Politikë – Page 781 – Lajmi.net

Aktuale

KQZ shpenzon 7 mijë euro për celularë

Shtatë mijë euro ka nda Sekretariati i KQZ-së për të blerë celularë për anëtarë të vet, kryesues dhe anëtarë të KQZ-së. Procesi kishte arritur deri në marrjen e ofertave nga kompanitë e celularëve, por është ndalur nga kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka....

10 April, 2014Lexo më shumë

Kuvendi nuk arrin ta zgjedhë Avokatin e Popullit

Avokati i popullit nuk do të arrijë të zgjidhet nga kjo përbërje e Kuvendit të Kosovës. Kjo, për shkak të zvarritjes së procedurave dhe shpalles së shpejti të konkursit të ri, që do të marrë kohë sepse afati për të përcaktohet me ligj....

10 April, 2014Lexo më shumë

Ndërrohet pronari i Trepçës

Kuvendi ka miratuar ndryshimin e Ligjit për Ndërmarrjet Publike. Me këtë ndryshim, pronari i vetëm i Kombinatit Trepça, do të jetë Qeveria e Kosovës. Ligjin për plotësim-ndryshim e ka prezantuar Ministri, Dardan Gashi....

10 April, 2014Lexo më shumë

Flasin për FAK-un në NATO

Ministrat Enver Hoxhaj dhe Agim Çeku, biseduan sot me përfaqësuesit e përhershëm të vendeve anëtare të NATO-s rreth zhvillimeve politike në Kosovë. Dy ministrat gjithashtu folën edhe për vendimit të Qeverisë për formimin e FAK-ut dhe Ministrisë së Mbrojtjes....

10 April, 2014Lexo më shumë

EULEX mbetet në Kosovë, për ta ndihmuar gjyqësorin

Zëvendëskryeministri Hajredin Kuçi dhe zyrtarë të EULEX-it pranojnë se ky mision do të mbetet në Kosovë për t’u përballur me sfidat e institucioneve në vend. Zyrtarë të EULEX-it thonë se është krijuar një periudhë e re e marrëdhënieve midis BE-së dhe Kosovës....

10 April, 2014Lexo më shumë

Tahiri në Bruksel, për dialogun

Zëvendëskryeministrja Edita Tahiri në Bruksel është takuar me Frenando Gentilini, Drejtor për Ballkanin në Shërbimin për Punë të Jashtme të BE-së. Temë kyçe e bisedës kanë qenë përparimet mbi planin e zbatimit të Marrëveshjeve të Brukselit....

10 April, 2014Lexo më shumë

FARK-u nuk ka ekzistuar kur është biseduar për UÇK-në!

Adem Demaçi e ka konfirmuar se ekziston Marrëveshja e Oslos e arritur me ish-ministrin e Mbrojtjes, Ahmet Krasniqi, për ta ndihmuar luftën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Por, Demaçi ka thënë se nuk ka pasur kurrfarë marrëveshje për FARK-un....

10 April, 2014Lexo më shumë

Vulin akuzon EULEX-in për aksionin në Zubin Potok

Aleksandar Vulin thotë se EULEX duhet të bashkëpunojë me organet e rendit në veri. Ai kritikoi ata se në aksionin e sotëm në kapje të Radovan Radiq-it, EULEX është sjellë “sikur të ishin të vetmit në botë”. ...

10 April, 2014Lexo më shumë

Krasniqi: Nikolic ishte pjesë e politikës së Miloshevic-it

Kryeparlamentari Jakup Krasniqi, në një reagim të shkruar për gazetën gjermane “Die Presse”, lidhur me disa deklarata të presidentit të Serbisë, Tomislav Nikolic, pikërisht për këtë gazetë, ka thënë se Nikolic ishte pjesë e politikës së Miloshevic....

10 April, 2014Lexo më shumë

Progres në harmonizimin e statuteve komunale

Besnik Osmani thotë se harmonizimi i statuteve komunale të katër komunave veriore ka shënuar progres. Ai beson se kuvendet komunale të këtyre komunave do të respektojnë afatet dhe përmbajtjet e statuteve, dhe nuk do të ketë nevojë për përsëritje të zgjedhjeve....

