Politikë – Page 781 – Lajmi.net

Aktuale

Grabovci: U sakrifikuam për shtet

Nënkryetari i PDK-së Adem Grabovci thotë se koalicioni PDK-LDK është bërë për interes të shtetit....

15 December, 2014Lexo më shumë

FAK-u mes Prishtinës dhe Beogradit

Një prej dy prioriteteve të para që ka vendosur kryeministri Isa Mustafa me të marrë detyrën e re është krijimi i Forcave të Armatosura të Kosovës....

15 December, 2014Lexo më shumë

​AAK në Pejë hapë zyrë për konsultime me qytetarë

Qytetarët e Pejës, nga nesër do të kenë mundësi të takohen dhe të bisedojnë me këshilltarët që përfaqësojnë Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës në Kuvendon komunal të Pejës....

14 December, 2014Lexo më shumë

Lugina e Preshevës kërkon përfaqësues në dialogun Kosovë-Serbi

Lugina e Preshevës, kërkon që të ketë përfaqësues në vazhdimin e dialogun mes Beogradit dhe Prishtinës....

14 December, 2014Lexo më shumë

A po thotë Pacolli se populli s’u tregua mirënjohës ndaj tij? (Foto)

Behgjet Pacolli për dallim nga politikanët tjerë të Kosovës, jo rrallë herë ka ndarë fonde nga pasuria e tij për të ndihmuar vendin me projekte të ndryshme. Por pavarësisht kësaj, në zgjedhjet e fundit partia e tij AKR nuk u mbështet nga qytetarët e Kosovës, për t’u bërë pjesë e Kuvendit. ...

14 December, 2014Lexo më shumë

Kryeministri Mustafa merr mbështetje të fuqishme nga dega LDK e Gjilanit

Isa Mustafa nuk ka arritur të marrë kompromisin brenda partisë së tij për koalicionin me PDK-në, sa disa deputetë të LDK-së në Kuvendin e Kosovës, votuan kundër kabinetit të tij. ...

14 December, 2014Lexo më shumë

Zafir Berisha: Thaçi nuk futi asnjë pjesëtar të UÇK-së në qeveri

Kryetari i Bashkimit Demokratik, Zafir Berisha, po thotë se ka diçka që po e vë në dyshim aktivitetin e Hashim Thaçit në luftë....

14 December, 2014Lexo më shumë

LISBA për Halitin: Sulm identitetit mysliman nga njeriu me profil të dyshimtë

Lëvizja Islamike “Bashkohu”, ka reaguar pas deklaratave të nënkryetarit të Kuvendit të Kosovës, Xhavit Haliti, se shqiptarët që po i shkurtojnë pantallonat, po i lëshojnë mjekrat dhe femrat që po mbulohen me shami, po e bëjnë këtë për para e jo për ideale. Kjo lëvizje deklaratat e Halitit i cilëson sulm ndaj identitetit mysliman shqiptar. ...

14 December, 2014Lexo më shumë

Brukseli i painteresuar të diskutojë problemet e borxheve Kosovë – Serbi

Brukseli nuk duket të ketë fare disponim që të hapë tema të reja të diskutimit në dialogun Kosovë-Serbi. Përfaqësues të dy vendeve kanë përmendur futjen e disa temave të diskutimit në Bruksel nga fusha e ekonomisë....

14 December, 2014Lexo më shumë

Analistët: Qosja i frustruar, Mustafa i papërvojë

Polemikat mes Isa Musafës dhe Rexhep Qosjas s’kanë të ndalur. E analistët vlerësojnë se akademik Qosja është i frustruar ndërkaq kryeministri Mustafa është i papërvojë. E për ta, kjo polemikë ka qenë e panevojshme....

14 December, 2014Lexo më shumë

Krasniqi kërkon Qeveri pa zëvendësministra

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi thotë se Qeveria e re, e udhëhequr nga Isa Mustafa, nuk duhet të ketë zëvendësministra....

