Politikë – Page 813 – Lajmi.net

Aktuale

Kurti përsëritë dy kushtet për bllokun opozitar

Albin Kurti ka përsëritur kushtet që Lëvizja Vetëvendosje i ka për bllokun opozitar LDK-AAK-Nisma, për t’i mbështetur ata në mbledhjen konstituive të Kuvendit të Kosovës....

11 July, 2014Lexo më shumë

A do ta merr Mustafa “izën” e partisë?

Isa Mustafa do t’i nënshtrohet aprovimit të Këshillit të LDK-së, për të kandiduar për pozitën e Kryetarit të Kuvendit. ...

11 July, 2014Lexo më shumë

Çekia kundër tërheqjes së EULEX-it nga Kosova

Ministri brendshëm çek, Milan Chovanec thotë se është e pamundur që EULEX të tërhiqet brenda 2 vjetëve. Sipas tij, ky mision do të duhej të largohej vetëm atëherë kur Kosova dhe Serbia të pranohen në BE. ...

11 July, 2014Lexo më shumë

E presim përkrahjen e Vetëvendosjes!

Nënkryetari i LDK-së, Haki Rugova ka hedhur poshtë mundësitë që Kosova të shkojë në zgjedhje të reja. Ai ka thënë se koalicioni LDK-AAK-Nisma, do ta formojë qeverinë e re para shtatorit. Sipas tij, problem nuk do të paraqesin as kushtet të cilat i ka vënë partia e Albin Kurtit....

11 July, 2014Lexo më shumë

LDK-ja do të duhej ta kishte postin e kryeministrit dhe jo AAK

Deputeti i ardhshëm i LDK-së, Arben Gashi përsëri ka shprehur mendimin e tij kundër koalicionit në mes të partisë së tij, AAK-së dhe Nismës për Kosovën....

11 July, 2014Lexo më shumë

Haradinaj shpreh gatishmëri edhe për zgjedhje të reja

Kreu i AAK-së ka thënë se blloku opozitar e ka të gatshëm planin edhe në rast se PDK e dërgon vendin në zgjedhje....

10 July, 2014Lexo më shumë

Qeveria e bllokut opozitar, e paqëndrueshme dhe joparimore

“Qeveria e Shpresës” nuk është parimore dhe nuk është e qëndrueshme, tha analisti Lumir Abdixhiku, sipas të cilit përafrimi i partive opozitare, ndonëse një shenjë e mirë, është mjaft e vonshme....

10 July, 2014Lexo më shumë

Edita shkon në Bruksel për barrikadat

Zëvendëskryeministrja Edita Tahiri, njëherësh kryenegociatore për implementim në dialogun e Brukselit, shkon në Bruksel, ku pritet që të premten të zhvillojë një takim trepalësh për çështjen e heqjes së barrikadave. ...

10 July, 2014Lexo më shumë

Zemaj kundër Isës, regjistrohet si deputet i LDK

Deklaratat e kreut të LDK-së, Isa Mustafa, i cili gjatë ditës së sotme tha se të gjithë deputetët e partisë së tij janë regjistruar në bazë të vendimit që të jenë një grup parlamentar me AAK-në dhe Nismën, po dalin të pavërteta....

10 July, 2014Lexo më shumë

Vetëvendosje, vendos kushte për të hyrë në Ekzekutiv

Lëvizja Vetëvendosje do të jetë pjesë e ekzekutivit të ardhshëm, nëse arrihet marrëveshja sipas kërkesave të tyre. E për të arritur këtë marrëveshje, liderët e NISMA, LDK, AAK dhe Vetëvendosje kanë kohë deri të dielën....

10 July, 2014Lexo më shumë

Ashton kërkoi takim në Bruksel për zhvillimet në veri të Mitrovicës

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton ka thënë se është duke ndjekur nga afër zhvillimet në Kosovë, në veçanti ato rreth urës në veri....