10 April, 2014Lexo më shumë

Dështon arrestimi i Radovan Radiq

Pjesëtarë të EULEX-it kanë dështuar që ta arrestojnë Radovan Radiq, i cili ndodhet në listën e të kërkuarve të Interpolit dhe dyshohet për një sërë veprash penale, në mesin e të cilave edhe për vrasjen e policit Enver Zyberi....

10 April, 2014Lexo më shumë

Thaçi përsëritë premtimet edhe në Kuvend

Kryeministri Hashim Thaçi ka shfrytëzuar foltoren e Kuvendin për të përsëritur premtimet për uljen e pagesat semestrale për studentët. Ai këtë e ka bërë pasi që deputeti i VV, Faton Topalli parashtroi një pyetje për Ministrin e Bujqësisë. ...

10 April, 2014Lexo më shumë

Integrimi i ish-pjesëtarëve të MUP-it

Procesi i integrimit të ish-anëtarëve të MUP-it serb në Policinë e Kosovës, është një sukses i madh, thotë ambasadori i Britanisë, Ian Cliff. Sipas tij, ky proces i integrimit të policisë është një aspekt i rëndësishëm për dialogun dhe për fuqizimin e ligjit....

10 April, 2014Lexo më shumë

Haradinaj: Tribunali, zgjidhje jo e lehtë, por duhet ta votojë Kuvendi

“Tribunali” është një zgjidhje jo aq e mirë dhe jo aq e lehtë për Kosovën. Megjithëkëtë, sipas tij, si alternativë kjo gjykatë duhet të votohet në Kuvend, në të kundërtën, autoritet kosovare përjashtohen, ndërsa përgjegjësitë i merr dikush tjetër....

10 April, 2014Lexo më shumë

‘Gjykata Speciale do të vinte në vend dinjitetin e UÇK-së’

Teuta Sahatçia, deputete e Kuvendit të Kosovës dhe nënkryetare e LDK-së, ka deklaruar se Gjykata Speciale, e cila pritet të krijohet së shpejti, do të trajtonte pretendimet për krime lufte të anëtarëve të ish Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. ...

10 April, 2014Lexo më shumë

Mungojnë votat për krijimin Gjykatës Speciale

Grupet parlamentare në Kuvendin e Kosovës akoma nuk kanë një qëndrim të qartë nëse do të votonin pro krijimit të një Tribunali të veçantë e cila do të gjykonte krimet e pretenduara të UÇK-së, gjatë luftës së fundit në Kosovë....

10 April, 2014Lexo më shumë

Bashkurti: Nuk ka arsye për tu trembur nga Tribunali

Diplomati shqiptar, Lisen Bashkurti thotë se Kosova nuk duhet të trembet nga Tribunali. Ai mendon se nuk ka nevojë për panik, pasi që UÇK-ja ka bërë një luftë të hapur dhe ka lënë vlera....

10 April, 2014Lexo më shumë

Thaçi: Parlamenti duhet ta votojë Gjykatën Speciale

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi thotë se Parlamenti i vendit duhet të vendos për themelimin e një Gjykate Speciale për të gjykuar krimet në luftën e Kosovës....

10 April, 2014Lexo më shumë

Ende nuk dihet se ku do të jetë selia e Tribunalit

Zëvendëskryeministri Hajredin Kuçi thotë se kjo çështje tanimë ka kaluar në nivelin e debateve në mes të liderëve të partive politike, udhëheqësve të institucioneve qendrore me Bashkimin Europian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës....

9 April, 2014Lexo më shumë

Cliff kërkon të merren seriozisht pohimet e Dick Marty-t

Sipas ambasadorit britanik, Ian Cliff, pohimet e Dick Marty duhet të merren seriozisht dhe thellësisht. Nëse i themi jo krijimit të Tribunalit reputacioni i Kosovës do të dëmtohej më shumë dhe do të thoshte se Kosova refuzon standardet evropiane, ka thënë ai....

9 April, 2014Lexo më shumë

Bicaj: Qeveria Bukoshi ka financuar UÇK-në

Ministri i Mbrojtjes në qeverisë Bukoshi ka prezantuar marrëveshjen e vulosur më 2 nëntor të ‘98-ës, për krijimin e Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së. Halil Bicaj tregon pse kjo marrëveshje s’u jetësua kurrë, por thotë se e kishte financuar UÇK-ja....