14 December, 2014Lexo më shumë

“Vatra”: Kemi marrëveshje me Thaçin që ta kemi një zëvendësministër

Kosova Lindore do të jetë e përfaqësuar në Qeverinë e Kosovës me një zëvendësministër. Kështu njoftojnë përfaqësuesit e Lëvizjes “Vatra”....

14 December, 2014Lexo më shumë

Zhduken dy persona, një shqiptar dhe një serb

Policia e Kosovës, në raportin e saj 24 orësh njofton se janë zhdukur dy persona. ...

14 December, 2014Lexo më shumë

Kryetari Veseli ngushëllime për Shchokenhof, humbje edhe për Kosovën

Kryetari i sapozgjedhur i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, i ka shprehur ngushëllimet e tij për liderët gjerman, kancelarës Angela Merkel dhe Norbert Lammert për vdekjen e deputetin Andreas Shchokenhof....

14 December, 2014Lexo më shumë

Haradinaj ngushëllim për Schockenhoff, ishte vizionar politik

Lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka dërguar një letër ngushëlluese për vdekjen e nënkryetarit të Grupit Parlamentar të Partisë Kristian Demokrate (CDU) gjermane, Andreas Schockenhoff....

14 December, 2014Lexo më shumë

Kryeziu: Kryeministër ja nise gabim

Drejtori ekzekutiv i KDI-së, Ismet Kryeziu mendon se kryeministri Isa Mustafa e ka nisur gabim punën e tij të re....

14 December, 2014Lexo më shumë

Limaj kërkon nga Mustafa të mos emërojë 70 zëvendësministra

Lideri i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj ka thënë se do të ishte shqetësuese nëse është i vërtetë lajmi se Qeveria Mustafa do të ketë mbi 70 zëvendësministra....

14 December, 2014Lexo më shumë

Gjuriq:“Parku i paqes” nuk do të hiqet

I ashtuquajturi Parku i Paqes (barrikadë) në Urën e Ibrit në Mitrovicës nuk do të hiqet derisa të mos gjendet një zgjidhjeje e pranueshme për palën serbe dhe atë shqiptare në atë qytet....

14 December, 2014Lexo më shumë

Vdiq Andreas Shockenhoff, ngushëllimet e Mustafës, Thaçit dhe Hoxhajt

Para pak minutash ka ndërruar jetë nënkryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Kristian-Demokrate gjermane CDU), Andreas Shockenhoff, i cili në fund të muajit nëntor qëndroi në Kosovë, në përpjeke për të ndihmuar krijimin e institucioneve. ...

14 December, 2014Lexo më shumë

Qosja vazhdon me akuza kundër Isa Mustafës

Akademik Rexhep Qosja nuk ka vonuar t’i përgjigjet edhe sot kryeministrit Mustafa, i cili ka thënë se nuk i heq asnjë germë biografisë së tij....

14 December, 2014Lexo më shumë

Çollaku: Ikja nga Kosova, harxhime të kota pasi asnjë shtet nuk jep azil

Migrimi i paligjshëm i qytetarëve drejt vendeve të Bashkimit Europian është e keqe e dyfishtë për Kosovën. Qytetarët po bien viktima të grupeve kriminale që po e promovojnë dhe po e mundësojnë këtë aktivitet për përfitime personale. Kosovarët s’i pranon asnjë vend evropian si azilantë. Kushdo që ndërmerr këtë rrugë e vë veten dhe familjen në rrezik jashtëzakonisht të madh, pa asnjë shans për ndonjë përfitim. E sigurt është se të vetmit përfitues nga migrimi i paligjshëm janë trafikantët dhe kriminelët, tha ministri i Integrimeve Europiane, Bekim Çollaku....

14 December, 2014Lexo më shumë

Thaçi: Marrëveshja e koalicionit do të zbatohet në tërësi

Sipas marrëveshjes mes PDK-së dhe LDK-së, Hashim Thaçi më 2016 do të jetë kandidat për president të vendit....