10 July, 2014Lexo më shumë

Rakiq paralajmëron heqjen e “Adem Jasharit”

Kryetari i veriut të Mitrovicës, Goran Rakiq ka thënë të enjten se vendosja e vazos së betonit me emrin Adem Jashari në ‘Lagjen e boshnjakëve’, në veri të Mitrovicës, është bërë pa lejen e organeve komunale....

10 July, 2014Lexo më shumë

Donika Gërvalla thotë se Isa po ia dorëzon LDK-në Haradinajt e Limajt

Donika Gërvalla, e bija Jusuf Gërvallës, e cila jeton në Gjermani, është shprehur kundër planit që LDK-ja t’ia japë postin e kryeministrit Ramush Haradinajt. Në një letër dërguar Këshillit të Përgjithshëm të LDK-së, ajo ka kërkuar nga anëtarët e këtij këshilli që të mos qëndrojnë të heshtur, por të tregojnë pak dinjitet dhe të mos lejojnë shkatërrimin e LDK-së....

10 July, 2014Lexo më shumë

Krasniqi dhe Hamiti: Kryetari i Kuvendit i takon PDK-së (FOTO)

Si u bë që në mbledhjen konstituive të përbërjes së fundit të Kuvendit të Kosovës, pozitën e Kryetarit të Kuvendit e morri partia që kishte fituar më së shumti vota në zgjedhje? Pse Kryetari i Kuvendit, Jakup Krasniqi, dhe ish-anëtari i kryesisë, Sabri Hamiti u pajtuan që pozita e kryeparlamentarit i takon partisë që ka fituar më shumë vota?...

10 July, 2014Lexo më shumë

Hoxhaj i tregon Zbogar-it se Kosova po pret nënshkrimin e MSA-së

Ministri i Jashtëm në detyrë i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka pritur në zyrën e tij përfaqësuesin e lartë të BE-së në Kosovë, Samuel Zbogar, me të cilin kanë diskutuar për procesin e nënshkrimit të MSA-së dhe liberalizimin e vizave për Kosovën....

10 July, 2014Lexo më shumë

Gashi: LDK ende s’ka vendosur nëse Mustafa do të jetë kandidat për Kryetar të Kuvendit

Isa Mustafa ende nuk e ka marrë betimin nga Këshilli drejtues LDK-së që të jetë kandidat për Kryetar të Kuvendit, edhe pse një gjë e tillë është e paraparë me marrëveshje e partive opozitare....

10 July, 2014Lexo më shumë

Gjermania kërkon traktat paqeje Kosovë-Serbi

Gjermania i ka bërë thirrje Serbisë, që ta respektojë marrëveshjen e Brukselit. Po ashtu Serbisë i është kërkuar të nënshkruajë një traktat paqeje me Serbinë....

10 July, 2014Lexo më shumë

Dardan Sejdiu “lë” postin e nënkryetarit të Prishtinës

Pas largimit të Jusuf Thaçit nga Drejtoria e Arsimit, Komuna e Prishtinës, ka mbet edhe pa nënkryetarin Dardan Sejdiu. Ai ka kërkuar që të lirohet përkohësisht nga detyra e tij aktuale....

10 July, 2014Lexo më shumë

Qeveria e Kosovës kërkon nga Maqedonia transparencë në rastin “Monstra”

Qeveria e Republikës së Kosovës, ka shprehur shqetësimin me ngjarjet e fundit në Maqedoni. Përmes një deklarate i bëhet thirrje Maqedonisë për transparencë në raste gjyqësore dhe respektimin e të drejtave të njeriut....

10 July, 2014Lexo më shumë

Haradinaj: Së bashku do nisim punën për një epokë të re

Ramush Haradinaj është regjistruar sot si deputet i Kuvendit të Kosovës. I nominuari  për kryeministër nga blloku opozitar tha se do të nisin punën për një kapitull të ri për vendin....

10 July, 2014Lexo më shumë

Ka filluar takimi në mes të bllokut opozitar dhe VV-së

Sot pasdite pritet të mbahet takimi në mes të tri partive të bllokut opozitar dhe Lëvizjes Vetëvendosje. ...