9 April, 2014Lexo më shumë

Refuzimi i Tribunalit do t’i prekte marrëdhëniet Kosovë-BE

Themelimi i Gjykatës speciale që do të merret me krimet e supozuara të ushtarëve të UÇK-së, është i pashmangshëm. Samuel Zbogar ka thënë se të dënuarit eventualë nga kjo gjykatë, dënimin do ta vuajnë jashtë vendit....

9 April, 2014Lexo më shumë

Tribunali për UÇK-në mund ta përfshijë edhe Shqipërinë

Deputeti i VV-së, Glauk Konjufca, thotë se Tribunali për UÇK-në, mund ta përfshijë edhe Shqipërinë. Sipas tij, për këtë do të ndikojë edhe “Shtëpia e Verdhë” që ndodhet në pjesën veriore të Shqipërisë....

9 April, 2014Lexo më shumë

Prishtina me parkingje si në Zagreb

Nënkryetari i Komunës së Prishtinës, Dardan Sejdiu dhe Drejtori i Administratës Muhedin Nushi zhvilluan një vizitë punë në Zagreb, ku u pritën nga Kryetari Milan Bandic dhe ekipi i tij....

9 April, 2014Lexo më shumë

Limaj: Vendi po sundohet nga Thaçi

Nisma për Kosovën ka themeluar Forumin e vet Rinor. Në këtë takim morën pjesë edhe udhëheqësit e Nismës, Limaj e Krasniqi. Ata u kanë bërë thirrje rinisë që tu bashkohen për ndryshim, ndërsa kanë vlerësuar se vendi ka kaluar në sundim nga Thaçi....

9 April, 2014Lexo më shumë

Gjyqësori i Kosovës jashtë procesit të Tribunalit

Këshilli Gjyqësor i Kosovës nuk di asgjë për mënyrën se si do të funksionojë Tribunali. Enver Peci nga KGJK, thotë se për këtë mund të pyetët Qeveria, pasi ata janë duke biseduar për këtë proces....

9 April, 2014Lexo më shumë

Kuçi: Tribunali është më shumë politik sesa juridik

Hajredin Kuçi thotë se Kosova ka mjaftë kapacitete gjyqësore për t’u përballur me rastet për krime Lufte. Thotë se kërkesa për themelimin e një Tribunali për Krime Lufte, është më shumë politike sesa juridike. ...

9 April, 2014Lexo më shumë

FDH: Tribunali jashtë Kosovës, i papranueshëm

Fondi për të Drejtat Humanitare (FDH) në Kosovë vlerëson se themelimi i një Tribunali me seli jashtë Kosovës e me zyrë administrative në Prishtinë, e i cili do të merrej me krimet e supozuara të ish-pjesëtarëve të UÇK-së, është i papranueshëm....

9 April, 2014Lexo më shumë

Kryeministri Hashim Thaçi do të vizitojë Japoninë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi do të qëndrojë për një vizitë tri ditore në Japoni....

9 April, 2014Lexo më shumë

Hoxhaj dhe Çeku në NATO

Enver Hoxhaj dhe Agim Çeku udhëtuan sot në Bruksel për t’u takuar më Përfaqësues të NATO-s. Hoxhaj ka bërë të ditur se ky takim ka karakter informues për të arriturat dhe zhvillimet kyçe në Kosovë....

9 April, 2014Lexo më shumë

Shënohet 6 vjetori i Kushtetutës

Me rastin e shënimit të 6-të vjetorit të miratimit të Kushtetutës, presidentja është zotuar se do të punojë për qëndrueshmërinë e shtetësisë, ndërsa kryeministri ka përmendur arritjet - themelet funksionale të shtetit demokratik në tërë territorin e Republikës...

9 April, 2014Lexo më shumë

Vekaric: Gjykimet për UÇK-në të mos bëhen në Kosovë

Zëvendësprokurori i krimeve të luftës në Serbi, Bruno Vekaric, ka kërkuar që gjykimet për UÇK-në të mos bëhen në Kosovë, por siç ka thënë ai “në një vend të tretë”....

9 April, 2014Lexo më shumë

Kuvendi zvarrit krijimin e Forcave të Armatosura

Kuvendi i Kosovës këtë të enjte nuk do të diskutojë për formimin e Forcave të Armatosura të Kosovës (FAK). Amendamentet e qeverisë për ndryshimet kushtetuese janë proceduar pa nevojë për shqyrtim në Komisionin për Legjislacion....