14 December, 2014Lexo më shumë

Kërkesa e Listës Serbe: të revidohen privatizimet në komunat serbe

Ministri i Administrimit dhe i Pushtetit Lokal në qeverinë e Isa Mustafës, Lubomir Mariq ka deklaruar se privatizimi në Kosovë është çështja më e rëndësishme për bashkësinë serbe dhe se Asociacioni serb i Komunave (ASK) nuk mund të llogarisë në zhvillimin e vet nëse nuk e ka në dispozicion pasurinë....

14 December, 2014Lexo më shumë

Kryeministri Mustafa mburret me biografinë e tij

Kryeministri i ri i Kosovës, Isa Mustafa për herë të parë ka folur për të kaluarën e tij. Ka thënë se nuk ia heq asnjë germë biografisë së tij dhe se mburret me punën që ka bërë në periudha të ndryshme....

14 December, 2014Lexo më shumë

Çka mund të mësojmë nga Isa e Hashimi

Ata që synojnë pushtetin dhe i hyjnë politikës për pushtet mund të mësojnë shumëçka prej Isa Mustafës dhe Hashim Thaçit, ka thënë avokati Azem Vllasi....

14 December, 2014Lexo më shumë

Isa Mustafës nuk pritet t’i lëkundet karrigeje në LDK

Zërat kundër koalicionit PDK-LDK brenda kësaj të fundit nuk pritet të sjellin frymë të re dhe lidership të ri brenda subjektit që ka mbushur 25 vjet në skenën politike të Kosovës. Ndonëse fuqia politike e të pakënaqurve të LDK-së, si dhe mbështetja e elektoratit të saj është mjaft e madhe, kjo nuk pritet ta lëkundë karrigen e Isa Mustafës si lider partie....

14 December, 2014Lexo më shumë

Liberalizimi nuk vjen me pranverën

Kryeministri i ri I Kosovës, Isa Mustafa qysh ditën e parë të marrjes së detyrës në këtë post, në mesin e premtimeve ka dhënë edhe atë se në pjesën e parë të vitit të ardhshëm do të mbyllet çështja e vizave për qytetarët e Kosovës. ...

14 December, 2014Lexo më shumë

Nga njëra sprovë me sfida të mëdha, në tjetrën që kërkon edhe më shumë energji

Blerand Stavileci as nuk ka qenë ministër i Kulturës e as nuk është bërë, por ai flet për kulturën. Kësaj radhe ka folur për kulturën në punë....

14 December, 2014Lexo më shumë

Meta: Qosjes i është harxhuar tagjia

Deputeti i LDK-së, Bardhyl Meta ka reaguar pas akuzave që akademik Rexhep Qosja i bëri kryeministrit Isa Mustafa, duke e quajtur bashkëpunëtor të Millosheviqit. ...

14 December, 2014Lexo më shumë

Ahmeti i kujton Mustafës largimin nga Prishtina: Do ta largoj edhe nga qeveria

Kryetari i Prishtinës Shpend Ahmeti, i cili kryeministrin aktual Isa Mustafa e largoi nga qeverisja në kryeqytet, e paralajmëron atë, se do ta largojë edhe nga qeveria qendrore. ...

13 December, 2014Lexo më shumë

Lunacek: Pesëshja e BE-së duhet ta njohë Kosovën, nuk janë si Serbia

Zëvendës Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Ulrike Lunacek ka thënë se pesë anëtarët e BE-së Spanja, Rumania, Qiproja, Greqia dhe Sllovakia, duhet që më në fund ta njohin Kosovën. ...

13 December, 2014Lexo më shumë

Haziri: Unë do ta mbikëqyri implementimin e marrëveshjes PDK-LDK

Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri thotë se do të jetë njëri nga mbikëqyrësit e LDK-së për implementimin e marrëveshjes qeverisëse....

13 December, 2014Lexo më shumë

Haliti: Ka pasur gabime, por UÇK ka bërë luftë pastër (Video)

Që nga viti i ardhshëm, Kosova do të përballet me Gjykatën Speciale për krime lufte, e cila pritet të hetojë disa nga ish-krerët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës....

13 December, 2014Lexo më shumë

A e pranoi AAK për herë të parë haraçin si pjesë të saj?

