do të jetë në Prishtinë, dhe ka pesë anëtarë të Ekipit Kryesor dhe 12 vëzhgues afatgjatë të vendosur në regjione. Misioni do të kryesohet nga Zlatko Vujovic, Presidenti i Bordit të Qeverisjes së CEMI, Qendra për Monitorim në Mal të Zi....

8 October, 2013Lexo më shumë

EULEX nuk ka rol për vizita

Këshilltari i Kryeministrit Thaçi, Bekim Çollaku, ka demantuar pohimet e Aleksandar Vulin se zyrtarët serbë do të kërkojnë leje nga EULEX'i për ta vizituar Kosovën. Ai thotë se lejet kërkohen nga Qeveria e Kosovës dhe EULEX'i nuk ka rol në këtë çështje....

8 October, 2013Lexo më shumë

Gjenerali te Komandantja Supreme

Komandantja Supreme e FSK’së, Atifete Jahjaga u takua në Prishtinë me Shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Turqisë, gjenerali Necdet Ozel. ...

8 October, 2013Lexo më shumë

Integrim me Strategji

Për Presidenten Jahjaga miratimi i kësaj strategjie nënkupton fillimin e punës praktike, ndërsa për Ministren Çitaku strategji parasheh zhvillimin e mëtejshëm të qeverisjes....

7 October, 2013Lexo më shumë

Nuk ndalohen vizitat në fushatë

Kryeministri Thaçi thotë se të gjithë zyrtarët e Qeverisë së Serbisë do të lejohen të vijnë në Kosovë, nëse respektohen procedurat në fuqi. Dacic e quan të sukseshëm takimin dhe pohon se politikanë serbë do të lejohen ta vizitojnë Kosovën në fushatë....

7 October, 2013Lexo më shumë

Janjic, mos u përziej

Përfaqësues të Listës Serbe shprehen të pakënaqur me deklaratat e analistit nga Beogradi Dusan Janjic, i cili është deklaruar kundër animeve politike të zyrtarëve serbë në zgjedhjet lokale në Kosovë. ...

7 October, 2013Lexo më shumë

Preferon Ferizajn pa balotazh

PDK kërkon të fitojë pa balotazh në Ferizaj. Thaçi thotë se partia e tij ka gjetur përkrahje masive në këtë qytet. Agim Aliu premton vazhdimin e “investimeve milionëshe”....

7 October, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Bow Master Japan
  • Play Bike Rivals
  • Play Bubble Trouble