10 July, 2014Lexo më shumë

Liderët rajonalë, evropianë dhe botërorë, më 15 korrik në Dubrovnik

Më 15 korrik, në Dubrovnik do të nisë “Croatia Forum”, ku në mesin e shumë zyrtarëve evropian e botërorë, do të merr pjesë edhe Ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj. ...

10 July, 2014Lexo më shumë

S’ka qeveri pro Evropiane pa PDK-në

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme, Petrit Selimi, ka thënë se nuk mund të ketë qeveri pro evropiane dhe pro amerikane në Kosovë pa PDK-në. Ai ka bërë me dije se këtë e tregon logjika e shëndoshë dhe numrat në kuvendin e Kosovës....

10 July, 2014Lexo më shumë

S’ka alternativë tjetër pos me Thaçin kryeministër, thotë Izmaku

Deputetja e PDK-së, Xhevahire Izmaku shkruan se ka marrë shumë mesazhe telefonike lidhur me shqetësimet se a do të jetë Hashim Thaçi kryeministër....

10 July, 2014Lexo më shumë

Remi thotë se vetëm koalicioni PDK-LDK garanton qeverisje të mirë

Rrustem Mustafa-Remi, deputet nga radhët e PDK-së, vazhdon të shprehet se vetëm koalicioni PDK-LDK mund të garantojë qeverisje të mirë dhe shtet ligjor....

10 July, 2014Lexo më shumë

Haradinaj: Nuk kemi garanci se minoritetet joserbe na mbështesin pa kushte

Ramush Haradinaj deklaroi se koalicioni opozitar ka përafruar qëndrimet me minoritetet joserbe, por se prej tyre nuk kanë marrë garanci se ata do t’i mbështesin pa kushte. ...

9 July, 2014Lexo më shumë

Edita thotë që Brukseli ka garantuar heqjen e barrikadave

Zëvendëskryeministrja Tahiri thotë se trysnia që ajo ka bërë ndaj Brukselit, ka bërë që serbët të fillojnë të heqin njërën prej barrikadave të vendosura mbi lumin Ibër....

9 July, 2014Lexo më shumë

Rexhepi: Parku i paqes dhe “Car Llazari” zgjidhen me bisedime

Ministri i Punëve të Brendshme në detyrë, Bajram Rexhepi ka deklaruar se çështja e parkut të Paqes, por edhe ndërtimi i sheshit “Car Llazari” duhet të zgjidhen përmes kanaleve politike....

9 July, 2014Lexo më shumë

Sheshi “Car Llazari”, në përputhje me marrëveshjen e Brukselit

Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor në detyrë, Dardan Gashi ka deklaruar se sheshi “Car Llazari” në Mitrovicë është në përputhje me marrëveshjen e Brukselit. ...

9 July, 2014Lexo më shumë

Historianët e Deçanit përshëndesim largimin e ambasadorit gjerman

Kryesia e Lidhjes së Historianëve të Kosovës “Ali Hadri”, dega në Deçan, përmes një njoftimi për media ka përshëndetur përfundimin dhe largimin nga misioni i Ambasadorit të Republikës Federale të Gjermanisë në Kosovë, Peter Blomeyer....

9 July, 2014Lexo më shumë

Victoria Nuland të dielën në Kosovë

Victoria Nuland, ndihmëssekretare amerikane në Departamentin e Shtetit për çështje të Europës dhe Euroazisë, të dielën do të arrijë për një vizitë zyrtare në Kosovë.  ...

9 July, 2014Lexo më shumë

Zhbogar: Datë për BE nuk ka por përmbushni kriteret

Përfaqësuesi Special i Bashkimit Evropian në Kosovë, Samuel Zhbogar ka thënë se kur bëhet fjalë për rrugën evropiane të Kosovës, Evropa është e bashkuar plotësisht, pavarësisht dallimeve të kuptueshme për statusin e Kosovës, megjithatë ai thotë se ende ka shumë për t’u bërë....