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, e cila drejtohet nga Ramush Haradinaj, ish kryeministër dhe ish komandant i UÇK-së në rajonin e Dukagjinit, vazhdimisht ishte akuzuar si parti e haraçit. Haradinaj sot për herë të parë, nuk e mohoi këtë. Mund të themi se edhe e pranoi, se në AAK ka njerëz që kryejnë veprimtari kriminale. ...

13 December, 2014Lexo më shumë

Hoti në mbrojtje të shefit: Qosja gjithmonë i tmerruar nga kryetarët e LDK-së

Avdullah Hoti, ministër i Financave, dhe anëtar i kryesisë së LDK-së, i ka dalë në mbrojtje shefit të tij në qeveri dhe parti, pas sulmit që akademik Rexhep Qosja bëri ndaj kryeministrit Isa Mustafa, të cilin e quajti bashkëpunëtor të Sllobodan Millosheviqit. ...

13 December, 2014Lexo më shumë

Kryetari Ahmeti thërret kosovarët të mos e lëshojnë vendin

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka bërë thirrje që qytetarët e Kosovës të mos e lëshojnë vendin, sepse sipas tij, vendet evropiane nuk japin azil, dhe në këtë formë të gjithë ata që mësyjnë Evropën do të kthehen në vend, me më pak prona, dhe me borxhe.  ...

13 December, 2014Lexo më shumë

Dega e LDK-së në Podujevë mbështetje të plotë për Qeverinë Mustafa

Jo e gjithë anëtarësia e LDK-së ka përkrahur koalicionin PDK-LDK, por Kryesia e Degës së LDK-së në Podujevë, në mbledhjen e rregullt, që është kryesuar nga Kryetari Agim Veliu, i ka dhënë mbështetje të plotë Qeverisë Mustafa....

13 December, 2014Lexo më shumë

Labi mashtroi pak, shkoi në Amerikë si student i një universiteti privat (Foto)

Këngëtari Labinot Tahiri para pak ditësh ka përdorur një metodë tashmë të vjetër të politikanëve kosovarë duke bërë fotografi kokë më kokë me ish- Sekretaren Amerikane të Shtetit Madeleine Albright. ...

13 December, 2014Lexo më shumë

Bahtiri sërish thotë se “Parku i Paqes” do të largohet shumë shpejtë

Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, në javët e para të zgjedhjes së tij kryetar kishte paralajmëruar heqjen e “Parkut të Paqes”. Edhe pse ai kishte kërcënuar se do të mund të ndodhë dicka e madhe nëse ajo barrikadë nuk largohet nga ty, “parku” nuk ishte larguar, dhe asgjë e madhe nuk kishte ndodhur. ...

13 December, 2014Lexo më shumë

Kryeministri Mustafa: Qosja një rrenc i madh, ka nevojë për psikiatri

Kryeministri Isa Mustafa, akademikun Rexhep Qosja e ka quajtur një rrenc të madh, pasi ky i fundit e akuzoi atë si bashkëpunëtor të Sllobodan Millosheviqit. ...

13 December, 2014Lexo më shumë

Qosja: U tmerrova se si Thaçi i dha kryeministrin ish zyrtarit të Millosheviqit

Akademiku Rexhep Qosja ka reaguar ashpër kundër zgjedhjes së Isa Mustafës për kryeministër të Kosovës. Qosja, Mustafën e quan ish ministër të Rrahman Morinës, e që në fakt thotë se i bie të jetë ish zyrtar i kryekriminelit serb Sllobodan Millosheviq. ...

13 December, 2014Lexo më shumë

Qeveria Mustafa me zëdhënës

Qeveria e Kosovës e udhëhequr nga kryeministri Isa Mustafa, pritet të ketë zëdhënës. ...

13 December, 2014Lexo më shumë

Veseli uron homologun e tij nga Malta

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka uruar homologun e tij nga Malta për Ditën e Republikës....

13 December, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bike Rivals
  • Play Urban Basketball
  • Play Turbo Racing 3
  • Play iStunt 2