9 April, 2014Lexo më shumë

Krasniqi: Për Tribunalin fajin e ka politika jonë, e jo UÇK-ja

Kryeparlamentari Jakup Krasniqi thotë se nuk e ka fajin UÇK-ja që po kërkohet të themelohet një Gjykatë Speciale për të hetuar krimet e luftës në Kosovë....

9 April, 2014Lexo më shumë

Tribunali, i pashmangshëm, më mirë të votohet në Kuvend!

Përfaqësuesi special i Bashkimit Europian në Kosovë, Samuel Zbogar thotë se për Tribunalin ka dy opsione, ose Kuvendi i Kosovës të votojë për themelimin e saj, ose këtë gjë do ta bëjë Këshilli i Sigurimit i OKB-së....

9 April, 2014Lexo më shumë

Zbogar: Tribunali me seli në Kosovë, dëshmitarët jashtë

Përfaqësuesi special i BE-së, Samuel Zbogar deklaroi se po kërkojnë një gjykatë speciale për deklaratat e raportit të Dick Martit, sepse kjo çështje i ka bërë dëm Kosovës, dhe për këtë arsye duhet vërtetuar nëse ka ndodhur apo jo....

8 April, 2014Lexo më shumë

Shpendi i thotë “JO” kandidimit për kryeministër

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka thënë se nuk pranon të kandidojë në zgjedhjet nacionale si kandidat për kryeministër nga Vetëvendosje. Këtë mohim, ai thotë se e bën për shkak të obligimeve që ka në Komunën e Prishtinës....

8 April, 2014Lexo më shumë

Fabrika e Kërpudhave në Mitrovicë pranon vetëm 350 vetë

Fabrika që do të ndërtohet brenda 15 ditëve në Mitrovicë, siç ka thënë Agim Bahtiri, do të pranojë vetëm 350 punëtorë. Ndërsa premtimi se do të hapen 15 mijë vende të reja pune duket të jetë i pamundur brenda mandatit 4 vjeçar të kreut të Mitrovicës....

8 April, 2014Lexo më shumë

LDK: Shpend Ahmeti po shkel ligje të shumta

Këshilltarët e Lidhjes Demokratike të Kosovës në asamblenë komunale të Prishtinës e kanë kritikuar qeverisjen e tremujorit të fundit në kryeqytet, duke thënë se kryetari Shpend Ahmeti po bën lëshime të shumta dhe po shkel shumë ligje. ...

8 April, 2014Lexo më shumë

Liberalizimi i vizave më 2016

Emrush Ujkani thotë se BE do të vendos për heqjen e vizave në vitin 2015. Ndërsa, sqaron se qytetarët e Kosovës do të mund të lëvizin lirshëm në fillim të vitit 2016. Sipas tij, deklaratat e Malmstrom janë reale, ndonëse është dekurajuese për qytetarët....

8 April, 2014Lexo më shumë

Hoxhaj: Berlini, adresa evropiane e Kosovës

Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka zhvilluar të martën një takim me ambasadorin Ernst Reichel, i ngarkuar i Ministrisë Federale të Punëve të Jashtme të Gjermanisë për Evropën Juglindore dhe shtetet e EFTA-s. ...

8 April, 2014Lexo më shumë

Haradinaj: Thaçi ka dështuar në ekonomi

Ramush Haradinja ka thënë se qeveria e udhëhequr nga kryeministri Hashim Thaçi, ka dështuat totalisht në ekonomi. Ai ka thënë se ajo çfarë është duke ndodhur në ekonominë e Kosovës, është mashtrim. ...

8 April, 2014Lexo më shumë

PDK nuk shqetësohet nga lëvizjet në Gjilan dhe Viti

Basri Musmurati nga PDK, thotë se ndryshimet që kanë ndodhur në Gjilan dhe Viti nuk pritet të reflektojnë edhe në degët tjera, ku kjo parti i ka humbur zgjedhjet. Ndërsa për ata që janë larguar, mendon se e kanë ndjerë vetën përgjegjës për humbje....

8 April, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Turbo Racing 3
  • Play Bow Master Japan
  • Play World Soccer Champion
  • Play Stealth Sniper