9 July, 2014Lexo më shumë

Deputetët e PDK-së, të parët që regjistrohen për legjislaturën e pestë

Deputetët e Partisë Demokratike të Kosovësu regjistruar sot në Kuvendin e Kosovës si deputetë të legjislaturës së pestë. Ata premtuan angazhim për t’i përfaqësuar qytetarët dhe votuesit që ua kanë dhënë besimin në organin me të lartë ligjvënës, si dhe theksuan se PDK-së i takon mandati për krzeministër dhe kryeparlamntar. ...

9 July, 2014Lexo më shumë

Haradinaj: Jemi grupi më i madh, kreyparlamnetari na takon neve

Zgjedhja e Kryetarit të Kuvendit të Kosovës , nuk do prodhojë krizë ka thënë i pari i AAK-së, Ramush Haradinaj. ...

9 July, 2014Lexo më shumë

Azem Syla heq dorë nga posti i deputetit

Azem Syla ka njoftuar se ka dhënë dorëheqje nga posti i deputetit të Kuvendit të Kosovës. Ai thotë se këtë po e bënë për arsye personale....

9 July, 2014Lexo më shumë

Mustafa: Shkojmë me grup të përbashkët parlamentar

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës Isa Mustafa, ka bërë të ditur se LDK, do shkojë me një grup të përbashkët parlamentar së bashku me AAK-në, dhe Nismën për Kosovën....

9 July, 2014Lexo më shumë

Hoxhaj: Kosova do përfitojë nga anëtarësimi në Komisionin e Venedikut (video)

Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Enver Hoxhaj, po vazhdon me takimet në Strasburg të Francës, ku ka vizituar selinë e Komisionit të Venedikut, anëtare e të cilit nga 10 qershori është edhe Kosova....

9 July, 2014Lexo më shumë

Gjermania e vendosur të ndihmojë Kosovën

Peter Blomeyer, në përfundim të mandatit të ambasadorit në Prishtinë, premtoi se Gjermania do të vazhdojë të mbetët përkrahëse e Kosovë në shumë sfera. ...

9 July, 2014Lexo më shumë

Kush do ta ketë Qeverinë dhe Kryeparlamentarin sipas Krasniqit?

Jakup Krasniq ka shpjeguar se kush ka të drejtën ta marrë postin e Kryetarit të Kuvendit dhe Kryeministrit. Ai ka thënë se në të dy rastet ai bllok që e ka shumicën i takon ta qeverisë vendin....

9 July, 2014Lexo më shumë

Gjuriq kritikon Tahirin nga veriu (video)

Marko Gjuriq ka kritikuar zëvendëskryeministren në largim, Edita Tahirin se po e tension situatën. Ai ka deklaruar se Serbia do të vazhdojë të qëndrojë pranë serbëve në Kosovë. ...

9 July, 2014Lexo më shumë

Ka nisur ndërtimi i sheshit “Car Llazari” në Mitrovicë (video)

Kanë filluar punimet për ndërtimin e sheshit në pjesën veriore të Urës së Ibrit në Mitrovicë....

9 July, 2014Lexo më shumë

Rugova: Kosovës i duhet një ideal

Kosova e sotme nuk është ajo që e ka dashur presidenti Rugova. Ai e ka dashur një Kosovë më të lirë dhe më të pastër. Konstatimin për këtë e bën djali i madh i arkitektit të shtetit të Kosovës, Ibrahim Rugova, Mendim Rugova....

9 July, 2014Lexo më shumë

Ka rrezik të shkohet në zgjedhje

Njohësi i proceseve politike, Azem Vllasi, ka vlerësuar se vendi mund të shkojë në zgjedhje të reja nëse nuk intervenojnë ndërkombëtarët për t’u gjetur një formulë më e mirë....

9 July, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Bow Master
  • Play Urban Basketball
  • Play 8 Ball Pool